Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#1001 Useril este offline   PrietenCuGicu 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 03-April 11
  • Location:bucuresti

Postat 08 April 2011 - 11:17 PM

nu stiu de ce trebuie sa fie asa complicat era o intrebare la care se astepta un raspuns pozitiv sau negativ adica daca este un loc de unde se pot procura aceste baghete sau nu. scurt fara prea multe filozofii.sau aroganta va impiedica sa raspunde-ti la o intrebare

#1002 Useril este offline   MariusCezar 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 16-February 11

Postat 09 April 2011 - 09:28 AM

cu atatea "rezolvari" ,pe aici,pentru piese lipsa,nesimtitii astia de la deagostini or sa trimita din ce in ce mai putine piese.eu cred ca trebuie sunati si intrebati...injurati,etc.

#1003 Useril este offline   l0ngh0rn 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 04-February 11
  • Location:Pitesti

Postat 09 April 2011 - 01:54 PM

Salutare!
Sunt nou in domeniu cu experienta zero dar vreau sa va spun ce am inteles eu din campania publicitara
Deagostini vinde colectia MARI CORABII (revista) la pretul cunoscut si bonus ofera ocazia celor ca mine si nu numai sa construiasca un navomodel. Din punctul meu de vedere banii sunt pentru colectia de reviste, restul este un bonus.

Piesele mele stau in asteptarea mai multor bete

#1004 Useril este offline   PrietenCuGicu 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 03-April 11
  • Location:bucuresti

Postat 09 April 2011 - 05:12 PM

Vezi postareal0ngh0rn, la 9 Apr 2011, 14:54, a spus:

Salutare!
Sunt nou in domeniu cu experienta zero dar vreau sa va spun ce am inteles eu din campania publicitara
Deagostini vinde colectia MARI CORABII (revista) la pretul cunoscut si bonus ofera ocazia celor ca mine si nu numai sa construiasca un navomodel. Din punctul meu de vedere banii sunt pentru colectia de reviste, restul este un bonus.

Piesele mele stau in asteptarea mai multor bete



prietene..esti de la deagostini?..daca vrei iti dau eu colectia de reviste si eu iau piesele ca bonus :hi:

#1005 Useril este offline   l0ngh0rn 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 04-February 11
  • Location:Pitesti

Postat 09 April 2011 - 05:41 PM

Vezi postareaPrietenCuGicu, la 9 Apr 2011, 18:12, a spus:

prietene..esti de la deagostini?..daca vrei iti dau eu colectia de reviste si eu iau piesele ca bonus :hi:



Nu sunt de la deagostini. Nu doresc revistele de la nimeni, cumpar colectia asa cum este, daca doream sa construesc doar SIB printam scanarile de la rusi cu piesele pe care le taiam cum fac si altii fiind incomparabil mai ieftin.
Explicam conceptul de vanzare, se vinde revista imreuna cu SIB si nu invers :-P

Aceasta postare a fost editata de l0ngh0rn: 09 April 2011 - 05:45 PM


#1006 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 April 2011 - 05:56 PM

Vezi postareaPrietenCuGicu, la 9 Apr 2011, 00:17, a spus:

aroganta va impiedica sa raspunde-ti la o intrebare

Vezi postareaPrietenCuGicu, la 9 Apr 2011, 18:12, a spus:

prietene..esti de la deagostini?..daca vrei iti dau eu colectia de reviste si eu iau piesele ca bonus :hi:


Si cine ziceai ca-i arogant?


Bafta!

#1007 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2011 - 05:58 PM

Vezi postareaPrietenCuGicu, la 9 Apr 2011, 18:12, a spus:

prietene..esti de la deagostini?


Prietene, daca cineva iti spune adevarul, nu inseamna ca e de la DeA. Pretul, este o suma de cheltuieli (personal, contravaloarea hartiei, editarea revistei, contravaloarea placajului si decuparea acestuia, ambalare, transport, distribuire, marketing, etc.), TVA si adaos comercial. Daca ne convine sau nu, este o chestiune pur obiectiva. Nimeni nu este obligat sa il plateasca, mai ales ca avem posibilitatea sa vedem ce ne pregateste editura in numerele viitoare urmarind site-ul rusesc. Variante pentru toate buzunarele gasesti, daca cauti pe forum, cate vrei. De la construirea unei machete de la 0, dupa planuri, aceasta fiind si varianta cea mai ieftina (inclusiv SIB cum am vazut la un coleg de forum), pana la achizitionarea de kit-uri de diferite dificultati de la producatorii consacrati.
Punctual, daca cumva nu iti functioneaza functia de cautare a forumului, iti pot spune ca eu am aflat ca majoritatea magazinelor de bricolaj au raioane mai mici sau mai mari de hobby, unde gasesti multe lucruri utile, de la materiale de orice fel la scule si accesorii. De asemenea, am aflat ca unele librarii mai comercializeaza placaj (o tempora...), asa ca iti mai trebuie doar un traforaj pentru a-ti confectiona cate sipculite vrei la cel mai mic pret.

Spor la modelit!

P.S. Incearca sa deslusesti semnatura mea. Nici eu nu reusesc intotdeauna, dar ma straduiesc :hi:

Aceasta postare a fost editata de eddie: 09 April 2011 - 06:04 PM


#1008 Useril este offline   PrietenCuGicu 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 03-April 11
  • Location:bucuresti

Postat 09 April 2011 - 06:37 PM

e clar sunte-ti de la deagostini.aveti procent la vanzare?

#1009 Useril este offline   ovidiusc23 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 25-May 06
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Navomodelism

Postat 09 April 2011 - 06:38 PM

Cauta pe un site de specialitate si ai sa vezi cat dai pe o mana de "bete", acelasi lucru este valabil si la cuie. Banuiesc ca acele cuiute pot fi din alama aici ma refer la cele care vor veni cu revista, daca vei cauta si sigur vei gasi ai sa vezi cat costa 100 de cuie de 0.5 mm.

Asa ca este o decizie pur personala a celui care va cumpara revista.

Spor la mesterit la toata lumea.

#1010 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din cānd īn cānd "Computer Hardware"

Postat 09 April 2011 - 07:10 PM

OFF TOPIC: Ultimile doua pagini din acest topic nu contin nimic nou, doar un flame sau vorbe in vant. Noi romanii suferim de mania grandorii: fiecare din noi vrea sa aiba ultimul cuvant, sa arate ca el are dreptate, ca el este cel mai cel. Daca as fi administrator as sterge aceste comentarii din ultimile doua pagini.
ON TOPIC: Pentru cine nu are timp de cautat placaj de 4 si facut baghete 4x4 (respectiv EU) am gasit o metoda de unit resturile de baghete ramase.
Atasez doua fotografii cu sculele folosite si rezultatul obtinut. Bagheta mi se pare destul de solida dupa lipire la imbinare cu aracet. Probabil se poate si cu superglue, dar nu am incercat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _1170950.JPG
  • Imagine atasata: _1170951.JPG


#1011 Useril este offline   PrietenCuGicu 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 03-April 11
  • Location:bucuresti

Postat 09 April 2011 - 07:28 PM

MULTUMESC PENTRU AJUTORUL NEACORDAT DAR AM GASIT DE UNDE SA IAU SI BETZE SI BAGHETE.AICI

#1012 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 April 2011 - 07:59 PM

Vezi postareaPrietenCuGicu, la 9 Apr 2011, 19:37, a spus:

e clar sunte-ti de la deagostini.aveti procent la vanzare?


Vezi postareaPrietenCuGicu, la 9 Apr 2011, 20:28, a spus:

MULTUMESC PENTRU AJUTORUL NEACORDAT DAR AM GASIT DE UNDE SA IAU SI BETZE SI BAGHETE.AICI


Continua sa te comporti in felul asta si vei avea parte si in continuare de binecunoscuta vorba: ajuta-te singur. :hi:

Bafta!

#1013 Useril este offline   ovidiusc23 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 25-May 06
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Navomodelism

Postat 09 April 2011 - 08:50 PM

[quote name='Sfatos' date='9 Apr 2011, 19:10' post='126126']
OFF TOPIC: Ultimile doua pagini din acest topic nu contin nimic nou, doar un flame sau vorbe in vant. Noi romanii suferim de mania grandorii: fiecare din noi vrea sa aiba ultimul cuvant, sa arate ca el are dreptate, ca el este cel mai cel. Daca as fi administrator as sterge aceste comentarii din ultimile doua pagini.


Ai dreptate ...eu as sterge mult mai mult decat doua pagini ....dar asta nu este problema noastra.

Desi de multe ori Crios si Traian au incercat sa va ajute si nu numai ei si unii dintre incepatori sau experimentati au venit cu idei bune, multi se manifesta dupa un tipar care vad ca ia amploare pe zi ce trece.
In acest topic, pe care il urmaresc de la inceput s-au scris atatea "minuni" de nu incap in toate cate au fost pana acum si marea majoritate nu au avut nici o legatura cu "mesterirea" unei "barcute".
Initial m-am bucurat de aparitia revistei si descrierea pe forum a realizarii ei, ma gandeam ca vor fi foarte multe lucruri noi pe care le vom invata.
In momentul de fata s-a ajuns la o dezordine de nedescris si desi nu vreau sa cred, ne caracterizeaza ca popor.
Trebuie sa invatam odata sa respectam pe omul de langa noi indiferent ce face el sau ce este el.
Si nu ai dreptate cu ultimul cuvant, de multe ori se vrea prea mult si se face prea putin. Replica vine in conformitate cu ce se scrie. Multe lucruri sunt si se pot afla printr-un simplu search (dar e mai greu) la amploarea care o are internetul in ziua de azi.

Spor sa aveti.

#1014 Useril este offline   ely 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 19-April 10

Postat 09 April 2011 - 09:04 PM

[quote name='ovidiusc23' date='9 Apr 2011, 21:50' post='126136']
[quote name='Sfatos' date='9 Apr 2011, 19:10' post='126126']
OFF TOPIC: Ultimile doua pagini din acest topic nu contin nimic nou, doar un flame sau vorbe in vant. Noi romanii suferim de mania grandorii: fiecare din noi vrea sa aiba ultimul cuvant, sa arate ca el are dreptate, ca el este cel mai cel. Daca as fi administrator as sterge aceste comentarii din ultimile doua pagini.
Ai dreptate ...eu as sterge mult mai mult decat doua pagini ....dar asta nu este problema noastra.

Eu daca eram admin ,as fi sters si moderatorii,care habar nu au ce se intimpla pe aici.Inainte se apara revista asta de 2 lei,exista un mare resorect pt modelistii cu experienta.acum nu mai exista nimic.Fiecare vine si spune ca stie modelism,fara sa stie de fapt cum se unge o felie de piine cu unt.

#1015 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 09 April 2011 - 09:26 PM

Vezi postareaely, la 9 Apr 2011, 22:04, a spus:

Eu daca eram admin ,as fi sters si moderatorii,care habar nu au ce se intimpla pe aici


Cred ca te inseli, macar de curiozitate si tot mai dau cate un ochi dar eu sunt sigur ca e mai mult de atat.
Poate se merge pe conceptul ,,Iarta-i ca nu stiu ce fac'' (nu moderatorii)

Aceasta postare a fost editata de traian: 09 April 2011 - 09:27 PM


#1016 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 09 April 2011 - 11:01 PM

Vezi postareaRazvan, la 29 Jan 2011, 12:56, a spus:

Am vrut un topic curat in care sa discut clar despre tehnici si sa prezint lucrarea pe parcurs nu despre cat costa,daca e rentabil,daca se termina colectia etc.Daca e nevoie neaparata rog ,,boss-ul,,sa mute topicul unde i este locul !
Multumesc frumos !



Vezi postareaRazvan, la 8 Feb 2011, 19:12, a spus:

Si uite asa s-a facut praf acest topic.....si noi inca nici nu avem nr. 2 :hi:



Vezi postareaaxor, la 23 Feb 2011, 23:42, a spus:

Ideal ar fi fost ca fiecare sa-si deschida propiul topic unde sa prezinte evolutia lucrarii si un topic general (cum este acesta) unde se pot discuta problemele,nelamuririle,solutiile,parerile,etc...dar totul in acest subforum -Mari Corabii-
In felul acesta se pot urmari mult mai usor lucrarile diferitilor membrii pasionati de galionul in discutie.Este doar o parere.
Topicul acesta se voia curat (asa cum s-a cerut de la inceput) unde sa fie prezentata constructia initiatorului si nu a tuturor,dar asta e,multi nou veniti,nerabdare si entuziasm.Nu-i bai,probabil lucrurile se vor aseza dupa un timp.
Spor tuturor !



Doar 2,3 au ajuns la concluzia ca este mult mai bine sa-si deschida propiul topic.
In multitudinea de postari din acest topic,multe inutile,se pierd informatii cu adevarat folositoare si devine deranjant pentru unii sa tot cearna.Forumul asta nu este messenger !
Sunt curios daca Razvan mai viziteaza topicul asta...

#1017 Useril este offline   MariusCezar 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 16-February 11

Postat 10 April 2011 - 12:18 AM

Vezi postareal0ngh0rn, la 9 Apr 2011, 13:54, a spus:

Salutare!
Sunt nou in domeniu cu experienta zero dar vreau sa va spun ce am inteles eu din campania publicitara
Deagostini vinde colectia MARI CORABII (revista) la pretul cunoscut si bonus ofera ocazia celor ca mine si nu numai sa construiasca un navomodel. Din punctul meu de vedere banii sunt pentru colectia de reviste, restul este un bonus.

Piesele mele stau in asteptarea mai multor bete




aia e bai nene`,asa ma bucur cand vad atata inteligenta sclipitoare,SUPERB cum ai spus tu. si eu cred la fel ,ca toti de aici sunt pasionati de reviste,"barcutza" e asa...un bonus care nu prea este intreg si cine mai doreste piese pentru competarea lipsurilor,sa se descurce. eu vin in ajutorul lor,dau la final,la schimb,toata colectia de reviste,pe toata colectia de piese,sa nu sariti toti !! fac tragere la sorti pentru miile de doritori.

#1018 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 10 April 2011 - 12:41 AM

Vezi postareaaxor, la 10 Apr 2011, 00:01, a spus:

In multitudinea de postari din acest topic,multe inutile,se pierd informatii cu adevarat folositoare si devine deranjant pentru unii sa tot cearna.Forumul asta nu este messenger !


:hi:

Aceasta postare a fost editata de axor: 10 April 2011 - 12:43 AM


#1019 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 10 April 2011 - 07:59 AM

@Sfatos
Foarte buna ideea cu inadirea baghetelor, prin lipire se comporta la fel ca una dintr-o bucata. :-P

PS: Eu cand am zis ca mai trebuie curatenie in topicul asta, voi: BATMAN, BATMAN :hi:

#1020 Useril este offline   valeriu2011 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 10 April 2011 - 10:58 AM

Va salut cu respect dragi pasionati ai SIB . Pentru faptul ca pot naviga cu usurinta pe siturile rusesti,sper sa ajut membrii forumului ,cu informatii despre nivelul constructiei si solutiilor adoptate de catre colegii rusi.Eu personal prefer sa mai astept pana la numarul 20 ,dupa care trec la asamblarea galeonului.In momentul de fata chiar detin planurile scanate ale SIB si un numar mare de poze cu diferite etape ale construtie navei.Macheta SIB este pentru amiralitate si farmecul ei in prezentarea sectiunii trebuie sa cuprinda detaliile interioare.Ca atare trebuie sa ne punem imaginatia la incercare si sa creeam obictele care ar fi echipat un galleon din acele timpuri de mult apuse. Citind cu atentie acest topic am constatat ca unii doresc sa-si lumineze interiorul,altii nu,considerand ca vor transforma macheta intr-un pom de craciun.Voi prezenta serii de poze pe diferite teme,legate de constructia navei.

o sa prezint cateva imagini care poate sa-i inspire pe cei doritori de ''lumina''
Imagine atasata: 07.JPG
Imagine atasata: 36.JPG
Imagine atasata: 37.JPG
Imagine atasata: 25.JPG

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi