Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#981 Useril este offline   Mioriticul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bruxelles

Postat 08 April 2011 - 01:50 PM

Apropo si de sipci... in Cora Pantelimon se gasesc la sectiunea 'diverse pentru gratarele la iarba verde' niste frigarui din lemn, care sunt 3x3 si lungi cam de 15-17 cm. Se gasesc la pungi, cred ca pe putin 20-30 la punga. Odata ce le veti decupa la lungimea dorita, sunt perfecte.

#982 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 08 April 2011 - 02:52 PM

Vezi postareaMioriticul, la 8 Apr 2011, 14:50, a spus:

Apropo si de sipci... in Cora Pantelimon se gasesc la sectiunea 'diverse pentru gratarele la iarba verde' niste frigarui din lemn, care sunt 3x3 si lungi cam de 15-17 cm. Se gasesc la pungi, cred ca pe putin 20-30 la punga. Odata ce le veti decupa la lungimea dorita, sunt perfecte.

Pai daca sunt 3x3, banuiesc mm, cum sunt perfecte daca noua ne trebuie bagheta de 4x4mm, ca nu pricep.
Sau in modelism milimetrul nu conteaza si atunci nu are rost sa ma chinui cu tot felul de scule de masura? :hi:

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 08 April 2011 - 03:07 PM


#983 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 08 April 2011 - 03:14 PM

Vezi postareaLeo2003, la 8 Apr 2011, 15:52, a spus:

Pai daca sunt 3x3, banuiesc mm, cum sunt perfecte daca noua ne trebuie bagheta de 4x4mm, ca nu pricep.
Sau in modelism milimetrul nu conteaza si atunci nu are rost sa ma chinui cu tot felul de scule de masura? :-P


Leo - you evil you :hi:

#984 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 08 April 2011 - 03:19 PM

Vezi postarearaducindrea, la 8 Apr 2011, 16:14, a spus:

Leo - you evil you :hi:

No way. :-P

#985 Useril este offline   Mioriticul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bruxelles

Postat 08 April 2011 - 03:39 PM

Sunt perfecte pentru modelism. Nu am spus ca pentru SIB. Cine are nevoie de astfel de sipci, le poate obtine de acolo, sa nu se chinuie sa mai taie.

Dar in fine, de ce trebuie sa acceptati un pont fara sa-l comentati? Nu ar fi tipic romanesc.

#986 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 08 April 2011 - 03:45 PM

Vezi postareaMioriticul, la 8 Apr 2011, 16:39, a spus:

Dar in fine, de ce trebuie sa acceptati un pont fara sa-l comentati? Nu ar fi tipic romanesc.

Corect. Asa e. N-am citit eu bine titlul topicului si posturile anterioare.
Scuze!

#987 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 08 April 2011 - 03:50 PM

Vezi postareaLeo2003, la 8 Apr 2011, 16:45, a spus:

Corect. Asa e. N-am citit eu bine titlul topicului si posturile anterioare.
Scuze!


Leo - you evil you :hi:
(deja vu?)

#988 Useril este offline   gicu 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 03-April 11

Postat 08 April 2011 - 08:49 PM

Vezi postareaSfatos, la 5 Apr 2011, 22:48, a spus:

Citeste ce am scris eu aici.
Poate ai noroc sa mai gasesti.
Iata o fila de punte facuta cu el.



multumesc frumos am gasit clestele


mai am o intrebare unde gasim baghete?..ca din ce am urmarit la rusi sunt 3 numere consecutive cu un bratz de lemne si nu am chef se le dau la astea de la deagostini bani pe o mana de scanduri si suntem mai multi prieteni care fac corabia poate asa mai reduc si ei din numere

#989 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 08 April 2011 - 08:51 PM

Ia luati tema pentru acasa:
Daca lipesti pe o bagheta de 3x3, doua fasii de furnir pe doua laturi in forma de L, cat e grosmea totala?
Asa ca mistourile nu-si au rostul. Apropo baghete vor fi la nr. 14.
Hai noroace.

#990 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 08 April 2011 - 08:55 PM

Vezi postareaAdy, la 8 Apr 2011, 21:51, a spus:

Ia luati tema pentru acasa:
Daca lipesti pe o bagheta de 3x3, doua fasii de furnir pe doua laturi in forma de L, cat e grosmea totala?
Asa ca mistourile nu-si au rostul. Apropo baghete vor fi la nr. 14.
Hai noroace.


Ady - sa-mi ierti - dar daca lipesti 8 fasii de furnir - cre' ca tot la 4 mm ajungi, nu?
Deci io as zice ca mistourile inca isi mai au rostul....

Parerea mea :hi:

#991 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 08 April 2011 - 09:19 PM

8 fasii de 1 mm pe o bagheta de 3 mm????
Mai calculeaza odata!!
No offense. :hi:

#992 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 08 April 2011 - 09:22 PM

Vezi postareaAdy, la 8 Apr 2011, 22:19, a spus:

8 fasii de 1 mm pe o bagheta de 3 mm????
Mai calculeaza odata!!
No offense. :hi:


Fara bagehta de 3x3, mai! :-D Si mnoah... io le socoteam la 0.5, nu la 1mm.... My bad....
Ideea era sa scapam de problema gasitului baghetelor :-P

Aceasta postare a fost editata de raducindrea: 08 April 2011 - 09:23 PM


#993 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 08 April 2011 - 09:23 PM

Uite asta zic eu matematica de extraterestri!!!! :hi:

#994 Useril este offline   PrietenCuGicu 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 03-April 11
  • Location:bucuresti

Postat 08 April 2011 - 09:26 PM

are dreptate gicu la numarul 10 am luat o groaza de piese la 15 ron poate reducem din cheltuieli si nu mai dam o groaza de bani pe un bratz de lemne la cei de la deagostini . Unde am putea gasi astfel de betze?.Ma refer la betzele care acopera corabia.CINE POATE SA IMI SPUNA UNDE POT GASI CEVA IN COMERT CARE POATE FI FOLOSIT PENTRU "SCANDURI PENTRU PUNTE" SI CEVA CE POATE FI FOLOSIT PENTRU A ACOPERI STRUCTURA CORABIEI.am vazut ca in editia de la rusi la numerele27,30,32,33,34,36,37,dau o mana de betze.fac si eu un calcul simplu suntem 5 prieteni deci 5 ori 15 ori 7 egal 525 ron pentru o mana de betze.stiti de unde putem sa la luam mai ieftin?

#995 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 08 April 2011 - 09:36 PM

Vezi postareaPrietenCuGicu, la 8 Apr 2011, 22:26, a spus:

are dreptate gicu la numarul 10 am luat o groaza de piese la 15 ron poate reducem din cheltuieli si nu mai dam o groaza de bani pe un bratz de lemne la cei de la deagostini . Unde am putea gasi astfel de betze?.Ma refer la betzele care acopera corabia.CINE POATE SA IMI SPUNA UNDE POT GASI CEVA IN COMERT CARE POATE FI FOLOSIT PENTRU "SCANDURI PENTRU PUNTE" SI CEVA CE POATE FI FOLOSIT PENTRU A ACOPERI STRUCTURA CORABIEI.am vazut ca in editia de la rusi la numerele27,30,32,33,34,36,37,dau o mana de betze.fac si eu un calcul simplu suntem 5 prieteni deci 5 ori 15 ori 7 egal 525 ron pentru o mana de betze.stiti de unde putem sa la luam mai ieftin?

Ca sa fi sigur de numarul betelor (eu cred ca sunt de ajuns cate dau) iei cate doua numere.
Mare inginerie....!! :hi:

#996 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 08 April 2011 - 10:02 PM

Vezi postarearaducindrea, la 8 Apr 2011, 22:22, a spus:

Ideea era sa scapam de problema gasitului baghetelor :hi:

Stai linistit ca vei gasi bagheta 4x4mm chiar in numarul viitor, adica nr.11.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 08 April 2011 - 10:03 PM


#997 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 08 April 2011 - 10:05 PM

Vezi postareaPrietenCuGicu, la 8 Apr 2011, 22:26, a spus:

are dreptate gicu la numarul 10 am luat o groaza de piese la 15 ron poate reducem din cheltuieli si nu mai dam o groaza de bani pe un bratz de lemne la cei de la deagostini . Unde am putea gasi astfel de betze?.Ma refer la betzele care acopera corabia.CINE POATE SA IMI SPUNA UNDE POT GASI CEVA IN COMERT CARE POATE FI FOLOSIT PENTRU "SCANDURI PENTRU PUNTE" SI CEVA CE POATE FI FOLOSIT PENTRU A ACOPERI STRUCTURA CORABIEI.am vazut ca in editia de la rusi la numerele27,30,32,33,34,36,37,dau o mana de betze.fac si eu un calcul simplu suntem 5 prieteni deci 5 ori 15 ori 7 egal 525 ron pentru o mana de betze.stiti de unde putem sa la luam mai ieftin?

Amuzant cu betele tale, cred ca ii plezneste un ochi lui traian cand v-a citi postul tau! Sa raspund la intrebarea ta nu cred ca pot, toate aceste "bete" de obicei navomodelistii le fabrica in regim propriu, adica iau placaj si cu "scule personale" si le fac singurei!! Fac bete, tunuri, usite, gemulete, felinare, ancore, franghii in miniatura, tot ce are o corabie, dar in miniatura!! Niste nebuni frumosi pe care-i admir, pentru rabdare si ingeniozitate!! Al de mine, cu labele murdare, astept pungulita saptamanala cu bete, cred ca si tu trebuie sa faci la fel, si cand ramanem fara ele, sa tot luam pana se aduna bete de vre-un kil! Hai bafta la galion si cel mai indicat e ca sa iei viitorul numar din "Mari Corabii" care are "bete" de doua sau 3 ori!! Cam scump ........ dar cat costa halatu'??????

#998 Useril este offline   Saci 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 01-February 11
  • Location:Oradea
  • Interests:Motociclism

Postat 08 April 2011 - 10:35 PM

Vezi postareaAdy, la 8 Apr 2011, 22:36, a spus:

Ca sa fi sigur de numarul betelor (eu cred ca sunt de ajuns cate dau) iei cate doua numere.
Mare inginerie....!! :hi:

Cred ca nu l-ai inteles bine pe Gicu, el vrea sa cumpere cat mai putine numere si sa-si procure betele din alta parte, nu sa le mai si dubleze.
La asta ma gandesc si eu, cand pt. 15 lei vom primi doar niste cuitze (de 15 lei imi cumpar o groaza de cuie).

Teoretic daca primim toate coastele deja putem termina corabia fara a mai cumpara in continuare revista.

Aceasta postare a fost editata de Saci: 08 April 2011 - 10:37 PM


#999 Useril este offline   gicu 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 03-April 11

Postat 08 April 2011 - 10:41 PM

Vezi postareaSorinR, la 8 Apr 2011, 23:05, a spus:

Amuzant cu betele tale, cred ca ii plezneste un ochi lui traian cand v-a citi postul tau! Sa raspund la intrebarea ta nu cred ca pot, toate aceste "bete" de obicei navomodelistii le fabrica in regim propriu, adica iau placaj si cu "scule personale" si le fac singurei!! Fac bete, tunuri, usite, gemulete, felinare, ancore, franghii in miniatura, tot ce are o corabie, dar in miniatura!! Niste nebuni frumosi pe care-i admir, pentru rabdare si ingeniozitate!! Al de mine, cu labele murdare, astept pungulita saptamanala cu bete, cred ca si tu trebuie sa faci la fel, si cand ramanem fara ele, sa tot luam pana se aduna bete de vre-un kil! Hai bafta la galion si cel mai indicat e ca sa iei viitorul numar din "Mari Corabii" care are "bete" de doua sau 3 ori!! Cam scump ........ dar cat costa halatu'??????



prietene te cred ca le faci singur .....am crezut ca se gasesc pe piatza ca nu aveam chef sa dau 15 ron pe o mana de lemne....da vad ca nu am incotro:)

Vezi postareaSaci, la 8 Apr 2011, 23:35, a spus:

Cred ca nu l-ai inteles bine pe Gicu, el vrea sa cumpere cat mai putine numere si sa-si procure betele din alta parte, nu sa le mai si dubleze.
La asta ma gandesc si eu, cand pt. 15 lei vom primi doar niste cuitze (de 15 lei imi cumpar o groaza de cuie).

Teoretic daca primim toate coastele deja putem termina corabia fara a mai cumpara in continuare revista.



ai inteles foarte bine ...nici chiar asa sa nu mai cumpar revista doar cele cu baghete si cuie am facut referire ...mi se pare cam scump o mana de baghete 15 roni daca ar fi 2-3 numere nu ar fi problema dar sunt mai multe

#1000 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 08 April 2011 - 11:15 PM

Nu le fac singur, le cumpar si eu de la d'agostini!! Si nu cred ca veti gasi bete, numai la punga sau daca le faceti!! Asta vroiam sa spun!!

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi