Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#1021 Useril este offline   rrelu_c 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 24-March 11
  • Location:pitesti

Postat 10 April 2011 - 11:43 AM

Vezi postareaPrietenCuGicu, la 9 Apr 2011, 20:28, a spus:

MULTUMESC PENTRU AJUTORUL NEACORDAT DAR AM GASIT DE UNDE SA IAU SI BETZE SI BAGHETE.AICI

link-ul e interesant pt asta-ti multumim

#1022 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din cānd īn cānd "Computer Hardware"

Postat 10 April 2011 - 12:33 PM

Mi-a venit si mie miercuri numarul unu si am asamblat si eu barca. Au iesit cam multe strambaturi. Sper sa se mai indrepte cand vine si toata partea din spate, iar ce iese in afara coastelor va fi luat cu smirghel la pregatirea pentru filare. Am incercuit cu rosu problemele. Cea mai mare si mai greu de remediat mi se pare cea de la arborele trinchet. Poate aveti ceva sugestii. Chila, dupa cum se vede, este cam serpuita.
Cam naspa chestiile, dar inca nu mi-a disparut elanul. Am incercat pe parcursul montajului sa le indrept, dar mai mult de atat nu am putut face.
Unele coaste (cea de la teuga de pe mijloc de exemplu), daca au fost strambe si-au pastrat strambaciunea, dar vor fi acoperite de filele bordajului si nu s-or mai vedea asa naspa.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Chila_02.JPG
  • Imagine atasata: Chila_01.JPG
  • Imagine atasata: Punte_inferioara_mijlocie.JPG
  • Imagine atasata: Teuga___arbore.JPG
  • Imagine atasata: Teuga___coaste.JPG
  • Imagine atasata: Teuga___nealinieri.JPG


#1023 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 10 April 2011 - 02:48 PM

Vezi postareavaleriu2011, la 10 Apr 2011, 11:58, a spus:

......Macheta SIB este pentru amiralitate si farmecul ei in prezentarea sectiunii trebuie sa cuprinda detaliile interioare.


Daca asta e macheta ,,amiralitate'' eu imi cumpar anteriu si promit sa nu mai fac nimic decat avioane din foi de artimetica. Recunosc, are un farmec deosebit de prezentare a detaliilor in general si interioare in special :diablo:

In privinta beculetelor si alte alea as face o paralela. Cam toata lumea a vazut macrameurile migalite de bunicute si in umele cazuri si de mame. Acum e plina piata de macrameuri de la chinezi (din plastic)

Aceasta postare a fost editata de traian: 10 April 2011 - 02:57 PM


#1024 Useril este offline   MariusA 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 07-February 11
  • Location:Arad

Postat 10 April 2011 - 03:53 PM

Cam pe aici am ajuns si eu.
Spuneti-mi va rog cu ce as putea da pe punti pentru a le mai inchide putin la culoare, am incercat cu ulei de in sicativat pe puntea teuga, dar nu am vazut o diferenta majora.

Spor la lucru si celorlalti.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN6162.JPG
  • Imagine atasata: DSCN6163.JPG
  • Imagine atasata: DSCN6164.JPG


#1025 Useril este offline   valeriu2011 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 10 April 2011 - 05:13 PM

Spatiul interior ma gandeam sa-l umplem cu obiecte facute de noi sau cumparate din comert ,inspirate poate din aceste poze.
Imagine atasata: 001.jpgImagine atasata: 004.jpg
Imagine atasata: 010.jpgImagine atasata: 12.JPG
Imagine atasata: 18.JPGImagine atasata: 19.JPG

#1026 Useril este offline   heltauer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 26-February 11
  • Location:Heltau

Postat 10 April 2011 - 05:25 PM

Vezi postareaSfatos, la 10 Apr 2011, 13:33, a spus:

Mi-a venit si mie miercuri numarul unu si am asamblat si eu barca. Au iesit cam multe strambaturi. Sper sa se mai indrepte cand vine si toata partea din spate, iar ce iese in afara coastelor va fi luat cu smirghel la pregatirea pentru filare. Am incercuit cu rosu problemele. Cea mai mare si mai greu de remediat mi se pare cea de la arborele trinchet. Poate aveti ceva sugestii. Chila, dupa cum se vede, este cam serpuita.
Cam naspa chestiile, dar inca nu mi-a disparut elanul. Am incercat pe parcursul montajului sa le indrept, dar mai mult de atat nu am putut face.
Unele coaste (cea de la teuga de pe mijloc de exemplu), daca au fost strambe si-au pastrat strambaciunea, dar vor fi acoperite de filele bordajului si nu s-or mai vedea asa naspa.


Salut,

Din ce vad eu cea mai naspa problema mi se pare cea cu chila serpuita. Spatiile acelea goale pot fi rezultatul chilei deplasate si pot fi "umplute". Insa din cauza chilei eu cred ca si linia navei o sa aibe mult de suferit.
Si eu am aceeasi problema cu piesele deformate insa nu am inceput sa lipesc nimic pana nu vor fi drepte (apa fierbinte si puse pe suprafete perfect plane cu "greutati" pe ele). Ca sa fie totul super, piesa din spate a chilei este cu un milimetru mai subtire decat celelalte doua, lucru care o sa-mi ingreuneze alinierea. Dar m-am gandit ca o sa lipesc adaos de material (furnir) pentru a o egala cu celelalte doua.
Oricum, revenind la problemele tale, eu as incerca sa desfac totul si sa realiniez totul. Nu stiu in ce masura este posibil acest lucru si daca e corect (si eu sunt incepator dar in acest moment eu asa vad lucrurile).

Doar un lucru iti mai spun, nu dipera, NU lua sticla si bea :diablo: , asteapta raspuns de la cei avizati si continua constructia.

Florin Vlad

#1027 Useril este offline   SERGHEY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 28-February 11
  • Location:IASI
  • Interests:Drumetiile montane (peste 2.000m) si lucrurile cu dichis

Postat 10 April 2011 - 05:47 PM

Vezi postareatraian, la 10 Apr 2011, 15:48, a spus:

Daca asta e macheta ,,amiralitate'' eu imi cumpar anteriu si promit sa nu mai fac nimic decat avioane din foi de artimetica. Recunosc, are un farmec deosebit de prezentare a detaliilor in general si interioare in special :diablo:

In privinta beculetelor si alte alea as face o paralela. Cam toata lumea a vazut macrameurile migalite de bunicute si in umele cazuri si de mame. Acum e plina piata de macrameuri de la chinezi (din plastic)




Au ineput sa apara machetutele! Postez si eu pe a mea cu mici comentarii: ultimele 2 parti ale puntii inferioare nu sunt inca fixate; la coasta 15 am intampinat greutati aceasta fiind mai joasa cu 1,5 mm; am incercat cu forta insa nu se poate solutii sunt si sunt convins ca toate puntile vor fi putin curbate; am preluat de la raducu continuitatea puntii superioare se vede ca inca nu le-am lipit; in rest trebuie sa mai vopsesc puntile cu ceva si astept recomandari de la experimentati (se pare ca uleiul de in nu este agreat ...). Spor la lucru si sincer pentru un novice ca mine cred ca a iesit binisor! Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: HPIM4339.JPG
  • Imagine atasata: HPIM4342.JPG
  • Imagine atasata: HPIM4343.JPG
  • Imagine atasata: HPIM4344.JPG
  • Imagine atasata: HPIM4348.JPG
  • Imagine atasata: HPIM4350.JPG
  • Imagine atasata: HPIM4351.JPG


#1028 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2011 - 06:04 PM

la mine etamboul este cu 1mm mai gros decat restul chilei.

#1029 Useril este offline   heltauer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 26-February 11
  • Location:Heltau

Postat 10 April 2011 - 06:44 PM

Vezi postareaKIT, la 10 Apr 2011, 19:04, a spus:

la mine etamboul este cu 1mm mai gros decat restul chilei.


Nu vrei sa facem schimb, ca al meu e cu 1 mm mai subtire :diablo:

Aceasta postare a fost editata de heltauer: 10 April 2011 - 06:45 PM


#1030 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 10 April 2011 - 07:34 PM

Vezi postareatraian, la 10 Apr 2011, 15:48, a spus:

In privinta beculetelor si alte alea as face o paralela. Cam toata lumea a vazut macrameurile migalite de bunicute si in umele cazuri si de mame. Acum e plina piata de macrameuri de la chinezi (din plastic)


Ca sa nu spunem ca discutia cu pomul de iarna era despre luminite pe catarge si vergi si nicidecum de interioare si alte tipuri de felinare care s-ar mai putea gasi pe un galion.
Subscriu la ideea cu "amiralitate". Asemanarea este izbitoare mai ales ca in ambele exista o mare gaura prin care sa se vada ceva inauntru.
M-am bucurat sa aflu ca sunt forumuri unde consacratii pun umarul la ajutorarea incepatorilor. Poate colegul valeriu2011 ne da si noua linkul catre acesta sa invatam si noi de la cei atat de binevoitori si mai ales rabdatori.

Bafta!

#1031 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 10 April 2011 - 08:03 PM

@ Sfatos, mare parte din problemele pe care le vad sunt datorate nu doar faptului ca ai chila falsa stamba dar este si torsionata.
Sincer, mie cavaletul (sau cala de lucru) pus la dispozitie nu mi s-a parut ca si-ar face prea bine treaba. (Eu folosesc unul facut de mine care este si mai lung).
Daca ma gandesc bine nici nu si-o face ca inca n-am primit suruburile.
Am sa spun un lucru pe care l-am tot scris si de care mai nimeni nu tine cont: lemnul lucreaza pe intreaga lui viata la orice schimbare de temperatura si umiditate.
Cat pare ea de rigida chila aia care mai este si din trei bucati (nu putea fi ambalata in revista daca era dintr-una), pe atat nu este. Trebuie bine rigidizata pe intreaga lungime atunci cand sunt lipite coastele, care coaste trebuiesc puse la 90 grade fata de chila atat pe verticala cat si pe orizontala (exceptie o face la astfel de navomodele ultima coasta atunci cand aceasta este oglinda pupa - si la SIB va fi asa).
Incearca sa tragi cat poti de bine coastele pe pozitie cand lipesti puntile (daca n-ai facut-o deja). Daca deja ai lipit puntile se mai poate trage cand vei fila bordurile. Cere mai mult timp si atentie, dar se va trege destul de bine. Daca mai sunt p-aici iti explic atunci cum trebuie sa faci.
Despre gaurile trinchetului si rezolvare am mai scris cu ceva posturi in urma. Ai trecut de faza aia asa ca pileste din puntea castelului prova inspre pupa pana ai gaurile aliniate. Acolo, teoretic, va veni o piesa patrata, piesa ce va ascunde desul de bine ovalizarea care-ti va apare in punte.

Bafta!

#1032 Useril este offline   valeriu2011 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 10 April 2011 - 08:35 PM

Vezi postareacrios, la 10 Apr 2011, 20:34, a spus:

Ca sa nu spunem ca discutia cu pomul de iarna era despre luminite pe catarge si vergi si nicidecum de interioare si alte tipuri de felinare care s-ar mai putea gasi pe un galion.
Subscriu la ideea cu "amiralitate". Asemanarea este izbitoare mai ales ca in ambele exista o mare gaura prin care sa se vada ceva inauntru.
M-am bucurat sa aflu ca sunt forumuri unde consacratii pun umarul la ajutorarea incepatorilor. Poate colegul valeriu2011 ne da si noua linkul catre acesta sa invatam si noi de la cei atat de binevoitori si mai ales rabdatori.

Bafta!


Salut Crios,imaginile sunt luate de pe deagostini.ru.forumul oficial. :diablo:

#1033 Useril este offline   valeriu2011 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 10 April 2011 - 09:00 PM

Pentru cei care doresc sa acopere santina


Imagine atasata: monthly_04_2011/post-3496-1302461916.jpg
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-3496-1302461928.jpg
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-3496-1302461935.jpg
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-3496-1302461951.jpg
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-3496-1302461965.jpg

#1034 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din cānd īn cānd "Computer Hardware"

Postat 10 April 2011 - 09:36 PM

Vezi postareacrios, la 10 Apr 2011, 21:03, a spus:

@ Sfatos, mare parte din problemele...
...
Bafta!

Sunt de acord cu tine si multumesc de indrumari.
Nu am folosit cavaletul lor pentru ca nu au venit toate piesele acestuia (suruburi), si am hotarat sa folosesc doar ce imi dau ei, deoarece nu am posibilitatea (timpul) sa umblu dupa materiale.
Etamboul sunt convins ca se va mai indrepta dupa primirea ultimilor piese (numarul 16).
Aceasta este prima mea macheta. Sincer, ma asteptam sa imi iasa mai rau.
Oricum chila privita de jos (ca in fotografiile mele) fuge spre stanga dupa ultima coasta (16). Piesele nu le-am indreptat de nici un fel. Puntile s-au deformat si mai mult dupa ce am pus filele, desi le-am lasat la presat intre doua funduri de bucatarie.
Merg mai departe asa. De desfacut pentru remedieri nu o mai desfac.
Ce-o fi o fi!!!
Multumesc pentru sfaturi si spor la toata lumea.
P.S. Am pus puncte-puncte in comentariul tau ca sa nu il mai reiau din nou, pentru economie de spatiu.

Aceasta postare a fost editata de Sfatos: 10 April 2011 - 09:37 PM


#1035 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 10 April 2011 - 10:12 PM

Sfatos si eu sunt de parerea lui Crios, se poate remedia la invelirea scheletului cu baghete. Si chiar daca nu vei reusi sa o indrepti, garantez eu ca nu se observa, la concurs de viteza in linie dreapta nu o sa o pui, deci... :diablo:

#1036 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 April 2011 - 06:49 PM

Vezi postareacrios, la 10 Apr 2011, 21:03, a spus:

care coaste trebuiesc puse la 90 grade fata de chila atat pe verticala cat si pe orizontala (exceptie o face la astfel de navomodele ultima coasta atunci cand aceasta este oglinda pupa - si la SIB va fi asa).

Daca este asa cum zici tu, inseamna ca etamboul pe care-l am eu este defect. Astazi am pus vinclul pe fantele de montare ale coastelor 24 si 25. Niciuna nu este la 90 de grade (pe verticala)... neam, :diablo: ci inclinate catre prova.
Nu am un raportor mecanic acasa, dar, ochiometric, apreciez ca aste vorba de 1-2 grade. Io nu zic ca asa trebuie sa fie dar la mine asa e. Verificati si voi.

Adica ca in poza de mai jos:
Imagine atasata: galeon_087.jpg
Liniile albastre sunt la 90 de grade. Liniile rosi sunt liniile fantelor.
Eu, pentru coastele 22 si 23, nu-mi dau seama din cauza inaltimii mici a locasului.
Datorita inaltimii coastelor 24 si 25, nu e totuna cum le montam.
Deci, cum procedam ???

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 11 April 2011 - 06:52 PM


#1037 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din cānd īn cānd "Computer Hardware"

Postat 11 April 2011 - 06:58 PM

Parerea mea este ca unghiul de 90 de grade trebuie facut pe orizontala intre coaste si chila (etambou sau etrava), asa cum arata si DeAgostini in instructiuni si pe DVD. Pe verticala trebuie urmate liniile decupajelor verticale in chila, etambou sau etrava.
Eu asa am procedat, dar asta este parerea mea.

#1038 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 April 2011 - 07:00 PM

Eu m-am cam dezvatat sa ma iau orbeste dupa DeA.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 11 April 2011 - 07:09 PM


#1039 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 April 2011 - 07:23 PM

Masurat cu un raportor mecanic deviatia fantelor este de 1grad si cateva minute. In prelucrari, in constructii, etc. , de obicei, chestiile astea se numesc tolerante si se incadreaza intre anumite limite. Un grad plus sau minus nu va modifica esential forma exterioara a cocii. Nu acelasi lucru l-asi putea spune despre 5 grade, de exemplu. Cu siguranta ca pana acum n-am scris nici o noutate asa cum continui sa cred ca pila aia din numarul 1 n-a fost data chiar degeaba. Cine va dori o va folosi sa remedieze gresala, cine nu poate sa lase asa. Gresala se incadreaza in limitele normale de toleranta pentru astfel de lucrare.
Este posibil sa fi gresit eu cand am sustinut ca trebuie sa fie 90 de grade acolo cand in realitate trebuie sa fie 88 de grade si 50 minute. :diablo:

Bafta!

#1040 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 11 April 2011 - 08:50 PM

Crios la scara originala, 1-2 grade e toleranta acceptabila dar la scara navomodelului e destul de mare.
Dar nu cred ca e o problema, toate pisele de la fiecare dintre noi sunt la fel, adica nu cred ca e o eroare de proiectare si de taiere, pur si simplu asa e modelul. Sa mai asteptam pana la ultima piesa a scheletului si vom vedea ce si cum.

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi