Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#1321 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 19 May 2011 - 06:23 AM

Foarte fain. Acum, daca ai facut geamurile semirotunde la partea de sus poate te gandesti si la niste usi in ton.

PS Mai pe seara sper sa reusesc sa va arat ce am facut si eu. A fost mult de bibilit, mai ales ca am mai facut doi pereti in plus.

@DeliuDragos Balamalele le-am facut din tabla de cupru de 0.2mm. Parca am scris asta atunci cand am aratat cum am facut oblonul.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 19 May 2011 - 06:27 AM


#1322 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 806
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 19 May 2011 - 07:02 AM

Vezi postarearaducindrea, la 18 May 2011, 23:24, a spus:

... Eu as zice ca e vorba de Artesania Latina, San Juan (galion spaniol), serial no. 18022


Daca ai avut in vedere asta, atunci ...da... se presupune ca el a stat la baza ( dar e scos din productie ... ):

Imagine atasata: 22617_1.jpgImagine atasata: 22617.jpg

si asta e un alt geaman :hi: Occre San Marcos Spanish Galleon 1570
Imagine atasata: 14004_4.jpg


P.S.

@johnreno36 ... un mic sfat ... dar cel mai bun sfat sa nu asculti nici un sfat, dar si asta e un sfat :hi: ... pune geamurile pe diagonala, asa cum sunt acuma, mai tare seamana cu o inchisoare ...

Aceasta postare a fost editata de staric: 19 May 2011 - 07:07 AM


#1323 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 19 May 2011 - 07:10 AM

Multam Leo, asa vor fi usile rotunde sus.
Salut Staric, nu m-am gandit la varianta asta, dar incerc mai tarziu, oricum geamul nu fixat definitiv, l-am pus azi noapte de proba. Multam de sfat

#1324 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 19 May 2011 - 12:30 PM

Cam asta a iesit.

Imagine atasata: DSCF0419.JPG
Imagine atasata: DSCF0420.JPGImagine atasata: DSCF0421.JPG

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 19 May 2011 - 12:37 PM


#1325 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 19 May 2011 - 12:47 PM

Foarte tare Leo, eu nu am mai facut rama la geam si inauntru.

Leo, vad ca ai pus jos la primul perete sipca de 2 pe 2. Mai am si 2 din numerele trecute, oare pe unde le punem, ai idee?
Frumoase si ornamentele alea de deasupra usii.

#1326 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 19 May 2011 - 12:51 PM

Multam johnreno36.
Cred ca pe la bocaporti, dar nu stiu sigur. Mai am destula. Mi-au mai ramas si destule file de furnir.
Mai bibilesc azi nitel la ea.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 19 May 2011 - 12:52 PM


#1327 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 19 May 2011 - 01:02 PM

Si mai am furnir, si mi-au mai ramas si file de punte o gramada si parca si un nr 3 sigilat.

#1328 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 19 May 2011 - 02:40 PM

N-am facut geamuri si cred ca din cauza asta sufar cel mai mult, deja am lipit peretii aia si nici scule nu am, La experienta mea de navomodelist (asta e prima corabie) ar trebui, cred, sa ma multumesc asa, dar inebunesc cand ma gandesc la ce ferestre trimit astia de la D'Agostini, bucatile alea de fier, patratoase si urate!! Singura chestie de care ma felicit e ca am filat pe de-antregul puntile!! Calafatuirea cu creionul insa e cam naspa, din cauza selaturii am avut ceva probleme, a iesit cam improvizat, dar daca ma uit din unghi-drepta-fata, dinspre babord, putin inclinat, si cu un singur ochi, nu se prea vede :hi: , asta e!!! Si cand mai deschid forumul si ma mai uit la ce-ati facut voi, imi vine sa plang!! maine am sa pun si eu fotografii cu insipida mea corabie, oricum neinteresante!! Va felicit sincer pentru relizarile voastre la SIB, imi plac mult!! Leo, ti-au iesit super ferestrele si usa!! la johnreno mai astept si usa sa o termine, is chiar curios!!

Am mai admirat nitel si imi mai dau cu parerea, Leo, latura superioara a ferestrei nu trebuia sa fie la nivelul tocului de sus a usii??? Ma gandesc si eu, dar poate pe vase nu se respectaregulile generale de pozitionare a ferestrelor (ca la case)!! imi dau si eu cu parerea, sper sa credeti ca o spun cu rautate!!

#1329 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 19 May 2011 - 03:02 PM

Sai linistit Sorine ca nu se supara nimeni. Habar nu am cum sunt tocurile nici la case, daraminte la corabii. Acolo mi-a venit sa le pun. Tu crezi ca io am mai facut vreo corabie pana acum? Numai cand eram copil, din alea de hartie. :hi:

Intre timp am mai bibilt la rama "balconului" puntii dunetei.
Imagine atasata: DSCF0422.JPG

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 19 May 2011 - 03:26 PM


#1330 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 19 May 2011 - 04:12 PM

La mine cred ca abea maine termin o usa, antai fag ferestrele si merg mai incet, tocurile lor le-am facut din file de punte lipite una peste alta, dupa care trasari ,decupari, dar nu ma grabesc pentru ca vreau sa iasa frumos.
SorinR, de ce nu mai cumperi inca o data ultimul numar? Deslipesti peretii vechi si faci altii sau incerci altceva, o bucata de placaj, un plastic nu conteaza ce pentru ca oricum le maschezi cu file.

#1331 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 19 May 2011 - 05:04 PM

Întrebare pentru cei ce știu despre machetele cu bord deschis (parcă „Amiralitate” ar fi, dar parcă cineva zicea că numai Amiralitate nu e asta, dar să nu divaghez...):

În DeA nr.16 ni s-au dat piesele pentru „suprastructura” aia, la care lipsește un perete lateral. Vom primi peretele, sau structura rămâne deschisă?

Dacă rămâne deschisă, pe ce parte? Deschisă spre bordul deschis, ca să se vadă și înăuntrul ei (așa mi se pare logic), sau deschisă spre bordul închis, că tot nu se vede?

Dacă este deschisă spre bordul deschis, ce facem cu cepurile alea de îmbinare a pereților din față și pupa a suprastructurii în partea deschisă? Le lăsăm așa? (arată urât)

#1332 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 19 May 2011 - 05:36 PM

Suprastuctura aia ramane deschisa pe partea care ramine deschisa si corabia, eu asa am inteles

#1333 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 19 May 2011 - 05:44 PM

Vezi postareajohnreno36, la 19 May 2011, 18:36, a spus:

Suprastuctura aia ramane deschisa pe partea care ramine deschisa si corabia, eu asa am inteles


Eu am pus-o invers :hi:

#1334 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 19 May 2011 - 06:05 PM

Vezi postareaSorinR, la 19 May 2011, 18:44, a spus:

Eu am pus-o invers :hi:

Păi! De aia cerem, noi, începătorii, sfaturile celor ce au mai făcut.
Nu e rușine să nu știm, e mai rău să rămână (vezi nick-ul meu), când mai ai timp să remediezi.

LE: Încă o întrebare: dacă se vede înăuntrul ei, n-ar trebui filată și pe dinăuntru, sau măcar vopsită?

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 19 May 2011 - 06:08 PM


#1335 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 19 May 2011 - 06:16 PM

Cred ca pe acolo trece o tija verticala (nu stiu cum se numeste in limbaj marinaresc), un soi de timona, care manevreaza echea, care, la randul ei actioneaza carma. Aceasta tija verticala cred ca se continua pina in acea suprastructura (nu o avem inca) de pe puntea dunetei si unde cred ca statea carmaciul.

O poza:
Imagine atasata: monthly_05_2011/post-3379-1305821763.jpg Imagine atasata: 4xcsgv_2ev.jpg
In a doua imagine se vede partea de jos a "timonei".
De aceea e deschisa catre tribord, sa se vada "timona". Si da, eu zic ca trebuia vopsita la interior, ceea ce am si facut dar am uitat sa va zic.
Am gasit o poza mai buna.
Imagine atasata: b41e161c1611.jpg

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 19 May 2011 - 06:54 PM


#1336 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 19 May 2011 - 06:31 PM

Eu nu am vopsit-o, dar nu se vede urat

#1337 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 19 May 2011 - 08:01 PM

Vezi postareajohnreno36, la 19 May 2011, 19:31, a spus:

Eu nu am vopsit-o, dar nu se vede urat

În niciun caz nu m-am referit la aspectul lucrărilor celorlalți, ci m-am gândit exclusiv la lucrarea mea.
Nu am zis că ar fi urât dacă nu este vopsit, ci că pereții din față și din pupa ai suprastructurii (ca să folosesc terminologia din revistă și să știm despre ce vorbim) au câte o treaptă (eu i-am zis „cep”) pentru îmbinările de colț. Acolo unde îmbinarea cu „peretele lateral” se face, aceste trepte se justifică, iar pe partea unde îmbinarea nu se face, eu cred că nu se justifică ca treptele să rămână așa, căci impresia mea este că dacă pe partea deschisă treptele rămân așa cum le-a dat DeA aspectul este necorespunzător, și asta din vina DeA, nu a modeliștilor. Îmi cer scuze că am folosit cuvântul „urât” în mod necorespunzător și, prin asta, cineva s-a simțit jignit.

#1338 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 19 May 2011 - 08:27 PM

Ai dreptate, fantele alea nu prea au ce cauta acolo, dar, daca asa e modelul (dorind sa fie o sectiune deci sa se vada ce e inauntru)... nu cred ca este o asa mare nenorocire. Daca vrei poti sa le tai.

@SorinR io zic sa dezlipesti piesa ce pricina si sa o lipesti corect. Nu de alta dar cred ca nu mai trece "timona" prin cele doua fante, din punte si piesa.

Atentie si pentru cei care fac corabia cu bordul inchis. Fie asteptati piesele care se monteaza prin interior, fie le faceti singuri, fie faceti o varianta si mai simplificata si nu le mai puneti deloc.

#1339 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 19 May 2011 - 08:56 PM

Am sa dezlipesc, sau poate reusesc sa dezlipesc doar latura cu pricina si sa o pun in partea cealalta!! Intrebasem inainte de a lipi, dar atunci numeni nu a raspuns (sau au fost raspunsuri ce nu m-au lamurit), acum sper sa nu fie prea tarziu, am pus cam mult aracet!! Timona ar trece si asa, ca nu se schiba nimic decat latura dinspre tribord sa o pun la babord, in rest e la fel ca la voi!! cele 2 fante de pe punte si deasupra suprastructurei sunt aliniate!! ma mai gandesc ca atunci cand am sa articulez piesele timonei am sa am nevoie de deschizatura respectiva sa pot lucra acolo (corabia v-a fi deja inchisa pe partea cealalta, daca nu astept intai montarea timonei apoi sa inchid corabia, ceea ce poate fi total aiurea)

Aceasta postare a fost editata de SorinR: 19 May 2011 - 09:07 PM


#1340 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 19 May 2011 - 08:58 PM

da' daca io vreau sa fac si peretele lipsa - se supara cineva? :hi:

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

10 useri citesc topicul
0 membri, 10 vizitatori, 0 utilizatori anonimi