Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#1341 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 19 May 2011 - 10:00 PM

Vezi postarearaducindrea, la 19 May 2011, 21:58, a spus:

da' daca io vreau sa fac si peretele lipsa - se supara cineva? :hi:

Nu știu, dar intuiția îmi spune că în structura aia era montat de fapt un lagăr care susținea un ax pe care pivota o pârghie (care nu știu cum se numește), care acționa echea. În filmul dat de DeA se vede mecanismul și pârghia, dar nu și vreun lagăr. Dacă se închide structura, nu se mai poate monta lagărul, iar fără el pârghia aia mi se pare că se mișcă bălălău, și nu așa ar fi logic. Impresia mea. Cei ce au documentație poate găsesc care este de fapt rolul structurii și ce ar fi în ea.

#1342 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 19 May 2011 - 11:08 PM

Asta e de proba, desenat cu creion. Ce spui LEO,ar da bine usa facuta in doua culori. o culoare o fac din fila de punte si una din furnirul asta maro de la ei. o fac asa sa vad ce iese.

Radule eu ma supar daca nu faci peretele

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: moto_0187.jpg


#1343 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 20 May 2011 - 03:05 AM

Vezi postareajohnreno36, la 19 May 2011, 23:08, a spus:

Asta e de proba, desenat cu creion. Ce spui LEO,ar da bine usa facuta in doua culori. o culoare o fac din fila de punte si una din furnirul asta maro de la ei. o fac asa sa vad ce iese.

Radule eu ma supar daca nu faci peretele



Asa arata prima usa, a doua va fi la fel

mai tarziu balamalele

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: moto_0188.jpg
  • Imagine atasata: moto_0189.jpg
  • Imagine atasata: moto_0190.jpg


#1344 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 20 May 2011 - 06:27 AM

@johnreno36 Arata bine, dar...
- Eu as fi decupat panoul dupa conturul usii si as fi facut usa mai retrasa, sa vina la acelasi nivel cu panoul.
- Parca dadea mai bine daca "desenul usii", V-urile alea erau mai inguste, dar, e ok si asa.

#1345 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 20 May 2011 - 10:23 AM

Multam Leo. M-am gandit si la varianta ta, inca nu am lipit-o pt ca mai trebuie sa-i fac balamale si clanta, cat despre v-uri, dupa ce am terminat-o am vazut ca sunt cam mari.

Cam asa spuneai LEO, NU?

nu am decupat in perete pentru ca ma gandeam sa las usa cum am lasat si geamul, mai in afara, inca mai studiez

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: moto_0192.jpg


#1346 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 20 May 2011 - 10:25 AM

Da, da ... E mult mai ok acu'. Dar ai grija sa faci filele alea de aceeasi latime. La balamale nu trebuie sa te grabesti ca ne da DeA, doar daca vrei sa le faci "self made".

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 20 May 2011 - 10:29 AM


#1347 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 20 May 2011 - 10:58 AM

Si daca ne dau ei cum le mai punem daca fixam usile?

Cred ca pe asta o las asa, o fac pe cealalta cu file mai inguste

Leo deasupra usii de jos la tine ai facut 2 colturi de ornament frumoase, pot sa le copiez si eu? multam fain

#1348 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 805
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 20 May 2011 - 09:59 PM

Vezi postareape_dos, la 19 May 2011, 23:00, a spus:

... Cei ce au documentație poate găsesc care este de fapt rolul structurii și ce ar fi în ea.


Imagine atasata: pana.jpg

... nu vad nici o problema sa fie pus si atunci cand structura e inchisa :hi:

P.S.

Pana e pusa invers ...

#1349 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 20 May 2011 - 10:13 PM

@Staric - merci de sustinere :D

#1350 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din când în când "Computer Hardware"

Postat 20 May 2011 - 10:50 PM

Vezi postareastaric, la 20 May 2011, 22:59, a spus:

Atasament pana.jpg

... nu vad nici o problema sa fie pus si atunci cand structura e inchisa :hi:

P.S.

Pana e pusa invers ...

Cred ca acea carma trebuie pusa rasucita la 180 de grade, nu ca in fotografie. Nu-i asa?

#1351 Useril este offline   kodat 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 04-May 11

Postat 20 May 2011 - 10:57 PM

pentru cine vrea sa stie ce vor contine numerele urmatoare, iata un link de la vecinii nostri:

http://www.ship.deagostini.ru/forum/viewto...p?f=7&t=300

acusi sosesc primele tunuri, iar in nr 25 este si mult discutatul pin pusher.

#1352 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 21 May 2011 - 06:03 AM

Vezi postareastaric, la 20 May 2011, 22:59, a spus:

... nu vad nici o problema sa fie pus si atunci cand structura e inchisa

Nu este nicio problemă dacă se pun doar piesele pe care le prezintă DeA în filmuleț. Însă mecanismul DeA este incomplet, iar cine îl vede prima dată rămâne complet în ceață privind funcționarea lui.

Forțele hidrodinamice pe pana cârmei sunt foarte mari și ele sunt echilibrate de mâna cârmaciului, că altfel pana n-ar sta în poziție, ar reveni la mijloc. Evident, forța din mâna cârmaciului este mică, așa că ea trebuie amplificată de un sistem de două pârghii, echea și încă una, căreia îi voi spune în continuare „pârghia”, că nu știu care este numele ei. În prima figură (a mai apărut pe forum) este prezentat un sistem foarte avansat, unde punctul de sprijin al pârghiei este o articulație cardanică (sfera aia neagră). Împreună cu articulația dintre pârghie și eche formează un sistem cu frecări minime, foarte bun, dar foarte complicat.

La pagina 55 a acestui topic minime a postat niște fotografii ale unui sistem real, mai simplu. Acolo se vede că articulația dintre pârghie și eche are un grad de libertate în plus (poate aluneca de-a lungul echei, ca și la mecanismul machetei DeA), ceea ce face să fie posibilă înlocuirea cardanului (cu două grade de libertate) cu un lagăr simplu (cu un singur grad de libertate), pârghia descriind doar o mișcare în plan transversal, față de mișcarea complexă în arc la versiunea cu cardan. Lagărul ar trebui să arate cam ca în a doua figură, unde capacul mai scurt decât corpul permite o fixare comodă a corpului pe suport. Aici ajungem la problemă: la DeA lagărul nu există, iar pârghia merge bălălău pentru că n-are punct de sprijin. În opinia mea, lagărul, format din bucățele mici de baghetă 2 x 2, ar trebui pus. Dacă structura e închisă și lagărul asamblat afară pe pârghie și axul ăla mic care apare în film, atunci nu mai poate fi introdus prin fanta de sus a „suprastructurii”. Logic, corpurile lagărului se montează pe punte, se introduce pârghia cu micul ax, se așează axul pe lagăre și apoi se pun capacele lagărelor, exact ca în realitate. Pentru a putea pune capacele lagărelor trebuie ca structura să fie deschisă. Și în realitate se poate deschide structura, dar se ridică partea de sus, ceea ce la machetă nu se mai poate, ea fiind lipită. :hi:

LE: Îmi cer scuze, am uitat să scot fondul transparent original la prima poză, faceți clic pe ea ca s-o vedeți.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Directie.gif
  • Imagine atasata: Lagar.gif

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 21 May 2011 - 06:11 AM


#1353 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 21 May 2011 - 09:17 AM

of, of, asa da explicatie pe dos, multam de ea, ramasesem la parerea ca las cutiuta aia asa cum o lipisem, cu partea inchisa spre partea deschisa de la corabie, dar daca cumva trebuie sa montam lagarul respectiv in cutiuta, ca sa functioneze si sa arate cat de cat carma?????? am sterfelit-o, deci tre' sa fac pe dracu-n patru sa dezlipesc suprastructura respectiva, daca reusesc, a sa ramana mazgalituri pe punte................ nu-mi place, uite-asa isi face omu' de treaba!!! Eu nu vedeam rostul pentru care trebuia sa acoperim cu furnir cutia aia in exterior.......... pai ca sa se vada ce frumoasa e pe la exterior trebuie fixata in asa fel sa fie expusa partea cu furnir, (explicatei vitei incaltate, cu creierul cu nuca in pericol sa fie si ala scos cand ma scobesc in nas dupa idei traznite)!! M-am suparat, revin cand imi trece si rezolv problema cu cutiuta "minunata"

#1354 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 21 May 2011 - 09:36 AM

Vezi postareaSorinR, la 21 May 2011, 10:17, a spus:

a sa ramana mazgalituri pe punte................

Dacă se dezlipește structura, sunt diferite soluții. După montarea lagărului se poate lipi la loc sau se poate lipi pe lateral un perete confecționat din restul de material. Astea vin exact peste lipitura veche, nu se mai vede nicio mâzgâleală pe punte, iar structura va fi închisă ca înainte. Chiar dacă lagărul nu se vede, măcar va fi funcțional.

Ce mă nedumerește pe mine este care este rolul efectiv al acelei „suprastructuri”. Să fie o protecție ca să nu intre obiecte în fantă în timpul ruliului și tangajului? Să fie folosită și ca suport (masă)?

#1355 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 21 May 2011 - 10:24 AM

am cautat fotografii exact cu ceea ce vine in cutia magica si am gasit!!
Imagine atasata: a716e6ecba62.jpg
se pare ca nu vom avea avea montat un lagar, v-a fi doar un "stutz", ce trece prin pargia carmei si se propteste cu capetele in peretii cutiutei, deci cutiuta e si lagar, e si cu rol de protectie, mai astept nitel, daca carma se monteaza inainte de a acoperi corpul navei cu file nu v-a fi nevoie sa dezlipesc, pot baga stutzul respectiv si pe partea cealalta, oricum se vede urat acolo cu stutul ala, cel putin mie nu-mi place!!!

si pana carma vine dupa ce se fileaza corpul navei, atunci se monteaza cu tot cu mecanismul din interior :(((!! nu scap de demontare!!

#1356 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 21 May 2011 - 10:49 AM

Buna poza de mai sus. Dar nu las axul ala asa nici mort. La capete voi face doua mici piese care vor imita lagarele pe care le voi monta tocmai prin deschizatura structurii.

@johnreno36
Din ce am vazut eu balamalele sunt false si se pot monta oricand.
Iar de inspirat, copiat, etc., fara grija. Aici totul e "free" fara drepturi de autor. :hi:

Ca tot ma plictiseam am facut din tabla de alama de 0.5mm balamale dar pentru partea interioara a usilor.

Imagine atasata: DSCF0426.JPG

#1357 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 21 May 2011 - 07:45 PM

Vezi postareape_dos, la 21 May 2011, 10:36, a spus:

Ce mă nedumerește pe mine este care este rolul efectiv al acelei „suprastructuri". Să fie o protecție ca să nu intre obiecte în fantă în timpul ruliului și tangajului? Să fie folosită și ca suport (masă)?


Pe chestia aia sta cocotat carmaciul ca sa ii ajunga nasul in cealalta chestie ce e montata deasupra si sa vada si el ce se intampla pe afara.

#1358 Useril este offline   MariusCezar 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 16-February 11

Postat 22 May 2011 - 12:47 AM

Vezi postareajohnreno36, la 20 May 2011, 04:05, a spus:

Asa arata prima usa, a doua va fi la fel

mai tarziu balamalele






90210 disting dylan si donna :hi:
o sa pun si eu niste poze mai tarziu,sa nu se creada ca cine nu posteaza a renuntat

Aceasta postare a fost editata de MariusCezar: 22 May 2011 - 12:50 AM


#1359 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 22 May 2011 - 09:31 AM

Vezi postareatraian, la 21 May 2011, 20:45, a spus:

Pe chestia aia sta cocotat carmaciul ca sa ii ajunga nasul in cealalta chestie ce e montata deasupra si sa vada si el ce se intampla pe afara.

Aha, am înțeles, mulțumesc!
La poza cu structura unui galion, acela era mai mare și exista o punte în plus, pe care stătea cârmaciul. SIB este mai mic.
Șii... o treaptă, ceva, sau se aburca 60 cm fără probleme?

#1360 Useril este offline   Joe_Black 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 21-March 11
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2011 - 02:48 PM

Poze ale capacului meu de tambuchi, pe care l-am terminat azi...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1613.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1614.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1615.JPG


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi