Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 117
  • 118
  • 119
  • 120
  • 121
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#2361 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 20 July 2011 - 01:38 PM

am vorbit, foarte de treaba omul , cand a auzit ca este pt hobby s-a oferit chiar sa imi trimita "resturi" de la prelucrare.
Pentru cantitati mai mari trebuie sa ne ia cineva pe firma.
Poti sa te duci cu incredere, eventual vorbeste pentru cantitate mai mare, eu ma bag cu siguranta.

L.E. banuiesc ca resturile respective ei le arunca fiind prea mici pentru a putea fi folosite( dar suficiente pentru ce facem noi) , daca e asa il scapam noi de ele

Aceasta postare a fost editata de bobby: 20 July 2011 - 01:45 PM


#2362 Useril este offline   thrax 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 22-March 11
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2011 - 03:36 PM

Vezi postareaLeo2003, la 20 July 2011 - 10:57 AM, a spus:



Azi mi-am comandat 8 tunuri, asa pentru inceput, din alea de 35mm cu brizbrizuri. Mi-am mai luat email negru mat si bronz de la Humbrol si un paint marker auriu. Ma pregatesc sa le mazgalesc si io,


de unde ai comandat tunurile? la cum arata cele din revista, nu prea iti vine sa le pui

#2363 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 20 July 2011 - 03:40 PM

thrax: de la mine le-a luat... verifica-ti si tu mesageria, ti-am trimis de ieri PM.

#2364 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 20 July 2011 - 03:56 PM

Vezi postareaKIT, la 20 July 2011 - 01:20 PM, a spus:

nu stiu daca ai vorbit cu cei de la aceasta firma: http://www.max-furni...uk/contact.html.
daca nu, incearca sa le dai un telefon. si poti sa ne spui si noua ce ai vorbit. nu de alta, dar macar sa nu ma duc pana la depozit degeaba.:whistle:

Ma bag si eu daca te duci si iei cantitate mai mare.
PS. Am mai deschis un "canal de comunicatie"cu cineva de la Cluj, zilele urmatoare aflu raspunsul si va dau de veste.
Imagine postata
In cazul cel mai fericit ca vom face rost, care ar fi optiunea voastra ? sau ce ar da bine si s-ar putea si "colora" sa dea ceva frumos, de vechi .

Aceasta postare a fost editata de pelly67: 20 July 2011 - 04:02 PM


#2365 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 20 July 2011 - 04:08 PM

astia de la DEA ne dau mahon... si eu as ramane pe el, nu arata rau, si prefer sa las lemnul natur decat sa ma complic cu tot felul de baituri, dar "calul de dar..." macar de am reusi sa luam ceva. Am vorbit si cu john, el e in bucuresti si a zis ca poate trece pe la fabrica. Omul cu care am vorbit la telefon se poate discuta cu el , spre deosebire de altii care nici nu te baga in seama daca nu esti firma si nu cumperi cu tirul.

l.e. sau poate wenge

Aceasta postare a fost editata de bobby: 20 July 2011 - 04:16 PM


#2366 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2011 - 05:20 PM

pai saptamana viitoare voi intra in concediu si sper ca vremea sa se mai racoreasca si sa ma lase si pe mine sa ies din casa. mi-am propus de mult sa fac un drum pana acolo dar nu am avut cand pana acum.

#2367 Useril este offline   Joe_Black 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 21-March 11
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2011 - 05:41 PM

@bobby nu stiu cat de mahon e cel de la DeA, dar eu am prin boxa niste placi de furnir de 20x20cm de mahon si culoarea este mult mai inchisa si structura se simte altfel la mana (e de pe vremea lu' raposatu)...

#2368 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 20 July 2011 - 05:47 PM

Hmm... M-am uitat peste instructiunile de la DeA, nr.26-28. Astia in aceasta etapa bordeaza cu sarg numai babordul fara sa tina seama de bordarea alternativa. Cam neortodox zic eu. Macar fila centrala ar trebui sa fie pusa atat la babord cat si la tribord.

#2369 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 806
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 20 July 2011 - 05:53 PM

furnir...furnir...ia uitati ce frumusete de nuc ... ce corabie va fi peste vreo cativa ani :yahoo:

Imagine atasata: IMG_1920.JPG

e bine cand vecinii au avut nuci ...

Aceasta postare a fost editata de staric: 20 July 2011 - 05:56 PM


#2370 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 20 July 2011 - 06:01 PM

merci, copac am si eu :rofl:


Vezi postareaLeo2003, la 20 July 2011 - 05:47 PM, a spus:

Hmm... M-am uitat peste instructiunile de la DeA, nr.26-28. Astia in aceasta etapa bordeaza cu sarg numai babordul fara sa tina seama de bordarea alternativa. Cam neortodox zic eu. Macar fila centrala ar trebui sa fie pusa atat la babord cat si la tribord.


toata corabia e facuta, pardon, cu spatele... ce te mira

Aceasta postare a fost editata de bobby: 20 July 2011 - 06:08 PM


#2371 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 20 July 2011 - 06:05 PM

Vezi postareaJoe_Black, la 20 July 2011 - 05:41 PM, a spus:

@bobby nu stiu cat de mahon e cel de la DeA, dar eu am prin boxa niste placi de furnir de 20x20cm de mahon si culoarea este mult mai inchisa si structura se simte altfel la mana (e de pe vremea lu' raposatu)...


Furnirul care l-ai gasit in boxa si zici ca e de pe vremuri, se poate sa fie chiar furnir adevarat de mahon. De regula ce este acum pe piata este furnir de plop "colorat" in diferite "soiuri" de copaci care mai de care mai exotic. Cel original de mahon, l-am gasit pe un site cu zeci de euro mp. si era adus pe comanda ferma numai in cantitati mari. Tipul cu care am vorbit ma intreba daca sunt restaurator :whistle:


#2372 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 20 July 2011 - 06:26 PM

si nu i-ai spus ca "restaurezi" "o corabie unica din secolul XVII, ca sa-ti intinzi panzele spre marile lumii" :rofl:

#2373 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 20 July 2011 - 06:27 PM

Confirm si eu ca (,) cuiele sunt din fier/otel. Desi chiar nu inteleg de ce s-au deranjat sa le "aureasca".

Si are vreo importanta daca sunt din fier? Banuiesc ca se vor slefui mai greu, dar nu stiu daca e o problema. Din cate am vazut din instructiuni, floarea lor oricum va trebui aplatizata.

#2374 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 20 July 2011 - 06:35 PM

Nu are nicio importanta, mai ales ca vor veni acoperite cu furnirul cel mult cautat si asteptat. Sunt anumite modele in care se vad capetele cuielor si dau bine insa acelea cred ca sunt de cupru si nu din otel vopsit. Eu la galionul meu am folosit bolduri (in tandem cu lipici). Este destul de exagerat pretul de 15 lei pentru 20 de cuie si o bucata de glaspapir.

#2375 Useril este offline   valeriu2011 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 20 July 2011 - 06:38 PM

Sa nu zicem ca am cumparat bolduri.....:-D

#2376 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 20 July 2011 - 06:44 PM

eu am folosit push-pin-uri (6 lei 3 cutii) pe care ulterior le-am scos si le-am refolosit (si la bismarck), gaurile dispar la slefuire.

Imagine atasata: SDC12358.JPG

#2377 Useril este offline   valeriu2011 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 20 July 2011 - 06:46 PM

Fratilor nu mai incurajati prosteala,cu bani munciti de voi sunt si alte alternative:
cuie alama suki 530 buc 1,o x1 la 9.80 bani ,la praktiker
furnirul il gasiti la oricare atelier de mobila, tamplarie din orasul de resedinta
vreti bolduri si pe net si la librarie
paza abraziva cam peste tot

#2378 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 20 July 2011 - 08:14 PM

sunt total de acord ca e prosteala ce fac astia , bani multi, piese putine sau lipsa, de proasta calitate, instructiuni de cacao. eu personal am renuntat sa mai cumpar revista de vreo 3 saptamani, dar o fac pe raspunderea mea, daca nu-mi mai iese corabia imi dau singur cu tesla-n... unii nu isi asuma riscul asta si prefera sa lucreze strict cu materialele si indicatiile din revista, fiecare face cum poate si cum crede de cuvinta

daca tu ai in orasul tau un atelier de tamplarie care lucreaza cu furnir poate ne ajuti si pe noi, ca suntem mai multi doritori, si ne chinuim de ceva vreme sa gasim

l.e. ca sa fac tunurile m-a costat mai mult decat daca le luam cu revista, dar asa am castigat experienta si poate intr-un final o sa imi scot si banii investiti :pardon:

Aceasta postare a fost editata de bobby: 20 July 2011 - 08:17 PM


#2379 Useril este offline   Joe_Black 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 21-March 11
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2011 - 08:17 PM

Vezi postareapelly67, la 20 July 2011 - 06:05 PM, a spus:

Furnirul care l-ai gasit in boxa si zici ca e de pe vremuri, se poate sa fie chiar furnir adevarat de mahon. De regula ce este acum pe piata este furnir de plop "colorat" in diferite "soiuri" de copaci care mai de care mai exotic. Cel original de mahon, l-am gasit pe un site cu zeci de euro mp. si era adus pe comanda ferma numai in cantitati mari. Tipul cu care am vorbit ma intreba daca sunt restaurator :whistle:


De gasit la boxa nu l-am gasit, l-am dus eu acolo dupa ce a zacut vreo 10ani pe un dulap de la mine din camera... a fost luat dintr-o fabrica de mobila care lucra pentru export.:-D

#2380 Useril este offline   valeriu2011 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 20 July 2011 - 08:30 PM

Vezi postareabobby, la 20 July 2011 - 08:14 PM, a spus:

sunt total de acord ca e prosteala ce fac astia , bani multi, piese putine sau lipsa, de proasta calitate, instructiuni de cacao. eu personal am renuntat sa mai cumpar revista de vreo 3 saptamani, dar o fac pe raspunderea mea, daca nu-mi mai iese corabia imi dau singur cu tesla-n... unii nu isi asuma riscul asta si prefera sa lucreze strict cu materialele si indicatiile din revista, fiecare face cum poate si cum crede de cuvinta

daca tu ai in orasul tau un atelier de tamplarie care lucreaza cu furnir poate ne ajuti si pe noi, ca suntem mai multi doritori, si ne chinuim de ceva vreme sa gasim

l.e. ca sa fac tunurile m-a costat mai mult decat daca le luam cu revista, dar asa am castigat experienta si poate intr-un final o sa imi scot si banii investiti :pardon:


Daca gasesc furnir in Ploiesti ,cu mare drag voi ajuta ,tunurile tale sunt excelente si sper sa ai bafta la .....,eu m-am grabit si le-am cumparat de pe net 10 buc. ( am ales sa inchid ambele borduri ) si dupa ce ti-am vazut artileria am ramas pe ganduri.:shifty:

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 117
  • 118
  • 119
  • 120
  • 121
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

10 useri citesc topicul
0 membri, 10 vizitatori, 0 utilizatori anonimi