Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 119
  • 120
  • 121
  • 122
  • 123
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#2401 Useril este offline   george_s 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2011 - 10:09 AM

Vezi postareaLeo2003, la 22 July 2011 - 08:20 AM, a spus:

@ george_s Eu cred ca era mult mai bine daca filai bordurile cu betele alea puse intercalat intre coaste. ;-)


le-am intercalat cat de mult am putut, pana acum se prezinta bine, mai migalos dar asta-i viata!

Vezi postareabobby, la 22 July 2011 - 09:16 AM, a spus:

frumoase lucrari baieti, ma bucur ca v-ati hotarat sa iesiti din umbra

:) mai trebuie si timp, sunt in urma cu lucrarea, am avut si o perioada cu un picior in ghips, urmeaza o mutare de domiciliu asa ca eu unul am circumstante atenuante :))

#2402 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 22 July 2011 - 10:49 AM

Axxel_d, sunt foarte multi care fac , corabia si nu numai asta aici pe forum, cred ca sunt si mai multi care nu au nici o treaba cu forumul.

#2403 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 805
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 22 July 2011 - 04:31 PM

Vezi postareaLeo2003, la 22 July 2011 - 08:20 AM, a spus:


Pentru cei care vor sa foloseasca furnir din alta sursa decat DeA, va zic ca e destul de dificil sa-l tai corect in fasii de 5mm...


Vezi aci o metoda de a taia furnir ... mie lene sa mut pozele ... iar comentarii doar la prima poza-lipesti scotch dublu adeziv din 10 in 10 cm ... mai departe e clar din poze:

http://shipmodeling....tail.php?ID=848

#2404 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 22 July 2011 - 06:23 PM

Buna metoda. Cam la fel cu cea de taiat baghete de balsa pentru aeromodelism.
Din pacate, pe masuta mea de modelism de 80cm de pe balcon, plina cu tot felul de minuni, nu am conditii.
Oricum, eu sunt dintre aceia care cumpara revista indiferent daca folosesc, sau nu, materialele din revista. Asa ca o sa folosesc filele de furnir date de DeA.

#2405 Useril este offline   kamikaze 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 308
  • Inregistrat: 28-September 05
  • Location:Acasa
  • Interests:Prea multe... prea putin timp

Postat 22 July 2011 - 06:25 PM

Interesant dispozitivul de taiat, dar cu acesta metoda exista riscul sa-ti crape fasia de furnir, mai ales daca trebuie s-o curbezi. Metoda vazuta la foarte multi navomodelisti consta in dublarea foii de furnir cu ziar, prin lipire cu aracet. Se intinde uniform aracet pe toata foaia de furnir, nu prea mult sa dea pe afara, si apoi se pune ziarul. Apoi se pune la presat, de la umezeala furnirul se onduleaza. Dupa uscare se taie la dimensiunea dorita fara probleme.

#2406 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 22 July 2011 - 06:52 PM

Vezi postareakamikaze, la 22 July 2011 - 06:25 PM, a spus:

Interesant dispozitivul de taiat, dar cu acesta metoda exista riscul sa-ti crape fasia de furnir, mai ales daca trebuie s-o curbezi. Metoda vazuta la foarte multi navomodelisti consta in dublarea foii de furnir cu ziar, prin lipire cu aracet. Se intinde uniform aracet pe toata foaia de furnir, nu prea mult sa dea pe afara, si apoi se pune ziarul. Apoi se pune la presat, de la umezeala furnirul se onduleaza. Dupa uscare se taie la dimensiunea dorita fara probleme.


Perfect adevarat, stiam si eu metoda cu lamele de ras intre doua scanduri prinse cu suruburi fluture (dar la 5 mm distanta intre ele) si am intampinat aceiasi problema; adica se produc la nivel macro din fibra fisuri, care produc probleme la curbare. Buna ideea cu ziarul.
Bafta!

#2407 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 22 July 2011 - 09:19 PM

Astazi am mesterit o barcuta...este prima facuta vreodata, mai am de facut vaslele si carma. Fiind prima nu mi-a iesit cum vroiam initial, insa perseverenta este mama reusitei, nu?;-)
Imagine postata
Imagine postata

#2408 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 23 July 2011 - 07:39 AM

@bobby: Mulțumesc pentru indicație, o să țin cont. Īmi cer scuze pentru īntārzierea răspunsului, timpul...

Intenționez să pun cāte o filă īn dreptul punților, ca īn imaginea de mai jos. Aia va masca oarecum faptul că vine un adaos, sper că așa adaosul va fi mai puțin vizibil. Nu fac nicio ajustare (pilire, adaos) pānă nu primesc filele, să văd cum vin de fapt. N-am timp, dar am răbdare. ;-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Galeone1.jpg


#2409 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 23 July 2011 - 09:46 AM

am facut un tun de 40 mm cu model.
este facut de mine, nu este copiat, nu incalca niciun drept de autor (daca exista), l-am pus langa cel de la DEA pentru a se observa diferenta.
(domnul administrator care mi-a inchis topicul de la vanzari si care imi ignora mesajele stie la ce ma refer)

Imagine atasata: SDC12545.JPGImagine atasata: SDC12548.JPG

Aceasta postare a fost editata de bobby: 23 July 2011 - 09:47 AM


#2410 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 23 July 2011 - 07:08 PM

tunuri mari 45 mm cu model si manere versiunea 2.0 finala
Imagine atasata: SDC12549.JPG

si instalatia de vacuumat matrite, un borcan si o pompa... de vacuum evident
Imagine atasata: SDC12550.JPG

si gratare din plastic
Imagine atasata: SDC12551.JPG

Aceasta postare a fost editata de bobby: 23 July 2011 - 07:16 PM


#2411 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 805
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 23 July 2011 - 08:59 PM

@bobby ... daca era o corabie de plastic, eu primul eram care spunea: "Excelent!" ... dar KIT-ul e din lemn ... si aci iti spun cinstit ca nu ma impresionezi cu nimic ... ma mira cand aud de rusi care vin din fundul Siberiei la Moscova sa cumpere gratare lemn , cand cei de la Dea ne inlocuiesc plasticul cu lemn ... cand tendinta in modelism e sa se faca chiar si imposibilul din lemn (parame, vele ... ) ... noi? ... scuze, dar asta e parerea mea ...

#2412 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 23 July 2011 - 09:22 PM

Vezi postareastaric, la 23 July 2011 - 08:59 PM, a spus:

... scuze, dar asta e parerea mea ...



Subscriu .......fara suparare :pardon:

#2413 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 23 July 2011 - 09:22 PM

nu vreau sa impresionez pe nimeni, aratam doar ce am mai mesterit, le-am facut de plastic pentru ca nu am sculele necesare sa il fac din lemn, iar 15 lei pe un gretarel micut , sa ma scuzi, dar nu dau

#2414 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 23 July 2011 - 09:47 PM

Am mai mesterit si eu la barcuta cate ceva.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de pelly67: 23 July 2011 - 10:08 PM


#2415 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 23 July 2011 - 09:54 PM

pune-o si tu langa un reper, o tigare ceva, sa ne dam seama de dimensiuni, oricum e misto.

#2416 Useril este offline   ObY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Location:Craiova

Postat 23 July 2011 - 10:57 PM

Salut modelisti, sunt nou pe acest forum si incepator in navomodelism.
Rasfoind pe net am dat de acest forum unde am ramas profund inpresionat lucrarile si ingeniozitatea de la multi din voi, sunt cu mult in urma fata de multi din voi, va prezint cateva poze cu lucrarea mea, criticile si comentarile sunt bine venite.
Imagine postata

nu ma pot hotara cum sa finalizez balamalele la usite.........
Imagine postata

aici cu gemuletele m-am inspirat de la voi ..... :)
Imagine postata

si improvizatie cu aspect placut zic eu
Imagine postata
Imagine postata


#2417 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 24 July 2011 - 09:13 AM

frumos lucrat Oby, bine ai venit printre noi!!

#2418 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 24 July 2011 - 09:48 AM

Vezi postareabobby, la 23 July 2011 - 09:22 PM, a spus:

nu vreau sa impresionez pe nimeni, aratam doar ce am mai mesterit, le-am facut de plastic pentru ca nu am sculele necesare sa il fac din lemn


O preabunadimineata la toata lumea
Fiind duminica mai putem sta la cateva vorbe pe tema fara aspecte lucrative. Am subscris la postul lui staric insa vin cu precizarea ca doar pentru aspectul pur tehnic. Personal apreciez orice initiativa in domeniul modelistic si stiu si cat efort se depune in materializarea acestora, asa ca pentru ceea ce faci nu pot decat sa te felicit. Pe latura tehnica insa se poate discuta. Din cate am vazut pana acum, majoritatea isi doresc o corabie cat mai ,,adevarata'' si isi dau tot interesul pentru asta. Daca in multe privinte s-au facut abateri (necesare sau explicabile) de la indicatiile kitului, sunt unele lucruri de care totusi si in special daca se doreste o continuitate creativa in domeniul modelistic, trebuie tinut cont. Un model, indiferent care ar fi el implica ceva munca si ceva investitii pentru a arata cum trebuie la final, iar pentru asta e necesar de urmat niste reguli. Sunt modele din plastic, din carton, din tabla, fibre sau mixturi la cele functionale, toate modele deosebite insa consider eu ca cele mai frumoase raman modelele statice din lemn, special corabiile. Sunt o multime de elemente ale lor care constructiv pot fi realizate din diverse materiale si aduse la aspectul original dar pentru corpul in sine orice inlocuire a lemnului e ceva vecin cu blasfemia. E normal, fiecare isi face modelul asa cum ii place sau cum crede ca e mai bine dar e bine de tinut cont ca de la arta la artizanat pasul e foarte mic insa diferentele foarte mari iar improvizatii de moment devin de regula obisnuinte si scad din valoarea muncii depuse. E drept ca modelismul implica de multe ori eforturi financiare mari, cel putin in patria noastra si macar in ideea ca suntem prea saraci ca sa ne permitem lucruri ieftine, daca tot facem ceva, macar sa facem bine.
Daca tevile de tun au iesit bine, special cele cu model sunt o nebunie, pentru restul de elemente singura apreciere pe care o pot face e ca sunt plastice dar, repet, e parerea mea.
In materie de dotari, problema e discutabila. Stiu ca posibilitatile materiale pentru achizitionarea sculelor necesare sunt reduse dar am vazut ca marea majoritate au indemanarea necesara pentru asi confectiona singuri unele din ele. Se gasesc prin unele vechituri din casa sau prin talciocuri la preturi acceptabile unele componente din care se pot confectiona un minim de scule, poate chiar mai performante decat unele de firma iar dintre astea, un circular e prima si destul de usor de facut. Acum, depinde de fiecare ce ganduri are pentru viitor si ce intentioneaza sa faca, eu am dat doar o parere.
O zi frumoasa va doresc.

#2419 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 24 July 2011 - 11:08 AM

:hi:

#2420 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 July 2011 - 11:48 AM

Vezi postareabobby, la 23 July 2011 - 09:46 AM, a spus:

am facut un tun de 40 mm cu model.
este facut de mine, nu este copiat, nu incalca niciun drept de autor (daca exista), l-am pus langa cel de la DEA pentru a se observa diferenta.
(domnul administrator care mi-a inchis topicul de la vanzari si care imi ignora mesajele stie la ce ma refer)

Atasament SDC12545.JPGAtasament SDC12548.JPG


Ai drepatate! Domnul administrator nu trebuia sa-ti inchida topicul. Trebuia sa-l stearga pur si simplu. Faptul ca doar l-a inchis nu face altceva decat sa accepte in continuare incalcarea drepturilor de autor detinute de DeAgostini.
Daca moderatorul cu pricina n-a fost suficient de explicit iti spun eu ca nu incalci doar regulamentul acestui forum ci incalci legile acestei tari. Daca tu esti dispus sa-ti asumi riscurile, acest forum este unul public si se supune legilor acestei tari pe care daca le incalca suporta consecintele, consecinte ce pot duce chiar la inchiderea lui. Cred ca esti suficient de matur ca sa intelegi cele scrise de mine si sa gasesti solutii care sa nu bage in galeata si pe altii.
Cere stergerea acelui topic de la vanzari si speram ca lucrurile n-au fost observate mai mult decat era cazul avand in vedere ca deja sunt 10 zile de la deschiderea lui.

Bafta!

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 119
  • 120
  • 121
  • 122
  • 123
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

15 useri citesc topicul
0 membri, 15 vizitatori, 0 utilizatori anonimi