Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 118
  • 119
  • 120
  • 121
  • 122
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#2381 Useril este offline   lory 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 01-January 11
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:animalele,si mai nou modelismul

Postat 20 July 2011 - 10:23 PM

pentru furnir ma pot interesa aici in cluj de o oferta de pret, doar sa stiu ce esente va interesea, de cantitati vorbim mai apoi , eu am luat de nuc dar cel mai mic pachet inseriat era de 10 mp

#2382 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 20 July 2011 - 10:25 PM

Vezi postareastaric, la 19 July 2011 - 12:21 AM, a spus:

In primul rand eu nu inteleg la ce te-ar ajuta daca la ei ar fi altfel de placaj, mai gros, mai subtire ...

Placajul de 2 mm + 1 mm filare exterior = 3 mm, la scara 1:50 = 150 mm în realitate.
Placajul de 5 mm + 1 mm filare exterior + 0,5 mm filare interior = 6,5 mm, la scara 1:50 = 325 mm în realitate.
Copastia lată de 6 - 7 mm corespunde în realitate la 300 - 350 mm.

De fapt, la corăbiile din epocă cât de groase erau parapetele alea și cât de late copastiile? Aveau nevoie de „blindaj” sau ar fi fost cam grele?

#2383 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 20 July 2011 - 11:48 PM

@bobby: am incercat si eu cu push-pin-uri la Bismarck, dar is prea groase si crapa scandura. Poate ale tale sunt mai subtiri.

#2384 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 21 July 2011 - 07:43 AM

Vezi postarealory, la 20 July 2011 - 10:23 PM, a spus:

pentru furnir ma pot interesa aici in cluj de o oferta de pret, doar sa stiu ce esente va interesea, de cantitati vorbim mai apoi , eu am luat de nuc dar cel mai mic pachet inseriat era de 10 mp

Uite aici niste date....
Firma se numeste SALICE.
preturile de mai jos sunt in RON/mp (metru patrat) cu tva inclus, cantitatea minima de achizitie este o foaie de dimensiunile de mai jos in cm (foile nu se taie)

- CIRES CU FLADER - 225x70cm- 15,9 ron/mp
- NUC FARA FLADER - 225x64cm - 20,46ron/mp
- CIRES FARA FLADER - 225x64cm - 13,06ron/mp
- PALISANDRU - 250x65cm - 9,8 ron/mp
- STEJAR FARA FLADER - 225x73cm -16,63ron/mp
- FRASIN - 225x66cm- 16,5ron/mp
- ZEBRANO - 225x60cm - 11,43ron/mp
- MAHON - 225x68cm - 16,5ron/mp

adresa este :cluj-napoca,str:calea baciului,numerele 2-4 ,telefon fix 0264406055,de luni pana vineri intre orele 8.00-16.00 si sambata intre orele 9.00-12.00

Intreaba daca poate debita foaia in fasii mai mici.

Vezi postareabubba_000, la 20 July 2011 - 11:48 PM, a spus:

@bobby: am incercat si eu cu push-pin-uri la Bismarck, dar is prea groase si crapa scandura. Poate ale tale sunt mai subtiri.

Eu am folosit asa ceva si nu am avut probleme: Ace fixare Profi , 50 buc.

Aceasta postare a fost editata de pelly67: 21 July 2011 - 07:45 AM


#2385 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 799
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 21 July 2011 - 11:36 AM

Vezi postareape_dos, la 20 July 2011 - 10:25 PM, a spus:

... De fapt, la corăbiile din epocă cât de groase erau parapetele alea și cât de late copastiile? Aveau nevoie de „blindaj” sau ar fi fost cam grele?


In cartea lui Orazio Curti "Modelli navali" avem urmatoarea descriere la pagina 35 ( scuze traducerea):
"... la costructia navei era folosit stejarul forma caruia era aleasa dupa forma piesei ... Scadurile de stejar la placarea exterioara erau prinse in stifturi din lemn, cuile de metal nu erau folosite, deoarece rugineau repede , se micsorau in diametrul si cadeau. Placarea exterioara avea in jur de 10-15 cm grosime , cea interioara pana in 10 cm, iar grosimea totala, iclusiv coastele, ajungea in jur de 60 cm ... partea de sub linia de plutire era placata cu scandura din ulm de 2 cm, prinsa in cuie de metal asa aproape unul de altul ca, capetele lor formau o "placa" metalica ... Cu totul pentru constructia unei nave militare erau necesari in jur de 2000 de stejari bine uscati ..."

Aceasta postare a fost editata de staric: 21 July 2011 - 12:29 PM


#2386 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 21 July 2011 - 02:11 PM

Poate va ajuta ce scriu aici. Furnir se mai gaseste aici sc HOLVER srl, str industriilor, nr 11, Chiajna, ILFOV. Bucuresti
judete deservite : BUCURESTI, GIURGIU, TELEORMAN, OLT, DOLJ, VALCEA, ARGES, DAMBOVITA, PRAHOVA, CALARASI, IALOMITA, BUZAU, VRANCEA, GALATI.
Din cate am vorbit cu o doamna care vorbea mult si foarte repede, nu am retinut decat furnir de TEI, STEJAR, NUC AMERICAN, MAHON SI INCA MULTE NEAMURI.
Se vinde si la foaie si la pachet, dar nu stiu mai multe detalii( pret)
Incepe de la grosimea de 0.6 mm.

Aceasta postare a fost editata de johnreno36: 21 July 2011 - 02:28 PM


#2387 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 21 July 2011 - 06:31 PM

@staric: Mulțumesc foarte mult pentru răspuns. Mi se părea că doar bordajul e cazul să fie așa gros, nu și parapetul.

Mi-am făcut degeaba probleme datorită nealinierii parapetului cu exteriorul coastelor. V-am urmat sfatul (dv., al lui Leo etc.) și am pilit. Cu ceva mai abraziv decât a dat DeA, totuși. Mai am puțin de finisat cur... bele alea, dar merge. Bineînțeles, n-am pilit toată corabia, doar tribordul în zona îmbinării cu parapetul.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-tribord1.jpg


#2388 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 21 July 2011 - 06:43 PM

Am pilit-o si yo toata!!

#2389 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 21 July 2011 - 06:58 PM

Imagine atasata: SIB-tribord1.jpg

unde e marcat cu galben la mine puntea s-a aliniat bine cu coastele, fara acel spatiu
unde e cu verde, va ramane un mare gol intre punte si bordaj, mai bine incerci sa completezi de pe acuma cu ceva macar pe partea care ramane deschisa.

unde intra fila centala se vede clar diferenta dintre rosu si albastru, eu am completat gaura mai mare (aia rosie).

sper sa fie de folos :pardon:

Aceasta postare a fost editata de bobby: 21 July 2011 - 07:00 PM


#2390 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 21 July 2011 - 08:13 PM

Exact asa a fost si la mine. Ramane un spatiu ciudat si nasol acolo unde zice bobby. Eu am pus fila centrala, dar atat la babord cat si la tribord, dintr-o bucata si apoi am mascat zonele alea cu niste bucatele groase de 1x6mm. Am realizat in acele zone un soi de prag al puntii de 1mm. Nu cred ca e prea ortodox dar nu am gasit o solutie mai buna. Nu am pus poze ca inca nu e finalizata zona.

#2391 Useril este offline   axxel_d 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 31-May 11
  • Location:pantelimon ilfov
  • Interests:galioane vechi

Postat 21 July 2011 - 09:05 PM

sal la toata lumea, privesc din umbra acest forum de ceva vreme si ni sfarsit imi-am facut curaj sa scriu ceva. Asta este flota mea la care lucrez in acest timp, pasiunea imi-a venit de cand cu revistele DEagostini si m-a luat valul si la asta s-a ajuns, astept critici, de la seniori sau mustrari sau orice altceva, nu ma supar, scuze de poze sunt facute cu telefonul, precizez ca nu am mai facut vre-o macheta pana acum aste-a sunt primele, Golden Hind-ul fiind facut de la zero traforat de mine 100%

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Fotografie0351.jpg
  • Imagine atasata: Fotografie0352.jpg
  • Imagine atasata: Fotografie0353.jpg
  • Imagine atasata: Fotografie0354.jpg
  • Imagine atasata: Fotografie0355.jpg
  • Imagine atasata: Fotografie0356.jpg


#2392 Useril este offline   lory 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 01-January 11
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:animalele,si mai nou modelismul

Postat 21 July 2011 - 10:25 PM

furnir de care gsiti la SALICE este furnir de plop baituit in diferite esente si nu va asigura debitatul, furnir natural este la HOLver dar nu va serveste decat pe firma si doar la cel mai mic pachet insiruit cam de la 10mp incep pachetele

#2393 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 21 July 2011 - 11:34 PM

am trimis mail la salice, astept raspuns, am comandat pentru moment in alta parte, astept sa vad ce vine

Aceasta postare a fost editata de bobby: 22 July 2011 - 12:01 AM


#2394 Useril este offline   george_s 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2011 - 11:37 PM

asa cum se vorbea cu ceva threaduri mai in spate sunt multi care doar citesc si lasa pe altii mai avizati sa vina cu sfaturi, sunt multe intrebari care se pun de catre alti forumisti si care primesc raspunsuri, asadar nu mai e nevoie de reluarea discutiilor, asta este motivul pentru care nu prea am avut o prezenta mai incisiva pe forum, m-am limitat sa "fur" meserie si idei de la voi toti si tin sa multumesc tuturor pe aceasta cale, dupa o perioada destul de lunga (munca + ghips samd) am revenit cu noutati privind lucrarea mea, am decis sa inchid ambele laterale si nu am mai asteptat filele de bordaj, ci am improvizat cu niste amestecatoare de cafea din lemn pe care ulterior am sa le slefuiesc si am sa le imbrac in furnir (sper sa gasesc), la capitolul detalii nu am inceput, deocamdata am facut doar o usa si o fereastra si am filat interioarele.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG0483.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0484.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0487.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0489.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0494.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0495.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0500.jpg


#2395 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 22 July 2011 - 06:45 AM

Salut George, frumoasa lucrare. Daca imi permiti un sfat, sa insisti cu slefuitul pe partile unde se imbina amestecatoarele de cafea ca sa nu se vada niste eventuale cute dupa ce pui furnirul. spor la bibilit

#2396 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 22 July 2011 - 08:07 AM

axxel, ai intrat din plin in paine, bravo si sa ai spor cu toate trei!! A venit si george cu lucrarea lui ....super, alt mod de a privi SIB-ul, degeaba'l blestemati voi (pe SIB), vad ca va pune serios la treaba creativitate, inventivitateasi tenacitatea!! Eu il lucrez calsic, asa cum imi spune DEA si va spun sincer, sunt supermultumit, incet incet, chiar si fara multe imbunatatiri, tot incropesc o corabioara!! Pentru asta, trebuie sa recunosc, nu stiu daca o duceam pana acuma fara voi, cei de pe forum!! Multumirile de rigoare si sampania, la final :drinks::friends:

#2397 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 22 July 2011 - 08:20 AM

@ george_s Eu cred ca era mult mai bine daca filai bordurile cu betele alea puse intercalat intre coaste. ;-)


Pentru cei care vor sa foloseasca furnir din alta sursa decat DeA, va zic ca e destul de dificil sa-l tai corect in fasii de 5mm. Eu am furnir de mahon de pe vremea lu' impuscatu si am incercat. Mie nu mi-a iesit. Asa ca astept furnirul original.
Ma gandesc ca ar merge taiat cu o ghilotina. :unknw:

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 22 July 2011 - 08:21 AM


#2398 Useril este offline   george_s 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2011 - 08:23 AM

Vezi postareajohnreno36, la 22 July 2011 - 06:45 AM, a spus:

Salut George, frumoasa lucrare. Daca imi permiti un sfat, sa insisti cu slefuitul pe partile unde se imbina amestecatoarele de cafea ca sa nu se vada niste eventuale cute dupa ce pui furnirul. spor la bibilit
de bibilit am destul, am facut o slefuire asa de control si iese super (cu rabdare muti si muntii), trebuie sa am grija ca sunt cam subtirele filele, am sa revin cu poze cand inchei filarea!

#2399 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 22 July 2011 - 09:16 AM

Vezi postareaLeo2003, la 22 July 2011 - 08:20 AM, a spus:


Pentru cei care vor sa foloseasca furnir din alta sursa decat DeA, va zic ca e destul de dificil sa-l tai corect in fasii de 5mm. Eu am furnir de mahon de pe vremea lu' impuscatu si am incercat. Mie nu mi-a iesit. Asa ca astept furnirul original.
Ma gandesc ca ar merge taiat cu o ghilotina. :unknw:


de furnir ma voi ocupa eu (cu tot cu feliat), deja m-am pus in miscare, voi veni cu ceva concret mult inaintea lui DEA

frumoase lucrari baieti, ma bucur ca v-ati hotarat sa iesiti din umbra

Aceasta postare a fost editata de bobby: 22 July 2011 - 09:17 AM


#2400 Useril este offline   axxel_d 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 31-May 11
  • Location:pantelimon ilfov
  • Interests:galioane vechi

Postat 22 July 2011 - 09:52 AM

Trebuie sa recunosc ca dupa ce am vazul corabia lui mocians pe viu am ramas foarte impresionat de upgrade-urile pe care le-a facut, deja imi vine sa desfac corabia mea si sa o iau de la zero, lucrarile pe care le facem noi toti pe forum se vad foarte bine in poze dar cred ca si mai bine se vad pe viu de aceea propun {daca imi permiteti} o intalnire cu SIB-urile sa schimbam idei si inspiratie. Eu cred ca sunt foarte multi care doar privesc forumul si nu posteazacum am fost si eu de aceea zic de o intalnire poate asa vom vedea de fapt cati suntem cei ce construim corabia

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 118
  • 119
  • 120
  • 121
  • 122
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

6 useri citesc topicul
0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi