Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#281 Useril este offline   Badea_Mihai 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 27-January 11
  • Location:Buftea

Postat 19 February 2011 - 07:33 PM

Vezi postareaSorinR, la 19 Feb 2011, 19:23, a spus:

acrilicul prinde pe maetal, primul strat sa nu fie apos insa, eu am dat negru primul strat, apoi am venit cu straturi ce imita metalul putin corodat si vopsea expusa la soare, straturile aplicate dupa, sunt mult mai apoase. Obligatoriu este ca vopseaua sa fie protejata cu un lac fixator!!!!! se ia repede!! :friends:


Multumesc mult ! Imi poti spune de unde sa achizitionez vopseaua respectiva in cantitati relativ mici ?

#282 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2011 - 08:45 PM

daca vezi ca nu prinde, folosesti si tu un grund pentru metal de la Valejo si dupa aia nu vei mai avea probleme.

#283 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 19 February 2011 - 09:11 PM

La magazinele cu piese auto se gaseste email negru mat in tub spray. Pentru metal e bun si ca aderenta si ca nuanta. Trebuie doar foarte bine agitat inainte de folosire ca sa nu pulverizeze doar diluantul.

#284 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 20 February 2011 - 12:30 AM

Am gasit imaginile astea zic eu destul de edificatoare asupra traversei.

Imagine atasata: an_0197.jpg

Imagine atasata: an_0198.jpg

Imagine atasata: an_0209.jpg

Eu personal optez pentru lemn natur.

#285 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 20 February 2011 - 10:43 AM

Vezi postareaBadea_Mihai, la 19 Feb 2011, 19:33, a spus:

Multumesc mult ! Imi poti spune de unde sa achizitionez vopseaua respectiva in cantitati relativ mici ?

Am gasit la un magazin care vinde produse de pictura, vopseluri, pensule!! am luat un set cu tuburi mici de mai multe culori, ca pentru scolari!!!

#286 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 20 February 2011 - 02:53 PM

Salutare,

Intii postasem pe topicul vechi - si abia apoi am vazut ca exista asta; asa ca (daca ma primiti si pe mine in barca voastra....) - mai jos e ce scriam acolo, cu raspunsul lui crios:

Buna ziua tuturor,

Dupa ce am citit de la A la Z toate postarile din topicul asta - m-am hotarit sa imi fac si eu cont si sa-mi zic "pasul" :)
Asa ca:

1. Cel putin teoretic - cochetam de ceva vreme cu ideea modelismului, doar ca pina acuma nu m-am gindit niciodata serios sa ma apuc; cred ca unul din motivele principale ar fi faptul ca m-ar si nenoroci nevasta-mea daca m-as apuca de "aruncat" bani pe kituri.... Oricum, ideea e ca pina acuma m-am limitat la papercrafting in principal. Si...odata ce treci de un anumit nivel - si papercraftingul e un hobby care presupune mult mult timp, si mai multa rabdare si vreo citiva nervi printre ele. Avantajul e ca e mult mai ieftin. Iar rezuitatele finale sint poate la fel de "rewarding" ca si in alte domenii; mai ales daca vrobim de modele complexe (ex.: http://www.yamaha-motor.co.jp/global/enter...ent/papercraft/ ) care mi-e in lucru acuma sau de instrumentele muzicale oferite gratis de Canon.

2. Am vazut reclama la "barca din revista" si mi-am zis ca e un moment bun si o ocazie cit se poate de prielnica sa ma apuc si de chestii mai serioase. Habar nu aveam la ora respectiva de tentativele din 2005 si 2010. Desi - nu cred ca mi-ar fi schimbat dorinta de a ma apuca de galion. Relativ la pret si timp - e EXACT cum ziceau vreo 2 antevorbitori - ambele sint chestiuni absolut subiective, deci discutiile pe tema asta nu-si au rostul. Si iarasi vorba cuiva - eu in mod cert dau mai mult pe tigari decit o sa dau pe barcuta....

3. Acuma vorbind strict de ce e in interiorul pungulitelor de plastic (avind in vedere ca nu m-am putut rabda, si dupa 3 numere - m-am apucat de asamblat...): prima observatie ar fi ca desi sint foarte finut si dragut taiate piesele - nu e asa simplu cum zic baietii ca ar fi; cind e sa le pui laolalta - constati ca o coasta e mai groasa, alta mai subtire si ca mai ai de ajustat sanatos; nu c-ar fi o problema, da' no... Apoi: mi-ar fi placut sincer sa fi vazul topicul asta inainte de a ma apuca; nu de alta, dar ca si novice - n-aveam alta sursa de inspiratie decit carticica si DVD-ul lor: ori acolo puntile sint facute ca si cum ar fi de sine statatoare; si nu mi-a trecut prin cap ca de fapt nu e nici pe departe asa - pina n-am vazut pozele lui crios; da'...e "futile" acuma sa mai comentez (ma gindesc doar la ce alte sfaturi "utile" or mai aparea pina la sfirsitul colectiei...). Partea trista e insa ca, desi in primele 2 numere ale revistei - numarul baghetelor de balsa e FIX cit e necesar (desi logic mi s-ar fi parut ca macar 1-2 sa fie in plus, pentru cei mai "clumsy" dintre novici) - in numarul 3, unde sint 2 jumatati de punte impreuna - nu-ti ajung scindurelele... lipsec "doar" vreo 6 bucati. Ceea ce mi se pare cel putin ciudat....(oricum - norocul meu ca am asteptat 3 numere ca sa ma apuc: asa - am putut finaliza si ultima punte cu ce-mi ramasese din nr. 2; o solutie de compromis si care nu ma multumeste, da' no... asta e...). All in all - e faina experienta.

4. Ce ma enveaza e ca nu scrie nicaieri CLAR ce anume din scule si accesorii dau ei. Adica - eu m-as apuca sa-mi fac oaresce cumparaturi - da' daca peste 2 saptamini se-apuca ei de le dat? Ar fi pacat sa mai dau niste bani care nu is musai; desi, din nou - nu stiu cit de calitative ar fi sculele date de ei. Ca pila din numarul 1 e intr-adevar cam nacajita....

5. Cu permisiunea voastra - o sa atasez si 3 pozici facute azi de dimi', cu ce-am facut pina acuma, asamblat provizoriu pina vine nr. 4. As aprecia niste comentarii si critici constructive :) Si promit sa mai apar prin zona :D

Cele buna de la Bistrita,
Radu


si aici raspunsul de acolo al lui crios:

Bine ai venit, Radu!
N-arata rau ce-ai facut pana acum.
Din pacate nu vei avea continuitate la punti, dar s-ajungem pana acolo.
Solutii exista.
Si ca tot veni vorba, daca n-ai citit pana acum si celalat topic al sectiunii, poti s-o faci.

Bafta!





Na deci:

1. Rau nu arata, si asta ma bucura - insa nu e nici pe departe ce-as fi vrut eu (mai ales dupa ce m-am documentat); da' no - vaca am fost - acuma trag ponoasele.
2. Continuitatea o sa incerc sa o rezolv ulterior, prin desenarea puntilor viitoare in continuarea astora vechi - si probabil o sa apelez la varianta baghetelor perpendiculare pe scinduri... (daca are cineva idei mai bune, care sa nu implice cumpararea numerelor 1-3 inca o data (ca asta o stiu...) astept cu nerabdare sugestii).
3. In mod CERT n-o sa continui asambalrea puntilor (lipire si alte cele) decit dupa ce se aduna toate elementele scheletului; o sa le pregatesc pe toate - insa abia la final o sa le "put together"
4. M-ati innebunit cu ancorele refacute :friends: Acuma ma bate sincer gindul sa le desfintez pe ale mele si sa le refac dupa modelele prezentate :)

Multumesc ca existati! Astept criticile si parerile voastre.

r.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DeAg1.jpg
  • Imagine atasata: DeAg2.jpg
  • Imagine atasata: DeAg3.jpg

Aceasta postare a fost editata de raducindrea: 20 February 2011 - 02:56 PM


#287 Useril este offline   SXT 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2011 - 07:28 PM

mda...scanduri pt punte...eu am primit cate 15x la primele 2 numere si la al 3lea 20x.le-am pus asa pe langa partile de punte si sunt cam la fix 15 bucati pt una, 20 pt 2 fiind total insuficiente cel putin daca construiesti numar cu numar si nu astepti si arunci si resturile.la rusi au fost cate 20 de scandurele la fiecare numar, nu vad dc la noi s-au cacat pe ei pt 5 bucatele amarate...ce ne salveaza este nr 4 in care teoretic ar fi 20 de scandurele din care am mai putea salva cateva,bucata de punte cu care vin fiind mai mica.acum daca iar din cele teoretic 20 vin 15....singura solutie "safe" ar fi sa mai luam un nr. 1.

Aceasta postare a fost editata de SXT: 20 February 2011 - 07:28 PM


#288 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 20 February 2011 - 07:34 PM

Vezi postareaSXT, la 20 Feb 2011, 19:28, a spus:

mda...scanduri pt punte...eu am primit cate 15x la primele 2 numere si la al 3lea 20x.le-am pus asa pe langa partile de punte si sunt cam la fix 15 bucati pt una, 20 pt 2 fiind total insuficiente cel putin daca construiesti numar cu numar si nu astepti si arunci si resturile.la rusi au fost cate 20 de scandurele la fiecare numar, nu vad dc la noi s-au cacat pe ei pt 5 bucatele amarate...ce ne salveaza este nr 4 in care teoretic ar fi 20 de scandurele din care am mai putea salva cateva,bucata de punte cu care vin fiind mai mica.acum daca iar din cele teoretic 20 vin 15....singura solutie "safe" ar fi sa mai luam un nr. 1.


Sfatul meu - daca nu te-ai apucat inca de construit - foloseste wisely scindurelele de la nr 1 si 2. Daca nu le pui de-a moaca, fix pe mijloc, cum iti sugereaza in manual - iti ramin destule bucati indeajuns de lungi sa poti acoperi cu ele lejer ce nu ajunge pentru puntea din nr.3. Asta, evident, daca faci puntea asa cum sugereaza din nou ei in manual, adica pe bucati, ceea ce dupa cum am aflat si eu prea tirziu - e o prostie :(

Daca astepti pina la final, si construiesti toata puntea odata - s-ar putea sa-ti ajunga scindurelele, avind in vedere ca, cel putin teoretic, nu mai tre' sa tai din ele decit la capatul 2 al puntii....

"Parerea mea :)"

#289 Useril este offline   klausu25 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 30-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2011 - 07:42 PM

Salut,
asta seara am desfacut si eu cele trei seturi sa vad cum se imbina piesele intre ele.
Trebuie sa spun ca ma asteptam la o imbinare mai precisa/fixa a coastelor cu chila. Coastele au cam multa libertate de miscare in locasurile lor.
Acelasi lucru la ancore; nu aveam de gand sa fac traverse din lemn dar, dupa ce am vazut cat de mare joc au, sunt hotarat sa le inlocuiesc.

pana acum nimic de speriat;

atentia mi-a atras-o insa asamblarea pe chila a costei nr. 4. Daca este introdusa atat cat permit fantele, depaseste in partea inferioara chila.
De unde vom sti unde sa ne oprim la lipire?

Am studiat poza postata de crios la postul 171 si am vazut ca la editia anteioara se inatmpla la fel. Nu mi-am dat seama la editia actuala din cauza unghiului din care a fost facuta fotografia, dar parca as spune ca depaseste si acolo. Desigur, poza respectiva trata diferenta de grosime a pieselor, asa ca nu pot sa o iau ca reper, deoarece piesele nu sunt lipite definitiv.

Atasez poze cu problema in cauza. Cei care au lipit coastele pana la acest moment, nu si-au pus intrebarea asta? Daca da, ce raspuns si-au dat? :friends:

Multumesc, o seara buna!

Imagine atasata: Fotografie0017.jpg Imagine atasata: Fotografie0018.jpg

#290 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 20 February 2011 - 07:51 PM

Vezi postareaklausu25, la 20 Feb 2011, 19:42, a spus:

atentia mi-a atras-o insa asamblarea pe chila a costei nr. 4. Daca este introdusa atat cat permit fantele, depaseste in partea inferioara chila.
De unde vom sti unde sa ne oprim la lipire?


Si mie mi-a atras atentia aspectul asta; si am studiat toate pozele pe care le-am gasit, am luat de buna instructiunea din manual (din nou! si poate din nou am gresit :( ) cum ca tre' introdusa "pina la capat", am vazut si eu poza lui crios unde era la fel si mi-am zis ca de cumva e ceva in neregula - partea de jos, unde depaseste chila - poate fi oricind "scoasa din pila" ca sa citam din clasici (banuiesc ca stiti bancul...).

Temerea mea era si este in continuare ca de cumva NU trebuia introdusa pina la capat - problema ar putea aparea in dreptul gaurii aleaia care inca nu stiu la ce foloseste (scuzati-mi ignoranta!) dar unde am presupus ca urmeaza a se introduce ceva; ori chila blocheaza partial orificiul cu pricina...

Asa incit - DA! si pe mine m-ar interesa o opinie avizata ;)

r.

Aceasta postare a fost editata de raducindrea: 20 February 2011 - 07:52 PM


#291 Useril este offline   olimpiu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 08-February 11

Postat 20 February 2011 - 08:05 PM

Buna seara.

Incerc sa pun si eu niste fotografii cu ce am facut pana acum si ceva ustensile...








Sunt curios ce-a iesit...

Cu respect,
Olimpiu

Vezi postarearaducindrea, la 20 Feb 2011, 19:51, a spus:

Si mie mi-a atras atentia aspectul asta; si am studiat toate pozele pe care le-am gasit, am luat de buna instructiunea din manual (din nou! si poate din nou am gresit :( ) cum ca tre' introdusa "pina la capat", am vazut si eu poza lui crios unde era la fel si mi-am zis ca de cumva e ceva in neregula - partea de jos, unde depaseste chila - poate fi oricind "scoasa din pila" ca sa citam din clasici (banuiesc ca stiti bancul...).

Temerea mea era si este in continuare ca de cumva NU trebuia introdusa pina la capat - problema ar putea aparea in dreptul gaurii aleaia care inca nu stiu la ce foloseste (scuzati-mi ignoranta!) dar unde am presupus ca urmeaza a se introduce ceva; ori chila blocheaza partial orificiul cu pricina...

Asa incit - DA! si pe mine m-ar interesa o opinie avizata ;)

r.


Buna seara.

Uitati-va si pe DVD-ul care a aparut la numarul 2, atunci cand incepe slefuirea...veti vedea acelasi lucru...se slefuieste in unghi, ca fila de bordaj sa se lipeasca perfect...

Cu respect,
Olimpiu

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2430.jpg
  • Imagine atasata: DSCF2432.jpg
  • Imagine atasata: DSCF2433.jpg
  • Imagine atasata: DSCF2437.jpg
  • Imagine atasata: DSCF2438.jpg
  • Imagine atasata: DSCF2440.jpg
  • Imagine atasata: DSCF2441.jpg


#292 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 20 February 2011 - 08:09 PM

Vezi postareaolimpiu, la 20 Feb 2011, 20:05, a spus:

Uitati-va si pe DVD-ul care a aparut la numarul 2, atunci cand incepe slefuirea...veti vedea acelasi lucru...se slefuieste in unghi, ca fila de bordaj sa se lipeasca perfect...

Cu respect,
Olimpiu


Deci am intuit bine.... :friends:

#293 Useril este offline   klausu25 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 30-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2011 - 08:12 PM

Vezi postarearaducindrea, la 20 Feb 2011, 19:51, a spus:

... partea de jos, unde depaseste chila - poate fi oricind "scoasa din pila" ...
Temerea mea era si este in continuare ca de cumva NU trebuia introdusa pina la capat - problema ar putea aparea in dreptul gaurii aleaia care inca nu stiu la ce foloseste (scuzati-mi ignoranta!) dar unde am presupus ca urmeaza a se introduce ceva; ori chila blocheaza partial orificiul cu pricina...


Poate fi scoasa din pila dar asta nu ar rezolva in totalitate problema: partea superioara a coastei sa nu fie prea jos, astfel incat sa afecteze urmatoarel piese montate, cum ar fi puntile in prima faza apoi cele care vin montate prin gaura de care spui.

Prin gaura de care amintesti, cred ca trece o portiune din bompres. Vom vedea. O sa mai urmaresc filmul de pe DVD, sa vad daca sunt aspecte referitoare la aceasta problema, care mi-au scapat.

S-auzim de bine!

#294 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 February 2011 - 08:31 PM

Vezi postareaklausu25, la 20 Feb 2011, 20:12, a spus:

Poate fi scoasa din pila dar asta nu ar rezolva in totalitate problema: partea superioara a coastei sa nu fie prea jos

Nu din pila ci din slefuitor si nu este prea jos. Veti vede la numarul 4.

Bafta!

#295 Useril este offline   NightAngel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 14-March 07
  • Location:Oradea

Postat 20 February 2011 - 08:51 PM

de ce nu ascultati de crios si traian si altii cu multa experienta? asteptati sa se stranga vre-o 10-12 nr si dupa aceea puneti-va pe asamblat
sunt sigur ca daca deAgostini o sa duca treaba asta la capat nu o sa se zgarceasca la 5-6 scandurele. e ideea de tinut lumea in suspans si de impartit piesele in 100 de numere. azi o bucata de cavalet si o coasta, maine 3 scanduti si o coasta s.a.m.d.

parerea mea de optimist

PS: si pe mine ma manca rau in palma sa ma apuc de mesterit, dar pana o sa pot sa o fac serios imi umplu timpul cu documentari si lucrari care nu au o continuitate imediata (ancorele)

#296 Useril este offline   NightAngel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 14-March 07
  • Location:Oradea

Postat 20 February 2011 - 09:06 PM

Intrebare...
scandurile nu ar fi trebuit sa tina de la o coasta la alta? adica sa se termine si sa inceapa in dreptul fantelor din punte? (incercuit cu galben)
nu de alta dar in varianta cu rosu sunt curios in ce au batut cuiele?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2430.jpg


#297 Useril este offline   SXT 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2011 - 09:09 PM

da si eu am obs pe dvd faza cu slefuirea..eu astept pana la nr 15 inclusiv din singurul motiv ca vreau puntea sa iasa perfecta si ca dintr-o bucata.ca nu sunt drepte unele piese sau ca imbinarea coastelor iese mai sus sau mai jos in lipsa neatentiei mi se par niste obstacole usor remediabile/evitabile.pt a ocupa timpul eu mi-am scos pe foi piesele, le-am decupat si le-am lipit pe carton cu grosime aproximativa cu a pieselor de lemn si am inceput sa le imbin

Aceasta postare a fost editata de SXT: 20 February 2011 - 09:09 PM


#298 Useril este offline   NightAngel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 14-March 07
  • Location:Oradea

Postat 20 February 2011 - 09:25 PM

ma scuzati dak am intrebari stupide sau copilaresti, dar sunt incepator si incerc sa imi dau si eu seama ce si cum...

deci... inca 2 intrebari:

1. (incercuit cu rosu) acolo scandurile nu ar trebui sa se termine si facute cuie la fiecare? doar nu trec prin perete... cred...

2. (incercuit cu galben) cam aceiasi treaba... nu se termina acolo toate scandurile? caci acolo se termina puntea. si mi se pare mai logic sa se puna o scandura mai lunga decat acele bucatele mici. acest lucru nu e valabil in capetele unde continua puntea. nu?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2432.jpg

Aceasta postare a fost editata de NightAngel: 20 February 2011 - 09:27 PM


#299 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 February 2011 - 09:31 PM

Coastele pentru un navomodel sunt puse, atat ca numar cat si ca pozitie, atat cat este nevoie ca filele fixate pe ele sa formeze o coca corecta din punct de vedere al formelor.
Pe parcursul lucrari se va vedea ca distanta dintre coaste nu este egala.
In realitate (am pus cu cateva pagini mai in fata o poza) coastele erau dese. In cazul nostru, lipsesc mare parte dintre coaste asa ca din loc in loc puntea se va imbina inainte sau dupa o coasta. In cazul in care corpul (coca) ar fi inchis, n-ar sti nimeni pe unde sunt coastele si presupunerea ar fi ca pe acolo trece o traversa si ca puntea este corecta.
In ceea ce priveste constructia unui model, scula cea mai importanta cu care trebuie sa se inzestreze orice modelist este rabdarea.
In momentul in care veti avea toate piesele osaturii veti putea vedea daca osatura se inbina corect, daca poate fi aliniata, daca exista defecte de fabricatie (pana la final nici nui imposibil) si gasiti solutii de remediere. Acesta este motivul pentru care eu, Traian si altii dintre colegi va tot spunem sa aveti rabdare.
Totusi, asa cum scriam intr-un post mai inainte, daca veti avea 100 de numere veti putea face nava indiferent daca mai cu pretentii sau "din cutie".
Rabdare si

Bafta!

#300 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 20 February 2011 - 11:34 PM

Vezi postareacrios, la 20 Feb 2011, 21:31, a spus:

Coastele pentru un navomodel sunt puse, atat ca numar cat si ca pozitie, atat cat este nevoie ca filele fixate pe ele sa formeze o coca corecta din punct de vedere al formelor.
Pe parcursul lucrari se va vedea ca distanta dintre coaste nu este egala.
In realitate (am pus cu cateva pagini mai in fata o poza) coastele erau dese. In cazul nostru, lipsesc mare parte dintre coaste asa ca din loc in loc puntea se va imbina inainte sau dupa o coasta. In cazul in care corpul (coca) ar fi inchis, n-ar sti nimeni pe unde sunt coastele si presupunerea ar fi ca pe acolo trece o traversa si ca puntea este corecta.
In ceea ce priveste constructia unui model, scula cea mai importanta cu care trebuie sa se inzestreze orice modelist este rabdarea.
In momentul in care veti avea toate piesele osaturii veti putea vedea daca osatura se inbina corect, daca poate fi aliniata, daca exista defecte de fabricatie (pana la final nici nui imposibil) si gasiti solutii de remediere. Acesta este motivul pentru care eu, Traian si altii dintre colegi va tot spunem sa aveti rabdare.
Totusi, asa cum scriam intr-un post mai inainte, daca veti avea 100 de numere veti putea face nava indiferent daca mai cu pretentii sau "din cutie".
Rabdare si

Bafta!


Salutare tuturor, sunt si eu un membru de suferinta de-al vostru.
De acord cu tine Crios, si pe mine ma mananca smirghelul sa ma apuc de treaba, dar imi calc pe nervi si astept. Nu de alta dar am achizitionat de curand kit-urile Carmen si Gjoa de la Constructo, asta ca sa-mi mai inec amarul. :friends:

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

7 useri citesc topicul
0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi