Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 153
  • 154
  • 155
  • 156
  • 157
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#3081 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 09 September 2011 - 03:28 PM

Leo, poziționarea filelor depinde de forma corăbiei. Cei care au pilit mult din coaste (de exemplu eu) au altă formă decât cei care au umplut coastele, sau care au lăsat coastele în forma inițială.

Procedura este următoarea: se așează filele fără a se trage lateral de ele și se desenează locul unde calcă pe „coajă” (parcă așa se spune, asta am auzit pe forum). În punctul unde două file aflate inițial la o distanță de o filă între ele încep să se încalece se prevede un clin. Se face proba pe toată suprafața și se distribuie clinii. Nixi încălecare, nixi clin, iese butoi, n-ai ce-i face. Fiecare dintre noi va avea propria sa variantă. Suprema șmechereală a constructorilor din vechime se pare că era alegerea unei forme la care filele așezate natural să se încalece convenabil.

#3082 Useril este offline   yycons 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 22-March 11
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2011 - 09:01 PM

Vezi postareape_dos, la 08 September 2011 - 10:19 AM, a spus:

@yycons: 21 sunt și la mine. Asta e.




Multumesc 'pe_dos' pentru numaratoare.
Am senzatia ca pungutele "standard" de 21 de vergele, nu vor contine material pentru tot bordajul, daca vor ramane la fel ca numar si continut.
Dar poate ma insel si la noi va fi putin diferit ca la vecinii rusi. Vom vedea.

Aceasta postare a fost editata de yycons: 09 September 2011 - 09:07 PM


#3083 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 16 September 2011 - 09:07 AM

Cam liniște pe aici :-) A început școala, sau ce? :-)

În ultimul număr au venit file, 21, ca de obicei. Puține, le-am folosit pe ici și colo, unde mi s-a părut mai urgent. N-am reușit să filez o zonă întreagă.
Ce am mai făcut.
- Am chituit și șlefuit sub brâu.
- La tribord am poziționat filele de deasupra brâului și din dreptul covertei (prima poză).
- Piesa de 20 mm de la pupa, din căpețele :-) , am confecționat-o separat (a doua poză), că n-are sprijin pe interior, așa că nu poate fi tăiată după montare, cum propune DeA.
- Am rigidizat parapetele cu câte trei file. Pentru asta a trebuit să închid la pupa (a treia poză), deoarece am avut impresia că așa filele se așază mai bine.
- Cu o filă am rigidizat plăcile cu saborduri de la babord (a patra poză).
- Cu restul filelor am filat partea prova din parapetul de la babord. Le-am așezat „natural”. Ca să fie cum zice DeA trebuie tras prea tare de ele. Cum tot vin acoperite, am zis că mai bine tensiuni mai mici.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-tribord2.jpg
  • Imagine atasata: SIB-piesa20.jpg
  • Imagine atasata: SIB-pupa.jpg
  • Imagine atasata: SIB-fileBabordProva.jpg


#3084 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 16 September 2011 - 09:50 AM

Salut pe_dos.
Cam liniste pe aici in ultimul timp dar bucuros sa vad ca m-ai posteaza cineva.
Intrebare = La coltul parapetului o sa mai filezi in dreptul lacasului sau la-si asa cum este acum. Cred ca in acea decupare o sa montam un "sprijin" pentru ancore, dar daca lasam asa pare neterminat. Urmarind pozele tale am observat aceasta diferenta pt ca eu nu am ajuns la aceast pozitie cu filarea
Bafta

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: barca.JPG


#3085 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 16 September 2011 - 09:59 AM

Eu as posta, dar n-am ce. SIB-ul este in acelasi stadiu si astept file de furnir sau alte minuni pentru a continua.
Am totusi senzatia ca odata cu inceperea filarii bordurilor multi au clacat. Sper sa ma insel totusi.


@doru2 Evident ca va trebui filata si acea zona. Locasul respectiv se va decupa.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 16 September 2011 - 10:02 AM


#3086 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 16 September 2011 - 10:17 AM

Vezi postareaLeo2003, la 16 September 2011 - 09:59 AM, a spus:

Eu as posta, dar n-am ce. SIB-ul este in acelasi stadiu si astept file de furnir sau alte minuni pentru a continua.
Am totusi senzatia ca odata cu inceperea filarii bordurilor multi au clacat. Sper sa ma insel totusi.


Salut Leo
Ce zici de balamalele care o sa vina de la DeA. Incep sa cred ca planul lor cu usile este de caca...o, dar imaginea lor o sa se piarda in ansamblu.

#3087 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 16 September 2011 - 10:28 AM

Nu stiu. Eu la usi am avut o alta abordare. Daca m-as apuca acum de SIB as avea alta. Sa vad cum arata balamalele. Daca ma coafeaza o sa le folosesc.
Deocamdata nu am balamale la usi.

Spre reamintire:

Imagine atasata: DSCF0419.JPG

#3088 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 16 September 2011 - 11:10 AM

Eu mai am de filat parapetii de pe partea descoperita!! Acum mai lucrez la partea interioara a parapetilor! Nu mi se pare o smecherie sa pun acum fotografii cu o corabie carpita toata!! Lucrez cu materiaalul de la DEA, daca te straduiesti, merge si cu ala!!! Am fiert la scadurele de am facut 5 litri de ceai de sipca de corabie :))!! doar asa am putut sa le indoi!! acum cand s-au uscat filele, au cam ramas spatii printre ele, a sa trebuiasc sa pun trei pompe sa scoata apa dein corabie :whistle: !!

#3089 Useril este offline   catalins 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 02-July 11

Postat 16 September 2011 - 01:04 PM

Mai am putin si termin cu filarea (am mai imprumutat de la un prieten 2 pungi cu sipci) ;-)

Mi-au dat batai de cap puntile si coastele, in special pe partea descoperita. Dar cu muuuuuuulta rabdare s-a cam rezolvat acceptabil.
Sipcile le-am tinut in apa rece sa se fragezeasca :-D , dar pentru putin timp pentru ca dupa aia, cand se usuca se contracta si raman spatii intre ele.

Am scos majoritatea cuielor pentru ca am vazut ca stau foarte bine si fara sipcile, plus ca se finiseaza mai usor. Acum mai greu mi se pare sa finisez; folosesc 2 pile si 3 tipuri de smirghel cu diferite granulatii. Dupa tot tratamentul asta, suprafata iese la fel de fina ca o coala de hartie.

Marginile parapetilor voi cum le-ati finisat? Perpendicular pe linia de plutire, sau urmand curbura lor spre interior?

#3090 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 16 September 2011 - 01:35 PM

Imagine atasata: 1.jpgImagine atasata: 2.jpg
Imagine atasata: 3.jpgImagine atasata: 5.jpg
Imagine atasata: 6.jpgImagine atasata: 7.jpg
Imagine atasata: 8.jpgImagine atasata: 11.jpg
Imagine atasata: 11.jpgImagine atasata: 10.jpg
Am venit si eu, stiu ca lucratura nu e de maestru, am vorbit intr-o postare anterioara de ea!! spatiile care s-au cascat dupa uscarea filelor nu cred ca sunt o problema, se acopera cu filele de furnir (fiti siguri ca preferam sa fie lipite intre ele)!! la capat filele au fost taiate cu un scapel, a caror lame s-au tocit cu timpul, de aia sunt asa chinuite la taietura, cu ceva zeama de pila sper sa le rezolv, oricum au sa vina coperite si alea!! Mai am cateva foto care nu incap in postarea asta, va urma!! :drinks:

Urmarea: :wacko:
Imagine atasata: 13.jpgImagine atasata: 14.jpg
Imagine atasata: 15.jpgImagine atasata: 16.jpg
Imagine atasata: 17.jpg
ultimile 2 fotografii sunt cu scaritele pregatite, cele color pentru exterior, trecerea de pe coverta pe puntile de la pupa si prova, cele alb-negru pentru interior!! Sa modelim in continuare!! Pana la urmatoarele file, bag la pila pana suptiez tot, din golion sa iasa fregata!! :yahoo:

#3091 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 16 September 2011 - 01:47 PM

sa va dau niste vant din pupa.....

Imagine postata

velele pregatite pentru cusut....

Imagine postata

#3092 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 16 September 2011 - 01:54 PM

@doru2 și Leo2003: Din câte am înțeles, filele actuale sunt doar un suport pentru filele finale. Așa că aștept să văd piesa care vine în gaura aia și o să rezolv atunci. Decuparea orificiilor mă cam îngrozește, deoarece lemnul îmbibat cu aracet este destul de dur. De exemplu eu nu filez zona cu saborduri și apoi decupez sabordurile, ci lipesc bucățele, urmând să mai am ceva de pilit. Însă vă mulțumesc la ambii, nu-mi era clar ce vine acolo.

Ușile, într-adevăr nu arată bine, o să mă gândesc. N-o să fac cine știe ce, dar probabil o să folosesc ușile originale filate cumva, nu foarte sofisticat. Nu m-am lămurit (caut pe net) cum se deschid. După poziția balamalelor par că se deschid în exterior. Dacă se deschid spre exterior încerc să le fac mobile. Dacă se deschid spre interior le fac fixe.

@catalins: Parapetele vor fi finisate când vin copastiile. Din câte știu eu copastiile nu sunt înclinate, dar eu am văzut doar nave moderne.

@SorinR: Tu ai căpătat mai multe file ca mine! :whistle:

@pelly67: Drăguț. Eu însă doresc să văd cum iese cu ce dă DeA, așa că ritmul este, ca pe șantier, „ritmul macaralei” (revistei).

#3093 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 16 September 2011 - 02:08 PM

@ pe_dos
Poate te ajuta........
Si eu ma tot gindesc la decuparea saborturilor si cred ca ideea ta este mai buna,desi eu sunt adeptul lucrului dintr-o bucata.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: foto.jpg
  • Imagine atasata: fotoCAHVBN2Q.jpg


#3094 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 16 September 2011 - 02:33 PM

@pe_dos, daca iti aduci aminte nu reusisem sa pun primele file calumea!! Le-am scos si a trebuit sa cumpar alt set de file!! Din filele scoase (erau intoarse ca naiba si coscovite si gaurite) am reusit sa recuperez!! Unde a trebuit sa folosesc jumatati de file sau bucati mai mici, am folosit din alea!! de azici si surplusul de file. Nu mai spun ca am folosit doar o punguta cu cuisoare!! dupa ce le infing in file, le scot a doua zi pentru (dupa ce se usuca aracetul) si le folosesc iarsi!! Mi s-au desprins dupa, doar vreo 4 sipculite, 3 pe capete si una pe la mijloc, dar am infipt cu pistonasul ala cate un cuisor de fixare pe care apoi l-am pilit (i-am pilit floarea)!! Apropo, am invatat sa folosesc scula aia, parca face parte din mine, dorm cu ea sub perna :crazy::pardon: !!!!

#3095 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 16 September 2011 - 02:41 PM

intre saborduri am lipit si eu bucatele, cu scalpelul meu tocit nu cred ca as putea taia filele lipite!!
@pelly, super corabioara ta, te-am urmarit si pe pagina lui bobby!!
daca credeti ca am facut greseli mari la corabioara mea, va rog sa-mi atrageti atentia, dar nu fiti mai indulgenti, ca asa chinuita cum e sa stiti ca e muncita tare!! de 2 saptamani nu-mi mai simt buricele degetelor de la scalpel, mi-am rupt intors unghiile pe dos tot indoind, racaind si apasand pe file si scalpelul meu tocit!! cred ca am sa trec si eu la bisturiu ca is ieftine lamele fata de scula mea!!

#3096 Useril este offline   gl_mmm 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 15-February 11
  • Location:Galati
  • Interests:ultimul, navomedelism static

Postat 16 September 2011 - 05:35 PM

Si eu continui sa lucrez la galion chiar daca in ultimul timp am ales sa citesc, sa ma inspir si sa nu mai postez. Intru zilnic pe-aici ... si va multumesc tuturor pentru informatiile si pozele postate! :drinks: Multe dintre ele imi sunt extrem de utile.
Respect!
Am ajuns aici ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 0012.JPG
  • Imagine atasata: 0014.JPG
  • Imagine atasata: 0007.JPG
  • Imagine atasata: 0010.JPG


#3097 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 16 September 2011 - 06:03 PM

gl_mm, vad ca ai lucrat cu 2 tipuri de file, de la DEA si ........ altele, diferenta e mare?? Nu mai spun ca ai lucrat muuuuult mai atent decat mine la filare, fara distantele alea imense intre file!!!
si mai vad ca e un strumf acolo care supervizeaza lucrarile, cred ca el e de vina ca lucri asa curat :drinks:

Aceasta postare a fost editata de SorinR: 16 September 2011 - 06:05 PM


#3098 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 16 September 2011 - 06:06 PM

@doru2: Mulțumesc de poză, voi completa când vin piesele respective.

@sorinR: Mă bucur că ai continuat, că la un moment dat voiai să renunți. Nu contrează că zici că e „cârpită”, destui dintre noi, inclusiv eu, acum învață.
Spațiile dintre file vor fi astupate de chit. Dacă filele au fost ude și s-au uscat în poziție nu prea își mai schimbă forma, nu cred că vor fi probleme cu desprinderi.
Cu scalpelul/bisturiul/cutterul e greu de tăiat file groase și forțele sunt mari. Când pot, eu folosesc un mic fierăstrău de pe vremuri (v. poza) echipat cu pânză pentru lemn (1 RON pânza). Fierăstrăul din instrucțiunile DeA e super, dar încă nu sunt convins că am am absolută nevoie de el, că finisarea la cotă se poate face și cu șmirghel.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Fierastrau.jpg


#3099 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 18 September 2011 - 11:55 AM

Prin bunavointa unui bun prieten care mi-a imprumutat 10 file de furnir, am reusit sa termin bordarea interioara a parapetilor tribord si a oglinzii pupa.

Imagine atasata: DSCF0001.JPG


Danke batrane Crios.

#3100 Useril este offline   Mondeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 31-May 11

Postat 18 September 2011 - 05:26 PM

Dupa lungi cautari am gasit cuie.... si sunt chiar de alama, cu alte cuvinte se slefuiesc usor. 12 lei de la OBI, 200 bucati.
Am postat in speranta ca intereseaza pe cineva, eu caut de aproape 2 saptamani.
Spor la bibilit

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_0431 (Large).JPG
  • Imagine atasata: DSC_0432 (Large).JPG
  • Imagine atasata: DSC_0433 (Large).JPG


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 153
  • 154
  • 155
  • 156
  • 157
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi