Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 154
  • 155
  • 156
  • 157
  • 158
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#3101 Useril este offline   andreei-31 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 20-September 11

Postat 20 September 2011 - 08:03 PM

va rog spuneti cu ce se chituie sib-ul dupa ce termin cu filele de bordaj?

#3102 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 21 September 2011 - 02:09 AM

Daca pui filele bine nu mai trebuie chit

#3103 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 21 September 2011 - 08:57 AM

Daca e vorba despre primul strat, deja s-a dezbatut problema iar daca ai lucrat atent, treaba e rezolvabila doar din slefuire. Daca e vorba de al doilea strat nici nu mai are sens sa intrebi decat daca vopsesti corpul.

#3104 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 21 September 2011 - 11:34 AM

Vezi postareajohnreno36, la 21 September 2011 - 02:09 AM, a spus:

Daca pui filele bine nu mai trebuie chit

Așa este.

Eu am chituit pentru că pur și simplu am vrut să văd cum îmi iese mie chituirea. Și au mai fost mici adâncituri în zonele concave de lângă etambou lăsate în lemnul ud de clemele de fixare și n-am vrut să las luft acolo pentru filele care vor veni deasupra. Am folosit chit de cuțit pentru metal (pentru mașină), că asta am avut în casă. A intrat foarte puțin, vreo linguriță rasă, în etape, că se întărește într-un minut. După șlefuire se vede lemn peste tot, așa că nici nu-mi fac griji dacă n-ar prinde cleiul pe unde se mai vede chit.

La șlefuire n-am de gând să insist excesiv, până se frânge bordajul. :lol:

#3105 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 22 September 2011 - 05:58 PM

Eu l-am terminat....

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

ce urmeaza?....sigur o goeleta, “SIR WINSTON CHURCHIL”

#3106 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 22 September 2011 - 07:12 PM

@pelly67: Felicitări!

După pavilioane și ancoră, SIB-ul tău stă în pană. După pânze... mă lămurește cineva?

#3107 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 22 September 2011 - 07:23 PM

Vezi postareape_dos, la 22 September 2011 - 07:12 PM, a spus:

@pelly67: Felicitări!

După pavilioane și ancoră, SIB-ul tău stă în pană. După pânze... mă lămurește cineva?



Sunt 3 variante:
- nava a prins un curent turbionar care se intoarce deasupra vergilor
- are o viteza mult mai mare decat cea a vantului si normal, pavilioanele flutura spre inapoi
- cel mai sigur trebuie schimbata pozitia pavilioanelor.

#3108 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 22 September 2011 - 08:30 PM

Imagine postata

despre pavilioane, le-am facut si eu dupa....."inginerii" de la DEA, nu asa arata in numarul inaugural?

#3109 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 23 September 2011 - 08:25 AM

ce se mai grabeste lumea, bravo pelly, cu pavilioane in vant sau nu, sper sa nu te opresti aici, sa mai vedem lucrari de la tine!! Si daca tot asa in viteza au sa fie, nu ma mira pozitia pavilioanelor, viteza corabiilor tale nu se calculeaza in noduri, ci in mach-uri . Sa traim, sa modelim, te mai asteptam pe la noi cu sfaturi si pareri!!

Aceasta postare a fost editata de SorinR: 23 September 2011 - 08:26 AM


#3110 Useril este offline   catalins 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 02-July 11

Postat 23 September 2011 - 01:05 PM

Nu am inventat nici roata si nici apa calda, dar am gasit o metoda mai usoara de a finisa filele de bordaj.


Ideala ar fi fost, desigur, o rindea, dar ... costa.

Am taiat o lama de cutter in 3 segmente: 1 segment de 2 lame, 1 segment de 3 lame, un segment de 4 lame.

Se plimba mai intai de-a lungul filelor, urmand curbura corpului navei. Apoi se plimba in diagonala, respectiv perpendicular pe file (tot dupa curbura). Se insista pe muchiile iesite in afara. Rezultatul e OK, mai ramane foarte putin de pilit. Aranjat putin cu pila si finisat cu smirghel fin iese coala de hartie (d-aia lucioasa).

Am uitat sa spun ca am scos aproape toate cuiele.

#3111 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 23 September 2011 - 04:31 PM

Metoda este des intalnita in tamplarie si la raschetarea parchetului.
Scula respectiva se numeste "ţicling" in limbaj de atelier sau raşcheta.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 23 September 2011 - 04:34 PM


#3112 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 25 September 2011 - 12:13 PM

Cum mai merge: cu filele care au venit în ultimul număr am reușit să filez aproape tot, au mai rămas doar parapetele de la pupa, ceea ce nu mai e dificil așa că zic că pot să respir. :-)

Este șlefuit. Deasupra brâului nu este chit deloc și nici nu pun.
La babord am încercat să așez filele natural, dar nu prea mi-a plăcut cum s-au așezat. La tribord, având „experiența” babordului, le-am pus altfel, trăgând puțin de ele. Tot nu mi se pare ideal, dar acum asta este.

Îmi cer scuze pentru calitatea pozelor, nu am la dispoziție aparatul foto obișnuit. Datorită filelor de diferite esențe suprafața dă impresia că ar fi vălurită, dar nu este.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-filatBabord.jpg
  • Imagine atasata: SIB-filatTribord.jpg


#3113 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 27 September 2011 - 09:30 AM

vremea linkurilor utile s-a cam dus pe acest topic, ii avem pe colegii nostrii care sunt inainte cu constructia si ne pot da sfaturi, dar intre timp am dat de cel mai bun forum rusesc, poate, cu detalii beton despre constructie!! Fotografiile spun totul si sunt de o calitate fantastica!! Spor la modelit!!

#3114 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 27 September 2011 - 09:44 AM

Si cam ce linkuri utile trebuiau date pe acest forum ca despre cele de la rusi s-a tot vorbit, s-au pus si poze de la ei, etc.:pardon:
Tot e bine ca ai descoperit tu unul nou pe care... l-ai facut public, drept pentru care iti multumim.:aggressive:
Sporuri si tie.:blink:

#3115 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 27 September 2011 - 09:53 AM

:rofl: :rofl: :rofl: Scuzati, am uitat sa dau link-ul, Acesta este : http://colorandcode....43526fd35#p1124 , nu a fost cu intentie, pur si siplu n-am fost atent!!

#3116 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 27 September 2011 - 02:09 PM

Eu va sfatuiesc sa treceti pe plan scund linkurile cu ce fac altii, nu ca ar fi lipsite de inportanta si sa va axati pe cele care sa va arate de ce se face si cum se construieste o nava. Treaba asta cu ,, cum fac altii'' imi aminteste de lucrarile scrise de pe vremea scolii cand nepregatiit fiind se copia de la colegul, se lua o nota aproximativ buna insa doar atat, elementele neanvatate se simteau in timp si de cele mai multe ori chiar incepand de la ora urmatoare. Aveam un profesor care ne lasa cu cartile pe banca, spunea ca nu considera copiat atat timp cat elevul stie unde si ce sa caute in carte pentru a rezolva problema numai ca toate subiectele pe care le dadea erau dinafara manualului. Ma gandesc, poate e aplicabil si in modelism.

#3117 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 27 September 2011 - 02:21 PM

Presupun ca asa e Traiane, ca in orice meserie sau profesie de pe lume asta, novomodelismul se face cu cap si inima si musai sa-l simti intre propriile degete, ca daca nu se cheama ca suntem doar postaci si simplii cititori!! Uneori insa trebuie sa-mi gasesc si ceva repere, doar eu cum mine .... cam greu, deocamdata, reperele inca le mai caut pe la altii!! Am nevoie de modele in hobiul asat (si ma gandesc la persoane si moduri de lucru ale lor)!! De aia cred ca sunt si pe acest forum!!! cu stima Traiane, sper sa nu ma judeci prea dur, inca mai bajabai prin novomodelism!!

#3118 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 28 September 2011 - 07:51 AM

Vezi postareaSorinR, la 27 September 2011 - 02:21 PM, a spus:

...........sper sa nu ma judeci prea dur, inca mai bajabai prin novomodelism!!

Nu judec pe nimeni , doar imi dau din cand in cand cate o parere, daca se intampla sa fie si utila e foarte bine, daca nu, ramane doar o parere.

#3119 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 28 September 2011 - 08:41 AM

Salut pe_dos
Stiu ca tu urmezi planurile DeA, asa ca iti cer parea privitor la filele de bordaj.
Crezi ca o sa-ti ajunga sa termini filajul cu ce ai acum, s-au este necesar sa cumperi ur. numar cu file ? La mine cred ca este de ajuns cu ce am primit pina acum si ma bate gindul sa nu-l achizitionez.
Filarea la tribord ( vezi atasat ) este conform DeA sau ai m-ai improvizat, pentru ca instructiunile la aceasta faza sunt in ur. numar de instructiuni.
Si in alta ordine de idei.......... Biaxul de la Lidl, la vazut cineva si in Lidl Romania ? Cred ca este oferta perfecta pt. incepatori ca mine.
Multumesc,
O zi buna.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-filatTribord.jpg


#3120 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 28 September 2011 - 12:00 PM

@doru2: Da, o să-mi ajungă filele. Pentru filarea unui parapet de la pupa mai am nevoie de 4 file și ceva (unele se taie pe diagonală și se folosesc simetric la tribord/babord), deci 9 file vor ajunge. În nr. 36 vor mai veni 21 de file, deci voi avea și un rest de 12 file întregi. Și mai am două :-), deci rămân cu 14.

Sunt mici diferențe față de DeA, datorită (ne)potrivirii filelor/pieselor:

A. Sunt 2 file față de 1 la DeA. Ca să obțin exact cum zice DeA trebuia să trag tare de file, iar eu am consolidat întâi parapetele central și pupa, așa că n-am avut puncte de sprijin pentru îndoirea cerută de tragere.

B: Filă adăugată. Cauza: n-am tras destul de toate filele de sub ea, unele le-am ajustat la 4 mm în loc de 5, și astfel rămânea o deschidere mai mare decât zice DeA, inestetică.

C: Improvizație. Sper că nu am greșit. Dacă am greșit, e foarte ușor de demontat.

În altă ordine de idei: limbuța dintre balamalele care au venit în nr. 35 are 3 mm. Tăiată fix pe mijloc permite rularea în jurul unui ax de 0,5 mm, astfel că se pot realiza balamale adevărate, pentru uși mobile. Știu sigur că ușile trebuie să se deschidă spre exterior (m-am documentat), dar nu sunt sigur că trebuie să se deschidă cum sugerează DeA, am senzația că trebuie să se deschidă invers, spre borduri, nu spre centru. Voi cum știți că trebuie să se deschidă?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-filatTribord2.jpg


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 154
  • 155
  • 156
  • 157
  • 158
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi