Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 188
  • 189
  • 190
  • 191
  • 192
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#3781 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 18 January 2012 - 02:33 PM

@ traian
Ca de obicei esti la datorie si ne dai explicatii foarte bune. Eu niciodata nu am retinut care este babord sau tribord, dar fiind un fost admirator de BT ( 20 lei pachetul......ehei ce vremuri...), acum s-a retinut pt. totdeauna.
Dar m-ai am o problema..... Stalacmite si stalactite. Care sunt jos si care sunt sus.:crazy:
Bafta si multumim :drinks:

#3782 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 18 January 2012 - 02:45 PM

Vezi postareadoru2, la 18 January 2012 - 02:33 PM, a spus:

Dar m-ai am o problema..... Stalacmite si stalactite. Care sunt jos si care sunt sus.


Daca apar la o nava nu prea are importanta care cum sunt. In pesteri stalactitele sunt cele ce atarna din tavan iar stalacmitele cele de jos, e ceva in care cam ca peste tot sunt amestecati grecii (nu in pozitie, in denumire). Eu am retinut-o la recomandarea facuta de tov. profesor la scoala ca stalactita fiind terminat cu tita (tzatza), picura, deci e sus

Aceasta postare a fost editata de traian: 18 January 2012 - 02:51 PM


#3783 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 18 January 2012 - 05:41 PM

Am reusit sa lipesc azi balustii

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 18012012114.jpg
  • Imagine atasata: 18012012112.jpg
  • Imagine atasata: 18012012113.jpg


#3784 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 18 January 2012 - 07:17 PM

Cu stalactitele si stalagmitele nu ai cum sa te incurci daca te gandesti ca sus sta Tata si dedesupt Mama, de aici te gandesti ca stacTitele sunt desupra si stalagMitele dedesupt!! Nu e o explicatie, dar ajuta sa nu te incurci :crazy: !!

Aceasta postare a fost editata de SorinR: 18 January 2012 - 07:17 PM


#3785 Useril este offline   Mioriticul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bruxelles

Postat 18 January 2012 - 08:30 PM

Aceeasi logica si explicatii le stiam si eu ptr babord/tribord (BT), respectiv stalactite/stalagmite (tata/mama).

Aceasta postare a fost editata de Mioriticul: 18 January 2012 - 08:31 PM


#3786 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 18 January 2012 - 09:47 PM

Stie careva dintre voi cum sunt realizate acele bilute ? sau un "pont" pentru a improviza ceva asemanator
Va multumesc

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: V49-4.JPG


#3787 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 18 January 2012 - 09:56 PM

Vezi postareatitishor, la 18 January 2012 - 09:47 PM, a spus:

Stie careva dintre voi cum sunt realizate acele bilute ? sau un "pont" pentru a improviza ceva asemanator
Va multumesc



De la rulmenti mici. {sau ,sunt anumite jucari ,care au in componenta lor bile de polistiren expandat sub forma de bobite,{un mic pleonasm,scuze}pe care le poti vopsi si folosi }

Aceasta postare a fost editata de ACHRISTIAN: 18 January 2012 - 10:01 PM


#3788 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 18 January 2012 - 10:21 PM

La magazinele cu articole pescaresti sau la cele vanatoresti se gasesc alice din plumb la cele mai variate dimensiuni. Cei mai dotati in materie de scule isi pot confectiona o presa dintr-un patent vechi sau un cleste cu care sa isi confectioneze singuri dintr-o foaie de plumb recuperata de la instalatiile sanitare. Se poate incerca turnare de plumb topit, picatura cu picatura intr-un vas cu apa rece si finisare ulterioara pentru rotunjire, forma picaturii fiind putin tuguiata dar nu neaparat necesar in cazul in care picaturile respective se ,,planteaza'' in locasuri individuale in rastele.
Ceea ce se vede in poza e de la Victory - DeAgostini dar modelul de rastel ales de firma e diferit de cel original. Normal un rastel pentru ghiulele dispus in lungul bocaportilor consta intr-o placa de baza in care erau practicate o serie de ,,cuibare'' in care se asezau ghiulelele. In varianta data de DeAg. ganditi-va ce efect putea avea ruliul si tangajul navei pe o mare montata in cazul in care incepeau sa se extraga din ,,bilute''. Cred ca era ceva asemanator jgheaburilor de recuperare a bilelor de popice.

Aceasta postare a fost editata de traian: 18 January 2012 - 10:28 PM


#3789 Useril este offline   ObY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Location:Craiova

Postat 18 January 2012 - 11:44 PM

Acele bilute se pot gasi si la magazine cu articole pt. biciclete de obicei setul de pinioane contin in jur de 80 bile depinde model .................

#3790 Useril este offline   MoRb 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2012 - 03:50 AM

Vezi postareatitishor, la 18 January 2012 - 05:41 PM, a spus:

Am reusit sa lipesc azi balustii


Nu vi se par totusi prea inalti? cand mai pui si ceva peste, daca raportezi, vor veni cam de inaltimea unui om.

#3791 Useril este offline   aliceman 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 19-January 12

Postat 19 January 2012 - 11:35 AM

SALUT PRIETENI , SUNT NOU PE ACEST FORUM , SI AM O INTREBARE ; MIE IMI LIPSESTE SIPCA AIA PENTRU DECOR ,DUPA CUM SE VEDE IN POZA , VOI DE UNDE O AVETI?

#3792 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 19 January 2012 - 12:57 PM

Azi am vrut sa vad ce a mancat ursul din imagine. L-am anesteziat, taiat si scos "bilele" pe care sa le folosesc pe post de ghiulele, dar sunt cam mari si neregulate. Am desfacut si un rulment, cel mai mic posibil pe care l-am gasit la magazin, 5.20 lei bucata. Un pic mi se par cam mari iar pe langa asta depasim si bugetul, daca ma gandesc ca am nevoie de vreo 13 rulmenti.
Exista unele lucruri care nu se pot cumpara, dar pentru toate celelalte exista MasterCard, realizarea corabiei... de nepretuit. :-D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 19012012120.jpg
  • Imagine atasata: 19012012115.jpg
  • Imagine atasata: 19012012117.jpg


#3793 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 19 January 2012 - 01:06 PM

Vezi postareaaliceman, la 19 January 2012 - 11:35 AM, a spus:

SALUT PRIETENI , SUNT NOU PE ACEST FORUM , SI AM O INTREBARE ; MIE IMI LIPSESTE SIPCA AIA PENTRU DECOR ,DUPA CUM SE VEDE IN POZA , VOI DE UNDE O AVETI?


Daca o sa citesti si paginile anterioare o sa iti dai seama ce si cum. O parte au cumparat 2 reviste (nr.47) altii s-au plans la DeA si le-a fost trimisa inca o revista moca, iar daca ai rabdare o sa primesti mai incolo inca o sipca

#3794 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 805
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 19 January 2012 - 01:09 PM

Am ajuns sa cautam si ursul la "bilute" ... :rofl:

Dar daca vorbim serios ... eu nu cred ca in Romania nu sunt vanatori sau magazine pentru vanatori si acolo sigur gasesti alice de diamentrul dorit la kilogram ... iar daca nu-ti plac vanatorii cauta margele ... dar castra lasa ursul ... parerea mea

Aceasta postare a fost editata de staric: 19 January 2012 - 01:15 PM


#3795 Useril este offline   MoRb 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2012 - 01:40 PM

Vezi postareaaliceman, la 19 January 2012 - 11:35 AM, a spus:

SALUT PRIETENI , SUNT NOU PE ACEST FORUM , SI AM O INTREBARE ; MIE IMI LIPSESTE SIPCA AIA PENTRU DECOR ,DUPA CUM SE VEDE IN POZA , VOI DE UNDE O AVETI?


Iti pot da eu o sipca, doar una mai am in plus. Eu sunt din Buc.

@doru2 sunt destul de prins cu munca. sper sa apuc sa iti trimit sipca daca nu o voi trimite maine.

#3796 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 19 January 2012 - 01:47 PM

Vezi postareatitishor, la 19 January 2012 - 12:57 PM, a spus:

Azi am vrut sa vad ce a mancat ursul din imagine. L-am anesteziat, taiat si scos "bilele" pe care sa le folosesc pe post de ghiulele, dar sunt cam mari si neregulate. Am desfacut si un rulment, cel mai mic posibil pe care l-am gasit la magazin, 5.20 lei bucata. Un pic mi se par cam mari iar pe langa asta depasim si bugetul, daca ma gandesc ca am nevoie de vreo 13 rulmenti.
Exista unele lucruri care nu se pot cumpara, dar pentru toate celelalte exista MasterCard, realizarea corabiei... de nepretuit. :-D



Uite genul de jucarie in care poti gasi"bilute} varianta mai ieftina de cat rulmentii .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00101.JPG
  • Imagine atasata: DSC00100.JPG
  • Imagine atasata: DSC00102.JPG

Aceasta postare a fost editata de ACHRISTIAN: 19 January 2012 - 01:50 PM


#3797 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 19 January 2012 - 02:47 PM

Cei care scrieți cu stilou cu cerneală, sau aveți copii la școală care scriu cu așa ceva, aveți încă o șansă: patroanele de cerneală „moderne” au fiecare înăuntru câte o biluță de plastic destul de potrivită pentru tunurile SIB-ului. Dacă aveți răbdare să le colecționați 1 an... :whistle:

Apropo, îmi imaginez o luptă între SIB-uri cu aceste alice, chiar de plumb. :-P Îmi imaginez și „pagubele” care le pot face...
Îmi imaginez la scară și BIS-ul: un proiectil de 1,5 mm lung de vreo 6-7 mm care este tras de la 100 m (25 km în realitate). Incredibil că poate nimeri. Și totuși... în realitate... :rolleyes2:

Mda. E clar că la scară efectele nu se pot reproduce, că proiectilele au masele (proporționale cu volumele) la puterea a treia a scării iar blindajele grosimea la puterea întâi. E clar că blindajele sunt avantajate la scară mică, chiar dacă s-ar realiza viteza proiectilului la gura țevii (ceea ce iar este imposibil).

#3798 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 19 January 2012 - 06:56 PM

Am reusit sa fac si cadrul pt ghiulele. Ghiulelele le-am facut din plumbi de pescuit de 0.2 grame. Mai ramane de facut interiorul din betisoarele acelea crestate

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 19012012124.jpg


#3799 Useril este offline   MoRb 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2012 - 07:24 PM

@doru2 am chemat pe cei de la Fan Courier. Deci probabil va ajunge maine la tine

#3800 Useril este offline   aliceman 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 19-January 12

Postat 19 January 2012 - 09:34 PM

Vezi postareaMoRb, la 19 January 2012 - 01:40 PM, a spus:

Iti pot da eu o sipca, doar una mai am in plus. Eu sunt din Buc.

@doru2 sunt destul de prins cu munca. sper sa apuc sa iti trimit sipca daca nu o voi trimite maine.




merci fain , am vazut ca in numarul 55 o sa mai primim o sipca pentru decor , alea de 1,5*3mm, uitativa aici
http://www.ship.deag...c.php?f=7&t=300

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 188
  • 189
  • 190
  • 191
  • 192
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi