Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 262
  • 263
  • 264
  • 265
  • 266
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#5256 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 07 July 2012 - 11:25 AM

Hi, hi... Ce-mi plac mie pozele astea. Cand le vezi pare simplu. Cand te apuci sa faci "paduchii" aia de 3mm iti vine a... Dupa ce-ti trece te loveste ambatzul si musai treb'e sa iasa.

#5257 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 07 July 2012 - 11:54 AM

Vezi postareaLeo2003, la 07 July 2012 - 11:25 AM, a spus:

.... a... Dupa ce-ti trece te loveste ambatzul

Esential e sa depasesti cavitatia.
banuiam ca o sa placa pozele, de aia le-am si pus ca daca tot e sfarsit de saptamana sa aiba lumea cu ce se destinde.

#5258 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 07 July 2012 - 05:19 PM

N-au prea ieșit, mi se par mult prea butucănoase, așa că o să renunț. La scară mai mare, poate.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-tunuri3.jpg


#5259 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 07 July 2012 - 05:37 PM

Cam ce dimensiune ti-a iesit scripetele?

#5260 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 07 July 2012 - 05:38 PM

Păi, vezi și tu, cam 2 x 3 x 4. Roțile afetului au 5 mm.

#5261 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 08 July 2012 - 09:04 AM

Am incercat azi si un scripete dublu apoi un montaj. Din pacate poza tot cu telefonul.

Imagine atasata: IMG00007.jpg


Mai bine... Imagine postata

#5262 Useril este offline   vio 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 03-August 11
  • Location:c-s
  • Interests:tot ceea ce te ajuta sa nu ramai un om limitat

Postat 08 July 2012 - 10:11 PM

Si pentru ca tot ne invartim pe langa tunuri,as vrea sa va comunic, o informatie pe care am primit-o de la un mester croat. Pentru brunarea tunurilor ei folosec hidroxid de sodiu,o solutie care inegreste cuprul,alama si bronzul.Daca puteti procura,eu va recomand sa utilizati cu incredere. Imagine postata

#5263 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 09 July 2012 - 06:35 AM

Vezi postareavio, la 08 July 2012 - 10:11 PM, a spus:

... ei folosec hidroxid de sodiu,o solutie care inegreste cuprul,alama si bronzul...

Mai pe romaneste, soda caustica. Daca metoda e buna ori ba, nu ma bag ca nu am folosit.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 09 July 2012 - 06:42 AM


#5264 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 09 July 2012 - 08:15 PM

Trebuie acordata o foarte mare atentie la folosirea diferitelor substante diferit de vopsele pentru patinarea pieselor metalice. Nu orice merge la orice pentru obtinerea aceluiasi efect. Daca soda caustica da rezultate in cazul alamei sau a bronzului, la aluminiu sau aliaje ale aluminiului, staniu, e calamitate. Marea majoritate a ,,patinatorilor'' sunt acizi sau saruri la diferite concentratii si e bine de stiut ce efect vor avea asupra materialului pe care se aplica. Un remember prin manualele de chimie cred ca e benefic. Atentie, tunurile de la galion nu sunt din alama.

#5265 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 09 July 2012 - 09:45 PM

Tunurile sunt din zamac (zinc aliat cu aluminiu, magneziu și cupru), lăcuite cu un lac galben, transparent, care le face să pară de alamă. Lacul este protector. Cine vrea să fie chimist, trebuie să-l curețe perfect, că altfel atacul este neuniform.

Nevastă-mea este chimistă și am întrebat-o de procedee de brunare și a spus că așa ceva n-a studiat în facultate. Puțin probabil să găsiți rețete în manualele de chimie. Mai degrabă pe forumurile de modelism, dar „uneltele altuia sunt bune în grădina altuia”. Adică, cum a spus Traian, cine știe ce material au brunat cei ce au descris cum au făcut. De exemplu, pentru oțel, eu îl moi în ulei de motor și apoi îl ard. La tunuri n-a mers. N-a mers nici la belciuge, care se pare că sunt din alamă. A mers la cuie, care se pare că sunt de fier, lăcuite galben (dar s-au muiat - ecruisarea din urma trefilării s-a detensionat). Deci, înaite de a arunca toate tunurile în sodă faceți un test, de exemplu pe hornul sobei, că și el este din zamac și în caz că-l faceți praf îl puteți reface din lemn.

#5266 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 10 July 2012 - 03:59 AM

Vezi postareape_dos, la 09 July 2012 - 09:45 PM, a spus:

La tunuri n-a mers.


Ai incercat si varianta cu crema de pantofi?

#5267 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 10 July 2012 - 08:14 AM

Vezi postareape_dos, la 09 July 2012 - 09:45 PM, a spus:

Nevastă-mea este chimistă și am întrebat-o de procedee de brunare și a spus că așa ceva n-a studiat în facultate.


Asa ceva nu se invata in facultate, e obiect de studiu (sau era) la scoli de profil. In manuale sunt proprietatile substantelor iar de acolo se poate deduce efectul unor reactii.
Parerea mea e ca diferitele procedee chimice, care sunt mai dure, se aplica pe metale ,,adevarate'' capabile sa le suporte fara efecte secundare. La giumbuslucuri care doar imita un metal e suficient ceea ce poate aduce la imaginea dorita fara mari complicatii. Pentru doritori ar mai fi o varianta - se gaseste vopsea spray metalziat cu efect de antic. E ceea ce se foloseste la unele articole de feronerie ornamentala si merge fara complicatii de genul incalzit, fum, ,,nu stiu cum se face''.

#5268 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 10 July 2012 - 01:28 PM

Salut ! Am terminat barcuta data de DeA.Am o mica dilema ,nu stiu pe care s-o aleg.Cu mult inainte am facut ptr Galion o barcuta ,vazand-o in seria data rusilor ,nu mi-a placut .Ele seamana intre ele,diferentele fiind de marime si mici diferente! {in prima poza este prima barcuta}

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00044.JPG
  • Imagine atasata: DSC00219.JPG
  • Imagine atasata: DSC00218.JPG
  • Imagine atasata: DSC00220.JPG
  • Imagine atasata: DSC00222.JPG
  • Imagine atasata: DSC00215.JPG
  • Imagine atasata: DSC00210.JPG

Aceasta postare a fost editata de ACHRISTIAN: 10 July 2012 - 01:30 PM


#5269 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 10 July 2012 - 07:05 PM

Mii de scuze,pentru parerea mea,dar barcuta asta ,este foarte grosolana.Absolut totul de pe ea este cu mult peste cotele care ar putea fi admise.Pe acest topic am vazut barcute facute de diversi colegi,care desi nu erau de la DeA si arata extraordinar pe linga ce vad eu in poze acum.

#5270 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 10 July 2012 - 07:17 PM

Barcuta din imagine are o lungime de 90 de mm si o latime de 25 mm. La aceste cote pe care le-am luat dintr-un plan de kit( aceste planuri nu sint de luat in seama mai mult de 40 %) am gratarul de pe fundul barcutei din "latisori" de 1 mm latime.Bordajul este de 1 mm iar briul de sus nu depaseste 2 mm .Din ce vad eu in pozele prezentate de tine,barcuta de la DeA.nu cred ca are mai mult de 7-9 cm.In acest caz toate accesoriile de pe sint foarte mari.Tot ce este scris in aceasta postare,cit si in cea de sus,sint doar "pareri personale"Inca o data imi cer scuze pentru parerea exprimata.

Am uitat sa atasez poza.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cogga.JPG

Aceasta postare a fost editata de jeli: 10 July 2012 - 07:17 PM


#5271 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 10 July 2012 - 07:20 PM

Pun o poza si din profil cu barcuta mea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cogga2JPG.JPG


#5272 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 10 July 2012 - 07:51 PM

Buna seara! @jeli ,Multumesc ptr aprecieri, scuze nu ai ptr ce ,este o opinie si o aprecire personala care trebuie s-o respect.Ca repere vis-vis de grosolonie,nici barcuta mea nu difera f mult ca si cote.Dupa cum bine ai spus ,este un Kit de la DeA.El nu a fost executat respectand cotele date de catre ei ,ca atunci ,din punctul meu de vedere iesea o grosolonie.Barcuta are lungime de 65mm,latime in punctul cel mai lat 25mm, copastia:latime2,5mm.grosime 1,5mm, bancutele:grosime de 1mm,latime2mm,iar gratarul este din sipci de1mm/ 1,5 sau 1,7mm. Bordajul este realizat din 1mm/1,7-2mm.Este foarte posibil ca zoom-ul sa deformeze aspectul foarte mult.In realitate nu arata asa de dezastruos.Dar inca odata,este o parere,pe care o respect. Spor!

Aceasta postare a fost editata de ACHRISTIAN: 10 July 2012 - 07:56 PM


#5273 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 10 July 2012 - 10:33 PM

Multumesc pt intelegere.Parerea mea este strict legata de cote,si nu are nici o legatura cu finisajele,formele sau alte detalii.Intentia mea nu este doar sa critic,asa cum se vede pe acest forum,sau cum o percep unii colegi de forum.Cunostiintele mele in materie de modelism ,sint minime,desi apaream si eu pe o lista expusa de un coleg de forum,si apaream printre cei experimentati.Mi se pare absurd sa apar in acea lista alaturi de Crios,Gobi sau Traian.Diferenta intre mine si cei amintiti este cam ca de la cer la pamint.Ei la nivelul cerului ,eu la nivelul pamintului.toti trei cu o bogata experienta in domeniu si cu o mina fantastica.Putinele lucruri pe care le expun eu sint in schimb foarte bine criticate si analizate de citiva meseriasi in domeniul modelistic,inainte sa le postez.Tot din acea "sita" care cerne si analizeaza acele fotografii,invat si eu.Ideea mea este de a ajuta pe cei care au ceva de invatat ca si mine,si chiar daca nu se participa la concursuri,macar sa se pastreze o anuimita conduita a modelismului.

Multumesc inca o data pt intelegere.

Aceasta postare a fost editata de jeli: 10 July 2012 - 10:57 PM


#5274 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 11 July 2012 - 06:28 AM

Buna dimineata! @jeli, daca tot ai amintit in ambele postari de cote si tot ce se afla pe barcuta,da-mi si mie cotele corecte care ar trebui utilizate pe acesta barcuta.Multumesc!

#5275 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 11 July 2012 - 08:17 AM

Buna dimineata.Nu stiu daca existau niste cote exacte in secolele trecute.Fiecare model de nava isi avea modelul ei de barca de manevra.Un punct de reper ar putea fi orice plan de nava din ce a proiectat Boudriot.In aceste planuri lungimea barcilor este cam de 3 ori si jumatate mai mare decit latimea.Acest lucru era prin secolele 16-17.Tinind cont ca Sib-ul nu participa la nici un concurs,sfatul meu este sa iti faci barcuta sa arate bine la ochi,iar accesorile de pe ea sa nu fie prea groase.

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 262
  • 263
  • 264
  • 265
  • 266
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

6 useri citesc topicul
0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi