Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 263
  • 264
  • 265
  • 266
  • 267
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#5276 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 11 July 2012 - 08:57 AM

Buna dimineata

@ jeli - Iti multumesc dar pana la cer mai e. Candva o sa ajung si acolo, momentan si eu sunt tot pe pamant si sper sa mai stau pe aici.
@ - un plan respectabil are toate cele pentru ca modelul sa fie in cote. Si un kit respectabil ar trebui sa se inscrie in aceleasi norme. Nu e cazul. Atunci cand acestea lipsesc, dimensiunile elementelor - in discutie e barca - se pot aproxima raportandu-le la cele cunoscute din ,,notiuni de constructia navei'' din diferite publicatii de gen. E drept ca sunt diverse tipuri de ambarcatiuni, fiecare cu particularitatile ei dar neurmarind stricta incadrare intr-un standard se pot folosi notiunile pentru a aproxima o constructie in limite. La o barca obisnuita cu L = 5m , l = 1,5 m , h = 0,5 m dimensiunile elementelor sunt aproximativ :
latimea filelor = 8 - 10 cm , grosime = 2 - 2,5 cm
latimea copastiei = 6 - 8 cm , grosime = 2,5 - 3 cm
latimea coastelor = 3 cm , grosime = 2,5 cm cu mentiunea ca e diferenta intre coastele de kit si cele real constructiv
panourile pot fi sau fila langa fila sau tip gratar din file cu latimea = 4 - 6 cm , grosime = 2,5 - 3,5 cm , din macar doua tronsoane detasabile montate pe traverse, traversele fiind pozitionate sa ,,calce'' langa coaste.
latimea banchetilor = 20 - 25 cm , grosime = 3 - 4 cm.
chila cu sectiune trapezoidala, baza mare 6 cm , baza mica 4 - 5 cm functie de inaltime.
Dimensiunile se pot calcula pentru o barcuta de 5 cm lungime (scara 1:100) si se pot pastra pana la barcute de 8 - 9 cm.
@ - Achristian - la barcuta ta mai e un ansamblu care ma nedumireste, acele patratele de pe copastie. Presupun ca se vrea a fi dame dar difera mult de forma pe care ar trebui sa le aiba. Ar trebui sa aiba fiecare un canal in care se aseaza rama si sa fie mult mai inguste pentru a permite oscilatia acesteia. In cazul in care sunt intarituri pentru strapazane par a fi totusi prea mari spacial ca grosime.

#5277 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 11 July 2012 - 11:44 AM

In ghidul de asamblare, la barcuta, spune sa lipesc piesele 13 si 14 ca in imagine!! Stie careva cum lipesc piesele 14, le-a lipit careva??!! Eu unu', nu-mi dau seama!!

#5278 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 July 2012 - 12:31 PM

Cele doua piese 14 se lipesc intre bordaj si pupa, iar piesa 13 intre bordaje-etrava in prova.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 11 July 2012 - 12:48 PM


#5279 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 11 July 2012 - 01:41 PM

merci. Leo

Aceasta postare a fost editata de SorinR: 11 July 2012 - 01:41 PM


#5280 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 July 2012 - 02:02 PM

Vaz ca is probleme cu barcuta. De am vreme, maine voi incerca sa fac barcuta data, fix cu 28mm mai lunga, folosind piesele date. Ma gandesc sa mai fac inca 3 crevace (coaste). Practic dublez crevacele 6, 7 si 8 (crevacele centrale). Apoi vaz io ce-i mai fac ca sa para mai barca. Nu promit, ca io am barca, dar, ma bate gandul.
Evident, asta implicand modificarea "calei de montaj", chila, bla, bla...
De-mi iese, poate le pun pe amandoua "incalicate". Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 11 July 2012 - 02:13 PM


#5281 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 July 2012 - 03:27 PM

@ Jeli - multumesc pentru apreciere, dar ,ca si Traian, n-am nici cea mai mica legatura cu cerul si sper sa mai raman pe pamant inca ceva vreme de acum incolo.
Legat de barcuta Sib-ului, ceea ce da producatorul nu este pe gustul meu.
Pentru fabricarea barcii de la zero ar mai exista o metoda care n-a fost prezentata inca pe forum, metoda pe care am folosit-o la realizarea celei din imagine
Imagine postata
Intrucat am mai pus barca pe forum si nimeni n-a fost interesat de tehnica de constructie n-am considerat necesar sa fac un tutorial in acest sens.
Barca de la SIB, avand oglinda, este chiar mai lejer de realizat fata de cea pe care am postat-o folosind aceiasi metoda de constructie.

Bafta!

#5282 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 11 July 2012 - 04:36 PM

@Leo: iegzact asta planuiam si io sa fac. Mi-am calcat pe suflet si mi-am luat 2 numere 75 ca sa am coaste de adaugat. Daca iese prea ingusta ii sectionez coastele la chila si intercalez chila intre cele 2 bucati. Asa din burta, pare ca ar iesi oarece gig daca o lungesc. Inca nu m-am apucat de facut din lipsa de timp pentru SIB.

#5283 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 July 2012 - 04:41 PM

Io n-am vazut-o batrane pe acest topic. Ma gandesc ca e postata pe undeva pe la diorame si poate pe acolo baietii concureaza la seniori. P'aici, de... majoritatea la juniori mici. Asa ca, rogu-te, zi ceva despre tehnologia de executie ca poate ma apuc maine de ea si ma ajuta. Zau, nu merita sa ma fierbi si tu pe arsita asta. Astept cu interes si nici nu ma mai apuc de barcuta pana nu aflu cum a fost facuta "gagalicea" pusa de tine.

@Confucius Pai bine marite intelept, daca te gandeai iezact la aceeasi treaba, lucru de care nu ma indoiesc defel, de ce nu zisesi pana acum si lasi lumea in fierbere. Mie, recunosc, acu' mi-a traznit ideea.

P. S. Cred ca mai astept cu barca ca n-am nicio graba si ma ocup de raiurile tunurilor.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 11 July 2012 - 05:01 PM


#5284 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 11 July 2012 - 04:55 PM

Vezi postareatraian, la 11 July 2012 - 08:57 AM, a spus:

@ - Achristian - la barcuta ta mai e un ansamblu care ma nedumireste, acele patratele de pe copastie. Presupun ca se vrea a fi dame dar difera mult de forma pe care ar trebui sa le aiba. Ar trebui sa aiba fiecare un canal in care se aseaza rama si sa fie mult mai inguste pentru a permite oscilatia acesteia. In cazul in care sunt intarituri pentru strapazane par a fi totusi prea mari spacial ca grosime.



@traian-asta s-a vrut ,intarituri pentru strapazane.Am rectificat din grosimea lor si le-am pus si strapazanele.Multumesc!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00225.JPG

Aceasta postare a fost editata de ACHRISTIAN: 11 July 2012 - 05:07 PM


#5285 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 July 2012 - 05:12 PM

Autre chose. Imagine postata

#5286 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 11 July 2012 - 06:24 PM

Da, da' strapazanele nu vin taman în mijlocul broaștelor :whistle: Vin puțin mai spre pupa, iar sub vâsle apar în broaște mici adâncituri, nu știu dacă sunt de la început, intenționate, sau apar datorită uzurii.

Fiți atenți și la zbirii de strapazan, că nu se leagă oricum, au și ei logica lor. :-)

LE: jeli, ți-am reținut sugestia și o să încerc. Mai am 8 tunuri care nu-mi place cum au ieșit (le-am vopsit cu ojă de unghii) și o să le spăl cu acetonă și pe unul fac și proba cu cremă de ghete. Doar că mănânc bătaie dacă pe căldura asta ard cremă de ghete în casă. :-P

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 11 July 2012 - 06:32 PM


#5287 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 July 2012 - 06:44 PM

De la cum arata barca am trecut la detalii probabil insesizabile. Imagine postata Ma gindesc din ce in ce mai serios sa fac si sifleea sefului de echipaj, sub microscop. Vaz io pe unde o pun sa se vada.
Acum intreb si io asa ca prostu cu toate ca-mi este extrem de clar... Imagine postata
Broastele de care sa fie? Testoasle or fi bune sau musai una din genul Rana ?
Iar Zbirii cum sa fie? Asa... duri de tot sau se poate si mai umani?

Cred ca ar trebui trecute la bibliografie sursele acestor termeni. Imagine postata
Imagine postataImagine postataImagine postata

LE Pentru cei ce vor sa coloreze tunurile la cald cu crema de ghete ii sfatuiesc sa faca rost de masti de gaze pentru toti colocatarii daca nu stau la curte.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 11 July 2012 - 07:34 PM


#5288 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 11 July 2012 - 07:31 PM

Vezi postareape_dos, la 11 July 2012 - 06:24 PM, a spus:

:-)

LE: jeli, ți-am reținut sugestia și o să încerc. Mai am 8 tunuri care nu-mi place cum au ieșit (le-am vopsit cu ojă de unghii) și o să le spăl cu acetonă și pe unul fac și proba cu cremă de ghete. Doar că mănânc bătaie dacă pe căldura asta ard cremă de ghete în casă. :-P






Sfatul meu este sa nu in cerci asa ceva in casa.Mirosul de crema arsa o sa persite mai multe zile ,indiferet cit vei aerisi.Fumul ce apare in urma arderii cremei de ghete este unul foarte greu,si cu un miros intepator.Eu am aplicat aceasta metoda la mine in pivnita si mirosul era si pe casa scarii la etajul 1.


alegerea iti apartine :drinks:

Aceasta postare a fost editata de jeli: 11 July 2012 - 07:31 PM


#5289 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 11 July 2012 - 08:39 PM

@ - Leo , nu radea ca asa le zice. Termenul de zbir e totusi ceva mai larg, strict pe subiect ii zice ujbe, fara a fi gresit niciunul. In schimb, am mai zis, ceea ce faci tu pentru tunuri sunt macarale. Raiul e o componenta a unei macarale respectiv rotita aia cu canal pe care ruleaza manevra.
Cat priveste aromele declansate de diverse metode de patinare, special crema, nu cred ca ar fi o problema chiar atat de mare, nici la teuga nu era mai bine si se poate face o introducere reala in atmosfera bordului pentru amatorii de senzatii. E ca un fel de 3D olfactiv. Sigur familia ar fi incantata.

#5290 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 12 July 2012 - 06:52 AM

Sunt convins ca asa le zice numai ca folosirea unor astfel de termeni neexplicati ma amuza. Nu-i gasesti cu "gogu" si dictionar de marina n-am. Dupa cum vezi si cei explicati, cel putin mie, imi intra mai greu in cap. Imagine postata

#5291 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 12 July 2012 - 09:50 AM

Vezi postareaLeo2003, la 12 July 2012 - 06:52 AM, a spus:

......... Nu-i gasesti cu "gogu" si dictionar de marina n-am. .........


Chiar si ,,gogu'' mai are si lacune. Nu intotdeauna si ceea ce ofera e util, unele informatii fiind influientate de zona din care provin plus ca intervin si erorile date de traducere. Din pacate, la noi, e saracut cu materialele informationale in domeniu si ce mai era e pe cale de disparitie. O stiu din practica, chiar si mare perte din personalul navigant nu mai cunoaste termeni de baza din marinarie, de fapt marinaria in sine e tot mai departe de ceea ce a fost.
Ca sa fim in tema, am mai gasit cate ceva legat de tunuri . Nu sunt chiar opere de arta dar ca idee merge.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 25a.jpg
  • Imagine atasata: 33a.jpg
  • Imagine atasata: 81a.jpg
  • Imagine atasata: 05.jpg


#5292 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 12 July 2012 - 10:10 AM

"Astea e vrmurile, cu astea defilam."

Multam pentru imaginile cu tunuri. La mine va fi ceva asemanator mai putin colaceii. Ma voi opri la varianta ruseasca prezentata de mine cu ceva timp in urma.

Intre timp m-am apucat de barcuta din kit modificata asa cum ziceam si nu numai. Azi imi recuperez aparatul foto si va arat ce si cum. Poate fac un tutorial, dar, vorba lui crios, o fi cineva interesat?

#5293 Useril este offline   giku22 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 17-March 11
  • Location:bucuresti

Postat 12 July 2012 - 10:43 AM

DA eu...

#5294 Useril este offline   kuiu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 02-February 11
  • Location:TgMures

Postat 12 July 2012 - 11:50 AM

Si eu :clapping:

#5295 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 12 July 2012 - 12:07 PM

am facut si eu o barcuta ,dar aparatul meu foto este jalnic.am sa revin cu poze mai bune.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 101_3585.JPG


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 263
  • 264
  • 265
  • 266
  • 267
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi