Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 159
  • 160
  • 161
  • 162
  • 163
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#3201 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 18 October 2011 - 02:07 PM

Asta e pasta
Imagine atasata: Photo0028.JPG

#3202 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 18 October 2011 - 03:01 PM

si poze cu barca. scuze pentru calitate, dar sunt facute cu telefonul mobil...
Imagine atasata: Photo0033.JPGImagine atasata: Photo0034 (2).JPG

#3203 Useril este offline   Mondeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 31-May 11

Postat 18 October 2011 - 05:24 PM

Mare atentie la furnirul de la DeA.... E de toata jena, se rupe de langa taietura, se exfoliaza, se crapa si sigur o sa aveti un munte de nervi. Pun si poze pentru exemplu. Oricum am testat si in locurile cu goluri merge pus adaos din acelasi faimos furnir, insa e munca de chinez.

Oricum galionul meu arata la momentul actual de parca ar fi scapat din vreo 3 cruciade, e nefinisat, prafuit, plin de chit etc, deci va rog sa numai aruncati si voi cu pietre Imagine postata

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_3322 (Large).JPG
  • Imagine atasata: DSC_3323 (Large).JPG
  • Imagine atasata: DSC_3324 (Large).JPG
  • Imagine atasata: DSC_3326 (Large).JPG
  • Imagine atasata: DSC_3327 (Large).JPG


#3204 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 18 October 2011 - 06:02 PM

Acelasi lucru l-am observat si l-am patit si eu. Cred ca este extrem de uscat (vechi) si de aceea este asa de friabil.

Imagine atasata: Clipboard01.jpg

Maine voi pune furnirul intr-o carpa uda si il voi lasa 1-2 zile inainte de al folosi. Poate mai castiga in umiditate si devine mai prietenos.
Habar n-am daca metoda e buna sau daca va da rezultate.Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 18 October 2011 - 06:26 PM


#3205 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 19 October 2011 - 07:25 AM

'neata colegii, am luat in sfarsit puntea prova, nu-mi incape in lacasul ei, datorita filarii, oare s-o decupez pe ea sau filele!!! parca in file n-as intra ca m-am chinuit la ele de mi-au sarit capacele!!!

#3206 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 19 October 2011 - 08:05 AM

Vezi postareaLeo2003, la 18 October 2011 - 06:02 PM, a spus:

Acelasi lucru l-am observat si l-am patit si eu. Cred ca este extrem de uscat (vechi) si de aceea este asa de friabil.

Atasament Clipboard01.jpg

Maine voi pune furnirul intr-o carpa uda si il voi lasa 1-2 zile inainte de al folosi. Poate mai castiga in umiditate si devine mai prietenos.
Habar n-am daca metoda e buna sau daca va da rezultate.Imagine postata


Salut Leo. Ai dreptate cu furnirul uscat, asa se trateaza. Se umezeste cu o cirpa uda dupa care se lasa aprox. 24 ore intre doua suprafete plane dar strinse intr-o presa pentru a nu se deforma. Deasemenea la lipire, trebuie ca aracetul sa fie in contact cu toata suprafata de lipire si sa nu ramina goluri intre furnir si suprafata respectiva.

#3207 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 19 October 2011 - 08:43 AM

@SorinR Io zic sa ajustezi puntea atat cat este necesar. Vezi sa nu lipesti filele puntii si pe zona de imbinare.

P.S. Filele de furnir primite azi au fost puse la umidificat.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 19 October 2011 - 08:59 AM


#3208 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 19 October 2011 - 11:00 AM

Niste poze ceva mai bune. Se vede si unde din nerabdare am chituit pe suprafata iar acum inca mai am de tras la pila...
Am de gand sa asez si furnirul in acelasi fel. E insa mai dificil decat la filele de bordaj. Am facut proba cand am furniruit curbat interiorul bordajului de punte si al bucatii de placaj cu decuparile pentru tunuri.
Imagine atasata: Photo0035.jpg Imagine atasata: Photo0040.jpg

#3209 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 19 October 2011 - 12:15 PM

Aici pe forum se spunea o soluție pentru evitarea așchierii pe margini a furnirului tăiat cu lama. Soluția spunea să se lipească pe furnir o hârtie de ziar. Partea cu hârtie vine lipită pe filele de bordaj interioare, deci nu se vede.

Întrebare: având în vedere fragilitatea furnirului, este cazul să se facă așa, sau nu merită?

LE: Cineva, nu aici pe forum, spunea că furnirul foarte uscat este fisurat între fibre, și că apa nu reface fisurile alea. Sunt curios care este situația în cazul filelor noastre, adică să spuneți dacă filele umezite sunt tot așa de friabile sau nu.

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 19 October 2011 - 12:21 PM


#3210 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 19 October 2011 - 01:00 PM

merci, Leo, asa am facut!! nu e cam inclinata puntea asta!?! parca e cu partea prova prea sus, n-am camera foto la mine sa va arat, dar mi se pare ciudat de inclinata!!

Aceasta postare a fost editata de SorinR: 19 October 2011 - 01:02 PM


#3211 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 October 2011 - 01:51 PM

Furnirul, pentru a aputea fi folosit, trebuie sa aiba o umiditate destul de ridcata, altfel crapa. Asta nu inseamna ca trebuie sa fie ud! De obicei, furnirul se pune int-o cutie/ incinta, alaturi de un vas cu apa, pentru citeva zile. Industrial este umezit cu stropitori ce pulverizeaza foarte fin apa peste furnir.
Furnirul uscat prea tare crapa iremediabil la manevrare. Furnirul nu se aschiaza daca este taiat cu o scula foarte bine ascutita. Solutia cu hirtia (caserare) pusa doar pe o parte creaza tensiuni in lungul fisiilor care se pot torsiona.

#3212 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 19 October 2011 - 03:13 PM

Mulțumesc, Z-mare, așa o să fac, o să pun filele la umidificat. :hi:
Ceilalți vor trebui să aștepte o săptămână ca să vadă ce mi-a ieșit.

Deci nu mai pun hârtie.
Am cașerat în viața mea cartoane și așa este cum zice Z-mare, la uscare hârtia se contractă, ceea ce face să se curbeze cartonul. Probabil la fel se întâmplă și cu alte materiale. Bănuiesc că de aia se vorbea pe forum că „pansarea” suprafețelor trebuie făcută pe ambele fețe, ca să se compenseze tensiunile.

#3213 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 19 October 2011 - 07:40 PM

Baieti, metoda pe care am propus-o eu, dar care evident ca era cunoscuta in diverse variante, de data asta am verificat-o.

Dimineata am pus toate filele de furnir intr-o carpa uda si stoarsa. Apoi carpa cu filele am pus-o intr-o punga de plastic. Au stat asa fix 8 ore dupa care m-am apucat de treaba. Se lucreaza cu filele excelent exact ca si cand ai lucra cu file de punte (din alea albe). Nu am nicio "ciobitura" si am placat toata pupa.
O sa vedeti maine cand voi pune poze.
In consecinta folositi-o cu toata increderea. Imagine postata

Si mie mi se pare puntea prova cam inclinata... dar la cate corabii am vazut io... Asa s-a asezat asa am pus-o. A.... Ca sa intre am decupat din bordaj. Mi s-a parut mai comod.Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 19 October 2011 - 07:57 PM


#3214 Useril este offline   moflea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2011 - 11:05 PM

Vezi postareaConfucius, la 18 October 2011 - 02:07 PM, a spus:

Asta e pasta
Atasament Photo0028.JPG


Am folosit-o si eu aseara. Nu pot sa zic ca sunt incantat de ea. Mi se pare buna pentru acoperit gaurele/santulete. Dar pentru partea de modelaj, de reconstituire, cred ca as avea probleme cu ea. Cu ce m-am luptat eu:

- nu mi se pare suficient de fina. Probabil ca pentru chituirea primului strat de bordaj e ok, dar in cazul lui Bismarck, de ex., nu as folosi-o pentru al doilea strat inainte de vopsire.
- aplicarea mi s-a parut greoaie, face destul de greu priza pe lemn, a trebuit sa insist cu spatula de care se tot lipea
- nu a fost prietenoasa nici la smirgheluit, am consumat o gramada de smirghel pentru ca forma un fel de pasta care infunda granulele smirghelului. Am lasat sa se usuce 24h, Probabil ca e din cauza rasinei din compozitie.

Noroc ca nu am avut de astupat decat niste santulete mici.

O sa fac o proba si la Chit de lemn de la aceeasi firma (vine si cu un intaritor), in speranta ca va fi mai fin.

PS: am aplicat instructiunile de aplicare de pe cutie :)

#3215 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 20 October 2011 - 09:35 AM

Pasta de lemn (asta sau alta - am mai vazut una la Dedeman - dar solventul era ceva gen acetona) e destinata exclusiv umplerii crapaturilor/golurilor in lemn de aceeasi esenta cu cea a pastei. Se foloseste in mod curent la reconditionarea obiectelor vechi care au crapaturi, galerii de carii, etc.

Daca ai probleme de aderenta cel mai simplu e sa umezesti lemnul si sa mai adaugi apa in bucatica de pasta pe care o pui la inceput pe lemn.

Orice acril dens imbacseste smirghelul. Pentru modelare recomandarea mea este chit acrilic pentru lemn si zidarie. E ceva ca o vopsea lavabila alba foarte vascoasa. E ieftin, face priza buna, sunt multe sortimente disponibile pe la magazine. E bine de luat unul de calitate (adica fin). Avantajul acestor chituri este ca dupa uscare raman poroase si sunt ceva mai friabile pentru ca in folosirea lor curenta ele se smirgheluiesc (tot imbacsesc ceva, dar mai putin). Dupa uscare devin destul de dure.

Pentru orice chit slefuirea cere mana buna si rabdare ca sa obtii un contur perfect al suprafetei, fara valuri, pentru ca dupa aplicare suprafata rezultata este neregulata si exista intotdeauna o diferenta intre duritatea chitului si cea a materialului pe care e aplicat, ceea ce face slefuirea neuniforma.

La SIB pentru astfel de cazuri (exista diferente in grosimea filelor de la DeA....) eu am folosit o metoda mai usoara de rectificat suprafata: in zonele cu adancituri (0.5 -1mm max) am lipit peste fila bucati ramase din filele false pentru punte. Dupa uscare am slefuit suprafata. Avantajul este ca filele false sunt dintr-un lemn moale si proetenos la lucrat. Nu stiu daca e cea mai buna solutie, dar la mine a functionat fara probleme.

#3216 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 20 October 2011 - 11:04 AM

PS Pentru ca se lipeste furnir deasupra e de preferat sa ai substrat cu rugozitate mai mare.

Dupa ce slefuiesc fin bordajul (pentru a fi vizibile orice neregularitati de suprafata), dau de cateva ori cu smirghel cu granulatie mare pentru a creste rugozitatea suprafetei. Astfel adezivul prinde mai bine (creste suprafata de contact).

#3217 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 20 October 2011 - 01:19 PM

Cam asta e:

Imagine atasata: DSCF0005.JPG


Imagine atasata: DSCF0007.JPG


#3218 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din când în când "Computer Hardware"

Postat 20 October 2011 - 06:33 PM

Mie, puntea prova mi se aseaza la nivelul exterior al filelor de bordaj, iar in pozele DeA vad ca aceasta vine la nivelul interior al filelor de bordaj. La voi cum e? La leo am inteles ca e la fel ca la mine si trebuie sa decupeze in filele de bordaj. Pana la urma nu este o mare problema, dar eram curios.

#3219 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 20 October 2011 - 06:44 PM

Logic asa trebuie sa fie. Asa cum e si la tine si la mine

#3220 Useril este offline   aiurica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 01-October 11

Postat 20 October 2011 - 09:18 PM

Leo imi pare rau ca eu sunt cel care trebuie sa spuna insa bordajul ala la interior in file albe si maro, cel putin dupa parerea mea strica tot ce e extrem de bine facut la barca ta.
nu pun in discutie experienta ta, sau mai stiu eu ce detalii; este doar parerea mea si daca deranjeaza imi cer scuze de pe acum.

parerea mea e sa mai aplici un rand peste doar maro.

respect!

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 159
  • 160
  • 161
  • 162
  • 163
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi