Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 187
  • 188
  • 189
  • 190
  • 191
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#3761 Useril este offline   MoRb 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2012 - 10:15 PM

Salutare,

Sunt un membru nou pe acest forum, desi il urmaresc de la numarul 20 al SIB-ului.

Vreau sa va cer o parere legata de imbatranirea sparge-valului, astfel incat sa arate macar apropiat de prelungirea lui.

Am pus si o poza pentru a fi cat mai clar aspectul urat.

http://speedy.sh/ZRNDq/DSCF0276.jpg


Multumesc!

#3762 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 16 January 2012 - 10:18 PM

Ghici, ghicitoarea mea: ce e în poza de mai jos?

R: ɐlɐƃǝ ǝɯıƃunl ǝp ǝʇdǝɹʇ

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-trepte.jpg


#3763 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 17 January 2012 - 07:46 AM

Vezi postareape_dos, la 16 January 2012 - 10:18 PM, a spus:

Ghici, ghicitoarea mea: ce e în poza de mai jos?

R: ɐlɐƃǝ ǝɯıƃunl ǝp ǝʇdǝɹʇ

Cepul butoaielor de rachiu :crazy:

#3764 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 17 January 2012 - 08:02 AM

@MoRb Ti-am pus poza cu pricina mai jos.

Lucrarea lui MoRb:
Imagine atasata: DSCF0276.jpg


Nu stiu cu ce ai colorat etrava dar, banuiesc, ca ai vrea sa iasa de aceeasi culoare cu chila, nu? Foloseste un bait apropiat de culoarea chilei. Spre exemplu bait mahon in diferite dilutii. Faci cateva probe pana obtii nuanta dorita.

@pe_dos O metoda de a face treptele de pe bordaj de aceeasi lungime. Raspunsul e dat chiar de tine numai ca, este scris... pe dos. Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 17 January 2012 - 08:21 AM


#3765 Useril este offline   MoRb 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2012 - 11:09 AM

Vezi postareaLeo2003, la 17 January 2012 - 08:02 AM, a spus:

@MoRb Ti-am pus poza cu pricina mai jos.

Lucrarea lui MoRb:
Atasament DSCF0276.jpg


Nu stiu cu ce ai colorat etrava dar, banuiesc, ca ai vrea sa iasa de aceeasi culoare cu chila, nu? Foloseste un bait apropiat de culoarea chilei. Spre exemplu bait mahon in diferite dilutii. Faci cateva probe pana obtii nuanta dorita.




Am vopsit cu aceeasi vopsea folosita la restul pieselor. Cand am vopsit nu am vazut nuanta prelungirii, eu luandu-ma dupa ghidul de asamblare.

M-am gandit intre timp sa intind vopseaua dintr-un marker. O sa fac o mica proba si daca imi place o sa postez si aici.

Multumesc!

#3766 Useril este offline   cristi2004 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 01-October 11

Postat 17 January 2012 - 11:24 AM

aveti idee daca dupa lacuire o sa mai avem ceva de lipit pe corpul navei? daca da, cum o sa adere adezivul pe lac?
multumesc.



#3767 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 17 January 2012 - 02:18 PM

Vezi postareaMoRb, la 17 January 2012 - 11:09 AM, a spus:

Am vopsit cu aceeasi vopsea folosita la restul pieselor. Cand am vopsit nu am vazut nuanta prelungirii, eu luandu-ma dupa ghidul de asamblare.

M-am gandit intre timp sa intind vopseaua dintr-un marker. O sa fac o mica proba si daca imi place o sa postez si aici.

Multumesc!


Eu am folosit crema de ghete si o iesit uniform :rolleyes:, depinde si de gusturi

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 17012012095.jpg
  • Imagine atasata: 17012012090.jpg


#3768 Useril este offline   MoRb 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2012 - 03:09 PM

Vezi postareatitishor, la 17 January 2012 - 02:18 PM, a spus:

Eu am folosit crema de ghete si o iesit uniform :rolleyes:, depinde si de gusturi


Si eu m-am gandit la crema. O sa incerc cu vopseaua unui marker, poate o sa ii dau un pic aspectul imbatranit. Daca nu crema, ca imi place cum arata a ta.

#3769 Useril este offline   Mondeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 31-May 11

Postat 17 January 2012 - 03:37 PM

Ati dat cu crema de ghete doar pe sparge val sau si pe furnir?

#3770 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 17 January 2012 - 04:39 PM

Vezi postareaMondeo, la 17 January 2012 - 03:37 PM, a spus:

Ati dat cu crema de ghete doar pe sparge val sau si pe furnir?


Eu am dat doar pe chestia aia de spart valul si continuarea pana in spate, is cam paralel cu termenii :rolleyes:

#3771 Useril este offline   gl_mmm 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 15-February 11
  • Location:Galati
  • Interests:ultimul, navomedelism static

Postat 17 January 2012 - 07:33 PM

titishor, esti bun sa detaliezi putin cum ai facut de ti-a iesit asa frumos furnirul pe borduri? Este exact cum as vrea sa-mi iasa si mie.
Ma intereseaza in special materialele (smirghel, bait, lac - ce-ai folosit tu) folosite.
ms

#3772 Useril este offline   MoRb 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2012 - 08:14 PM

astazi am primit de la DeA al 2-lea exemplar din nr. 47, din cauza acelei scanduri lipsa. Avand in vedere ca imi raman 2, le pot dona doritorilor.

Sunt din Bucuresti.

#3773 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 17 January 2012 - 08:23 PM

Vezi postareagl_mmm, la 17 January 2012 - 07:33 PM, a spus:

titishor, esti bun sa detaliezi putin cum ai facut de ti-a iesit asa frumos furnirul pe borduri? Este exact cum as vrea sa-mi iasa si mie.
Ma intereseaza in special materialele (smirghel, bait, lac - ce-ai folosit tu) folosite.
ms


Mai sa stii ca ii prima mea "capodopera" de genu asta. Nu stiu care is bordurile, lucrez exact cum apar descrise operatiile in revista DeA. :rolleyes: Chestia aia care sparge valul am acoperit-o cu furnirul ramas de la acoperirea puntilor sa nu se vada imbinarile de la cele 2 elemente si i-am aplicat un strat de crema de pantofi / ghete de culoare maro si am lipit-o cu superglue. Daca bordurile is chestiile din nr 50, la fel le-am dat cu crema de pantofi. Culoarea ii mai inchisa in realitate si la sparge valul si la chestiile alea laterale (portsart scrie in revista)
Smirghelul care l-am folosit pentru furnirul final ii foarte fin :-D, scrie pe spate HCn 605 A - 180 - habar nu am care ii granulatia lui
Bait am luat de la un magazin de aici din CJ cu efect de Teak si l-am dat in 2 straturi inclusiv pe furnirul final
Lac am luat un bidon de la Dyo - dyomarine mat si am dat 2 straturi
Daca nu am fost la subiect cu bordurile fii mai explicit sa stiu care sunt :unsure:

#3774 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 17 January 2012 - 09:53 PM

Vezi postareatitishor, la 17 January 2012 - 04:39 PM, a spus:

......... chestia aia de spart valul ........ is cam paralel cu termenii


Chestia aia e ,,taie val'', sparge val e altceva si e utilizat la navele moderne

#3775 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 17 January 2012 - 11:04 PM

Eu am abordat problema altfel; pentru a patrunde adanc in structura navei lacul, am aplicat lac mat Tamiya spray TS-80. Sunt foarte multumit, a patruns in toate locasurile structurii.

#3776 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 18 January 2012 - 12:05 AM

@traian, atunci cum se cheama chestia noastra!! Personal nu sunt nemultumit de kit-ul DEA, al SIB-ului, cat am 2 maini si o pila la indemana, insa sunt nemultumit mai mult de informatiile imprecise!! Doua surse am pentru a-mi completa bagajul de cunostinte in domeniu, google si ...... tu!! Pana acum nu am mai avut de-a face cu marinaritul nici cun navomodelismul .......... nici macar cu pila!! Literatura in domeniu (pe hartie sau digitala) ...... n-am!! Daca ai ceva literatura in format digital despre corabii si ambarcatiuni construite pana in sec. XVII sau cu vele in general, te-as ruga sa-mi scapi si mie cate ceva!!

#3777 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 18 January 2012 - 08:08 AM

Vezi postareaMoRb, la 17 January 2012 - 08:14 PM, a spus:

astazi am primit de la DeA al 2-lea exemplar din nr. 47, din cauza acelei scanduri lipsa. Avand in vedere ca imi raman 2, le pot dona doritorilor.

Sunt din Bucuresti.

Salut. Eu sunt foarte interesat de o bagheta. Ti-am trimis mail cu oferta mea
Spor :drinks:

#3778 Useril este offline   MoRb 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2012 - 10:37 AM

Vezi postareadoru2, la 18 January 2012 - 08:08 AM, a spus:

Salut. Eu sunt foarte interesat de o bagheta. Ti-am trimis mail cu oferta mea
Spor :drinks:


Salut,

Am vazut mesajult tau. Trimite-mi pe mail adresa de livrare si iti trimit prin Fan acea scandura. Nu am nevoie de furnir, am si eu destul.

Nu vreau nimic in schimb si nu tin acele scanduri de 3mm pentru ca nu am ce face cu ele.

Spor!

#3779 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 18 January 2012 - 12:46 PM

Vezi postareaSorinR, la 18 January 2012 - 12:05 AM, a spus:

@traian, atunci cum se cheama chestia noastra!! Personal nu sunt nemultumit de kit-ul DEA, al SIB-ului, cat am 2 maini si o pila la indemana, insa sunt nemultumit mai mult de informatiile imprecise!!


Am spus deja, chestia se cheama taie val. E o prelungire a etravei specifica corabiilor vechi pe care personal o consider a avea rol esential in a sustine elementele constructive din prova navei, aferente bompresului si pe undeva si de design si mai putin de navigatie, o etrava normala comportandu-se la fel.
In general si eu consider ca kitul DeAg. se incadreaza in limitele propuse de creator si anume de a fi un model relativ usor de construit de orice doritor insa fara pretentia de a fi un model de exceptie. Bineanteles ca legat de calitate se pot face o multime de comentarii insa avand in vedere politica firmei cum ca kitul e bonus la revista, orice comentariu e de prisos. Referitor la revista(e) se poate comenta mult, eu, inafara de calitatea tipariturii considerand a fi de toata jena, comentarii puerile si detalii tehnice eronate. Singurul lucru bun pe care il apreciez la ..fenomen'' e ca s-a oferit totusi posibilitatea unui mare numar de doritori sa isi realizeze un vis cu un efort financiar esalonat relativ convenabil. Se mai poate comenta dar inseamna sa reluam discutii vechi si ne invartim in jurul cozii.
Referitor la termenii marinaresti, am mai intervenit pe parcurs si nu sunt singurul, si o sa intervin in continuare acolo unde e cazul sau atunci cand sunt solicitat. Am considerat ca e mult mai eficient de comentat direct pe obiect decat de dezvoltat separat un subiect fara vizualizare concreta. Nu prea am documentatie in acest sens in format electronic si uneori am constatat ca ceea ce ofera google are ambiguitati mare parte datorate traducerilor si neadaptarii termenilor utilizati in alte marine/limbi cu cei utilizati in limba romana. Pentru cei interesati de amanunte sunt sigur ca pe la anticari sau in biblioteci se gaseste documentatie in materie, doar sa fie cautate. O sa continui sa adaug ca si pana acum cand e necesar. Ca sa fiu in tema, pentru a se retine mai usor pozitiile ,,babord - tribord'' se aplica regula pachetului de BT, babordul e in stanga iar tribordul in dreapta privitorului orientat cu fata spre prova (partea din fata) navei. Iar ,,sparge val'' e elementul acela in forma de unghi cu laturile spre borduri si inapoi montat pe puntea prova la unele nave moderne care opreste valurile aruncate pe punte sa inunde toata puntea.

#3780 Useril este offline   Mondeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 31-May 11

Postat 18 January 2012 - 02:24 PM

Leo nimic? asteptam niste poze. Cum ai rezolvat problema cu "Tirantii si celelalte "sarme" din zona itinzatoarelor de sarturi" ?

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 187
  • 188
  • 189
  • 190
  • 191
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

6 useri citesc topicul
0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi