Forum Machete,Modelism,Hobby: Stalinetz S 2 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Stalinetz S 2 Miniatur Models 1/35

#21 Useril este offline   saber 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 25-June 08
  • Location:Izmir-Turkey

Postat 20 March 2011 - 06:30 PM

I think you had finished.... looks very good.

:rofl:

#22 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 20 March 2011 - 10:06 PM

Yes Saber is completed.
I do not know what to say, though, in fact, look better than pictures.
Anyway, I was tried.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: RSCN1598.JPG
  • Imagine atasata: DSCN1592.JPG
  • Imagine atasata: DSCN1590.JPG

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 20 March 2011 - 10:10 PM


#23 Useril este offline   tomcat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 21-November 07
  • Location:Ludus
  • Interests:Aviatie, blindate, PC, lectura

Postat 21 March 2011 - 09:15 AM

Foarte frumos ti-o iesit, felicitari!Plafonul cel putin e de mare efect, cum ai procedat de i-ai dat look-ul asta?

#24 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 March 2011 - 09:56 AM

Vezi postareatomcat, la 21 Mar 2011, 09:15, a spus:

Foarte frumos ti-o iesit, felicitari!Plafonul cel putin e de mare efect, cum ai procedat de i-ai dat look-ul asta?


Multumesc Tomcat.

Plafonul ala,desi poate parea ciudat, a fost cea mai simpla parte a vopsirii.
A fost asa : primul strat vopsea "olive drab I" >dupa uscare lac fixativ pentru par >dupa uscare vopsea verde "Nato Green" > dupa uscare frecat cu periuta de dinti inmuiata in apa. Dupa o vreme vopseaua se exfoliaza si apare ce se vede.Marea problema consta in cat de mult si cu ce forta aplici periuta de dinti.Daca exagerezi(si diferentele de timp si presiune sunt foarte stranse) risti sa sara toata vopseaua ,pana la rasina/plastic.
Restul sunt picturi cu vopsea de ulei ,pentru efecte subtile.In realitate macheta arata cu mult mai bine.
Eu vopsesc cu Tamiya Spray si culorile amintite de mine se refera la codul Tamiya.

#25 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 21 March 2011 - 12:12 PM

Faina treaba :rofl: uzura,incarcatura...tot!
Bravo!

#26 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 March 2011 - 07:59 PM

Multumesc si tie Axor.

Raspunzind(oarecumva si lui Tomcat) :marea dificultate,dupa parerea mea,este obtinerea efectului de lemn vopsit(dar si uzat) la bena(ma rog,orice fel de reprezentari ale lemnului vopsit);
ce vreau sa spun cu asta: desi folosesti aceasi culoare(nuanta) ,la final trebuie sa ramana o diferenta neta intre metal(sa zicem cabina) si lemn(scandurile benei).Ei bine,tehnica asta am incercat-o si eu ,la modelul de fata,insa pare o chestie mai greu de obtinut ,decat de spus.Sper ca am reusit,cat de cat;oricum repetitia este mama invataturii,nu?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: RSCN1601.JPG

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 21 March 2011 - 08:02 PM


#27 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2011 - 09:06 PM

Prelata, aruncata peste butoaie si alte cele, fara suparare, nu arata a prelata.
Imaginea sugereaza o ambalare vidata.

#28 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 March 2011 - 09:12 PM

Vezi postareaLDH, la 21 Mar 2011, 21:06, a spus:

Prelata, aruncata peste butoaie si alte cele, fara suparare, nu arata a prelata.
Imaginea sugereaza o ambalare vidata.

Tot ansamblul respectiv,adica butoaie,lazi de munitie si prelata ,sunt de fapt o singura bucata de rasina,un upgrade ce vine odata cu restul kitului.Prelata nu am facut-o eu ,ci doar am vopsit-o. Este foarte mulata,ce-i drept,dar hai sa spunem ca-i o panza subtire si...uda :rofl:

#29 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 March 2011 - 03:55 AM

He, he , Foarte fain si " tractorila" asta ! Bravo , Longinus ! :-) Cum ai facut efectul acela de culoare dusa de pe cabina :rofl: ? Arata foarte realist ! -- --- Il pui sa si traga oaresce , sau asta umbla " teleleu" ?

Aceasta postare a fost editata de dany: 22 March 2011 - 03:56 AM


#30 Useril este offline   edwaits 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 21-January 09
  • Location:Timisoara
  • Interests:tir cu arcul, boomerangurile,tom waits

Postat 22 March 2011 - 06:47 AM

nu te supara ca intreb dar ce ai folosit ca si prelata?

#31 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 22 March 2011 - 08:43 AM

Vezi postareaedwaits, la 22 Mar 2011, 06:47, a spus:

nu te supara ca intreb dar ce ai folosit ca si prelata?

Vezi ca tocmai a scris cu 2 posturi mai sus. Tot `bagajul` vine ca un bloc de rasina cu tot cu prelata si pot sa va spun ca arata mai bine in realitate decit in poze. Singura mea intrebare este:, extinctorul era oare rosu?

#32 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 March 2011 - 10:21 AM

Domnilor,multumesc.
Dany-nu trage nimic dupa el(nu inca)pentru simplul motiv ca nu are un companion(nu inca).Va avea,tot o rasina,tot un 1/35 si reprezinta tunul a/a sovietic,cal.85( '88 ul rusilor).Este un kit produs de polonezi,pe care-l am "in stoc" de ceva timp.Foto de inspiratie,cu mentiunea ca tractorul din poza este un StZ3).

Imagine atasata: nashazenitkaitraktor_d9_3_Baydeww2.jpg

Efectul de vopsea dusa de pe plafon(si nu numai), l-am obtinut cu stravechea metoda a lacului fixativ(vezi ca i-am scris lui Tomcat,mai sus). In loc de lac,se mai poate folosi ca "izolator"intre straturile de vopsea,banala pasta de dinti,dar: 1) nu folositi in acest caz vopsea acrilica,pentru ca pasta de dinti este in fapt,un sapun,care spala tot; 2) efectul de vopsea sarita se obtine pe suprafete mai restranse(aduce mai mult a ciupituri - si-l vedeti cel mai bine pe aripa dreapta/spate,pe muchia de jos).Este o tehnica pe care inca nu o stapanesc,deci nu o folosesc pe suprafete mai extinse.Retineti-niciodata pe acrilica.

Edwaits - cum spuneam,prelata este "asternuta"peste incarcatura,din turnare si evident,este tot rasina.Eu am vopsit-o doar.
Daca ar fi fost sa o reproduc,as fi folosit servetel de hartie(batista de nas) din cele fara modele presate,pusa intr-un singur strat.Asta-i o poveste mai ampla,o s-o dezbatem cu alta ocazie.

Oro,ce sa zic?! extinctorul ala cred ca era rosu,cel putin rusii asa il reprezinta in planuri.Ca era rosu aprins,visiniu sau alte variatiuni de rosu,asta-i alta treaba. Sunt insa absolut sigur,ca nu era verde.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 22 March 2011 - 10:25 AM


#33 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 22 March 2011 - 02:38 PM

Draga Longinus 

Daca faci referire cu verdele la modelul bunului meu prieten unde extinctorul este verde sa sti ca mi se pare mai plauzibila culoarea. Vezi o revopsire de reparatie unde el a ramas in loc. Daca ai planuri unde extinctorul este rosu poate ne spui si noua unde le gasim nu ca nu te credem dar poate rezolvam aceasta dilema cel putin din partea rusilor. Cum bine sti cel putin din partea armatei germane au evitat sa foloseasca orice culoare sau marcaje care pot servi ca punct de lovire pentru ochitor de aceea ei nu aveau extinctoare rosii si de asemenea au schimbat celebra cruce galbena din campania poloneaza cu mai cunoscutul insemn national care intr-o anumita variatiune este folosit si astazi pentru ca tunari polonezi trageau in mijlocul ei.

#34 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 22 March 2011 - 02:51 PM

Am impresia ca, in lipsa unor teme de discutie ceva mai serioase, incepem sa ne legam de ... stingatoare.
Asta-mi aduce aminte de ce spunea cineva, de mult - "Nu cunosc modelul, dar parca faceam altfel prelata", vazand
un model de camion.
Pentru toti cei care vor sa se edifice asupra unor detalii, indiferent care ar fi acelea, documentele de epoca - foto, ca
sa fim mai rigurosi, pot fi foarte utile.
Altfel ... nu facem decat sa dansam mereu pe aceeasi muzica de proasta calitate.
Puneti ( pune-ti, pu-neti, pu-ne-ti ) mana si mai faceti si voi altceva decat sa comentati.
Macar juma' din cat face Longinus.
Sper ca discutia sa nu continue pe aceeasi tema, ii stricam omului topicu' si, zau, nu se face.

#35 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 March 2011 - 02:57 PM

Oro,concluzia am tras-o de aici

rusii il arata ca fiind rosu(ma rog,diverse nuante).Cum nu se gasesc foto de epoca,virgula,color,musai sa-i cred.Asta-i temeiul pt.care l-am facut rosu.
Cunosc istoria cu crucile germane,si drept sa-ti spun orice ochitor,cauta contraste.Eu n-am fost tunar,dar ca sniper am cautat intotdeauna liniile discontinue,contrastul de culoare sau lumina.Ca exemplu:un om pe o coama de deal este vizibil de la 1000 de metri.Daca merge in coasta,paralel cu coama dealului,fara sa iasa in relief,fara sa apara pe fundalul cerului,s-ar putea sa nu-l observi,s-ar putea sa scape.Poate nu-i cel mai bun exemplu,dar intelegi la ce ma refer.

#36 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 22 March 2011 - 03:01 PM

Draga SteelMaster

Departe de mine sa vreau sa stric topicul omului. Dar dupa cum bine stii detalilie de la un anumit nivel inseamna progres si cel putin sper ca tu aia vrei. Din intimplare tu nu ma cunsoti nu ai de ce pentru ca nu sint atit de celebru in acest domeniu si nici nu vreau, dar despre tine am uzit tot felul de povesti de bine ce este drept. Ca fac mai mult decit sa comentez e doar problema mea si e doar optiunea mea sa nu postez ceea ce lucrez si doar ocazional sa mai scriu intr-un topic.

Modelul il cunosc mai bine decit ai banui si pe el si pe celelate surate folosind aceeasi cale de rulare care au iesti tot de la producatorul romanesc de profil unde intr-o vizita acum multi ani am vazut chiar si matrita.

Eu un singur sfat iti pot da, defect al multora ce e drept daca nu cunosti un pic persoana te rog sa nu comentezi, iar eu consider ca am comentat pertinent la subiect pt ca urari de bine in 10 topicuri separate nu avea nimeni nevoie. 

#37 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 22 March 2011 - 03:11 PM

La inceputul topicului, Longinus a pus o foto unde se vede culoarea diferita a stingatorului fata de culoarea vehiculului.
Eu am mai adaugat una, tractorul in serviciu, pe un drum, si se poate vedea stingatorul, cu o alta culoare decat a masinii.

Modelul il cunosc mai bine decat ti-ai putea inchipui vreodata, eram pe langa el cand se lucra, chiar daca la el nu am contribuit cu prea multe. Asa ca ... mare atentie la afirmatii.
Eu nu sant doctor, dar am vazut destui pe care nu dai ...

Cat despre comentarii, raman la ceea ce am spus. Sunt destui p-acilea care stiu foarte bine parerea mea in legatura cu comentarile, cu anumite comentarii. Nu de putine ori am avut nevoie de vreo 2-3 kile de lamai langa mine, citind la ele. La comentarii.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_03_2011/post-78-1300799167.jpg


#38 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 March 2011 - 03:17 PM

Baieti,baieti.Sunteti prietenii mei,asta-i clar.
Faptul ca ati vazut modelul,matrita sau chiar ati participat la lucrarea lui,nu inseamna mai nimic,raportat la culoarea acelui extinctor.L-am vopsit rosu.Puteam sa-l fac brun(sa zicem)sau sa nu-l pun defel.Sunt poze destule in care nu apare deloc,fie ca tractorul este in mainile rusilor ,fie ale nemtilor.Tot la fel de bine puteam sa vopsesc prelata verde inchis,de pilda.Sau sa vopsesc toata masinaria in gri german. :rolleyes:

#39 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 22 March 2011 - 07:13 PM

Rezultatul final e superb,sunt convins ca te-ai "luptat" ceva cu el. :rolleyes:
Despre stingatorul ala, eu zic ca putea sa fie rosu[ceva mai inchis],la fel de bine cum putea sa fie si verde.Totusi,se pare ca vehiculele sovietice aveau stingatoarele rosii-ceva mai inchis ,intr-adevar.
O discutie asemanatoare a fost la un moment dat si pe Armorama,daca nu ma insel, cu multi ani in urma.Explicatia unui tip[rus sau ucrainean,fost militar] a fost de o logica extraordinar de simpla...stingatoarele veneau din fabrica vopsite standard,adica rosu inchis.
Ca o parere personala,nu vad de ce ar schimba culoarea stingatorului unui vehicol necombatant,cu sanse minime de-a ajunge in linia intai.Nu cred c-ar trimite cineva un convoi de artilerie intr-o zona considerata nesigura...Dar asta-i doar o parere personala de-a mea...no ofence,just my two cents!

#40 Useril este offline   gigi_duru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 02-December 05

Postat 22 March 2011 - 08:36 PM

[attachment=63165:0003.jpg
si totusi....verde nu este mai inspirat ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 0003.jpg


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi