Forum Machete,Modelism,Hobby: SIB de Bistrita - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 15 Pagini +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SIB de Bistrita jurnal de pseudo-modelist

#261 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 01 September 2011 - 11:31 AM

Problema e ca io smirgheluiesc haotic prin casa si nu prea am ce aduna ca sa amestec cu lac :pardon:
Oricum - avind in vedere ca e stratul "di didisubt" - nu m-am obosit sa aiba si aceeasi culoare; iar pe jumatatea superioara - e cum zice traian - si nu a mai trebuit sa "completez" cu nimic...

DAR - nu mi-a trecut prin cap sa-mi amestec rumegusul ala cu lac. Mai ales ca asta ce-l am e rumegus tare tare fin, aproape la fel de fin cu cel rezultat din smirgheluire ;-) Asa ca mercic de pont :hi:Imagine postata

#262 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 10 September 2011 - 06:41 PM

Zilele astea am mai apucat sa fac cite ceva, mai precis - primele 7 tunuri, pe care sa le pot pune la locul lor inainte de a trece la bordarea pe partea "haialalta".
Asa incit - voila:

Intii - doua poze din faza de WIP:

Imagine atasata: Tunuri SIB 001.jpg Imagine atasata: Tunuri SIB 006.jpg


Apoi - produsul finit, inainte de a fi pus la locul lui:

Imagine atasata: Tunuri SIB 008.jpg Imagine atasata: Tunuri SIB 009.jpg

Imagine atasata: Tunuri SIB 010.jpg Imagine atasata: Tunuri SIB 013.jpg


Si-n fine - tunurile la locurile lor:

Imagine atasata: Tunuri SIB 015.jpg Imagine atasata: Tunuri SIB 016.jpg

Imagine atasata: Tunuri SIB 017.jpg Imagine atasata: Tunuri SIB 019.jpg


Ce mi s-a parut ciudat e faptul ca mie-mi pare foarte prost gindita osatura (relativ la tunuri, that is) pentru ca vreo 2-3 dintre ele nu incap intr-o pozitie fireasca NICICUM pe linga coaste! Se si vede cred, in ultima poza parca, cum unul dintre ele e strimb bine de tot; da' altfel n-ai cum sa-l scoti pe "gaurica" :pardon:

In fine - ideea e ca-s la locul lor si ma pot apuca de restu' acuma ;-)

#263 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 10 September 2011 - 07:56 PM

Vânt din pupa! (Cineva zicea că asta e o înjurătură, dar eu nu cred, nu interpreta.)

Dacă o faci închisă - parcă ai spus c-o faci închisă - nu poți renunța la roțile din partea care te jenează?

Apropo, spune-mi și mie, cum ai de gând să ajustezi filele bordajului exterior în dreptul sabordurilor pentru tunuri? Le croiești la fix înainte de lipire, sau merg și nu tocmai la fix, pe considerentul că marginile tot nu prea contează, că vin acoperite de ramele sabordurilor? Întreb pentru că nu cred că riști să dai cu pila pe lângă țevile tunurilor.

#264 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 10 September 2011 - 08:02 PM

@pe-dos - m-am gindit si eu la faza cu rotile; dar daca tot e sa fie cum nu trebuie (si daca tot nu se vede) macar sa fie "corecte" si intregi tunurile.... Ca stau intr-o rina.... poate scapam si n-or cadea pe picioare la nimeni :pardon:

Cit despre file - in principiu cam asta e planul, sa le croiesc inainte, cum am facut si la punte. Iar micile diferente ce ar putea sa apara - vor fi, intr-adevar, acoperite de ramele sabordurilor. E drept ca o sa am un pic mai mult de munca decit daca mergeam pe varianta tunurilor false - insa... parca mi se pare mai cinstit asa :-)

#265 Useril este offline   mihai8888 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 03-April 11
  • Location:iasi

Postat 11 September 2011 - 08:55 AM

salut....

Dupa parerea mea o sa te incurce tunurile alea acolo....
Sunt mari sanse sa sara de acolo. Eu zic sa lasi afeturile lipite pe pozitie si tevile sa le scoti iar mai tarziu cand o sa termini treaba pe exterior le lipesti prin saborduri(gandestete numai cata treaba ai in bordul celalat care urmeaza a fi inchis ,parca)

cu stima....

#266 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 11 September 2011 - 09:08 AM

Mihai - mercic de opinie. Dupa cum ziceam si mai sus - e clar ca o sa am mult mai mult de lucru si tunurile alea or sa-mi dea tot felu' de batai de cap; insa o s-o consider o si mai mare provocare :pardon:
Ce vrei sa zici cu "gandeste-te numai cata treaba ai in bordul celalat care urmeaza a fi inchis ,parca"?

#267 Useril este offline   mihai8888 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 03-April 11
  • Location:iasi

Postat 11 September 2011 - 11:38 AM

atunci spor...

(gandestete numai cata treaba ai in bordul celalat care urmeaza a fi inchis ,parca) ma gandeam ca si tu vrei sa inchizi ambele borduri fiindca altfel nu vad rostul montarii tunurilor acum

#268 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 11 September 2011 - 01:50 PM

Bineinteles ca il inchid. Si mi-am facut si un plan relativ la cum anume sa montez tunurile pe partea ailalta ;-) Sper numa' sa-mi si iasa :-D

#269 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 806
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 11 September 2011 - 01:56 PM

Radule nu inventa bicicleta ... pune tunuri false, asta in cazul in care o faci inchisa ... nu de alta dar o sa mai inveti un hobby -pescuitul ( sa pescuiesti un tun prin sabord, asta in cazul in care il dezlipesti din greseala ... si din practica mea iti spun, cazuri de dezlipire o sa fie multe) :rolleyes:

#270 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 12 September 2011 - 09:42 AM

Eu as zice sa tragi tunurile putin mai in interior, sunt cam mult iesite in afara bordajului tevile.

#271 Useril este offline   VALIX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Location:Craiova

Postat 12 September 2011 - 11:08 AM

Nu ştiu, poate sunt cam obtuz, dar faptul că faceţi aceste piese din răşină sau alte materii, nu depăşeşte cumva limitele expresiei "model de lemn"? Adică, înţeleg, e mult mai uşor aşa, ies toate "clonate", fără greşeli, ştirbiri, dar,hei, unde mai e plăcerea?

#272 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 12 September 2011 - 12:39 PM

@Staric - lasa-ma sa experimentez :-D Lasa-ma sa ma dau eu cu capul :-D Altfel - nu-mi tihneste :pradon:

@Traian - ma gindeam ca mai vine un rind de file, plus capacele de la saborduri - ceea ce tre' sa mai "pape" cam 3-5 mm din "iesitura". Deci - nu mi s-a parut ca ar fi chiar asa de tare iesite in afara....

@Valix - cred ca exagerezi un pic.... conform cu ceea ce spui - daca e "model de lemn" ar trebui sa fac si tunurile din lemn. Si si velele si parimele :pardon: Plus ca, daca nu ma insel, INCA povestim de SIB; si nu vad unde e diferenta de "clonare" intre tunurile pe metal (livrate intr-un milion de numere la un pret mult prea mare) si cele de rasina, livrate toate odata, la un pret ceva mai civilizat... Si sa nu crezi ca astea de rasina is perfecte! Nici pe departe! Iar rezultatul final e FIX tot ala!

#273 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 12 September 2011 - 04:57 PM

Vezi postareaVALIX, la 12 September 2011 - 11:08 AM, a spus:

..............................., unde mai e plăcerea?

Fiind vorba de placere totul devine relativ, nu exista niste standarde general aplicate iar cei care nu se incadreaza sa fie considerati bolnavi. Mai e inca un aspect, Intr-o tara saraca asa cum ,,e romanii'' placerea tine mai mult de ce e mai convenabil. Mi-ar place sa am o cravata din aur desi nu as purta-o asa ca port cravata pe care mi-o da unitatea desi nu imi place.

Raducule, o sa te incurci mult si o sa injuri si mai mult cu tunurile fixate in stadiul asta.

Aceasta postare a fost editata de traian: 12 September 2011 - 04:59 PM


#274 Useril este offline   VALIX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Location:Craiova

Postat 12 September 2011 - 05:01 PM

Vezi postareatraian, la 12 September 2011 - 04:57 PM, a spus:

... asa ca port cravata pe care mi-o da unitatea desi nu imi place.



Cravată kaki, sau... bleu (s-ar putea să avem ceva elemente comune :whistle:)

#275 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 12 September 2011 - 06:26 PM

Vezi postareaVALIX, la 12 September 2011 - 05:01 PM, a spus:

Cravată kaki, sau... bleu ..............


Ultima e albastra ca ochiul de sirena :whistle:

#276 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 12 September 2011 - 07:19 PM

Vezi postareatraian, la 12 September 2011 - 04:57 PM, a spus:

Raducule, o sa te incurci mult si o sa injuri si mai mult cu tunurile fixate in stadiul asta.


De asta is convins! :pardon:
Da' cum mie-mi place tare sa injur cu patos ardelenesc.... :pardon: :-D




#277 Useril este offline   Pedro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 28-June 11
  • Location:115341

Postat 12 September 2011 - 08:19 PM

VALIX , cravatele kaki au disparut cam de multisor...acum se poarta unele maron( si acestea se pare ca au zilele numarate) :whistle:

#278 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 12 September 2011 - 08:25 PM

Eu zic totusi sa nu aberati aiurea! E TOTUSI - un topic dedicat SIB-ului! Cravatele si restul tinutelor mai mult sau mai putin militare - va rog sa le discutati in alte parti! Multumesc!

P.S.: Z-ule - faci un pic de curat, te rog? Mercic :hi:

#279 Useril este offline   Pedro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 28-June 11
  • Location:115341

Postat 12 September 2011 - 08:45 PM

scuze Radule pentru deviere de la topic.....nu o lua asa personal, sper sa nu te superi ca te citez:


"Avind in vedere ca am sesizat doua lucruri:

1. Desi deschizatorii topicului nu par a avea probleme - sint altii care se simt lezati de asa-zise off-topicuri si tin sa atraga atentia in diverse moduri care mie personal mi se par mici atacuri gratuite la persoana;
2. Vad ca tot mai multa lume deschide propriul topic in care sa-si prezinte pasii constructiei galionului.

Asadar - avind in vedere cele de mai sus - m-am gindit ca poate ar fi mai bine pentru toata lumea sa-l deschid si eu pe-al meu, personal. Ca sa pot scrie in el si despre cum e vremea la Bistrita - daca eu consider ca asta ar vreo legatura cu constructia galionului MEU si ca sa evit poluarea altor topic-uri cu pozele mele, care probabil nu intereseaza in context. Cu ocazia asta - poate aflu si eu cine e interesat de a mea barca si a mea evolutie navo-modelistica. Plus de asta - n-am pretentia la un topic "curat"; motivele nu le detaliez."

#280 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 13 September 2011 - 08:06 AM

Pedro - stiu si eu ce-am zis, si de ce am deschis topicul :-)
N-am luat-o personal; insa erau deja vreo 4postari absolut inutile despre cravate :pardon:

:hi: Imagine postata

Arata acest topic


  • 15 Pagini +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi