Forum Machete,Modelism,Hobby: New begginer - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

New begginer

#21 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 06 February 2012 - 07:58 AM

Sunt din plastic si au 27-28mm.
I-am pozat imediat ce am terminat cu coifurile. La ora aia nu am mai avut rabdarea si nervii sa ii pun in light box si sa pun 3 lumini pe ei, asa ca i-am lasat la lumina la care lucrez si asta s-a simtit in poze. Voi incerca sa fac rost de alt fundal. Se pare ca fundalul alb pacaleste si aparatul si pierd din contraste.
Cu astea am inceput de-a indoaselea. Am facut intai mantiile pentru ca nu aveam rabdare sa ajung la ele, fiind principalul motiv pentru care m-am apucate de figurinele astea. Am vrut sa experimentez pe ele.
La par am plicat intai culoarea cea mai inchisa, apoi cateva lumini succesive (deschizand mereu prima culoare) si la final highlight-urile extreme. Din pacate in pozele astea nu se observa diferentele. Vei vedea in urmatoarele.
La armuri nu este nimic de vazut pentru ca in acest moment sunt doar primerizate. Am primerizat figurinele cu negru la pensula, dupa care am aplicat usor spray gri pentru a simula lumina. Acesta a fost unul din experimentele pentru aceste figurine si momentan sunt multumit. La mantii m-a ajutat foarte mult.
Din pacate azi si maine nu cred ca o sa reusesc sa mai pictez ceva la ele. Poate reusesc sa fac alte poze daca am timp. Va tin la curent. :)

#22 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 10 February 2012 - 01:11 AM

Pai tot aici i-ai bagat si pe rohani?Ma gandeam ca vei deschide un topic nou,si cred ca asa ar trebui pt viitoarele tale proiecte...
Pana aici mi se par excelenti,astept continuarea... :good:

#23 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 10 February 2012 - 06:40 PM

b00gie, felicitari maxime! Ce-ai putut obtine la 28 mm e superb!! Uite asa incep sa ma uit cu jind la cutia cu Knights of Dol Amroth, set pe care nu ma indoiesc ca-l stii! Dani are insa dreptate, ar fi de preferat sa deschizi un topic nou.
O mica intrebare: am vazut ca la unii ai facut si culoarea mainilor, la altii nu. Banuiesc ca inca nu ai terminat. Pe urma, la cateva figurine, parca marginea de jos a coifurilor nu are acea bordura metalica care apare la majoritatea celorlalti. S-ar putea sa ma insel eu, nu vad prea bine, prima pozitie de la randul 1 si 2, stanga, cei doi arcasi.
Nici nu vreau sa-mi imaginez cum poti lucra la dimensiunile astea, ca si Dani sau Panzer Grenadire de altfel, toti ati expus recent numai bunatati. Tot respectul! :hi: :hi: :hi:

#24 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 10 February 2012 - 10:58 PM

Vezi postareadani, la 10 February 2012 - 01:11 AM, a spus:

Pai tot aici i-ai bagat si pe rohani?Ma gandeam ca vei deschide un topic nou,si cred ca asa ar trebui pt viitoarele tale proiecte...
Pana aici mi se par excelenti,astept continuarea... :good:

Multumesc Dani. Ma gandisem sa stau o vreme in topicul asta ca sa imi pot urmari evolutia. Insa in ultima vreme ma si gandeam sa deschid un topic separat pentru GW - LOTR. Duminica o sa va arat in ce stadiu ma aflu cu Rohanii (sper sa imi iasa poze mai pune de data asta) . Ma apropii de final cu ei, dar nu cred ca ii pot termina saptamana asta.

Vezi postareaJangBogo, la 10 February 2012 - 06:40 PM, a spus:

b00gie, felicitari maxime! Ce-ai putut obtine la 28 mm e superb!! Uite asa incep sa ma uit cu jind la cutia cu Knights of Dol Amroth, set pe care nu ma indoiesc ca-l stii! Dani are insa dreptate, ar fi de preferat sa deschizi un topic nou.
O mica intrebare: am vazut ca la unii ai facut si culoarea mainilor, la altii nu. Banuiesc ca inca nu ai terminat. Pe urma, la cateva figurine, parca marginea de jos a coifurilor nu are acea bordura metalica care apare la majoritatea celorlalti. S-ar putea sa ma insel eu, nu vad prea bine, prima pozitie de la randul 1 si 2, stanga, cei doi arcasi.
Nici nu vreau sa-mi imaginez cum poti lucra la dimensiunile astea, ca si Dani sau Panzer Grenadire de altfel, toti ati expus recent numai bunatati. Tot respectul! :hi: :hi: :hi:

Multumesc pentru aprecieri JangBogo. Daca la 28mm ti se pare migala, stai sa vezi la 1/72 cum este. Oricum fiecare scara are farmecul ei si provocarile ei. Deja ma mananca degetele sa trec la urmatoarea scara mai mare. Dar mai am inca destul de experimentat si destul material pentru ceea ce fac acum, asa ca ma mai tin o vreme.
Despre topic nou am zis mai sus.
Knights of Dol Amroth :dribble:. Cat i-am vanat... dar au intrat la categoria raritati scumpe, asa ca mi-am pus pofta in cui. Oricum, am material destul din celelalte factiuni. Am inceput o regrupare a lor. O sa fac o poza de ansamblu cand termin. La ritmul in care lucrez la Rohanii astia, cred ca m-ar prinde pensia daca i-as picta pe toti asa. Mi-am propus sa fac cate un exemplar din fiecare si apoi mai vedem.
Rohanii sunt inca WIP (work in progress) de aceea sunt incomplet pictati in pozele astea. Cei la care nu le-am pictat mainile au primit manusi. La primul arcas ai dreptate, nu are acea bordura la baza coifului, dar asa este proiectat coiful lui. M-am uitat prin film si erau si din astia cu coif simplu. De fapt, uniforma lor nu prea este standard. In afara de garda regala, care chiar are uniforma unitara, restul erau un fel de militie in care fiecare se echipa cu avea prin dotare. Desi pestrit, echipamentul are totusi elemente comune care le confera aspect de armata omogena.

#25 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 10 February 2012 - 11:43 PM

Spor si sa ne tii la curent! Knights of Dol Amroth i-am luat de la un magazinas f. simpatic, vara trecuta, langa palatul de la Versailles. Am asistat pe viu si la un atelier in care angajatii magazinului, nu mai mult de 30 de ani, ii invatau pe cei mici cum sa picteze minunatiile astea. Stai sa caut dupa niste fotografii:

Nu sunt toate pe subiectul tau, dar sunt bine lucrate. Inca cateva, poate ofera sugestii. Din pacate, aparatul foto m-a cam lasata cand mi-era lumea draga si fotografiile nu au iesit prea clare:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN8083.JPG
  • Imagine atasata: DSCN8084.JPG
  • Imagine atasata: DSCN8488.JPG
  • Imagine atasata: DSCN8490.JPG
  • Imagine atasata: DSCN8491.JPG
  • Imagine atasata: DSCN8492.JPG
  • Imagine atasata: DSCN8497.JPG
  • Imagine atasata: DSCN8496.JPG
  • Imagine atasata: DSCN8500.JPG
  • Imagine atasata: DSCN8501.JPG


#26 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 11 February 2012 - 07:52 AM

Wow! :dribble: Norocosule! Te invidiez. :rolleyes: Multumesc pentru poze, toate sunt foarte inspirante. Mai ales cand ma gandesc ca le-ai facut chiar tu la fata locului. Ce se vede in pozele 2-4 este chiar pe placul meu. Am si eu ceva de genul asta in plan (candva... poate cand creste fii'miu... daca prinde gustul...:p). Ce alceva ti-ai mai cumparat de acolo?

Aceasta postare a fost editata de b00gie: 11 February 2012 - 07:53 AM


#27 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 12 February 2012 - 10:19 AM

Nu ai pentru ce, pentru a mine a fost o descoperire placuta (de fapt sotiei i-o datorez). M-a impresionat atelierul cu cei mici, ma gandeam cand o sa putem vedea asa ceva si in Romania. Nu mai vorbesc de faptul ca cei sapte pici erau ultra incantati, angajatii erau foarte degajati explicand.
De luat, as fi luat multe, dar tocmai ce achizitionasem biletul de Versailles, asa ca nu m-am intins decat de setul amintit. S-ar putea sa mai reusesc o escapada pe acolo, in martie. Daca te intereseza ceva, dau semnal. Oricum, preturile la Paris, la machete, erau destul de scumpe, comparativ cu ce achizitionam noi de la dl Pavel sau machete.ro.

#28 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 13 February 2012 - 12:58 AM

Vezi postareaJangBogo, la 12 February 2012 - 10:19 AM, a spus:

S-ar putea sa mai reusesc o escapada pe acolo, in martie. Daca te intereseza ceva, dau semnal. Oricum, preturile la Paris, la machete, erau destul de scumpe, comparativ cu ce achizitionam noi de la dl Pavel sau machete.ro.

Multumesc. Cu preturile ai dreptate. Da-mi totusi un semn inainte sa pleci. :)

Iata si stadiul in care se afla Rohanii. In cateva zile sper sa fie gata (daca nu apar evenimente neprevazute). Am ascultat sfatul cu fundalul, este mult mai bine asa. [Insa, tot un aranjament improvizat am facut. La pozele finale promit sa ma straduiesc mai mult (si sa pun si trepiedul)]. Postez tot aici WIP-ul si la pozele finale voi deschide topic nou.

Spor! :)

Imagine postata

Imagine postata

#29 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 18 February 2012 - 04:12 PM

Poti elabora, te rog, ce sunt zonele spritate cu gri sau silver care le vad pe armuri, spade, pe o lance, pe baze? Cum ai obtinut acea suprafata?

In ceea ce priveste restul figurinelor arata f. bine. Ochiul meu imi cere doar highlights pe zonele cu luminile cele mai intense. In felul acesta vei avea un gradient de lumini de sus in jos care va scoate si mai bine detaliile in evidenta.

Oh, sa nu uit... unele figurine au un bosaj pe mana stanga... ce este bosajul acela?
Spor la treaba.

Aceasta postare a fost editata de LAV-Z: 18 February 2012 - 04:14 PM


#30 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 19 February 2012 - 12:22 AM

Zonele spritate sunt o reminiscenta de la primerizare. Intai am primerizat la pensula cu primer negru. Apoi am sprayat primer gri, cu grija sa nu acopar toata figurina ci numai pentru a simula iluminarea si a vedea unde trebuie sa ramana zonele cele mai luminoase. Tehnica este destinata aerografului si se pot obtine efecte foarte interesante si rapide. Insa este de ajutor si cu sprayul in lipsa de aerograf.

La highlights am mai lucrat; desi sunt destule locuri unde mi se pare si mie acum ca ar fi mers mai mult contrast. Dar imi este greu sa revin deoarece aproape toate culorile sunt obtinute din amestecuri (pe care nu cred ca as putea sa le mai reproduc exact). Acum sunt in stadiu aproape final cu figurinele astea. Mai am scuturile de pictat. Maine seara vin cu poze in stadiu final. Ar mai fi niste mici retusuri dar nu stiu daca o sa am rabdarea sa le fac acum. Cel mai grav am stricat o tunica cand am facut dry brush metalic pe o armura. :bang:Restul sunt minore (scapari de pensula pe alocuri).

Bosajele de pe mana stanga sunt pentru fixarea scuturilor.

Revin maine.
Spor! :)

#31 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 29 February 2012 - 12:50 AM

Voi continua o vreme sa pun in acest topic wip-uri. Pentru lucrarile finale voi deschide topicuri separate. Daca vi se pare mai ok altfel, sunt deschis pentru sugestii.
Dupa declararea finala a Rohanilor, am continuat cu 4 elfi. M-am invartit ceva in jurul lor, pentru ca vreau sa incerc sa obtin un aspect mai apropiat de film decat cel din prezentarea celor de la GW.
Iata cateva din pozele pe care le-am luat ca referinta:
Imagine postata
Si iata ce am reusit sa fac pa acum:
Imagine postata
Imagine postata
As aprecia parerea voastra despre directia in care ma indrept cu armurile elfilor si eventualele sugestii pentru imbunatatire. In momentul asta pe de o parte sunt destul de multumit cu ce am obtinut, dar pe de alta parte simt ca se poate mai bine, insa imi este teama sa mai fac ceva de teama sa nu stric ce am facut pana acum.

#32 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 29 February 2012 - 01:30 AM

b00gie, imi place ce-ai facut pana acum. Personal, mi-ar place daca ai insista putin pe manerul armelor, armurile categoric trebuie duse la capat. Sunt de acord cu afirmatia ta, ai aici cateva sugestii (http://www.wyrd-game...-Elf-%28LOTR%29), insa am impresia ca tipul lucreaza cu vopselele lor dedicate.
Eu ma joc de ceva timp cu culorile metalice de la Gunze (Mr. Metal Color 215 Copper, 216 Bronze, 219 Brass, astea le am sub nas acum), nu cred ca s-ar comporta rau. Daca o sa te uiti aici (), secunda 35, o sa vezi ca nuanta armurii bate mai mult spre un Gold sau Brass mai palid oarecum decat spre un Copper (inca o data ma raportez la vopselurile Gunze). Sper sa nu spun prostii, oricum LAV-Z, Wurger sau alti colegi mult mai experimentati te vor urmari si, sunt convins, vor veni cu sugestii utile.
Eu de maine voi fi nevoit sa iau o pauza de o luna, dar cred ca am sa trec din nou pe la Versailles si tinem legatura daca te mai intereseaza vreun set.
Spor si felicitari!

#33 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 29 February 2012 - 07:49 AM

Multumesc JangBogo. :) Ai dreptate, tipul din tutorial foloseste vopsele GW. In plus, in afara de mantie si brau, cam merge pe schema de culori prezentata de GW. Eu pana acum am folosit numai acrilice Vallejo. Momentan sunt multumit de ele si bugetul ma restrange de la alte experimente (tinand cont si de faptul ca abia de curand am reusit sa imi mai maresc si eu putin gama de culori).
In ce priveste sursele de inspiratie, eu am comparat imaginile de pe situl oficial GW cu imaginile din film. Am facut screen-captures (inclusiv pe scena mentionata de tine) si m-am uitat si pe galeria de imagini de pe dvd-ul cu "extras" al filmului (pozele de mai sus de acolo sunt). Am constatat astfel doua diferente majore. Prima priveste armurile, care nu au o culoare uniforma, ci au un fel de camuflaj (asa l-am interpretat eu) cu nuante de maro si verde, care la o lupta in padure le-ar da un mare avantaj. A 2-a priveste mantiile, braurile si tunicile de sub armuri, care sunt o nuanta ciudata de verde cu reflexe ca de catifea (sau chiar mai puternice). Daca la solutia de redare a armurilor am gasit o solutie destul de acceptabila, la mantii etc. inca mai gandesc.
Pana acum nu am lucrat decat fetele si armurile. Din pacate, acum observ ca in pozele facute aseara nuanta armurilor este mult alterata. In realitate nu sunt asa aurii. Voi face astazi poze la lumina naturala si revin dup'amiaza.

PS: In ce priveste ultima problema, vorbim pe PM. Multumesc.

#34 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 29 February 2012 - 11:16 PM

Am facut astazi cateva poze la lumina naturala. Am ramas surprins de diferenta mare dintre rezultate. Pe monitorul meu noile poze chiar par mult mai aproape de realitate decat cele precedente. Cred ca abia in weekend voi mai putea lucra la ei. Pana atunci astept eventuale sugestii. :)
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#35 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 22 May 2012 - 08:29 PM

Buna seara,
Dupa cum spuneam mai demult, voi continua sa prezint in acest topic evolutia la setul Italeri de soldati unionisti 1/72. Am reusit sa termin inca 6 soldatei. Rezultatul incepe sa se apropie de ceea ce imi doresc. (In poze am observat greseli pe care din graba si neatentie nu le-am observat la momentul potrivit)
Intre timp mi-am cumparat si un light box (din material textil) care a inlocuit vechiul light box home made. Pozele obtinute cu aceasta noua achizitie sunt mai bune (insa parca prea scot in evidenta toate micile detalii care cu ochiul liber nu se vad). Mai am de testat cu el.
Rezultatele va las sa le apreciati in imaginile de mai jos.
Apreciez criticile constructive, asa ca va rog sa nu va abtineti de la c&c.
Enjoy!
B
:)
Imagine postata
Imagine postata

#36 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 23 May 2012 - 11:49 AM

Superbe sint figurinele din LOTR!
Bravo!

#37 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 23 May 2012 - 07:08 PM

Multumesc OldHammer. Poti vedea Rohanii terminati si alte figurine LotR (care vor urma) in topicul acesta. :rolleyes:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi