Forum Machete,Modelism,Hobby: Foite, sarma din plumb - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Foite, sarma din plumb intrebare

#1 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2011 - 10:45 AM

Cunoasteti daca exista cineva in Bucuresti care lamineaza, trefileaza, in sfarsit " trage" foite si sarma subtire din plumb? :search:

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 June 2011 - 11:51 AM

Nu stiu, dar folie de plumb de 0,1 mm am eu, daca te intereseaza. Mai am si de 0,2 mm dar foarte putina.

#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2011 - 12:22 PM

Ref. la sarma, nu te ajuta aliajul de lipit (pt. electronica)? Gasesti dimensiuni foarte variate.

#4 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 19 June 2011 - 12:55 PM

Salut Florin.
Asa cum zice si Cartula, poti folosi cu destul succes (depinde si la ce) aliajul de lipit pe care il gasesti la diverse firme ce vand electronice. Din pacate, fludorul asta (sau ce o fi) nu se preteaza la multe manipulari, dar mai ales la indoire pe o curbura mica. Se sugruma prin cedarea peretelui subtire (fiind un tub umplut cu pasta) devenind inestetic.

Fire de plumb, eu mi-am comandat prin intermediul lui Csaba (xaba.ro) respectiv de aici :
http://www.modelimex.com/accessories

Sunt foarte multumit de majoritatea grosimilor, mai putin de 0.2 si 0.4, care din pacate nu sunt rotunde in sectiune ci trapezoidale (gen curele de transmisie). Poate si aceste dimensiuni sunt profilate (rotund/patrat/trapezoidal), nu stiu, poate doar ceea ce am primit eu sunt "defecte". Totusi, ti le recomand. Se vopsesc superb si se lipesc perfect cu cianoacrilat .

Foaie de plumb, nu stiu sa se comercializeze pe undeva pe la noi; mi-as fi dorit si eu sa posed ceea ce zice Z-Mare, insa pana acuma nu am gasit nici un samaritean convins si care sa se indure de mine.
Exista pe undeva pe forum o trimitere spre un site strainez, unde se comercializeaza si se poate comanda foaie de plumb la grosimi bune pentru modelism, insa nu mai gasesc postarea respectiva.
Undeva pe la sectiunea blindate ....

#5 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2011 - 01:13 PM

Multumesc mult oameni buni.
Z Mare, multumesc din tot sufletul , insa sincer nu se merita sa se iroseasca ceva ce exista putin, cu unul ca mine care vrea sa invete sa faca ceva din foita de plumb (ma gandeam la prelata unui IMS).

Un amic care pescuieste mi-a spus ca sunt indivizi care pe langa faptul ca toarna forme de plumb pt. pescuit , "trag" foita si fir de plumb necesar la realizarea a nu stiu ce monturi, conditia fiind sa ai materie prima. Nu stiu ce sa cred, adica stie ca exista asa ceva , dar nu stie unde. Poate se ocupa cu pescuitul careva dintre voi si lamureste chestia.

Multumesc inca o data.

#6 Useril este offline   Hobbytools 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 11-March 11
  • Location:Sibiu
  • Interests:hobby, actorie, modelism

Postat 07 October 2011 - 10:29 PM

Stimate Domn,
Intervin tardiv cumva, insa ma intereseaza o sursa stabila de foite plumb si fire daca cunoasteti.
V-as ramane indatorat...

Merci,

Vezi postareaZ-mare, la 19 June 2011 - 11:51 AM, a spus:

Nu stiu, dar folie de plumb de 0,1 mm am eu, daca te intereseaza. Mai am si de 0,2 mm dar foarte putina.


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi