Forum Machete,Modelism,Hobby: Hurricane Mk.1 nr.3 rosu (FARR) - pareri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hurricane Mk.1 nr.3 rosu (FARR) - pareri

#1 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 29 January 2005 - 01:29 AM

Hurricane Mk.1 nr.3 rosu. - Escadrila 53. Horia Agarici doboara cu acest avion 3(2sigure) bombardiere sovietice deasupra Constantei. 21 iunie 1941.

Kitul este Hurricane Mk.II C 1/72 Revell 04144, pe care a trebuit sa-l modific. Decalurile sunt luate din cutia Bf-ului 109 E3 Tiberiu Vinca, Amodel 72116.

Imagine postata

Foto2 - Hurricane Mk.1 nr.3 rosu

Imagine postata

#2 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 31 January 2005 - 03:15 PM

???Ceva detalii despre vopsele?de care ai folosit?ce coduri au?ca vreau si eu sa vopsesc niste iar-80 si nu am vopsele si nu stiu ce sa imi cumpar?si cred ca ce ai folosit pe Hurricane is bune si pe 80!!!

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 January 2005 - 04:05 PM

Maverick, pentru IAR 80 poti folosi MM 1713 si Humbrol 110 pentru extrados si RLM76 pe intrados. In loc de Humbrol 110 se poat folosi un amestec de 3 parti Humbrol 29 + o parte humbrol 115 + putin de tot rosu. In loc de RLM76 poti folosi un amestec de 5 parti Humbrol 65+3 parti Humbrol 34 + 2 parti Revell 57.
Alexandru

#4 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 01 February 2005 - 12:39 AM

c-am greu dar am sa incerc!ma gandeam daca exista culori gata ca sa nu trebuiasca sa ma chinui la combinari :cry: :cry: :pint:

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 February 2005 - 09:54 AM

Din pacate nu exista!
Alexandru

#6 Useril este offline   Hartmann 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 14-January 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism feroviar

Postat 01 February 2005 - 03:01 PM

Ba da, exista... Gunze Sangyo!

Shwan

#7 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 01 February 2005 - 06:17 PM

Pentru ,Hurrican, am folosit: MM 1764 - European Green si MM 1701 - Military Brown (pentru extrados) si MM 1740 - Dark Gull Gray (pentru intrados).

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 February 2005 - 07:13 PM

Nu ma pricep prea bine la culorile RAF dar, din cite stiu eu, verdele este mai inchis decit MM1764 si mai rece, iar maroul este mai inchis si mai rosiatic (seamana mai mult a pamint ars) decit MM1701! Cit despre folosirea lor pe IAR ce sa mai vorbim.....
Si sa nu uitam, camuflajul pe intrados pt Hurricane a fost initial jumate alb, jumatate un negru maroniu, apoi acel "sky" care nu are nimic de-aface cu MM1740. Daca cineva stie mai bine astept sa fiu contrazis :hammer:
Alexandru

#9 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 02 February 2005 - 01:11 PM

crucea lui Mihai nu era acel model mai complicat pe hurricane?

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 February 2005 - 01:57 PM

Acum, ca sa respectam mitel "originalul", Hurricane "3 rosu" avea Crucea Regelui Mihai nitel mai complicata decit cea de pe macheta, in sensul ca la "imbucarea" M-urilor avea in patrat mic sectinat pe diagonala si se vedeau urmele "legarurilor" de la sabloane, intrdosul aripii stingi era negru iar cel drept, alb (camuflaj clasic RAF din acea perioada).
Alexandru

#11 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 02 February 2005 - 03:29 PM

Da, aveti dreptate, 3 rosu a avut crucea lui Mihai model complicat (si cred ca si celelalte Hurricane aveau acelasi model de cruce) si emblema Mickey Mouse calare cu lance (emblema escadrilei, 53). Nu am gasit decaluri cu modelul complicat (nici nu cred ca exista) si le-am folosit pe cele de la Amodel, care trebuiau folosite pe E-ul cu nr39, acestea erau mai inguste si aveau marginea albastra mai groasa decat la celelalte decaluri. Decaluri cu emblema nu stiu daca se gasesc, Iar-ul de la MPM stiu ca are ceva asemanator dar nu stiu daca sunt la fel (dar cred ca se potrivesc).

#12 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2005 - 07:54 PM

Urasc sa-i fac reclama dar cruci pentru escadrila 53 s-au gasit la herr Doktor, acum vreo 2 ani, erau tiparite de un tip de pri Deva parca, pe foi A4 de decal transparent, la imprimanta inkjet...doktoru' le vindea la bucata, destul de scump.In plus trebuia sa dai cu alb sub decal...
Emblemele cu mickey de la MPM sint numai bune!

#13 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 03 February 2005 - 08:19 PM

Multumesc mult pentru informatii,1-0-9.

#14 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 04 February 2005 - 09:14 AM

inca o problema..........coafa de la elice ar trebui sa fie putin mai rotunjita.
coafele ascutite au aparut de la varianta Mk II

in legatura cu vopsirea, am ceva dubii......avioanele astea au intrat in tara inainte de inceperea razboiului, asa ca mai mult ca sigur au prins inmatriculare cu cocarde rotunde si benzi de recunoastere sau de escadrila ori grup pe aripi si fuselaj.............
intrebarea e cu ce vopsele au acoperit acele marcaje la momentul reanmatricularii, s-au folosit vopsele englezesti sau s-a dat cu ce-au gasit prin hangar?

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 February 2005 - 11:18 AM

E, Grek, bagasi cuiu'. :hammer: .Parerea mea e ca, mai mult ca sigur, au fost vopsite cu oarece vopsea de prin hangar. Dar daca britanicii au trimis si nistre canistre cu vopsea, barem de reclama ? :pint: . Parerea generala este ca Hurricane si-a pastrat camuflajul original. In rest.......
Alexandru

#16 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2005 - 12:30 PM

Salut.

Observatii.
Cel putin la unele Hurricane F...ARR se observa usor coafa care este vopsita galben cu negru,cel mai probabil ca la 109, adica o treime negru.
Aripa stinga pe intrados este neagra, cea dreapta alba. Acum englezii au avut o duzina de tipuri de inmatriculare alb/negru pe intrados, la unele fuselajul era tot alb/negru la unele aluminiu etc. Cum imi repar calculatorul o sa caut mai exact. In functie de data livrarii de catre englezi banuiesc ca se poate determina tipul de camuflaj.
La majoritatea dunga galbena de pe fuselaj are doua nuante, din cauza ca a fost adaugata peste dunga galbena anterioara. Apare in multe poze ca fiind compusa din 2 inele, cel din fata mai ingust si mai inchis la culoare.
Numerele erau mai mult ca sigur galbene, nu rosii. Am poze in care se vede clar numarul.

See ya!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 11.jpg


#17 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2005 - 12:34 PM

Aici se observa unde era inelul de pe fuselaj , la inmatricularea anterioara.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Hurr3.JPG


#18 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2005 - 12:39 PM

Fiind vorba de acelasi avion, se observa ca nu a fost revopsit la schimbarea cocardelor si numerelor, deci camuflajul RAF cel mai probabil este inca pe avion.
Interesant ca fuselajul pare deschis la culoare pe intrados , ceea ce indica o schema RAF cu aripile alb/negru si fuselajul argintiu.(nu sky sum se "zvonea" anterior).

Acum o poza cu 7 galben, din pacate filmul ortocrom nu ne ajuta foarte mult. Aici se pot observa cele doua culori de pe inelul de fuselaj.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: hurr4.JPG


#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 February 2005 - 01:42 PM

Interesant, Crucea Regelui Mihai de pe aripa pare a nu avea "patratelele" in zona de legatura, cind cea obisnuita de pe Bf-uri..... (prima fotografie)
Alexandru

#20 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 05 February 2005 - 04:01 PM

Multumesc pt observatii. Din pozele pe care le detin coafa la nr.3 era galbena, dunga galbena de pe fuselaj are o singura nuanta, cat despre vopsirea de pe intrados e posibil sa ai dreptate (alb/negru ?) iar despre culoarea nr-ului sunt in dubii (rosu sau galben??).
Astept sa mai postezi si alte poze (in special cu Hurricanul nr.3 daca se poate) odata ce-ti vei repara computerul.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi