Forum Machete,Modelism,Hobby: spalare aerograf - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

spalare aerograf

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 February 2006 - 08:55 PM

O scula bune, in toate cazurile, e o scula curata!
Articolul a fost scris la sugestia lui Nasa, care tocmai a achizitionat un Astek.
http://cartula.net/m....php?itemid=176
Cred ca toti stiti cum se spala un aerograf, dar....Nu de mult cineva se plingea ca a vopsit cu rosu, a spalat "bine" aerograful, dar dupa aceia mult timp galbenul iesea roz, iar albastrul, violet :-?
Orice pareri, sugesti, observatii, complectari sint bine venite.

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2006 - 09:38 PM

Fain articolul, in special pentru cei cu Aztek. Desi sunt idei utile si pentru ceilalti, care au alte aerografe.

O singura remarca, partial la subiect... Cam complicata curatarea asta la Aztek, si asta ca sa nu se strice si sa apelezi la link-ul care ti l-am dat, despre "cum sa repari un Aztek stricat". Cred ca daca ai aduna orele petrecute curatandu-l, ai vedea ca ce iei pe mere dai pe pere :-D

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 February 2006 - 10:18 PM

Ntz! Am si un Badger 150 si sti de ce nu lucrez cu el? Imi ia de doaua ori mai mult timp si material ca sa-l curat!!!!!! :-D :-D

#4 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 23 February 2006 - 10:21 PM

Ma cuprinde duiosia citintd articolul lui Z.
Desi am un excelent si luxos aerograf, dubla-actiune+toate bulendrele, din productia initiala a lui Cantacuzino, facut de manutele lui proprii si fara serie... si-l am de aproape cinspe ani, cred... tot cu un parlit de Aztek, ca al Zetului, ma joc de 'fo trei ani incoace...

Aerograful "Cantacuzinesc", are morga si stil... este un adevarat Aston-Martin... dar cand vine vorba sa-l cureti... preferi sa-l pastrezi si sa-l admiri !

Cine se lauda ca produce aerografe care se curata usor, e un mincinos cu nasul cat Pinocchio ! Daca tii la jucaria ta si doresti sa functioneze bine si sa arate bine... pai trebe sa pui mana si sa-l ingrijesti, mai frate !

Totusi, in cazul Aztek-ului, acest plasticos si parlit trabantel al aerografelor dubla-actiune, exista o diferenta:
Chiar daca in sine, operatiunile de curatire sunt aceleasi, toate piesele se monteaza si se demonteaza foarte usor, prin "clik-poc-plici". Si asta-ti face viata mult mai usoara !
Io, in proportie de 99% folosesc numai acrilice, asa ca problemele de curatire sunt si mai simple, daca am grija ca sticla cu alcool izopropilic sa fie mereu la indemana.
Iar vaporii-s deliciosi, mai ales in cockteil cu nitrodiluantul... d'aia vad io viata-n roz !
Si mai trec din cand in cand prin el si o solutie slaba de detergent de vase !

Oricum, recunosc cu rusine, in erezia mea, ca sunt chiar un mare fan al acestui umil si pricajit Aztek.

Prin urmare, bravo Zetule si aferim, pentru articol.
Si ca-ti pierdu-si timpul, in loc sa te uiti cumintel la Discoperii, au la Nasu' !

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 February 2006 - 10:34 PM

Citeaza

Si ca-ti pierdu-si timpul, in loc sa te uiti cumintel la Discoperii, au la Nasu' !

Pssssst! Nu ma spune, dar l-am scris la servici :-D

#6 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 24 February 2006 - 12:32 AM

DRAGOS, la Feb 23 2006, 08:21 PM, a spus:

Aerograful "Cantacuzinesc", are morga si stil... este un adevarat Aston-Martin...

Dragos,
M-ai facut curios. Poti cumva sa postezi o poza a "sculei"?
Radu

#7 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2006 - 12:44 AM

Bravo Aztecistilor, m-ati impresionat pana in vezica biliara.
Da' ian povestiti-ne si noua cum e cu ruptu' pieselor si cu Lifetime guarantee care nu te baga-n seama cand te rogi de ei sa-ti inlocuiasca o DU(z)DA...
- De unde zici ca asti Matale? Aaaa, si ai Aztek?! Pai ce-ti trebuie lu' matale aztek in desertul gobi?!.....Aaa, nu acolo-i romania? E, orscum , nu mai bine-ti mai iei unu ca-i eftin.

#8 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 24 February 2006 - 05:52 AM

Mai frate Wurger, pai nu zise-i... asta cu garantia pana-n ziua de apoi, creste nasul lui Pinocchio, pana la proportii cosmice !

Dincolo de toate, tot cum zise-i, Azteku-i trabantel nu limuzina de lux ! Dar zau ca-si face fiecare para, din nu prea multele, date pe el !

Da, frate Radu, promit sa postez prin topicul aista, o fotografie cu opera de tinerete a mesterului Cantacuzino... Macar de dragul nostalgiei vremilor apuse...
Si... arata chiar bine... aristocratul cela...

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 February 2006 - 09:22 AM

Citeaza

Da' ian povestiti-ne si noua cum e cu ruptu' pieselor si cu Lifetime guarantee care nu te baga-n seama cand te rogi de ei sa-ti inlocuiasca o DU(z)DA...
- De unde zici ca asti Matale? Aaaa, si ai Aztek?! Pai ce-ti trebuie lu' matale aztek in desertul gobi?!.....Aaa, nu acolo-i romania? E, orscum , nu mai bine-ti mai iei unu ca-i eftin.

E Wurger.......da acu' stiu cum sa-l repar! Intr-adevar, aerograful are o hiba: din cauza lipsei unei garnituri in jurul tijei ce actioneaza acul duzei, in spatele camerei de vopsea, in timp (asta cam 3-4 ani, daca va linisteste cu ceva :-D ), se acumuleaza resturi ce pot bloca trigherul. Daca acesta se forteaza, se rupe un tzumburus de la o piesa. Pentru a preintimpina acestu lucru, daca se constata ca trigerul este intepenit ( nu se forteaza ), cum spuneam si in articol, se picura putin diluant in camera de vopsea si dupa caiteva zeci de secunte, treaba se rezolva!
Din fericire, cu ajutorul lui Wurger si Cartula, am gasit documentatie ce m-a ajutat sa-l repar, o operatie, de altfel, extrem de simpla!
Acuma cu desertul Gobi ori Republica Bananaiera Romania: dupa ce am patit boaca, am trimis firmei, un e-mail in care am aratat ce si cum. Mi-au raspuns "sigur se rezolva, trimiteti corpul aerografului." Am mai trimis un e-mail :stiti, sint din Romania, tara aia cu dictatoru' si sinistra, aia cu Nadia! E, atit mi-a trebuit: nici in ziua de azi nu am mai primit ceva, nici macar o injuratura daia' naeosa....americana! Life warranty, dar nu pentru ...bananieri! No (alte) coment!

#10 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 24 February 2006 - 04:33 PM

Z-mare, la Feb 24 2006, 07:22 AM, a spus:

Acuma cu desertul Gobi ori Republica Bananaiera Romania: dupa ce am patit boaca, am trimis firmei, un e-mail in care am aratat ce si cum. Mi-au raspuns "sigur se rezolva, trimiteti corpul aerografului." Am mai trimis un e-mail :stiti, sint din Romania, tara aia cu dictatoru' si sinistra, aia cu Nadia! E, atit mi-a trebuit: nici in ziua de azi nu am mai primit ceva, nici macar o injuratura daia' naeosa....americana! Life warranty, dar nu pentru ...bananieri! No (alte) coment!

Z-Mare,
Ce spui tu e cumva o nedreptate (sau pe englezeshte "unfair").
Am un amic a carui sora e casatorita cu un artist care locuieste in Lesotho (o enclava independenta de Africa de Sud - cam saracutzi si cu bananier in curte). Tipul e scolit si deshtept, si este si negru. Are propria afacere si face chestii artizanale (masti, scuturi Zulu, etc) pe care le vinde turistilor.
La nunta amicului, m-am bagat si eu in vorba cu el. Eu i-am spus de aerografele mele si el mi-a povestit de al lui. El era tare multumit de Aztek si ce il incanta cel mai mult era garantia pe viata. Cand i se strica aerograful, el il trimite celor de la Aztek si ei ii trimit inapoi un inlocuitor. Singura problema era ca posta ii vine prin avion doar o data pe luna, :-D de aia are cateva aerografe just in case.
Sa stii ca pe cei de la Aztek nu ii intereseaza unde stai. Nu ii intereseaza ce culoare ai. Nu ii intereseaza ce saraca e tara ta. Promisiunea lor e o promisiune fara exceptii.
Pun pariu ca daca le trimiti corpul defect al aerografului o sa iti trimita un inlocuitor. Dupa ce ti-au spus ca te rezolva, de ce a mai trebuit sa le scrii din nou si sa le spui toata istoria neamului? Sincer sa iti spun, nici eu nu ti-as fi raspuns (nici macar cu vreo injuratura).

Eu am incercat o data un Aztek si nu m-a impresionat.
Radu

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 February 2006 - 08:11 PM

Radub, poate ai si tu dreptate, dar treaba sta cam asa: am timis e-mail cu "plingerea" si in raspunsul primit imi cereau sa specific statul deoarece nu erau prea lamuriti (probabil au crezut ca am trimis e-mail-ul de pe undeva de prin America). Le-am raspuns simplu Romania, Europa! Nu am primit nici un raspuns, asa ca am trimis alt e-mail in care, pe linga precizarile necesare (la fel de scurte), intrebam daca vor sa le trimit si un cap, pentru lamurirea problemei. Raspunsul il astept si acum. In acest interval de timp, cam un an, mi-am reparat singur aerograful, asa ca scuzati de val, cum zice ardeleanul! Fara suparare, zau!

Citeaza

Eu am incercat o data un Aztek si nu m-a impresionat.

Cu o foare nu se face primavara :-D. Parerile sint impartite, depinde cu ce esti obisnuit sa lucrezi. Eu am si un Badger 150/7, dar prefer Astek-ul datorita avantajelor pe care le furnizeaza.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 24 February 2006 - 08:19 PM


#12 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 24 February 2006 - 09:53 PM

Z-mare, la Feb 24 2006, 06:11 PM, a spus:

Cu o foare nu se face primavara :-D. Parerile sint impartite, depinde cu ce esti obisnuit sa lucrezi. Eu am si un Badger 150/7, dar prefer Astek-ul datorita avantajelor pe care le furnizeaza.

Da, cred si eu. Numai ca am folosit mai multe aerografe. Unele sunt absolut intuitive, nu iti trebuie sa te obisnuiesti. iei aerograful in mana si stii ce trebuei sa faci. Aztek nu mi s-a parut intuitiv de loc. A trebuit sa inteleg la ce foloseste chestia aia de ajustare din coada, ce reguleaza, ce miscare trebuie sa faci din tragaci (apesi si tragi sau doar apesi etc.) In plus, nu mi se pare prea echilibrat in mana: furtunul din coada trage spre spate pe cand aerografele cu care sunt obisnuit au furtunul un centru, ceea ce le face neutre - adica nu te trage in nici o parte.
Eu am trei aerografe:
- Iwata HP-CS Asta e aerograful meu de baza. E solid, suporta multe feluri de abuz, se curata extrem de usor. E o placere si foarte bine construit.
- Hansa AeroPro300. Asta a fost primul meu aerograf mai cu shtaif, luat in 93 si a trecut prin multe. E foarte vechi si obosit acum - il folosesc doar la chestii mai "murdarele" cum ar fi vopsirea cu vopsea de policarbonat pentru masini radiocomandate.
- Sotar 20/20. Asta e o bijuterie. Il folosesc doar la chestii foarte fine de retusare.

Am mai folosit si un DeVilbiss si un Paasche cu ani in urma. Foarte bune si solide. Nu am folosit niciodata un Badger dar am auzit ca sunt bune.

Primul meu aerograf a fost unul din ala vechi, sovietic. Bunicel dar greu de adjustat. Cu ani in urma, cand eram la Bucuresti in 92, am cunoscut pe un modelist pe care il chema Marian care era straungar la unul din hangarele din Otopeni. Asta facea o copie a aerografului sovietic in alama, o bijuterie. Imi doream si eu unul, dar nu a reusit sa termine unul pana cand am plecat. Cand m-a vazut asa dezamagit, mi-a vandut acel aerograf sovieetic de care ziceam ca a fost primul.

Radu

#13 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 24 February 2006 - 10:51 PM

Citeaza

QUOTE (DRAGOS @ Feb 23 2006, 08:21 PM)
Aerograful "Cantacuzinesc", are morga si stil... este un adevarat Aston-Martin... 


Dragos,
M-ai facut curios. Poti cumva sa postezi o poza a "sculei"?
Radu


Avand in vedere ca si tu esti pasionat de aceste "scule" o sa-ti satisfac personal curiozitatea. :-D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: alex3.jpg


#14 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 24 February 2006 - 10:52 PM

Citeaza

Avand in vedere ca si tu esti pasionat de aceste "scule" o sa-ti satisfac personal curiozitatea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: alex1.jpg


#15 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 24 February 2006 - 10:54 PM

Citeaza

Avand in vedere ca si tu esti pasionat de aceste "scule" o sa-ti satisfac personal curiozitatea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: alex4.jpg


#16 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 24 February 2006 - 10:55 PM

Citeaza

Avand in vedere ca si tu esti pasionat de aceste "scule" o sa-ti satisfac personal curiozitatea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: alex5.jpg


#17 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 24 February 2006 - 10:57 PM

Inca un model. O replica. Daca ai folosit De Vilbiss, stii despre ce este vorba.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: expert.jpg


#18 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 24 February 2006 - 10:59 PM

Citeaza

Inca un model. O replica. Daca ai folosit De Vilbiss, stii despre ce este vorba.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: expert_02.jpg


#19 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 24 February 2006 - 11:27 PM

Aste sunt facute artizanal sau sunt de uzina?
Arata extraordinar de bine.
Radu

#20 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 24 February 2006 - 11:52 PM

Citeaza

Aste sunt facute artizanal sau sunt de uzina?
Arata extraordinar de bine.
Radu


Sunt facute 50% artizanal 50% uzina.

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi