Forum Machete,Modelism,Hobby: Cavaleria Usoara sare parleazul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cavaleria Usoara sare parleazul Da ma !!!

#1 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2006 - 01:22 AM

Cineva, iute de mana si la fel de gand mi-a postat articolul.
M-am descheiat la primul nasture de la gat (de la pijama) si astept sa dati cu toporu'....Sau sa intrebati (de materiale, de minciuni, de tehnici, de atmosfera familiala...etc)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Diorama_011.jpg


#2 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 20 March 2006 - 06:42 AM

Pai, io-te cum fratiorul Wurger, nu mai se opreste in a-si dezvalui talentele, intr-un lung, luuung sir !
De aceasta data, a fost randul talentului didactic.
Cel putin pentru mine, articolul acesta, din categoria "asa se face, ba !", a fost o mare placere si o mare incantare !

Felicitari !

#3 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 20 March 2006 - 08:37 AM

excelent

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 March 2006 - 08:49 AM

wurger, la Mar 20 2006, 01:22 AM, a spus:

Cineva, iute de mana si la fel de gand mi-a postat articolul.

Asa se intampla uneori cand unele CD-uri circula nestingherite pe la membrii forumului. :-D
Felicitari pentru articol si pentru punerea in practica a celor scrise cu atata maiestrie.
Bafta!

#5 Useril este offline   uhu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 851
  • Inregistrat: 12-August 05
  • Location:Lugoj

Postat 20 March 2006 - 10:22 AM

Felicitari.As dori si eu niste sfaturi pentru a vopsi fata figurinelor-am doua figurine metalice si sunt cam novice in arta de a vopsi "lucruri vii".Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de uhu: 20 March 2006 - 10:23 AM


#6 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 20 March 2006 - 10:34 AM

Excelenta lucrare,
Nu incetezi sa ma uimesti.....
Spor,
Bill :-D

#7 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 20 March 2006 - 12:28 PM

Excelent! I-am admirat si la expozitie... prilej cu care era sa rastorn raftul din vitrina (inca mai am cosmaruri noaptea pe tema asta...) :-D

#8 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 20 March 2006 - 12:55 PM

Sunt bucuros ca wurger a fost reactivat, cu atat mai mult cu cat "a debutat" in domeniul drag mie. Se poate observa prin vizitarea Expo ca are lucrari in toate sectiunile asa incat se poate afirma (daca ne amintim ca avea la vanzare un TAB "autopropulsat") ca este un modelist implinit (sa speram ca ucenicul Luca :-D v-a cruta cat mai multe dintre lucrari). Acu' ca i-am :hammer: ridicat statuie sa spun ca apreciez articolul, cu atat mai mult cu cat n-am avut nevoie de dictionar tehnic. Chiar daca ignorez valoarea stiintifica, tot ramane valoarea artistica :-D (asa ca cine are nevoie de "Proiectile Wurger antipersonal antipatic" sa purceada la citirea articolului :-D ).

#9 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2006 - 01:14 PM

Va multumesc pentru aprecieri .
Totusi s-ar putea ca odata cu admiratia neconditionata sa fi scapat unele defecte din vedere, asa ca imi voi face putina autocritica.
1. Cavalerii seamana la fete izbitor cu Fratii Marx. N-am vrut da nu stiam ce sa fac sa le acopar zambetul tamp si am facut mustatile cam so-caci.
2. Caii de pe urma nu par a avea de gand sa sara vreodata.
3. Cineva m-a intr4ebat ce-i cu mizeria din spate de pe paturica calului...E de fapt emblema lor, adica un cap de mort auriu pe un disc rosu incoronat cu lauri verzi. E drept ca nu-i prea in registru.
4. In unele locuri hainele cam lucesc a plastic...Nici gand sa semene a carpa (panza)
Si-or mai fi si altele. E ca atunci cand te joci de-a descoperitul diferentelor intre doua poze.
Astea esicsta, sunt greseli *(care de graba, care de lene, care de oboseala) si nu ma supar daca le ..... Dati cu toporu'.
O sa recidivez cat de curand ... Am una pe teava care e foarte putin serioasa.

#10 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 20 March 2006 - 02:06 PM

Foarte putin serioasa comparativ cu ce?
Cu ultima scoasa de Alexie? :hammer:
Atunci de-abia astept sa o vad :roll:

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 March 2006 - 04:40 PM

Dupa a doua abatere a lui Wurger, am tras deja o concluzie ci iz de axioma (matematica zice ca asta e o chestie care nu are rost sa o demonstrezi, ca asa-i!): articolele lui te bine-dispun si te invata multe!
Asteptam cu interes recidiva, intelegind ca se afla pe undeva pe oarece teava!

#12 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 20 March 2006 - 10:21 PM

Z-mare, la Mar 20 2006, 04:40 PM, a spus:

articolele lui te bine-dispun si te invata multe

Eu le-am povestit si le-am dat si prietenilor sa le citeasca. Deja "elementul livid care pare a nu se simti bine" si "vor lupta pana la unu, adica pe la pranz" sunt intrate in istorie. In rest nu pot sa zic nimic doar sa casc ochii si urechile.

#13 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2006 - 01:27 AM

Uhu, te ajut oricand vrei si pot f. de timpul si potriveala de care dispunem.
Poti sa convoci familia si prietenii vii si-i vopsim impreuna :-D .
Acum serios vorbind, am facut o mica demonstratie la expozitie. imi pare rau ca nu ai fost (sau daca ai fost, ca nu ai retinut nimic :-D ). Secretul tehnici consta in...ceva materiale si unelte.
Pasi de urmat pt. fete...(ma refer la Fetze...Pt. alelalte trebuie sa descoperi singur - unora le place sa fi bland, altora le place sa fi dur...Vorba aia daca nu esti dur esti c...)
Deci (nu ma pot abtine. Fratele Alexie cunoaste afectiunea si rade pe-nfundate)
1. Acrilic Tamiya - culoarea carnatiei (poate cu putin alb) dat cu aerograful.
2. Se usuca repede si iremediabil (cat astepti speli aerograful cu apa, apoi cu alcool izo si apoi cu apa si sapun - eu asa fac)
3. se pensuleaza ori future floor polish ori Marabu decor lack - flesh tone.
4. uscare.
5. se dilueaza putin Marabu ceramic - Tabak. Cu o pensula moale care face varf si umpluta din abundenta cu culoarea mentionata se atinge subiectul pe la dinti pe la masele (pe fata adica) in asa fel incat culoare sa ramana mai multa pe sub nas, in urechi, in arcade si orbite, intre buze. Daca ti se pare ca iese prea de-al lu' Adrean copilu' lu' de'Vito, speli pensula si cat culoarea inca balteste pe fata elementului declasat sugi din culoare cu varful. Pensula tre' sa fie stearsa (ea fiind inca umeda intre fire (orgasmic - datorita maiestriei tale) va fi avida de orice e umed si inchis la culoare si va scoate surplusul de culoare.
6. lasi apoi iar sa se usuce.
7. Intre pleoape, cu varful unei pensule fine, strecori putina culoare formata din alb si carnatie in proportii egale.
8. acum poti sa incepi cu detaliile - par in cap daca nu are armura, sprancene si
gene cu pensula aproape uscata dar totusi cu culoare pe ea (un negru amestecat cu putin brun). Asta poate diferii putin daca e blond sau blonda :-D . Daca ti se pare prea holbat mai pune puuuutzin tabak intre pleoape (foarte diluat). Interpeleaza un apropiat si trimite-l in capatul celalalt al apartamentului ...Ii vezi albul ochilor ? Cred ca nu ...Si mai are destul pana ajunge la 1/32.
9. cu culoarea cu care ai facut sprancenele si cu o pensula cu varf icearca sa faci pu-u-pilele pinguinului cum ar zice Felix. In general fiinta se uita incotro urmeaza sa continue actiunea.
Daca fuge o sa se uite in fata pe un azimut de unde poate veni o amenintare. Daca-i cal si netrebnicul din sha il pinteneaza se va uita speriat si cu reprosh in spate si asaq mai departe. Ce vreau sa spun e ca e cam contraindicat sa il faci cu pupilele (irishii) in mijlocul mijlocului ochilor. Oricum irisii tre' sa fie mai mult o parere.
10. la sfarsit cantareste din ochi figura individului si vezi ce-i mai trebuie. Aproape invariabil va avea nevoie de o iluminare. Adica iei o pensula de forma lata dar destul de mica, cu par matasos si elastic si o dai putin prin Carnatie+alb. Faci apoi drybrush de sus in jos mai mult pe frunte, nas, pometi si barbie.
11. pe buza inferioara poti sa pui o culoare diluata formata din rosu cu brun. Fi pregatit sa stergi daca e prea multa (nu vrei sa arate ca Betty Davis).

#14 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2006 - 01:30 AM

Nu stiu pe ce am apasat dar s-a postat singur fara sa termin :-D :-? .
Dec i voiam sa spun ca ar fi bine sa ai langa tine apa curata, servetel de hartie absorbant, carpa si ideal o bucata de faianta sau o farfurie alba pe care sa amesteci culorile.
Spor la lucru. :-D :-D

#15 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 21 March 2006 - 09:35 AM

Si partea cu polishatul unde e? Ca tot veni vorba, saptamana asta sper ca susti episodul 2, "Partile metalice". :-D

#16 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2006 - 11:30 PM

Partea cu plisatul e in mod normal inaintea oricarei vopsele.
Asta in cazul in care e implicata si o armura sau daca matrita a fost suficient de proasta ca sa iasa o figurina zgruntzuroasa :-D
Se mai poate polisa cu o perie mai tare (de fier) pentru a obtine un efect de par la un cal.

#17 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 22 March 2006 - 02:13 PM

Si dupa ce polisezi ( o exista cuvantul asta in romana?) partile metalice le dai doar cu lac? Si daca da, de care? Argumentati raspunsul. :-D

#18 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2006 - 11:36 PM

De obicei dau cu lac (future e foarte bun) din mai multe motive.
Unul ar fi ca sa nu mai oxideze metalul de la degete si alte KK de musca.
In plus (sau 2): Daca figurina este Andreea sau Pegasso sau Viejo Dragon atunci armura nu a fost patinata. Cele rusesti datorita faptului ca sunt vandute gata montate sunt patinate cu ceva negru. E, la alea din occident dupa ce le POLISEZ armura le mai dau un wash acrilic negru brun ca sa evidentiez relieful. D'aia vin dup-aia cu lacul ...Ca sa nu am surpriza ca se va curata mai tarziu...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi