Forum Machete,Modelism,Hobby: Centenarul Vuia - Expozitie machete - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Centenarul Vuia - Expozitie machete

#41 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 03 February 2006 - 12:30 PM

Eu as opta pentru varianta a doua.
Sau poate ar fi mai bine s-o punem de-o votare serioasa. Toti (sau macar majoritatea) membrii forumului sa voteze si sa decida care e varianta castigatoare. Parerea mea...........hic! :-P

#42 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 03 February 2006 - 02:55 PM

Ma bag si eu in discutie asa... De ce este atat de distorsionat avionul? Mi se pare un uz excesiv de blur, posterize, polarise sau ce o fi fost folosit. Chiar si celelalte afise dinainte erau decolorate, pe negativ etc. Ne e rusine de avionul ala? Ne temem de ceva? Il uram atat de mult? De ce nu este aratat in toata gloria sa? Serios, eu cred ca afisul ar fi cu mult mai frumos daca nu ar fi atat de alterat.
Mai tineti minte acele versiuni ale "Quo Vadis" de dupa revolutie care aveau scris pe coerta Kwo Wadyx (cu doua puncte pe Y ca arata mai occidental)?
Parerea mea.
Radu

#43 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 February 2006 - 04:35 PM

Parerea mea, hic: arata asa cum trebuie, un fel de vis, ceva dorit dar neatis, uitat de toti si de toate, luminat de sperantele celor ce vor veni. Totul este un abur menit, fie sa se destrame, fie sa priunda incet, incet, contur: visul de a zbura! Tonul sepia nu face decit sa accentueze trecerea timpului, sa adinceasca enigmatic ceea ce va fi, ori va fi fost ...avionul si visul lui Vuia.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 03 February 2006 - 04:36 PM


#44 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 03 February 2006 - 04:43 PM

Da Radu! E o idee. O alta idee era ca acel avion sa nici nu apara pe afis.
O alta idee era ca afisul sa fie numai scris si a mai fost o idee care spunea ca nu este cazul sa facem afis. Si tot asa au mai fost o sumedenie de idei, unele bune altele proaste.
Afisul, totus, indiferent cum va arata in final, n-are nici cea mai mica legatura cu intrebarile pe care ti (sau ni) le-ai pus.
Am sa mai zic una si mai dura. Nu cred ca in expozitie va fi prezenta pe undeva macheta acelui avion.
Si una si mai dura. Inca nu exista cineva care sa se poata ocupa cu siguranta de relatia noi/muzeu pre si in timpul expozitiei.
Si ca sa-ti dau si o satifactie personala - in proportie de 90% exista posibilitatea ca eu sa nici nu expun :-P.
Bafta!

#45 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 03 February 2006 - 05:55 PM

crios, la Feb 3 2006, 02:43 PM, a spus:

Da Radu! E o idee. O alta idee era ca acel avion sa nici nu apara pe afis.
O alta idee era ca afisul sa fie numai scris si a mai fost o idee care spunea ca nu este cazul sa facem afis. Si tot asa au mai fost o sumedenie de idei, unele bune altele proaste.
Afisul, totus, indiferent cum va arata in final, n-are nici cea mai mica legatura cu intrebarile pe care ti (sau ni) le-ai pus.
Am sa mai zic una si mai dura. Nu cred ca in expozitie va fi prezenta pe undeva macheta acelui avion.
Si una si mai dura. Inca nu exista cineva care sa se poata ocupa cu siguranta de relatia noi/muzeu pre si in timpul expozitiei.
Si ca sa-ti dau si o satifactie personala - in proportie de 90% exista posibilitatea ca eu sa nici nu expun :-P.
Bafta!

Crios,
Nu stiu ce sa zic. Am citit de cateva ori ce ai spus si tot nu imi dau seama ce vrei sa spui. Cumva imi dau seama ca esti "inervat" dar inca nu imi dau seama de ce anume. Ce e ce "Durele" alea? Trage putin are in piept sau numara pana la zece daca nu merge.

Nu vreau raspuns la intrebari. Alea sunt intrebari retorice sau mai degraba intrebari care nu cer raspuns cum ar fi "Dormi?" sau "Crezi ca sunt prost?"

Am avut doar o nedumerire: de ce e nevoie de atata procesare a imaginii? E mai clar acum?

Nu am probleme cu afisul. Nu am probleme cu creatprul afisului. Nu am probleme cu initiativa. Nu am probleme cu initiatorul. Nu am probleme cu cei care promoveaza initiativa. Nu am probleme cu nimeni. Singurul lucru pe care am vrut sa il spun a fost ca atunci cand tot "imbunatatesti" lucruri la sange (adica Qwo Wadyx), de multe ori rezulta kitschuri. Eu cred ca era mai bine ca pe acel afis sa se vada avionul lui Vuia. Acum se vede un fel meduza deformata care poate fi confundata cu o schela sau poate niste itzari pe o craca - e cam neclar.

Daca s-a suparat cineva, e problema lui. Eu nu am intentionat sa insult pe nimeni, a fost doar o observatie. Nu-i asa Crios ca "cei cu valoare nu se supara cand sunt criticati"? :-)

HTH
Radu

#46 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 03 February 2006 - 06:19 PM

:-P Radu, durele alea era asa era un fel de haz de necaz nu o nervozitate.
Ia gandeste-te putin, 100 de ani de la primul zbor a lui Vuia fara macheta avionului.
Expozitie pentru care nu exista inca cineva de care sa se poata ocupa si pe care sa-l stim acolo la primirea machetelor si aranjarea lor si colac peste prepelita exista posibilitatea sa nici sa nu pot participa desi se tine la 15 minute de mers pe jos de la mine de acasa . :cry:
E! Ce zici?

Despre afis Z-mare a dat o expicatie mai buna deact as putea eu sa dau.

Bafta!

#47 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 February 2006 - 08:59 PM

Radub, nu e un desen tehnic, e un afis, deci e tratat ca atare! Privitorul nu trebuie sa vada detaliile tehnice ale unui aeroplan-automobil, ci o invitatie la un fel de spectacol, atit, nimic mai mult!

#48 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2006 - 02:21 AM

Afisul trebuie sa fie (si de cele mai multe ori este) un obiect informational si nu un tablou. Insa pentru a ne gadila vederea si a face legatura cu subiectul care este "vizual", apar si niste imagini care ii arata unui profan ce se afla dupa gard.
Daca s-ar pune o imagine perfecta a aparatului, ar multumi majoritatea modelistului mioritic, dar informatia scrisa (care ne spune cu precizie despre ce e vorba) ar fi inghitita de imagine.
Imi place foarte mult cum arata si as opta pentru varianta 2 ca fiind mai "aerisita".
Dupa cum spunea cineva, nu are insa prea multa importanta pentru ca nu cred ca va fi afisat pe casa de cultura din Cernavoda, ba nici pe la Universitate nu cred ca va aparea. Asa ca e mai mult o chestiune de onoare a grupului, un semn ca preocuparile incep sa devina serioase si nu se mai limiteaza la "cate zeci de machete sa aduc ?!" si pasul asta inainte (chiar daca nu e facut de toti la unison) ne poarta spre o eventuala IPMS Romania. (ho ! nu spun ca ajungem maine acolo ci ca ne apropiem).
Pacat ca aici nu prea sunt bani pentru inlesnirea unor astfel de activitati si in plus majoritatea oamenilor "seriosi" privesc cel putin cu condescendenta joaca asta cu bucatele de plastic din care nu castigi nici macar vreun gip. (mai bine ne-am apuca de manele- ai vazut aia ce afise frumoase are. E cei mai baieti misto)
Daca aceste doua lucruri ar fi stat altfel ar fi putut sa vina sa expuna si cei din tara (am fi avut ce vedea) si am fi putut sa mergem si noi astia din regat la ei cand organizeaza expozitii.
D-aia nu pot eu sa-i spun "lu sefu" ca-mi iau liber 4 zile sa ma ocup de expozitia de machete. (Vuia asta e de la PD sau de la Dinamo ?)
Mai avem pan'aici....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: jayoverhead2.jpg


#49 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 February 2006 - 09:27 AM

wurger, la Feb 4 2006, 02:21 AM, a spus:

D-aia nu pot eu sa-i spun "lu sefu" ca-mi iau liber 4 zile sa ma ocup de expozitia de machete.

Eu i-am spus-o si asa am ajuns la concluzia ca s-ar putea sa nici nu pot sa expun.
Raspunsul lui a fost ala din bancul cu vestea moartii soacrei :"Mai intai munca si pe urma distractia".
Bafta!

#50 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 05 February 2006 - 10:36 AM

crios, la Feb 4 2006, 09:27 AM, a spus:

Eu i-am spus-o si asa am ajuns la concluzia ca s-ar putea sa nici nu pot sa expun

De unde ti-a venit ideea ca trebuie sa fii prezent pentru a expune?

In alta ordine de idei, o zi o sa caut eu sa ma eliberez. Ramane de stabilit care va fi, in functie si de ceilalti.

#51 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 05 February 2006 - 05:17 PM

crios, la Feb 3 2006, 04:43 PM, a spus:

Am sa mai zic una si mai dura. Nu cred ca in expozitie va fi prezenta pe undeva macheta acelui avion.
Bafta!

Ma risc la un pariu, cred ca macar 2 avioane tot v-or fi.
Ma bazez pe Pletila si pe fotoech-ul Craciunoiu :-P

#52 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 06 February 2006 - 11:59 AM

Pe avionul facut de Pletila nu cred ca te poti baza pentru ca nu este al lui si pentru ca e agatat la mama naibii undeva, la cativa metri de pamant.

#53 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 06 February 2006 - 05:05 PM

Olaf are dreptate.Avionul ala imi apartine doar prin executie.Chiar si cu acordul proprietarului de drep,avind in vedere ca mi-am riscat viata la propriu sa il pun unde e acum...nici nu ma gindesc.De luat...hai ca mai e cum mai e da de pus inapoi...ntz.


Ramine photoetch-ul.


Desi ar mai fi o varianta de a face unul pina atunci...asta ar insemna un maraton modelistic :-P :hammer: :-)

#54 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 February 2006 - 07:29 PM

Eu zic ca merita!

#55 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 06 February 2006 - 08:55 PM

@Z-mare

Sa imi risc viata sau sa fac altul? :-P

#56 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 06 February 2006 - 10:22 PM

Risca-ti viata, e mai usor! Pana la urma acolo se poate pune o scara? Na, ca m-am ambalat dar parca un centenar fara un avion...si mai e si de-al nostru (primul care a topait :)) cu mijloace proprii). Serios acum ... chiar nu merge luat nici daca ma urc eu dupa el? Am scara din aia lunga din 3 bucati, 5 sau 7 metrii. Fac rost si de un papuc sa-l caram.

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 06 February 2006 - 10:24 PM


#57 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2006 - 11:04 PM

As putea sa va fac rost de niste saltele... In caz de orice eventualitate, mai ales daca se urca Olaf dupa el :-P

#58 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 February 2006 - 10:04 AM

Citeaza

Eu zic ca merita!
Pletila, chiar daca cunosc vreo doi agenti de asigurare pe viata, ma refeream strict....sa faci altul :-P

#59 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2006 - 10:46 AM

As,dorii,sa,particip,si,eu,la,expozitie,cu,cateva,machete,se,poate?

(scuze,maniera,de,scriere,cu,virgule,dar,am,tastatura,defecta,si,nu,bate,spatiul
intre,cuvinte)

#60 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 07 February 2006 - 10:56 AM

bogy, la Feb 7 2006, 10:46 AM, a spus:

As,dorii,sa,particip,si,eu,la,expozitie,cu,cateva,machete,se,poate?

Nu cred ca are cineva un raspuns la intrebarea ta. :hammer:
Numai tu poti sti daca poti sa participi sau nu poti. :-P
Si nu mai pune intrebari fara rost :-)
Bafta!

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi