Forum Machete,Modelism,Hobby: Bărcuța de la SIB - Metoda Gabier - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bărcuța de la SIB - Metoda Gabier Adică nu metoda Baranov, nici versiunea DeA.

#1 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 05 May 2012 - 10:08 PM

Deoarece lumea este nemulțumită de bărcuța SIB-ului în varianta DeA, iar Leo2003 a făcut o versiune postată în topicul SIB-ului și george_s face o variantă conform metodei Baranov, eu m-am hotărât să încerc să o fac conform metodei Gabier.

Metoda a fost prezentată de Traian în topicul SIB-ului, iar detalii suplimentare se găsesc pe situl lui Gabier.

În acestă postare o să copiez calapodul, pe care l-am prezentat în topicul SIB-ului:

Calapodul

Nu am lucrat după un plan anume. Am mers pe proporțiile 3:1 între lungime:lățime care am citit că ar fi fost proporția în epocă. La scară reală, barca mea va avea 4,5 m lungime și 1,5 m lățime, iar în model cam 9 cm lungime și 3 cm lățime. Am verificat ca omul să poată intra prin tambuchiurile de lângă ea.

Gabier propune ca acest calapod să fie făcut din straturi de lemn cu nuanțe diferite și grosimea de 2-3 mm (nu trebuie să fie egale), căci variația culorii ajută la realizarea simetriei. Eu n-am avut scândurele, așa că am cioplit dintr-o bucată de lemn de brad și am verificat formele ochiometric și trăgînd o linie de apă așa cum se trasează piesele. Bineînțeles că inițial această linie nu era simentrică și am tot șlefuit, până mi s-a părut suficient de simetric.

Scara calapodului este 1 cm între liniile trasate pe fața superioară („punte”, dar calapodul este mai înalt decât va fi bordul liber).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: BG-calapod1.jpg
  • Imagine atasata: BG-calapod2.jpg


#2 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 05 May 2012 - 10:18 PM

Îmi cer scuze pentru postările consecutive, mi-e mai ușor să comentez pozele așa.

Coastele

Mi-am zis că vreo duzină ajung (și exemplul lui Gabier are cam tot atâtea).
Sunt făcute din furnir de 2 x 0,8 mm. Acum, mi se par cam late, data viitoare o să le fac mai înguste.

Am șlefuit puțin zona chilei și a filelor de galbord. Am lipit o filă care va veni în dreptul chilei. O clipă m-am gândit dacă să nu lipesc acolo direct chila, dar apoi mi s-a părut că ar fi mult mai greu de șlefuit. Cum încă nu m-am hotărât cât de lată va fi chila (2 mm mi se pare mult), am pus acolo o filă îngustă. În poze este și rezultatul după uscare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: BG-coaste1.jpg
  • Imagine atasata: BG-coaste2.jpg
  • Imagine atasata: BG-coaste3.jpg


#3 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 07 May 2012 - 07:02 PM

Filarea

Odată rigidizate cât de cât am șlefuit marginile coastelor. Apoi am filat, exact ca la SIB, cu același material, furnir de 0,8. Datorită grosimii mici n-am putut șlefui bine filele pe cant (sunt prea elastice).
Primele două imagini arată aspecte de la filare, următoarele două rezultatul după șlefuire, iar ultima după vopsire. Nu am îndepărtat praful dintre file și am pus o picătură de aracet în vopseaua acrilică, așa că praful dintre file a devenit „stuc”.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: BG-filare1.jpg
  • Imagine atasata: BG-filare2.jpg
  • Imagine atasata: BG-filare3.jpg
  • Imagine atasata: BG-filare4.jpg
  • Imagine atasata: BG-filare5.jpg


#4 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 08 May 2012 - 07:21 PM

Ei, bunica lui Gabier și-a făcut degeaba griji cu atenienii. La mine coastele erau doar împănate în găuri, nu lipite, așa că am extras relativ ușor corpul de pe calapod. Era bine dacă înveleam calapodul în zona etravei cu un scotch, dar nici așa n-au fost probleme serioase.

Gabier lipește o bucată de furnir drept oglinda de la pupa și o fasonează apoi. Eu am zis să confecționez oglinda, s-o lipesc pe ultima coastă și apoi să tund filele de bordaj în zonă.

Apoi am pus-o la loc pe calapod și am fericit-o cu o chilă 2 x 2, că așa material am avut (resturi de la SIB). Cu etamboul și celelalte piese am ajuns cum arată în a doua poză.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: BG-interior.jpg
  • Imagine atasata: BG-chila.jpg


#5 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 09 May 2012 - 07:20 AM

Foarte, foarte faina! :clapping:

#6 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 09 May 2012 - 10:50 AM

:clapping: Doar o observatie de care sa tii seama pe viitor. La barci etrava e mai dreapta, rezultanta fiind o prova mai larga, rotunjita. Formele lungi si ascutite sunt caracteristice pentru salupele de viteza. De coaste ai zis. Ca sa poti slefui pe cant fasii subtiri, le pui mai multe una langa alta pe o suprafata dreapta, intre doua fasii dintr-un material mai rezistent, placaj sau chiar baghete de grosimea filelor, si slefuiesti in bloc. Nu trebuiesc neaparat esente diferite pentru ..linierea'' calapodului, daca sunt folosite mai multe placute subtiri lipite pana la grosimea necesara, la finisare liniile sunt suficient de vizibile. Si varianta lilierii cu creionul e la fel de buna. Pentru a usura munca recomand balsa, e usor de lucrat si suficient de rezistent pentru scop, bradul, in special pentru piese mici e greu de lucrat datorita fibrei. Oglinda se prinde sub file, nu peste file, asa ca e corect cum ai procedat.

Aceasta postare a fost editata de traian: 09 May 2012 - 10:52 AM


#7 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 09 May 2012 - 03:46 PM

@Leo2003: Mulțumesc pentru încurajări. :-)

@Traian: Mulțumesc pentru indicații.
Bărcile pe care le-am văzut erau cele trase pe plajă la mare, și aveau niște forme foarte elegante, dar care în acest moment mi se par prea dificile pentru mine. Am reținut că fundul trebuie să fie mai plat și etrava legată mai în unghi cu chila. Data viitoare voi ține cont și voi lucra după un plan.
Am înțeles cum e cu șlefuirea filelor de lățime constantă. Însă eu nu știu să filez o barcă cu file de lățime constantă, iar Gabier prezenta niște file mai înguste la capete. Și mai e ceva: datorită formei bombate a corpului, filele trebuie șlefuite înclinat, ca doagele butoaielor. La SIB așa am făcut, dar astea erau prea mici.
-----

Acum am altă problemă: copastia.
Gabier zice să decupăm dintr-o foaie o piesă după tot conturul bărcii și să-l lipim. Problema este că piesa nu va fi „pe fibră”, deci nu va avea nicio rezistență și nu va ajuta la menținerea formei bărcii. Carcasa este și ea foarte puțin rigidă și speram s-o rigidizez cu copastia. Lăsând deoparte faptul că materialele date de DeA nu sunt nici ele debitate pe fibră :bang: , aș avea nevoie de niște baghete de 2 x 1, pe care să le pot curba atât pe cant, cât și pe grosime. Mă tem că atașarea acestora de carcasă va deforma carcasa, așa că o să fac întâi amenajările interioare, ca banchetele să rigidizeze barca, ca să pot pune inele de cauciuc. Poate găsesc un material mai bun sau îmi vine o idee între timp, că dacă nu, va trebui să fac cum zice Gabier.

#8 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 09 May 2012 - 06:30 PM

Filele sunt destul de subtiri pentru a nu fi strict necesar slefuirea inclinata a canturilor, daca se pasuiesc bine e suficient aracetul care sa complecteze spatiul. Ajustarea la forma se poare face si direct pe calapod, fiecare fila in parte dupa ce e fixata, cat sa se potriveasca cu urmatoarea. Atasez cateva poze. Structura barcutei asa cum e in schita e general valabila si ar trebui sa ofere suficienta rezistenta bordajului. A doua schita e multumitoare pentru o barcuta mai mica.
Si cateva poze cu abordarea metodei DeAgostini a unui constructor a Victoryei. Barca e alt model dar structura e cam aceeasi. Primele poze cu filarea. Pe exterior, sub copastie e un brau care se poate profila inainte de lipire. La urmatoarele se vede la interior un curent lateral pe care se sprijina banchetii si care impreuna cu braul intareste bordajul. Copastia se poate curba linistit dupa forma sau se poate trasa pe o fila mai lata si taia direct curbata, eventual primar doar la interior urmand ca exteriorul sa fie ajustat dupa lipire. Sau se poate merge si pe varianta cu dame ( nu va ganditi la prostii, asa se cheama locasurile decupate in bordaj in care se aseaza ramele si care inlocuiesc strapazanele )

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: img_fqu3l7609335611.gif
  • Imagine atasata: 26.jpg
  • Imagine atasata: 27.jpg
  • Imagine atasata: 30.jpg
  • Imagine atasata: 31.jpg
  • Imagine atasata: front%20view.jpg
  • Imagine atasata: image20a.jpg


#9 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 12 May 2012 - 02:08 PM

Îi mulțumesc lui Traian pentru indicații, au fost deosebit de interesante. :hi:

Am făcut ceva amenajări interioare, ca să pot lipi banchetele, ca să rigidizez coca, căci copastiile vin strânse cu elastice la lipire.
Cu vâslele, voi merge pe varianta broaște + strapazane.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: BG-interior2.JPG
  • Imagine atasata: BG-om.jpg


#10 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 16 May 2012 - 10:51 AM

Copastia

Pentru mine, care n-am mai făcut și n-am avut de unde vedea cum se face a fost o experiență. :bang:
Inițial am încercat să îndoi la apă o baghetă de 2 x 1, dar am reușit neam. Bagheta a flambat, n-am putut-o fixa nicicum în poziție.
Până la urmă, am îndoit la apă pe calapod o baghetă de bordaj de 5 x 2 mm. După uscare am încercat s-o tai longitudinal cu un fierăstrău de traforaj Proxxon care îl avem în atelier - n-am reușit, pânza devia. Ori mașina, ori „meseriașul”... :pardon: Așa că am apelat la brișcă (cutter) + ajustarea unghiilor pe șmirghel. Rezultatul în poză.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: BG-copastie.jpg


#11 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 16 May 2012 - 09:24 PM

rezultaul mi se pare unul foarte bun.pe viitor poti indoi baghetele de dimensiuni mici(2x1,1x1) fara sa le rupi cu ajutorul unui ciocan de lipit (letcon)conectat la o priza.bagheta se uda bine ,dupa care se muleaza pe ciocanul de lipit putin cite putin.nu trebuie lasata bagheta prea mult pe ciocan,pt ca se arde.se introduce iar in apa dupa care se repetea figura cu mulatul pe ciocan.in felul acesta incet ,dar sigur se indoaie o bagheta de dimensiuni mici si la 180 de grade pe un diametru de 5 mm,si chiar si mai mic.

#12 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 17 May 2012 - 03:21 PM

@jeli: Mulțumesc, o să încerc.

Vâslele

Setul de vâsle este în prima poză. Cioplite cu cutterul din frigărui de bambus.

Să ne dăm în bărci... În cele două poze următoare este prima (și ultima) oară când avem ocazia să vâslim puțin :crazy: înainte de a o imobiliza pe vecie. :cray:

Inițial am făcut banchetele mai late, am vrut să le ofer „confort la c...”, dar nu merge. Așa că le-am îngustat. Dimensiunile finale sunt cele din a patra poză. În topicul SIB-ului am pus o poză cum încape pe bocaport.

Va mai primi o parâmă de legare. Butoiașul cu rom, cufărașul cu aur... să mai aștepte ei... :-P
Aștept încă sugestii de la voi înainte de a o lăcui (mat).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: BG-vasle.jpg
  • Imagine atasata: BG-vasle2.jpg
  • Imagine atasata: BG-vasle3.jpg
  • Imagine atasata: BG-dimensiuni.jpg

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 17 May 2012 - 03:36 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi