Forum Machete,Modelism,Hobby: AEROMAGAZIN Nr.24 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

AEROMAGAZIN Nr.24

#1 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 27 March 2006 - 01:40 PM

Trebuie sa apara cat de repede ....
Ori a intrat la tipografie, sau chiar a iesit ?! :-? Ceva in genul asta ... :-D

Pe coperta cica DR.1 al lui Goering ....

#2 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 27 March 2006 - 01:44 PM

Sper sa scrie in numarul asta cum se face abonamentul si cat costa. Biata maica-mea a imbatranit cu zece ani tot scriindu-le si sunandu-i in zadar (nu raspunde nimeni) ca sa afle detaliie astea. :-D Tare as vrea sa ii sprijin dar ei nu ma lasa.
Radu

#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2006 - 01:01 AM

Cum asa ?!.....
Am auzit ca vor lansa al doilea volum la Batalia Angliei pe un iaht in mijlocul canalului manecii......
Domnii de acolo sunt proverbiali pentru realism si seriozitate.

P.S. Am toate numerele si-mi plac... Cred ca asta echivaleaza oarecum cu un abonament.

#4 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 28 March 2006 - 11:13 AM

Da Wurger,
Si eu am toate numerele, si mie imi plac (cand scriu si despre aviatia romana ca de ceilalti pot afla si din alte parti). Am abonament de la primul numar. Am facut abonament pe doi ani. Cand a expirat am mai facut unul pe inca doi ani. Numai ca e o problema. Nu stiu daca mai am abonament pentru ca ei au scos cate doua trei numere doedata. La o numaratoare a numerelor (deci nu a editiilor pentru ca sunt uneori si trei numere pe editie), mi-a cam expirat abonamentul.

Am abonament si la Modelism. Cand vine revista, ei spun cand mi se termina abonamentlul (ceea ce ajuta la reinnoire).

Aeromagazin nu spun nimic. In plus, nu scrie nicaieri in revista cat costa un abonament. Nu scrie nicaieri ce fel de abonament au, ce oferte, pe un an pe doi, pe viata. Nu scrie nicaieri in revista unde se trimit banii (care oricum nu stim cati trebuie sa fie pentru ca nu ne spun). Dau o adresa si un numar de telefon. Daca suni numarul ala, nu raspunde nimeni. Daca le scrii, nu raspunde nimeni.
Asta e problema mea.
Nu vorbesc de continut. Vorbesc de faptul ca nu ma ajuta sa cumpar un abonament. Si tare as vrea.

Intelegi acum care e supararea mea? E o eroare imensa de management. E genul de chestie care poate ucide o revista pentru ca revistele traiesc din abonamente. Numarul de abonamente dicteaza si reclamele (ai cautare, te cauta si advertiserii). Abonamentele genereaza fondurile din care se platesc articolele si tiparirea. Vanzarea la chiosc nu este eficienta pentru ca veniturile sunt mai reduse - vanzatorul si distribuitorul isi iau partea, in timp ce pretul ramane la fel. In cazul abonamentului, banul iti vine in intregime tie cu exceptia cheltuielilor de posta.
Altii iti dau oferte ca sa faci abonamente, reduceri de pret, tot felul de alte "imbolduri." Aeromagazin nici nu iti spun daca se poate face abonament.

Poate ca Aeromagazin sunt dependenti de adrenalina!

Radu

#5 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 28 March 2006 - 11:45 AM

radub, la Mar 28 2006, 11:13 AM, a spus:

Am abonament de la primul numar. Am facut abonament pe doi ani. Cand a expirat am mai facut unul pe inca doi ani. Numai ca e o problema. Nu stiu daca mai am abonament pentru ca ei au scos cate doua trei numere doedata. La o numaratoare a numerelor (deci nu a editiilor pentru ca sunt uneori si trei numere pe editie), mi-a cam expirat abonamentul.

Din cate stiu eu nu au fost editii cu mai multe numere ?! :-? Sper sa nu ma insel. Deci ar veni 24 nr. in tot atatea editii. Ce a variat a fost intervalul la care a aparut un numar. In primul an au fost 6 nr./an. Apoi 12 nr./an, ca sa revina din nou la 6 nr./an.
Radu, cand te-ai abonat, te-ai abonat pe un nr. de editii si nu neaparat pe an/ani.

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 March 2006 - 11:53 AM

Mi-am propus sa nu mai spun un cuvint despre Aeromagazin.
Dar se pare ca nu ma pot tine de promisiune. Radu, acolo e mai mult de

Citeaza

Poate ca Aeromagazin sunt dependenti de adrenalina!
, cred ca e vorba de cu totul altceva, ma abtin .....! Cind declari in editorial ca, desi stiai ca trebuie sa apara revista, o duceai intr-un dolce far niente, nu cred ca mai e vorba de adrenalina!
Abonamente cersec chiar, vezi treaba cu distribuirea gratuita a Bataliei pentru abonati. Din pacate, politica editoriala (doau, trei numere intr-unul singur, s-a uitat de a distribui revista si abonatilor, aparitie aleatorie, scaderea in calitate, promisiuni neonorate, etc) ma face sa renunt rapid la abonament avid in vedere ca roman fiind, nu cumpar blana ursului din padure si prefer sa tin vrabia in mina, chiar daca cioara de pe gard e mai mare si mai neagra!

#7 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 28 March 2006 - 12:11 PM

Da Blue-Max,
Ai dreptate, pe revista scrie doar o singura cifra.
Trebuie sa clarific ceva:
- Cifra se refera doar la numar. Cifra este numerotarea revistei/publicatiei/tipariturii in ordine numerica.
- Editia (sau un engleza "issue") este aparitia lunara sau bilunara sau trimestiala. Asta este identificata prin numele lunii.
Editia si numarul nu sunt acelasi lucru. Un numar poate contine mai multe editii.
De aia cand se face abonament anual, se face pe lunile anului nu pe numere.

Unele numere ale Aeromagazin de fapt acopera doua editii.
No.23 a fost doar pentru o editie: editia din decembrie 2005.
No.22 a fost pentru doua editii: editia din septembrie si editia din octombrie 2005
No.21 a fost pentru doua editii: editia din iunie si editia din august 2005.
No. 18 a fost pentru trei editii: editia din iulie, cea din august si cea din septembrie.
si asa mai departe.
In unul din editoariale, editorul isi cere scuze pentru faptul ca trebuie sa scoata doua editii in una.

Problema e ca nu explica nimeni daca abonamentul e facut pe numere sau pe editii. Daca numeri numerele (cifrele), mai am abonament. Daca numeri editiile, s-a cam dus abonamentul anual (adica lunile anului au fost acoperite in doar cetava numere).

Din nou, singurii care pot explica asta sunt cei care nu raspund cand sunt sunati sau li se scrie.

Radu

#8 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 28 March 2006 - 12:22 PM

Z-mare, la Mar 28 2006, 09:53 AM, a spus:

Mi-am propus sa nu mai spun un cuvint despre Aeromagazin.
Dar se pare ca nu ma pot tine de promisiune. Radu, acolo e mai mult de

Citeaza

Poate ca Aeromagazin sunt dependenti de adrenalina!
, cred ca e vorba de cu totul altceva, ma abtin .....! Cind declari in editorial ca, desi stiai ca trebuie sa apara revista, o duceai intr-un dolce far niente, nu cred ca mai e vorba de adrenalina!
Abonamente cersec chiar, vezi treaba cu distribuirea gratuita a Bataliei pentru abonati. Din pacate, politica editoriala (doau, trei numere intr-unul singur, s-a uitat de a distribui revista si abonatilor, aparitie aleatorie, scaderea in calitate, promisiuni neonorate, etc) ma face sa renunt rapid la abonament avid in vedere ca roman fiind, nu cumpar blana ursului din padure si prefer sa tin vrabia in mina, chiar daca cioara de pe gard e mai mare si mai neagra!

Z-Mare,
de fiecare data cand vine vorba de Aeromagazin, acelasi lucru se intampla. Apar discutii despre continut sau despre dedicatia personalului. Eu am spus ce am avut de spus cu alte ocazii. Nu vreau sa ma repet. Nici nu mi-am schimbat parerea.

Iata pe scurt ce cred eu, (si asta e tot, nu vreau sa mai discut asta si nici nu cer raspuns din partea nimanui): Imi plac articolele lor despre aviatia romana. Informatiile despre aviatia romana sunt atat de rare incat, ca si in cazul lui Modelism, le iert erorile si greselile, si vreau sa ii sprijin din toate puterile. Asta e tot. Nu vreau raspuns, nu vreau sa irit pe nimeni. Asta e opinia mea.

In "desertul" asta in care nu se gaseste aproape nimic despre aviatia romana, orice "oaza" e binevenita. Atritudinea multora este: "Nu vreau oaza in desert, vreau cismea la fiecare cinci metri." "Nu vreau o cladire din chirpici in mijocul desertului, vreau Mariott." Eu spun: "Multumesc. Daca nu ar fi oaza asta, m-as fi pierdut."
Asta e opinia mea. Asta e tot. Nu vreau raspuns, nu vreau sa irit pe nimeni. Asta e opinia mea.

Nu vreau sa ma erijez ca lider de opinie si nu caut prozeliti. E doar opinia mea la care am dreptul.

Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 28 March 2006 - 12:43 PM


#9 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 28 March 2006 - 01:29 PM

radub, la Mar 28 2006, 12:11 PM, a spus:

Editia si numarul nu sunt acelasi lucru. Un numar poate contine mai multe editii.
De aia cand se face abonament anual, se face pe lunile anului nu pe numere.
.......
Problema e ca nu explica nimeni daca abonamentul e facut pe numere sau pe editii. Daca numeri numerele (cifrele), mai am abonament. Daca numeri editiile, s-a cam dus abonamentul anual (adica lunile anului au fost acoperite in doar cetava numere).

Radu

Adevarat Radu, editia si nr. nu sunt in principiu acelasi lucru.
Dar in cazul asta particular la AM sunt.

Abonamentul e facut sigur pe nr. Facem pariu ?!
Sa zicem pe 100 GBP ?! :hammer:

#10 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 28 March 2006 - 01:45 PM

Blue Max,
100 GBP? :-D
E chiar asa de important pentru tine? :-D
Daca ai dreptate, foarte bine. Daca nu, nu s-a schimbat nimic.
Oricum nu rezolva problema. Problema e ca nu stiu cum se face un abonament.
Radu

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 March 2006 - 05:48 PM

Citeaza

de fiecare data cand vine vorba de Aeromagazin, acelasi lucru se intampla. Apar discutii despre continut sau despre dedicatia personalului
(sublinierea imi apartine).

Radu, iar intram in polemica si pe degeaba, noi nu rezolvam nimic! Eu nu m-am referit la continut, ci doar la seriozitate! Si asta e cu totul alteceva! Nu are nimic deaface cu ce scrie inauntru sau cu ...oaze si cismelele. Ce s-ar intimpla, sa mergem tot pe exemplul tau, daca ai fi in desert, mort de sete si cineva ti-ar spune ca peste 5 kilometri se afla, nu un hotel Matiot, ci o cocioaba si o galeata cu apa? Ai fi multumit, ca oricine de altfel! Bun, dar daca dupa ce parcurgi cei 5 kilometri, in loc de apa, gasesti un anunt sorry am fost intr-o dolce far niente asa ca apa si cocioaba le gasesti mai incolo, cam la 50 de kilometri?
Te intreb ceva: daca in vest, o revista ar anunta 12 aparitii pe an dar nu ar iesi decit cu doua (bune interesante, nimic de zis), apoi ar pomite ca anul ce urmeaza vor apare 6, dar nu e editata decit una (buna, interesanta si asata) ce s-ar intimpla cu acea revista? Ce ar zice abonatii?? Ce ar zice cititorii???
Si, ca veni vorba de abonament: iti place situatia in care esti pus???? In vest s-ar terece cu vederea un astfel de procedeu???? Nu cumva acolo revistele apar fix la data nominalizata, ba uneori cu o zi inainte????
Inca o data, continutul nu are nici o legatura cu seriozitatea fata de cel ce a platit un abonament!

#12 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 28 March 2006 - 06:41 PM

radub, la Mar 28 2006, 01:45 PM, a spus:

Blue Max,
100 GBP? :-D
E chiar asa de important pentru tine? :-D
Daca ai dreptate, foarte bine. Daca nu, nu s-a schimbat nimic.
Oricum nu rezolva problema. Problema e ca nu stiu cum se face un abonament.
Radu

Radu, ti-e teama ?! 8-)
Daca esti sigur ca ai dreptate, let's do it ! :-D
Oricum 100 GBP pt. tine sunt mult mai putini, decat pt. mine !
Sper ca nu ma vei contrazice si la asta ! :-D

Principalul e ca esti inca abonat si vei afla in timp util cum sa te abonezi ..

#13 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 28 March 2006 - 07:26 PM

Z-mare, la Mar 28 2006, 03:48 PM, a spus:

Si, ca veni vorba de abonament: iti place situatia in care esti pus????

Z-Mare,
Nu stiu ce sa zic. De ce ma intrebi asta? Asta este exact ce am spus eu ca ma supara!

Tu iti proiectezi propriile dureri si suparari pe mine in loc sa le indrepti catre cei care te supara. De ce te deranjeaza ce cred eu? E treaba mea. De exemplu, pe mine nu ma deranjeaza ce crezi tu. E treaba ta.

Asa cum am mai spus si cu alte ocazii, nu ma bag in discutiile despre "diferentele dintre Est si Vest." E o discutie inutila.

Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 28 March 2006 - 07:27 PM


#14 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 28 March 2006 - 07:35 PM

Blue-Max, la Mar 28 2006, 04:41 PM, a spus:

Radu, ti-e teama ?! 8-)
Daca esti sigur ca ai dreptate, let's do it ! :-D
Oricum 100 GBP pt. tine sunt mult mai putini, decat pt. mine !
Sper ca nu ma vei contrazice si la asta ! :-D

Principalul e ca esti inca abonat si vei afla in timp util cum sa te abonezi ..

Blue Max,
Poate mi-e teama :-D
Nu cred ca e un subiect care merita atat de multi bani (iar 100 de lire sterline e o suma destul de mare de bani orice ai spune tu - te contrazic).
Nu sunt atat de orgolios. O victorie nu ma va inveseli iar o infrangere nu ma va intrista. :-D
Radu

#15 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2006 - 07:53 PM

Oameni buni, voi nu v-ati plictisit? :-D Ca deja o tinem de mai bine de un an cu exact aceleasi discutii...

Ce e greu de inteles? Fiecare are propriul mod de a intelege ce se intampla cu AM, si de a reactiona... Nu aveti cum sa discutati in termeni de "bine sau rau".

Z-Mare, tu ce dumnezeu vrei sa spui? Nu ca n-ai avea in felul tau tangential oarecum dreptate, dar suna a "blowing in the wind". S-a batut atata apa in piua pe tema asta... Get over it!

Fiecare face ce crede ca e mai bine. PUNCT. Subliniez FACE... Restul sunt batut campii.

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 March 2006 - 08:10 PM

Citeaza

Mi-am propus sa nu mai spun un cuvint despre Aeromagazin.
Dupa cum vezi imi propusesem...dar acum chiar ca nu mai zic nimic :-D

#17 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2006 - 08:17 PM

O decizie buna... :-D

#18 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 29 March 2006 - 07:42 AM

Sincer sa fiu cred ca se face prea multa polemica pe tema AM...in schimb cei de acolo ce fac??? :-D Eu unul m-am resemnat prin urmare nu imi ramane decat sa cumpar revista cand apare la chiosc in rest...no comment!!! :-D

#19 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 29 March 2006 - 03:31 PM

Cel mai corect cu putinta o cumperi cind apare shi rizi sau plingi dupa aceea ce sa imi fac inima rea cu abonament ca shi asha tio trimt cind au chef

#20 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 30 March 2006 - 11:17 AM

O rugaminte am legata de treaba asta cu Aeromagazin: primul care o gaseste sa dea un anunt.
Se pare ca asta e singura modalitate de a ajunge in posesia ei :bang:
In ceea ce priveste suplimentul cu Batalia Angliei, deja nu mai imi fac sperante.

Aceasta postare a fost editata de grek: 30 March 2006 - 11:18 AM


Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi