Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR 81 C No. 320 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IAR 81 C No. 320 Kit lcaerodesign scara 1/48

#41 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 August 2013 - 03:46 PM

Citeaza

Ma intreb - dece a fost facuta asa?
M-am uitat pe desenele mele si prin poze. Nu se vede nimic acolo. Insa, atit in desenele de la Modelism, cit si in cartea lui RaduB, pafina 79 si in poze din cartea lui Dan Antoniu, pagina 179, 175, 170, acolo se vede o mica distanta intre cele doua piese, adica inel si elice. Probabil ca in kit, acolo fiind zone de lipitura, s-a propus acel umar.

#42 Useril este offline   mamutel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 15-August 07

Postat 21 August 2013 - 04:38 PM

Vezi postareatibi22, la 21 August 2013 - 09:08 AM, a spus:

Doar niste mici progrese. Am dat de belele, in primul rind la inelul NACA. Ceva nu imi da bine deoarece in momentul in care doresc sa montez cele doua componente de rasina ( R6 si R4) care vin unite cu PE-urile in forma de V (PE 33) acestea par a fi putin mai scurte. Le-am montat asa cum a facut Florin dar el nu retin sa fi semnalat problemele astea. Ca avertisment pentru cei care vor cosntruii macheta baza acelor PE uri V -uri sa nu le taiati la semn, ci undeva mai jos cu aproximativ 1 mm! Eu le-am taiat la semn si nu imi da bine inca. Incerc sa imi construiesc un dispozitiv prin care sa centrez perfect piesele.

Imagine postata

Mai am o alta problema tot acolo pe care dupa instructiuni nu o intelege. Piese R 4 are infata o proemintenta cilindrica de aproximativ 1 mm care este mai mica in diametru decit restul cilindrului. Din fotografii, intre coafa elicei si acel cilindru nu vad sa existe acea "treapta". Ma intreb - dece a fost facuta asa? Trebuie pilita toata treapta aia? Please help!

Imagine postata

Cockpitul este aproape finalizat. Am reusit sa montez tabloul de bord, urmaza sa mai adaug niste fire in spatele tabloului de bord pentru a simula cablurile de la aparatele de masura si am sa mai adaug niste tije tot acolo. Lipirea am facut-o cu Gator Glue. Mai am de modificat mansa, deocamdata ma gindesc de unde sa tai si cu ce sa-l inlocuiesc...

Zona cu semnul intrebarii trebuie taiata. Am crezut ca vor fi probleme la turnare in caz ca acel capacel este prea subtire si de aceea are suplimentul acela. La machetele din loturile mai noi aceasta problema nu mai exista.In legatura cu PE-urile mai scurte .... nu imi dau seama de ce nu iti ajung la dimensiuni. Incearca sa le pui un pic mai in fata. Daca nu si nu, gasim o solutie.




#43 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 21 August 2013 - 10:36 PM

Va multumesc pentru raspunsuri.

@mamutel : am inteles, voi taia toata bucata din fata . Legat de PE-uri, ele sunt lipite exact la semn. Am sa imi concep un dispozitiv prin care sper sa imi usurez munca si sper sa pot lipii asa la limita cum sunt PE-urile de butuc. Asa cum i-am spus la Z-mare intr-o discutie telefonica, exact de zona asta mi-a fost cel mai tare teama la macheta asta.

#44 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 09 October 2013 - 06:32 PM

Cu Spitfire-ul pus in asteptarea partnerului de grund si Alclad am reinceput lucrul la IAR.

Imagine postata

Z-mare a facut niste completari la cockpit care cred ca le voi aduga si eu in zilele acestea dupa care am sa inchid fuselajul.
Momentan am reusit sa schimb manerul mansei. Pentru mine a fost putin mai greu deoarece mansa era deja lipita de podea si podeaua de jumatatea de fuselaj. Am tras si niste fire din spatele panoului de bord. Am folosit fire de plumb de 0,2 mm.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Am lipit si fotoinciziile pentru usile trenului de aterizare, totul am mers cu mult mai usor decit lipirea celor doua componente de rasina care formeaza usa!

Imagine postata

Sper sa revin curind cu noutati.

#45 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 October 2013 - 07:20 PM

E bine, cu ceva observatii.
- unele firele pentru aparatura sunt cam groase (0,2 x48= 9,6 mm). Un fir de 0,1 ar fi aratat mult mai bine. Pentru aparatele penumatice e bine. Atentie, nu toate aparatele au fir in spate! De exemplu indicatorul viraj - glisada ( indicatorul cu bila si limba), ceasul de bord, busola
- cutia de sigurante, singulara, din partea superioara, lipseste la IAR81, apare in plus, pe laterala o alta cutie cu sigurante automate.
- pe aceeasi parte cu sigurantele, sus de tot, se afla butonul pentru contactul general.
- traseul firelor vine mai jos, sub nivelul podelei si scaunului.
Imi place uzura, sper se reusesc si eu una la fel.
Spor in continuare

#46 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 11 December 2014 - 11:13 PM

A ramas in acelasi stadiu?

#47 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 12 December 2014 - 11:49 AM

Salut,

Fata de aceste poze este putin mai inaintat dar nu am facut inca poze. Momentan proiectul este dat deoparte dar am sa reiau lucrul anul viitor, dupa luna Aprilie.

#48 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 13 December 2014 - 04:04 PM

Doar sa nu ajungi sa ai prea multe machete in lucru si sa nu mai sti de care sa te apuci.

Ma tenteaza sa ma apuc de IAR-urile mele la 1/32, dar inca nu sunt hotarat in privinta inmatricularilor, probabil 429 si 381.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi