Forum Machete,Modelism,Hobby: Ghid - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ghid Caut niste sfaturi de la machetisti

#1 Useril este offline   Bogdan_Constantin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 29-January 13
  • Location:Timisoara, Romania
  • Interests:Aviatie, Modelism, Istorie

Postat 05 July 2013 - 08:58 PM

Buna seara,

Imi puteti posta un ghid/model pe care voi il urmati cand faceti o macheta? Ceva de genul:
Step1:Exersarea asamblarii
Step2:Vopsirea cockpitului si a partilor mici etc.

De asemenea va rog sa tineti cont ca eu nu am aerograf.
Multumesc!

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 July 2013 - 09:29 PM

Pe forum nu exista un astfel de "ghid", incearca sa citesti sectiunea Articole, Tehnici, Aviatie, acolo vei gasi diverse sfaturi pe care sa le urmezi la constructia unei machete.

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 09 July 2013 - 01:18 PM

Salut,
nu exista o sectiune cu acest nume, insa exista multe tutoriale cu "povesti interesante" referitoae la subiectul care te intereseaza. Incearca sa combini tehnicile descrise cu ceea ce se mai gaseste pe net, mai ales sub forma de tutoriale video, youtube.

Depinde si de ceea ce lucrezi, din ce vad la semnatura se pare ca aviatie. Aceasta deoarece exista anumite particularitati in functie de tipul machetelor care se asambleaza.

Desi nu sunt un expert in domeniu, doar un pasionat de acest frumos hobby, in viteza, pentru a putea avea un punct de plecare iata cateva idei:
- documenteaza-te bine inainte de a te apuca de o macheta, pentru a vedea combinatiile de culoare care se folosesc, daca acestea sunt conforme cu ceea ce scrie pe cutie, sau daca vrei sa faci alta inmatriculare
- citeste bine instructiunile de asamblare, si inainte de a lipi componentele, incearca o potrivire la rece, fara adeziv, pentru a nu avea surpriza ca nu se potrivesc
- piesele mici vopseste-le intotdeauna nedesprinse deoarece nu le vei putea fixa ulterior in scopul vopsirii
- se vopseste mai intai cu culori deschise si apoi cu nuante mai inchise
- daca doresti sa aplici si vopsirea cu spray (ai spus ca nu ai aerograf) sa ai mare grija la compatibilitatea vopselelor
- mai sunt multe de povestit cu privire la mascare, chituire, lacuire si aplicare de decaluri, insa acestea le gasesti pe larg in forum, nu are rost sa le repetam

Daca ai nelamuriri punctuale, in masura posibilitatilor o sa raspund si eu si probabil si alti membrii ai forumului.
Spor la lucru

#4 Useril este offline   Bogdan_Constantin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 29-January 13
  • Location:Timisoara, Romania
  • Interests:Aviatie, Modelism, Istorie

Postat 09 July 2013 - 02:36 PM

Multumesc foarte mult pentru raspuns

Da ai dreptate vreau sa lucrez pe aviatie, am un Bf-109 E-4 1/72 de la Airfix [vreau sa il fac si nu vreau sa fac vreo greseala idioata sau sa il stric cum am stricat prima mea macheta:( vezi aici )si de-aia ma tot documentez] pe care vreau sa il vopsesc cu o inmatriculare romaneasca, schema de vopsire si nume de culori insa nu am putut sa le gasesc pe stoc la niciun magazin online din romania, doar cate 1 sau 2 erau pe stoc si de cateva luni stau cu macheta pe idle dar asta-i alta poveste. Aceeasi poveste o am si cu un Mig-21 de la parcmodels ..
Voi incerca sa caut toate metodele explicate in topics-urile din acest thread.


Multumesc inca odata,
Toata stima





#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 July 2013 - 04:20 PM

Pentru Bf109, inmatriculare germana sau romaneasca, gasesti vopsele Gunze, care sunt foarte bune, aici: http://www.xaba.ro/i...n&keres=&page=1 .

#6 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 09 July 2013 - 05:54 PM

Din cīte știu eu, cea mai mare parte a Emil-urilor noastre a fost vopsită īn RLM71-Dunkelgrun pe extrados, RLM65-Hellblau pe intrados,precum și RLM04-Gelb, īnsemnele tactice galbene specifice Axei. Acum, ai avea cam următoarele opțiuni:
RLM71-Dunkelgrun : Agama N2, Humbrol 116, Gunze H-64, Tamiya XF-61
RLM65-Hellblau : Agama N5, Humbrol 65, Gunze H-67, Tamiya XF-23
RLM04-Gelb : Agama N20, Humbrol 154, Tamiya XF-3.
Bănuiesc că interiorul era RLM02-Grungrau , Agama N6, Gunze H-70, Tamiya XF-22.
Nu pot fi absolut sigur de corectitudinea echivalențelor de mai sus, dar lucrez la un tabel comprehensiv despre echivalența culorilor pe diferitele forțe aeriene din WW2.
Sper să te ajute.Noroc!
Sorin.

#7 Useril este offline   Bogdan_Constantin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 29-January 13
  • Location:Timisoara, Romania
  • Interests:Aviatie, Modelism, Istorie

Postat 09 July 2013 - 08:26 PM

Mulţumesc foarte mult domnule Sorin, voi īncepe să le caut din acest moment!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi