Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR 81 C, nr 446 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 14 Pagini +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IAR 81 C, nr 446

#201 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 December 2013 - 11:43 AM

Nu, capotajul este fara motor, proptit acolo pentru vopsire. Abia dupa ce il vopsesc voi monta motorul si capotajul cum trebuie.
Am totusi o nedumerire. Pozitia Crucii Regelui Mihai, pe aripi, si aria vopsite in galben pe intrados, imi sunt incerte. In (1), acestea sunt indicate asa, pe intrados
Imagine atasata: IAR 81 C_446 164.JPG
si asa pe extrados
Imagine atasata: IAR 81 C_446 165.JPG
pe cind in (2) si instructiuni ara asa, adica un galben mai lung si crucea mai aproape de fuselaj, pe intrados
Imagine atasata: IAR 81 C_446 167.JPG
si pe extrados
Imagine atasata: IAR 81 C_446 166.JPG
In (2) pozitiile crucii sunt aceleasi ca in instructiuni, probail aceasta a fost sursa de informare.
Asa ca, intrebare: cum e corect???

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 19 December 2013 - 11:45 AM


#202 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 19 December 2013 - 07:57 PM

Mari dileme?!

Mai aproape de adevăr mi se par cele din (1) cu toate ca ceva ar fi īn neregula:

Imagine atasata: IAR_81C_rearm.jpg


Mie mi se pare ca crucea depășește jos un pic capacul de muniție pe cānd īn (1) e un pic mai sus. ca lungime totala īn (1) mi se pare corecta, totuși cred (opinia mea) ca "M" sunt prea īnguste

Cu restul nu va pot ajuta ca nu sunt acasă.

Cu stima.

#203 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 19 December 2013 - 10:46 PM

Scuze pentru dublu post, nu găsesc butonul pentru edit. Curios câteodată este, câteodată nu...

Iata și un desen cu câteva explicații. Nu am avut timp sa-l postez inițial ca fiind în deplasare trebuie sa mănânc (cina) la restaurant. Scuze încă o data.
Deci:

Imagine atasata: IAR 81Cruce.jpg


Cu crucea pe intrados (în teorie trebuie sa fie la fel ca sus, ma refer la distanta fata de vârful aripii și margini) și cu partea galbena a aripii poate va ajuta altcineva.

Cu stima.

Edit: In realitate lățimea "M"-ului ar avea intre 300mm și 320mm (știu, e mult o marja de eroare de 20mm). Dimensiunea am aflat-o plecând de la proiectilele de 20mm care au lungimea de 150mm cele cu vârf rotund (nu bont sau ascuțit) cum sunt în foto.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: MG-15120.jpg

Aceasta postare a fost editata de Asgard: 19 December 2013 - 11:38 PM


#204 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 20 December 2013 - 09:53 AM

Pt pozitionare cruce se poate lua ca referinta si capacul de la magazia cartuse de la IAR 81C nr 371.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Capac 81C.JPG
  • Imagine atasata: Dungi grosime.JPG


#205 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 December 2013 - 10:14 AM

Multumiri Asgard si Cantacuzino, dar astept si parerea celor doi autori.
Lund in considerare capacul de pe 371, pozitia din instructiuni si (2) ar fi corecta, cel putin pe extrados.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 20 December 2013 - 10:17 AM


#206 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 20 December 2013 - 11:11 AM

Vezi postareaZ-mare, la 20 December 2013 - 10:14 AM, a spus:

Multumiri Asgard si Cantacuzino, dar astept si parerea celor doi autori.
Lund in considerare capacul de pe 371, pozitia din instructiuni si (2) ar fi corecta, cel putin pe extrados.



Pai Z-Mare tu lucrezi dupa pareri. :crazy:

Ai materialul pe masa. Vrei sa vina autorii sa ti aplice decalurile :rofl:

#207 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 20 December 2013 - 11:22 AM

Priviti cu atentie pozitia punctului albastru din mijlocul crucii din poza pusa de Asgard (care e si in mai multe carti): este intre capacele de munitie 2 si 3 iar "vinclul" din fata al crucii e aliniat cu anumite muchii dintre panourile aripii.

Desenul din cartea mea pe care l-a ales Z-mare este pentru I.A.R.80-C cu tunuri Ikaria care are cu totul alte capace. De aia iese "cu erori" comparatia! E mai bine sa va uitati la alinierea crucii cu muchiile dintre panouri.

Daca aveti coala de decaluri pentru I.A.R.81-C de la RB Productions (iar pentru cei care nu o au exista si poze pe internet), ati putea gasi acolo date despre pozitia acestor insemne pe acesta versiune a avionului.
Uite aici un exemplu: http://www.ultracast...structions4.jpg

Instructiunile din kit sunt incorecte, crucea e pusa prea spre interior iar segmentul galben de sub aripa e prea mare (e de Barbarossa!)

Exista destule poze in cartile existente care pot clarifica acest lucru.

Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 20 December 2013 - 12:05 PM


#208 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 December 2013 - 02:14 PM

Sper sa nu stirnesc iarasi discutii aprinse, dar eu vreau sa ma lamuresc pe deplin, asa ca luati cele ce urmeaza ca pe neintelegerile unui batut in cap. :whistle: Cantacuzino, cum ziceam, acea placa imi arata ca, pe extrados cel putin, ce in (1) este adevarat. Cind am spus ca astept parerea autorilor, ma refeream la o sustinere avizata a celor afirmate de ei, iata putin diferit.
Radu, multumiri de precizare. Stiam ca desenul din carte nu se refera strict la 446, dar pozitia este valabila si pentru IAR81 C, cum se spune in explicatia la figura, asa ca am luat-o pentru celalalte repere, nu neaparat la capace pentru munitie.
Avind in vedere capacul, coroborind ci imaginea din (1) postata mai sus, si punind un "decal" la scara peste desenul din (1) referitor la 446, imi da asa:
Imagine atasata: IAR 81 C_446 169.JPG
Imagine atasata: Capac 81C.ee.jpg
Cu alte cuvinte in (1), avind in vedere ca pozitia crucii de pe capac corespunde cu cea din desen, trag concluzia ca este bine in (1), iar (2) si in instructiuni e gresit.
Acuma, avind stiind ca pozitia de pe intrados corespunde cu cea de pe extrados, pozitia pe intrados, din (1), este iarasi corecta.

#209 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 20 December 2013 - 03:00 PM

Asa cum am mai zis, "fii atent la pozitia punctului albastru". Daca faci asa, crucea se aliniaza cu piesele recuperate.

Imagine postata

Radu

#210 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 21 December 2013 - 12:43 AM

Asta ar fi varianta mea:


Imagine atasata: RB-D15 Instructions.jpg


Mulțumita dl. Cantacuzino (dimensiunile benzi albe și albastre) am făcut și crucea scara 1:1:

Imagine atasata: Cruce 300cm.png


Cu stima.

#211 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 December 2013 - 10:12 AM

Mi-e teama ca ai gresit unghiul M-ului.
Imagine atasata: IAR 81 C_446 170.JPG

#212 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 21 December 2013 - 10:47 AM

Asgard, ai gresit si cocarda. Nici un avion romanesc nu a avut vreodata o astfel de cruce.
Vezi ca subiectul crucilor a fost acoperit si in cartea lui Dan si Liviu.
Radu

#213 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 21 December 2013 - 11:52 AM

Vezi postareaAsgard, la 21 December 2013 - 12:43 AM, a spus:

Asta ar fi varianta mea:


Atasament RB-D15 Instructions.jpg


Mulțumita dl. Cantacuzino (dimensiunile benzi albe și albastre) am făcut și crucea scara 1:1:

Atasament Cruce 300cm.png


Cu stima.



Asgard, dupa cum am spus mai sus am dat ca model capacul doar pt ajutor in pozitionarea crucii la IAR 81C nicidecum pt desenarea ei integrala.
Pentru modele de cruci pe IAR80/81 (studiu dupa zeci de fotografii) in cele doua carti ( Romanian Fighter Colours si cea cu IAR80/81 de la SAM publ.) poti sa gasesti informatiile necesare.

Z-mare,
In instructiunile kit-ului referitor la inmatriculari sunt multe greseli si omisiuni ( imi pare rau sa o spun) Insasi capota de la 446 este prezentata culoare galben integrala cand in realitate doar intradosul era asa.
Recomand folosirea ca surse de informatii cele doua carti mentionate si eventual coala decaluri RB.

Aceasta postare a fost editata de Cantacuzino: 21 December 2013 - 11:56 AM


#214 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 December 2013 - 05:19 PM

Cantacuzino, am remarcat si eu cele aratate de tine. Cred ca erorile provin, fara sa fiu malitios, din (2), care cred ca a fost sursa de inspiratie. In (1), la pag 63 ete o poza cu 446 unde se vede clar cum e vopsita partea superioara a capotajului motorului.
Deocamdata o sa iau o mica pauza, de sarbatorile de sfirsit de an.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 21 December 2013 - 05:21 PM


#215 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 22 December 2013 - 12:07 AM

Buna seara.

Am mai spus-o cred pe undeva, hotărâta treaba... trebuie neapărat sa iau o pauza. Sunt atât de obosit încât nu sunt capabil sa mai vad detaliile!!!

Mulțumesc la toată lumea pentru observații și în special Dl. Cantacuzino și Radu Branzan !!!

Intradevar am făcut o eroare la desenul crucii. Am corectat-o și cred ca acum e bine:

Imagine atasata: Cruce adaos.png


Imagine atasata: Cruce 2.png


Si "dovada după care am desenat-o. Am avut-o tot timpul în fata ochilor și nu am văzut-o. Straniu...

Imagine atasata: cruce org.jpg


Cu stima.

PS: Z-mare faceți bine ca va relaxați, problema e ca la mine greul abia acum începe...

Edit: Am uitat sa specific ca culorile nu sunt cele reale. Din cauza ca desenul este destul de mare am folosit strict culorile alb, rosu, galben și albastru pentru a fi cât mai mic sa îl pot posta.
Deci culorile cruci adevărate sunt cele indicate de autorii cărților și nu cele desenate de mine.

Aceasta postare a fost editata de Asgard: 22 December 2013 - 12:14 AM


#216 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 22 December 2013 - 02:27 AM

Asgard, tot nu e corecta crucea ta. Cocarda e incorecta iar unghiurile sunt incorecte si ele.
Crucea pe care am pus-o nu are nevoie de "corectare".
Poza pusa de Cantacuzino cu acel panou a fost facuta la sfarsitul lui mai cand mai multi membri ai acestui forum ne-am intalnit in Bucuresti cu baietii care au recuperat piesele (unii si ei membri ai acestui forum) si le-am studiat pe indelete. Am facut masuratori, am facut poze, am luat esantioane. Crede-ne!
Radu

#217 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 22 December 2013 - 03:13 AM

Nu se pune problema ca nu va cred!

Nu īnțeleg totuși ce sunt astea:


Imagine atasata: 2786502.jpg


Imagine atasata: Stea.jpg


Cred ca am nevoie de-o pauza.
Oricum nu am voie sa postez nimic din cărțile dvs, dar faceți-mi o favoare și reduceți crucea desenata de mine și puneți-o peste aripa desenata de dvs (nu merge pe celelalte aripii din alte cărții, am probat deja. Cred ca a dvs e cea mai corect desenata)

Cu stima.

#218 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 22 December 2013 - 12:52 PM

Crucile erau trasate cu mana cu pensula de un om cu limitele sale. Chiar si crucile de pe aceste panouri descoperite in ultimii ani sunt diferite desi (teoretic) sunt de acelasi tip. Exista poze care arata cruci cu unghiuri diferite de la un colt la altul, cruci cu linii care nu se aliniaza de la un brat la altul. Trebuie sa acceptam o marja de eroare pentru "lucrul manual" si ocazionale mici sau mari devieri de la STAS.
Cocarda de la mijlocul crucii a fost doar redusa dar si-a pastrat proportiile.
Radu

#219 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 22 December 2013 - 01:16 PM

Mulțumirii!!!

Pai treaba cu "lucru manual" ar cam explica totul. Am văzut și eu urmele de pensula, dar m-am gāndit ca sunt doar retușuri sau reparații unde sarea vopseaua.

Poate ca cāteodată par prea "bătut īn cap" și insistent dar cred ca īn felul asta ridic orice dubiu īn privința unor detalii care nu sunt chiar īn regula.

Probabil ca cāteodată uit ca acest forum este dedicat construcțiilor de machete și nu a unui avion real...

Cu stima.

PS: In ciuda aparentelor, sa știți ca apreciez foarte mult ce ați realizat pana acum īn privință acestui avion "bătut de soarta" Si credeți-ma ca știu și ce volum de munca \ studiu este necesar pentru a "digera" toată informația..





#220 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 December 2013 - 09:31 AM

Asgard, nu poti pune toata poza, pare interesant!!!

Citeaza

Poza pusa de Cantacuzino cu acel panou a fost facuta la sfarsitul lui mai cand mai multi membri ai acestui forum ne-am intalnit in Bucuresti cu baietii care au recuperat piesele (unii si ei membri ai acestui forum) si le-am studiat pe indelete. Am facut masuratori, am facut poze, am luat esantioane. Crede-ne!
Radu, citeva cuvinte despre rezultate, nu se puteau pune si aici pe forum? Ar fi fost foarte interesant si util in acelasi timp. Nu vreau sa supar pe nimeni, este doar o rugaminte.

Arata acest topic


  • 14 Pagini +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi