Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR 81 C, nr 446 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 14 Pagini +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IAR 81 C, nr 446

#221 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 December 2013 - 08:59 PM

Poza pusa de Asgard e a unui panou descoperit de un "sapator" rus la Pitomnik. Mai multe aici: http://www.worldwar2...pic=3433&st=45#
Panourile au fost date destul de repde altcuiva care a incercat mai intai sa le vanda in Romania (mai multi am tinut legatura cu el pe aceasta tema) apoi a pus unul pe eBay care s-a licitat la un pret care nu i-a fost pe plac si le-a retras. Nu mai stiu ce a facut cu ele, dar din cate inteleg el se asteapta la sume un pic cam nerealiste. E dreptul lui, nu il critic. Am corespondat o vreme cu acest vanzator si am mai obtinut alte date. Panourile sunt poansonate cu Nr. 210 si deci cel mai probabil provin de la I.A.R.80-B Nr. 210 care s-a accidentat pe 2 Septembrie 1942 la decolare de pe aerodromul Tusov dupa care a fost reformat. Pentru ca piesele au fost gasite pe Pitomnik, cel mai probabil au fost recuperate ca piese de schimb de unde a cazut avionul si duse la un depozit acolo. Panourile arata ca au fost revopsite cel putin o data iar crucea e vopsita de mana si destul de grosolan. I.A.R.urile de la Stalingrad au fost batute de soarta si in poze arata ca vai de mama lor. Au fost revopsite acolo cu ce au avut oamenii la mana iar reparatiile erau facute pe un tren-atelier.

Cat despre ce am "descoperit" cand m-am intalnit cu arheologii la Bucuresti... Am decis sa public datele in o publicatie cand le va veni sorocul.

Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 23 December 2013 - 09:00 PM


#222 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 December 2013 - 10:29 AM

Radu, interesante precizari!! Multumiri.
Cit despre 371, nu stricau citeva cuvinte si aici, dar e f. buna si cartea, numai ca scoaet-o o data! :-D

#223 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 25 December 2013 - 12:53 PM

Crăciun fericit la toată lumea!!!!

"Asgard, nu poti pune toata poza, pare interesant!!!"

Ar mai fi astea cu interiorul lor:

Imagine atasata: Capac 1.jpg


Imagine atasata: Capac 2.jpg


Poate sunt utile pentru cei care fac machete cu capacele deschise. Atenție totuși capacele sunt de la un IAR80B.

Aici ar cam trebui făcute câteva precizări.
Când ultimul tip de cruce a fost introdus, toate avioanele care erau pe front sau în exploatare aveau crucile vechi (pag 23 din (2) avionul din prim plan are crucea veche celelalte cea noua), deci ele au fost "corectate" sau mai bine zis desenate manual!!!
Banda alba este mai mult sau mai putin rotunda la vârfurile "M"-ului și în general trasata mai "strâmb":
Imagine atasata: Stea.jpg

ar mai fi poze dar sunt "secrete de stat"

In schimb la cele care ieșeau noi din fabrica (în speță IAR81C) aveau crucea făcuta cu un șablon. Are colțurile drepte și precis conturate.(pag.173, 177 din aceeași carte, ar fi numai câteva exemple) Din nou "secrete de stat", nu pot pune poze, sorry...

Cu alte cuvinte crucea pe IAR81C ar fi asta:
Imagine atasata: Cruce buna.png

Imagine atasata: Colturi.png

Imagine atasata: Pentru Comparatie.jpg

Si o comparatie cu cele "trei" cruci:
Imagine atasata: Comparatie cruci.png


Cu stima.

PS: Tot ce-am scris sunt strict observațiile mele personale.

#224 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 December 2013 - 10:16 AM

Hai ca de de o juma' de ceas tot compar unghiuri!!! Din pacate, crucea originala, cea de pe avion (ultimile doua poze) este pusa pe o suprafata curba, deci unghiurile pot fi eronate. Compara unghiul M-ului de pe verticala cu cel de pe orizontala.
Insa, daca compar unghiul de pe placa de mai sus, poza 3, ce ai desenat tu, de dtata asta, este corect, comparind cu ce e desenat in ultima poza, dreapta, si in (1) pag. 124 jos, in acestea din urma unghiul apare putin mai ascutit. Comparind cu placa de pe 371 iar se potriveste ce ai desenat tu, in postul de mai sus. Cu decalurile nu pot compara, sunt prea mici si apar erori.
In rest, nu vad diferente care sa fie sesizabile la scara mica.

#225 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 26 December 2013 - 11:54 AM

Asa cum am mai spus, crucile au fost trasate de mana. Exista erori, nu erau toate absolut identice.
Radu

#226 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 26 December 2013 - 05:59 PM

Ok am înțeles...

Sunt curios cum veți alinia crucile la scara 1:32, dar e mult până atunci.

Cu stimă.

#227 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 26 December 2013 - 11:06 PM

Vezi postareaAsgard, la 26 December 2013 - 05:59 PM, a spus:

Ok am înțeles...

Sunt curios cum veți alinia crucile la scara 1:32, dar e mult până atunci.

Cu stimă.


Eu lucrez exclusiv la 1/32, dar daca este sa ne luam dupa fiecare micron, sau dupa fiecare umbra ce o sa apara in vreo fotografie, nu o sa mai facem in veci machete. Parerea mea! Si cel mai important lucru, le facem pentru noi, nu pentru a le demonstra unora, cam cate zecimi de milimetru are nus'ce detaliu de pe macheta. Dar asta este tot parerea mea, iar eu imi fac modelele sa-mi placa mie si sa-mi fie cu iertare daca supar pe cineva.

Sarbatori fericite!

Fl;orin

Aceasta postare a fost editata de florin13: 26 December 2013 - 11:08 PM


#228 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 26 December 2013 - 11:29 PM

Salut.


Sunt doar opinii Florin! Nimeni nu a spus ca trebuie sa faci așa sau așa!
De obicei Z-mare spune ceva de genul: Cum ma sfătuiți? Credeți ca este mai bine dacă nimeni nu spune nimic, sau dăi înainte ca este totul ok?
La urma urmei macheta cum spui tu, trebuie sa-ți placa ție. Totuși se schimba un pic situația când o faci pentru un concurs...


Cu stimă.


PS: Ma bucur ca ați intervenit, nicidecum ca ma supăr! Cel putin eu, de ceilalți, nu știu...

#229 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 26 December 2013 - 11:54 PM

Vezi postareaAsgard, la 26 December 2013 - 11:29 PM, a spus:

Salut.

Sunt doar opinii Florin! Nimeni nu a spus ca trebuie sa faci așa sau așa!
De obicei Z-mare spune ceva de genul: Cum ma sfătuiți? Credeți ca este mai bine dacă nimeni nu spune nimic, sau dăi înainte ca este totul ok?
La urma urmei macheta cum spui tu, trebuie sa-ți placa ție. Totuși se schimba un pic situația când o faci pentru un concurs...

Cu stimă.

PS: Ma bucur ca ați intervenit, nicidecum ca ma supăr! Cel putin eu, de ceilalți, nu știu...


Ma bucur ca nu te superi de cele ce le-am spus mai devreme. De obicei incerc sa aduc modelele mele cat mai aproape de adevarul istoric, dar asta nu inseamna ca o sa ma cramponez de varii detalii micrometrice, care de cele mai multe ori, fara o documentare asidua, mare majoritate a privitorilor, sau bagatorilor de seama, nici nu le observa. De aceea, intotdeauna mizez pe rezultatul final, produsul finit trebuie sa ma incante, in primul rand pe mine, ca si "constructor" si "propritar" si de abia pe urma pe cei multi bagatori de seama si mai putin cunoscatori, ierta-ta-mi fie aluzia. Dar cum asta este tot parerea mea.

#230 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 27 December 2013 - 12:05 AM

Cu tot respectul, dar suntem off topic!

O sa ma limitez doar la "SĂRBĂTORI FERICITE"

Cu stima.

PS: Credeți-ma ca știu ce se petrece. "Iertata-mi fie aluzia"

#231 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 December 2013 - 10:05 AM

Florin, oricum macheta nu poti sa o faci 100% ca in realitate, am aratat si de ce, dar vrei sa stii cuma a fost in realitate, ceea ce e cu totul altceva! Aici vorbim deja de cunoastere. E ca si cum ai vrea sa te tratezi de gripa, dar nu dai importanta micrometricului virus! :whistle:

#232 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 27 December 2013 - 11:56 AM

Vezi postareaZ-mare, la 27 December 2013 - 10:05 AM, a spus:

E ca si cum ai vrea sa te tratezi de gripa, dar nu dai importanta micrometricului virus! :whistle:


Si fiind inca in perioada sarbatorilor sfinte sa lasam virusii sa i cerceteze ( sau sa -i creeze) savantii , iar noi sa ne tratam in continuare gripele cu tuica fiarta si piper si sa ne bucuram de viata si de lucrurile simple ale ei.
:drinks:

#233 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 December 2013 - 04:56 PM

:good: :drinks:

#234 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 January 2014 - 05:36 PM

Pentru a pune mastile cu "446" si "nina", fara a strica spatierea sau alinierea, am folosit urmatorul procedeu (nu zic ca am descoperit America! :-P )
In primul rind, am taiat masca exact sub cifre, iar la "nina", am tait partea de deasupra.
Imagine atasata: IAR 81 C_446 001 (2).JPG
Apoi am facut niste repere pentru prima si ultima cifra. La "nina" am marcat inceputul literei "n". Peste masca am lipit o bucata de banda de mascare Tamiya.
Imagine atasata: IAR 81 C_446 002 (2).JPG
Am dezlipit masca, cu banda Tamiya cu tot, de pe suportul de carton, avind grija sa nu-mi ramina ceva pe suport.
Apoi, tot snamblul l-am pus pe pozitie.
Imagine atasata: IAR 81 C_446 003 (2).JPG
Am indepartat usor banda Tamiya. Am verificat corecta asezare a mastii.
Imagine atasata: IAR 81 C_446 004 (2).JPG
Am indepartat surplusul de banda de mascare.
Imagine atasata: IAR 81 C_446 005 (2).JPG
Avionul, dupa ce am vopsit partile galbene cu Tamiya X-8, cea mai apropiata culoare pentru galbenul de pe decaluri, si am pus toate mastile, e gata pentru prima vopsea de baza, RLM 76 de la Gunze.
Imagine atasata: IAR 81 C_446 006 (2).JPG
Imagine atasata: IAR 81 C_446 007.JPG
Imagine atasata: IAR 81 C_446 009 (2).JPG
Aici trebuie sa remarc ca mastile sunt putin mai mici decit decalurile, de aceea pozitia lor pare putin anapoda.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 11 January 2014 - 08:53 PM


#235 Useril este offline   pa_loo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 12-September 07

Postat 10 January 2014 - 09:08 PM

Incerc si eu o machetă de IAR-80.
Tot analizînd poze, desenele din Modelism, desenele din cartea lui Radu Brinzan am o nelămurire referitoare la zona din poza.
Dacă sa mai discutat îmi cer scuze ( un link către discutie ar fi util)

Multumesc
Imagine atasata: pic.jpg

Aceasta postare a fost editata de pa_loo: 10 January 2014 - 09:09 PM


#236 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 10 January 2014 - 10:16 PM

@ pa_loo - In baia trenului exista un capac care închidea tot. Sa discutat despre baia trenului doar cu câteva pagini în urma, pe acest topic. Desenul \ poza postata de dvs. arata faptul ca știți unde sa discutat... ?!!! Nu înțeleg unde vreți sa ajungeți...
Cu carenajele aveți dreptate, în schimb.

@Z-mare și crucea și fuselajul are erori, corect este asa:
Imagine atasata: IAR81cruce.png


Am deformat crucea la partea de sus și jos pentru ca fuselajul este oval în secțiune. Nu pot pune poze, secrete de stat.... Pag 80 din (2)
Cu aceasta ocazie am găsit și o mica eroare în profilul meu. Niturile orizontale de pe fuselajul posterior trebuiesc coborâte o idee mai jos. Multumesc mult dl Z-mare.

Cu stima.

PS: m-am saturat sa scriu "secrete de stat" și o sa scriu doar inițialele "SdS"!!!

#237 Useril este offline   pa_loo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 12-September 07

Postat 10 January 2014 - 10:44 PM

Nu mă refeream la baia trenului.
Încerc să inteleg suprafetele exterioare. Mai ales zona de asamblare aripa-fuselaj.
Zonele marcate pe model sunt diferite fată de desen (revista Modelism) . Părerea mea.

Mă interesa cum credeti că este corect.

Mulţumesc
Imagine atasata: pic (1).jpg

Aceasta postare a fost editata de pa_loo: 10 January 2014 - 10:45 PM


#238 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 10 January 2014 - 11:03 PM

Cred ca suntem un pic off topic scuze!!
Scuze pentru neînțelegere! Ma bucur ca nu ați reacționat ca majoritatea cititorilor spunându-mi ca m-am supărat!

Ok primul indiciu, întotdeauna consultați fotografiile, sunt sfinte! Planurile \ desenele... ei bine, nu vreau sa intru în polemica pe subiectul asta. Credeți-ma ca nu ajuta la nimic criticând ce sa greșit și ce nu.

Asta e cu partea din fata:
Imagine atasata: Fuselaj anterior jos.jpg


Cu partea din spate a carenajului exista o poza la pag 132 în cartea "IAR80 Le Heros Meconnu" ediția franceza. Din nefericire nu se vede tot din pricina flapsului coborât. Dar se poate deduce restul.

Cu stima.

#239 Useril este offline   atro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 10-September 07

Postat 11 January 2014 - 09:28 AM

Vezi postareapa_loo, la 10 January 2014 - 10:44 PM, a spus:

Nu mă refeream la baia trenului.
Încerc să inteleg suprafetele exterioare. Mai ales zona de asamblare aripa-fuselaj.
Zonele marcate pe model sunt diferite fată de desen (revista Modelism) . Părerea mea.

Mă interesa cum credeti că este corect.

Mulţumesc
Atasament pic (1).jpg


Salut,

Desenul nu are nici o legatura cu macheta lui Z-Mare.
Desenul este de la IAR80, macheta IAR81C.

Adrian

#240 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 January 2014 - 06:15 PM

Pa_loo, cum spunea si Atro, ai dreptate, dar desenul la care faci referire este pentru IAR80 dar numai pina la numarul 75. De la 76 in sus , desenul se schimba devenind cel care e si pe IAR 81.
Asgard, daca suprapun imaginile, masca din kit este cu aproape un milimetru mai mica, deci centru este pozitionat bine, restul....Decalurile sunt insa la dimensiuni corecte.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 11 January 2014 - 08:55 PM


Arata acest topic


  • 14 Pagini +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi