Forum Machete,Modelism,Hobby: PZL-24 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PZL-24

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 January 2014 - 05:47 PM

Va rog, numai poze schite sau detalii referitoare la subiect. Comentariile vor fi strict la subiect, adica ceva in genul IAR80-81 Walkaround Cei ce au asemenea documente sunt rugati, daca au amabilitatea, sa le puna aici.
Multumiri!

#2 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2014 - 03:51 PM

http://www.cartula.r...g2_itemId=53401

Aici e un walkaround al aparatului aflat la Muzeul Aviatiei din Istanbul.
Asemanarea fuselajului posterior cu cel al IAR-ului a dus la legenda ca "la turci" exista unul de-al nostru prezervat...

#3 Useril este offline   D4d1 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 05-June 14
  • Location:Italia

Postat 01 July 2014 - 10:01 AM

Deci, care model vrei sa construesti. PZL a fost produs in diferite modele fiecare cu caracteristicele lui. Tucia model A, C si G, Bulgaria mod. B, Romania mod E, Grecia mod. F si G. A fost produs si un singur model J si o serie H pentru unguri care nu a mai fost completata pentru ca a inceput razboiul daca nu gresesc.


In momentul in care ai ales modelul care te inreseaza o sa ti dau toate informatile de care ai nevoie.
Atentie ca modelul care este la muzeu in Turcia este reconstruti gresit. Apoi numarul 2145 a fost scris gresit pe lateralul avionului. Turci au facut comanda in 1937 la polonezi de 40 de aviona si licence-built pentru P.24 A C si G. Deci avioanele ( cele 40 mod A si C ) contruite in Plonia erau un pic diferite de cele construite la Kaiserie in Turcia. Una din diferente este chiar pozitia numarului pe fusela. Polonezi aveau litere mari pe fuselaj iar turcii aveau un numar mic pe coada avionului sub logo fabricii KTF. Dar avionul din poza este un P.24G produs in Turcia si nu in Polonia. Si mai sunt alte detalii refacute gresit dar nu ma lungesc prea mult.

P.S. cer scuze pentru greseli

P.S: eu caut partea interna cu ciucuitele de ulei apa benzina ecc de la P.24. Cineva pote sa ma ajute. Am nevoie de imagini.

#4 Useril este offline   mamutel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 15-August 07

Postat 07 December 2016 - 12:57 PM

Intenționam(eu si Setal) sa scoatem( WIP suntem undeva la 75% ) o conversie din rășina pt varianta românească ( PZL-24 E) a machetei 1/48 PZL-24 MIRAGE HOBBY.
Posibil sa încercăm si varianta PZL-11F in funcție de succesul primei variante.
Dacă aveți ceva documentație/poze asupra zonei motorului înafară de catalogul de piese de schimb va rugăm sa postați aici tot ce puteți a.i. la final, produsul sa fie "conform cu originalul".
Va mulțumim anticipat.



#5 Useril este offline   setal 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 24-November 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism

Postat 01 February 2019 - 12:09 PM

Stie cineva cu ce culoare era vopsit motorul la PZL24 E??? gri cumva iar evacuarea si admisia presupun ca negru

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 February 2019 - 01:17 PM

Motor Gnome-Rhône 14, cum a avut PZL 24
Imagine atasata: 300px-Gnome_Rhone_M05_Mars.JPG

#7 Useril este offline   mamutel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 15-August 07

Postat 01 February 2019 - 10:25 PM

Posibil gri dar nu cred ca e ca cel din imaginea de mai sus.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: img218111.jpg

Aceasta postare a fost editata de mamutel: 01 February 2019 - 10:28 PM


#8 Useril este offline   setal 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 24-November 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism

Postat 17 February 2019 - 09:40 PM

O mica dilema....stie cineva cum era vopsit PZL 24 in interiorul cabinei??? ma refer la culoarea de baza....gri, argintiu???

#9 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 08 May 2020 - 07:51 PM

Salutare,

Am o nedumerire legata de armamentul avioanelor PZL P.24E fabricate la IAR. Stie cineva daca aripa avea 4 locasuri (si capacele aferente) pentru mitraliere - similar cu cele poloneze - sau era o aripa specifica (invelis modificat) avand doar 2 locasuri (cele exterioare).
Este aproape cert ca avioanele fabricate la IAR erau echipate cu (doar) 2 mitraliere, pozitiile exterioare. In imaginile pe care le-am vazut nu zaresc carenajele semi-picatura de la evacuarea tuburilor pentru mitralierele interioare motiv pentru care inclin spre invelis specific (cel putin la intrados) pentru aripile fabricatie IAR.

Multumesc

#10 Useril este offline   olha246 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 29-February 24

Postat 29 February 2024 - 07:37 PM

Vezi postareaZ-mare, la 31 January 2014 - 05:47 PM, a spus:

Va rog, numai poze schite sau detalii referitoare la subiect. Comentariile vor fi strict la subiect, adica ceva in genul IAR80-81 Walkaround Cei ce au asemenea documente sunt rugati, daca au amabilitatea, sa le puna aici.
Multumiri!


Sunt complet de acord cu tine, de asemenea, nu-mi plac postările goale sau linkurile neclare care nu sunt relevante pentru subiect.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi