Forum Machete,Modelism,Hobby: Bambi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bambi IAR-81C 1/32 FRROM

#61 Useril este offline   LiviuM 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie , blindate , nave WW II si nu numai...

Postat 31 August 2014 - 05:42 PM

Vezi postareaMr32, la 31 August 2014 - 11:29 AM, a spus:

Referitor la varful palelor, in aceasta poza se vede clar ca Bambi are varful galben. Zona din fata filtrului arata clar ca varful este vopsit.

Imagine postata

Palele elicii sunt RLM 70, doar ca nu se vede diferenta de nuanta, comparativ cu caserola care este neagra.

Imagine postata



Vezi c-am avut dreptate cu palele... Arata bine si avionul cu nituri pe el. Am insa o nelamurire legata de vopsirea in interiorul inelului NACA, daca era gri (grund) sau, ca in cazul jumatatii ( de la Nr. 426) expusa la MMN, era vopsit olive green ca si extradosul? Sunt poze insa, cu piese de fuselaj detasate (gen capota motor, panoul central cu decupajele pt rack-ul bombei, capace acces munitie,etc.) unde interiorul pare a avea o culoare mai deschisa decat extradosul.

Spor in continuare!

Aceasta postare a fost editata de LiviuM: 31 August 2014 - 05:52 PM


#62 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 31 August 2014 - 07:24 PM

Din pacate nu exista nicio referinta exacta cu privire la stas, asa ca eu l-am facut un gri-verzui asemanator cu RLM02.

#63 Useril este offline   LiviuM 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie , blindate , nave WW II si nu numai...

Postat 01 September 2014 - 10:03 AM

Ma intreb, daca in spatele postului de pilotaj, pe coama fuselajului, era o culoare deschisa, cam cat tinea cupola neglisata (dupa parerea mea, grund gri), de ce n-ar fi aceeasi culoare si in interiorul inelului NACA. :unsure:

#64 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 03 September 2014 - 12:04 PM

Cu un pas mai aproape de final, insa n-am scapat de lucrul de care mi-a fost cel mai frica. Translucuditatea decalurilor. Daca pe intrados se mai apropie ceva de RLM04 (Gunze) si nu se prea modifica nuanta, pe extrados galbenul pus peste verde schimba un pic datele problemei. Cat au fost pe coala de decal, erau la aceeasi nuanta cu insemnele tactice, dar pe model nu prea mai seamana. Era bine daca inainte de cruci faceam un sablon si dadeam cu alb. Ca si calitate a decalurilor, sunt OK, daca era si culoarea si transparenta in regula, erau perfecte, dar asta e. Personal la urmatorul IAR, eu o sa folosesc coala de decaluri de la Radu Branzan, coala pe care vo recomand si voua. Caserola elicii a fost refacuta cu RLM70, dar ai senzatia ca este tot neagra, poate din cauza suprafetei mai mari vopsite, comparativ cu palele. Pentru inmuierea decalurilor si asezarea lor in toate liniile de panou si nituri, am folosit solutia de la Microscale Microsol.

Florin

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#65 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 03 September 2014 - 01:41 PM

Arata foarte bine. Ma intreb totusi daca la avionul real culorile de pe cruci sau cocarda erau exact la aceasi nuanta de galben cu restul partilor vopsite in aceasta culoare...

#66 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 03 September 2014 - 03:29 PM

Este foarte posibil sa nu fii fost aceeasi nuanta, dar pe mine unul ma deranjeaza nuanta in care s-a transformat.

#67 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 03 September 2014 - 08:08 PM

Imagine postata

#68 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2014 - 02:22 PM

Foarte misto weatheringul de pe coafa.
Eu nu mi-as face probleme privitor la diferenta de nuante de galben, insa da, galbenul de la cruci asa cum arata acum nu e o culoare placuta (daca putem vorbi de asta la machete - si uite ca putem)
intr-un caz asemanator am diluat putin tus rosu in future si am aplicat local, dar a fost la ghici si s-au inchis prea mult....si prea roz. Poate cu un tus maro-roscat. Exista Koh i Nor.

#69 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 04 September 2014 - 08:10 PM

N-as vrea sa risc cu diverse filtre(sincer, mi-a trecut prin cap ideea), asta moare asa. Unii colegi de forum au zis ca m-am exprimat gresit cand am folosit sintagma "galben lămâie". Dar, iata ca avem un frumos galben lămâie. Urmatorul IAR va fi desavarsit. S-au mai bine zis, urmatoarele.

Aceasta postare a fost editata de Mr32: 04 September 2014 - 08:14 PM


#70 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2014 - 08:00 AM

Florine incearca sa pui peste decaluri un alt decal de aceeasi marime si nuanta. Ai rezolva problema transluciditatii destul de elegant.

#71 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 06 September 2014 - 11:30 AM

Un alt decal existent, de aceeasi forma, este cel de la Radu Branzan. As putea sa-l pun pe ala, dar atunci ar trebui sa modific si culoarea insemnelor tactice de pe aripi si fuselaj, care in forma(culoarea) actuala, nu s-ar mai potrivi nici ele. Am zis, urmatoarele vor fi conforme.

#72 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 06 September 2014 - 08:13 PM

Poate nu este locul lor in acest topic, dar sunt unele dintre cartile care m-au determinat sa fac cat mai multe subiecte romanesti.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#73 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 07 September 2014 - 07:04 PM

Frumoasa colectia. ;-) Felicitari!
Radu

#74 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 07 September 2014 - 11:18 PM

Frumos avion si frumoasa colectie . Poate pe prima carte , daca se poate sa mai faci rost de una . Sau de unde pot sa o camand ?

Bafta !




#75 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 08 September 2014 - 08:39 AM

Vezi postareaMr32, la 06 September 2014 - 08:13 PM, a spus:

Poate nu este locul lor in acest topic, dar sunt unele dintre cartile care m-au determinat sa fac cat mai multe subiecte romanesti.

Imagine postata



Florin, felicitari pt ambele colectii ( machete si carti ) cu subiect aviatia romana.

Cornel Marandiuc a fost si este unul din cei care au aprins scanteia pt iubirea aviatiei romane ( si eroilor aviatori romani ) in vremurile cand toti aveam la indemana doar carti cu subiecte de import ( Batalia Angliei, Marele Circ etc).
Pana la aparitia cartii "Inimi cat sa cuprinda cerul patriei " asamblam machete la avioane ca Spitfire, Hurricane etc. De atunci am inceput sa iubesc doar IAR 80/81 si Bf 109 E,G pe care au zburat asii romani.
Acei Eroi Aviatori au fost scosi din anonimat pt prima data de Cornel, desi " Ei " erau vecinii nostri de bloc sau cartier, si poate ( nu poate, sigur) am si trecut in graba pe langa " Ei " fara sa stim ce grozavii au trait in razboi.

Aceeasi intrebare ca Dorin, am si eu despre prima carte. Se pare ca este o aparitie noua ( august 2014 ?) Cum se poate achizitiona ? Direct de la autor sau de la editura? Si inca ceva daca se poate o mica recenzie ( poate la subforumul pt aparitii editoriale daca exista pe aici).

Inca odata felicitari, chiar te invidiez ca stai aproape de Cornel si puteti sa va mai intalniti pt a impartasi aceasta pasiune :drinks:

#76 Useril este offline   aur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 15-February 14
  • Location:Ploiesti
  • Interests:1/72, 1/48 Scale Models

Postat 08 September 2014 - 11:59 AM

Si pe mine m-ar interesa cartea. Unde o gasesc ?

#77 Useril este offline   George_B 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 20-August 13
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane

Postat 08 September 2014 - 12:52 PM

Ma inscriu si eu pe lista amatorilor/doritorilor de lectura.

multumesc,
George

#78 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 08 September 2014 - 04:55 PM

Wash de la Flory Models. Nu am prea insistat cu wash-ul, deoarece nu am vrut sa iasa foarte murdar. Oricum, cu stratul de lac final se va mai evidentia un pic mai tare. Vor mai urma unele mici chestii de facut, urme de fum, ulei, mici rosaturi, dar in mare se cam apropie de final. Elicea si filtrul de aer sunt puse provizoriu.

Florin

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Si impreuna cu celelalte zburatoare ARR.

Imagine postata

#79 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 08 September 2014 - 05:38 PM

Hmmm,frumos le sta impreuna...banui ca urmeaza He-111,musai urmat de un Hurricane si eventual un He-112,dar nu cred sa-l produca cineva la 32.
Oricum,pana una alta da-i bataie la 80!
Spor

Aceasta postare a fost editata de axor: 08 September 2014 - 05:39 PM


#80 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 08 September 2014 - 05:57 PM

Un 111 sta deja gata in cutie si asteapta sa ajunga la proprietar. Al meu 111 mai are de asteptat mult si bine. Am alte proiecte programate. Da, va urma si un Hurri ARR si un He-112(va aparea si asa ceva la 1/32 de la Silver Wings, cel mai probabil anul viitor).

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi