Forum Machete,Modelism,Hobby: Bf 109E3 "Hai fetito!" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bf 109E3 "Hai fetito!"

#1 Useril este offline   serj 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 28-May 06

Postat 14 July 2006 - 12:43 AM

Am iceput sa ma documentez despre Messerschmitt-ul lui Ioan Dicezare si am dat de o chestie ciudata. L-am gasit inmatriculat si cu numarul 27 si cu 38... voi ce parere aveti?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: dicezare.JPG


#2 Useril este offline   serj 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 28-May 06

Postat 14 July 2006 - 12:50 AM

Si in plus sunt vopsite diferit :whistle:
Pentru pasionati de "IL-2 Sturmovik" am apucat si de un skin de 109e-4 (nu era 3) si cam asa arata in joc...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: il2.JPG

Aceasta postare a fost editata de serj: 14 July 2006 - 12:52 AM


#3 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 14 July 2006 - 01:53 AM

Salut Serj,
Bf 109 E3 "Hai fetito" a' lui Ioan Dicezare era inmatriculat cu nr. 9

http://www.worldwar2...?showtopic=1670

#4 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 14 July 2006 - 06:28 AM

"Searching documents the werk number for Bf-109 E nr 9 "Hai Fetito" was 2486"
by Cantacuzino on Mar 22 2005, 11:50 AM

27 galben a fost zburat temporar de Dicezare.
Iar genul de profil cu "albastrul" urand mult pe fuselaj, cred ca e profund gresit ... :-? Oricum nu l-am vazut pana acum ..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Bf_109E3_9galben.jpg


#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 July 2006 - 07:30 AM

Cum spunea si Blue-Max, erau cazuri cind avioanele erau "
schimbate". Cit despre acel profil cu nr 38....s-au mai vazut si E-uri romanesti in RLM 70/71 :whistle: . Asa ca nu e cazul sa fie luat in considerare!
Inca o observatie. S-ar parea ca E-urile, cel putin unele dintre ele, erau vopsite in RLM 86, un verde nitel mai deschis decit RLM70-ul de pe cele germane. Din pacate.. nimic cert. Se stia doar ca pentru export E-urile au fot vopsite in RLM 86.

#6 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 July 2006 - 10:21 AM

Z-mare, la Jul 14 2006, 05:30 AM, a spus:

Cum spunea si Blue-Max, erau cazuri cind avioanele erau "
schimbate". Cit despre acel profil cu nr 38....s-au mai vazut si E-uri romanesti in RLM 70/71 :whistle: . Asa ca nu e cazul sa fie luat in considerare!
Inca o observatie. S-ar parea ca E-urile, cel putin unele dintre ele, erau vopsite in RLM 86, un verde nitel mai deschis decit RLM70-ul de pe cele germane. Din pacate.. nimic cert. Se stia doar ca pentru export E-urile au fot vopsite in RLM 86.

Z-Mare,
M-ar interesa si pe mine sa vad un E romanesc in 70/71. Ai poze?

RLM86 nu exista. Cred ca ai vrut sa spui RLM68. RLM68 este iluzoriu si nu a fost dovedit. El a aparut prima data in capitolul "Culori de export" in cartea Monogram "The Official Monogram Painting Guide to German Aircraft 1935 - 1945" de Kenneth Merrick & Thoman H. Hitchcock. (pagina 81 are un esantion de culoare, e un verde foarte, foarte deschis asemanator verdelui interior britanic- verde ca iarba). In cele doua volume ale Classic Publications "Luftwaffe Camouflage and Markings 1933 - 1945" de acelasi Kenneth Merrick, "culorile de export" au fost dezavuate. Cu alte cuvinte, "Culorile de export" au fost o teorie vaga si nedovedita si apoi dezavuata chiar de catre cel care a lansat-o.
Teoria lui Ullman este ca asa numitele culori de export erau culorile obisnuite stiute de toti dar cu alte nume, mai "exotice"

Parerea mea e ca daca verdele romanesc a fost cumparat de la germani, putea sa fie mai degraba RLM64 (reintrodus mai tarziu ca RLM83 verde oliv inchis). Acel verde era in productie cand romanii au cumparat vopsele de la germani cum ar fi RLM63 de pe He112. Are cineva date mai exacte despre provenienta acelui verde romanesc?

Radu

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 July 2006 - 03:55 PM

Da Radub, e vorba de 68 nu 86! (86 nici nu exista, ca de altfel nici 84 :whistle: ). Datele le am din aceiasi sursa, oerecum indirect.
Cit despre E-ul romanesc in 70/71, nu mai am profilul, dar a fost pus si pe aici pe undeva, dar nu-l mai gasesc. A aparut o macheta si in FSM, cu aceleasi greseli. Le-am trimis o scrisorica de atentionare ce a fost trimisa, am inteles, autorului machetei.

#8 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 July 2006 - 06:10 PM

Salut Z-mare,
m-am prins :whistle: Credeam ca ai vreo poza.
Radu

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 July 2006 - 06:31 PM

nu, Radub, nu poza!

#10 Useril este offline   serj 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 28-May 06

Postat 16 July 2006 - 05:34 PM

:whistle: Cand sa ma apuc sa il vopesesc... NU! Rlm 71! Am kit-ul de la Parc Models si aici scrie RLM 71.
http://www.jpsmodell...op/jpsrlm_e.htm
La astia am gasit ceva despre RLM 68... nici nu stiu ce sa fac acum :-)

Aceasta postare a fost editata de serj: 16 July 2006 - 05:36 PM


#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 July 2006 - 06:52 PM

Serj, foloseste cu incredere RLM 71 din setul Revell!
Cit despre mostrele electronice....nu m-as lua dupa ele, prea multi factori aleatori intra in ecuatie!
ERATA. In intreventia mea din 14 iulie se va citi: S-ar parea ca E-urile, cel putin unele dintre ele, erau vopsite in RLM 68, un verde nitel mai deschis decit RLM71-ul de pe cele germane. Din pacate.. nimic cert. Se stia doar ca pentru export E-urile au fot vopsite in RLM 68. Cred ca pe viitor ar trebui sa fiu nitel mai atent! :whistle:

#12 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 16 July 2006 - 08:28 PM

Z-mare, la Jul 16 2006, 04:52 PM, a spus:

Se stia doar ca pentru export E-urile au fot vopsite in RLM 68

Salut Z-Mare,
De unde SE STIA asta? Care e sursa informatiei?
Radu

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 July 2006 - 08:34 PM

Citeaza

Datele le am din aceiasi sursa, oerecum indirect.
Am stris cu ceva ani in urma multe date despre RLM -uri si vopsirea avioanelor Luftwaffe. Printre surse a fost si cea citata de tine. Dar accentuez, nu am citit cartea!

#14 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 16 July 2006 - 08:45 PM

Z-Mare,
Cu ani in urma, se spunea ca RLM74/75/76 nu erau culori in sine ci amestecuri facute din culori stoc. De asemenea se credea ca pana la sfarsitul razboiului toate avioanele au fost vopsite in RLM65/70/71. Culorile 81/82/83 erau privite ca niste ciudatenii nu ca un standard.
Ce vreau sa spun prin asta? "Miturile" astea aparate cu fervoare de multi au fost prabusite unul cate unul prin informatii noi care au iesit la suprafata intre timp. Acelasi lucru s-a intamplat si cu asa numitele "culori de export."
Eu unul nu stiu cu certitudine ce culori erau Eurile romanesti, dar iti pot spune cu cea mai mare certitudine ca nu poate fi RLM68. Am trei nuantiere in fata chiar acum, iar RLM68 este un verde foarte deschis, mult mai deschis decat RLM71. Nu este sub nici o forma culoarea folosita de aviatia romana. Uita basmul cu "culorile de export", nu este adevarat - chiar cel care a lansat teoria a dezavuat-o.
HTH
Radu

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 July 2006 - 09:50 AM

Citeaza

erau vopsite in RLM 86, un verde nitel mai deschis decit RLM70-ul de pe cele germane. Din pacate.. nimic cert
Dupa cum vezi ultima propozitie spunea: Din pacate.. nimic cert. Au fost diverse teorii si supozitii. Poate era o regula ca avioanele de export sa fie vopsite altfel? Plauzibil! Dar nimic cert.
Cite despre RLM-urile 74/75/76 se spunea la un momnet dat ca ar fi fost obtinute din amestecul vopselelor de captura frantuzesti! Mai plauzibila e idea ce ele au fost obinte din amestecuri relizare pe terenurile de zbor, pentru imbunatatirea camuflajului, iar apoi au fost oficializate.

#16 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 17 July 2006 - 10:34 AM

Z-Mare,
Hai ca o luam iar pe aratura... Culorile Luftwaffe sunt poate cel mai discutat subiect din lumea modelismului, iar fiecare are propria sa "teorie". Eu iti spun ce scrie in cartile pe care le am. Eu nu folosesc Google pentru asa ceva. Pe internet, oricine poate spune ce vrea, ceea ce nu duce la aflarea adevarului ci numai la aflarea opiniei unora! Your guess is as good as mine.

Hai sa lasam speculatiile si sa ne intoarcem la subiectul acestei discutii, verdele folosit pe Eurile romanesti. NU POATE FI RLM68. RLM68 E PREA DESCHIS LA CULOARE. PUNCT. End of discussion.

Este foarte, foarte posibil sa fi fost RLM71.

HTH
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 17 July 2006 - 10:34 AM


#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 July 2006 - 11:53 AM

Citeaza

Dupa cum vezi ultima propozitie spunea: Din pacate.. nimic cert


#18 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 17 July 2006 - 12:16 PM

Z-Mare,
Deci, raspunsul tau pentru serj este...? (Arunci o stramba, il incurci pe om, iar acum te ascunzi dupa "nu e nimic cert"? :-) :whistle:)

Serj, vopseste-l RLM71, iar daca cineva te contrazice, cere dovada!

HTH
Radu

#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 July 2006 - 01:28 PM

Citeaza

Serj, foloseste cu incredere RLM 71 din setul Revell!
Cit despre mostrele electronice....nu m-as lua dupa ele, prea multi factori aleatori intra in ecuatie!
ERATA. In intreventia mea din 14 iulie se va citi: S-ar parea ca E-urile, cel putin unele dintre ele, erau vopsite in RLM 68, un verde nitel mai deschis decit RLM71-ul de pe cele germane. Din pacate.. nimic cert. Se stia doar ca pentru export E-urile au fot vopsite in RLM 68. Cred ca pe viitor ar trebui sa fiu nitel mai atent! 
Posted on Jul 16 2006, 06:52 PM
Vad ca nu sint singurul cu capul in nori pe aici! :whistle:

#20 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 17 July 2006 - 01:43 PM

Z-mare, la Jul 17 2006, 11:28 AM, a spus:

Serj, foloseste cu incredere RLM 71 din setul Revell! [EDIT] S-ar parea ca E-urile, cel putin unele dintre ele, erau vopsite in RLM 68, un verde nitel mai deschis decit RLM71-ul de pe cele germane.

Exact :whistle:
Da, ba nu , ba da, ba nu, ba da, ba nu se stie exact ...
Trebuie sa te horatasti. :-)
Radu

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi