Forum Machete,Modelism,Hobby: F-16 Fighting Falcon & Fortele Aeriene Romane - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

F-16 Fighting Falcon & Fortele Aeriene Romane Romanian Air Force F-16 Reference Page

#1 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 19 December 2014 - 03:02 AM

Ei, pana aici ne-a fost!

Imagine atasata: f-16-ro-mic.jpg

http://www.aviatiama...romani-de-f-16/

Incet-incet (sau mai degraba deja pe repede inainte!), in numai vreo doua luni de zile de la inceperea sejurului in Portugalia, primii piloti trimisi la trecere au efectuat deja zboruri in simpla...

http://www.passarode...em-f-16-em.html

Imagine atasata: f-16-ro3.jpg Imagine atasata: f-16-ro4.jpg
Imagine atasata: f-16-ro.jpg Imagine atasata: f-16-ro1.jpg
Imagine atasata: f-16-ro2.jpg


Pe masura ce mai apar informatii si imagini poate reusim sa le adunam aici - cine stie, peste vreun an s-ar putea sa ne apucam deja de machetit "pe bune" si nu doar "what-if"!? :-)

#2 Useril este offline   radu74 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 27-March 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:modelism

Postat 19 December 2014 - 06:15 PM

Salut.
Vin si te completez. Dar poate e prea devreme.
Exista o varianta de camuflaj/vopsire, dar sunt curios daca va fi aplicata. Eu personal m-am delectat si cu un A si cu un B, aplicand schema.

#3 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 19 December 2014 - 07:17 PM

Da, ai dreptate. Astept si eu sa vad daca se materializeaza.
Pana una-alta, o anumita nuanta de gri si indesirea dungilor de pe LanceR-ele care mai trec pe la Bacau m-au trimis [un pic de tot ;-) ] cu gandul la ea.

Imagine postata
http://s1024.photobu...664115.jpg.html
http://romanian-spot...-noiembrie-2014


#4 Useril este offline   cRistinel_ 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 26-November 09
  • Location:Timisoara
  • Interests:modelism feroviar si modelism din cutii cu plastice

Postat 20 December 2014 - 07:16 PM

Avem insigne noi ,oaau !

pacat ca au sa zboare baietii pe ceva similar cu coada de matura din punct de vedere al aviatiei contemporane





#5 Useril este offline   radu74 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 27-March 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:modelism

Postat 20 December 2014 - 09:24 PM

Da, avem insigne. E fain.
Eu stau si ma gandesc cum va iesi acel RAF. In speta "Romanian Air Force". Acolo unde va fi inscriptionat. Stau si ma gandesc cum sa confectionez decall-ul pentru machetele mele, la 1/48.

#6 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 21 December 2014 - 11:39 AM

Badge-urile astea 2 le-am vazut in Portugal.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: romi-roaf-.PNG
  • Imagine atasata: romi-roaf.PNG


#7 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 21 December 2014 - 08:54 PM

Frumos tricolorul cu silueta de Viper! Mai interesant decat emblemele "clasice" cu vederea de sus a avionului... click one click two :-)

#8 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 28 June 2015 - 10:45 AM

Haideti ca ne-am lins pe bot de a doua escadrila! *
Ia uitati cine si ce volte facea pe cerul patriei ieri (sa dati zoom-out la harta daca e cazul sa vedeti tot traseul...):

http://www.flightrad...n531ta/#6a4ac1f

Aveti tot in fereastra de mai sus activitatea inculpatului pe ultimele zile - pare ca a plecat de la LeBourget, a ajuns in cele din urma in Bulgaria, s-a dat o tura acolo, a venit la noi, s-a dat doua ture aici,...

Sa ne fie de bine! <_<

Imagine postata









* P.S.: nu, nu cred ca are vreo legatura si nu ne-am lins pe bot de a doua escadrila! Interesant cum insa tipii aia au folosit probabil fondul de marketing pentru a-si arata scula in partile astea de lume :huh: Ma rog, asa se zice si de Super Mushshak-urile de la BIAS ca au fost aduse pentru a fi prezentate Fortelor Aeriene... Cu deosebirea ca SM-ul, chiar daca e o licenta mai veche, zboara ca lumea! :-D

#9 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 30 June 2015 - 08:45 AM

Salutare !
In legatura cu ce ne anunta colegul @niki ,amuu io nu s ce sa zic da cei de la SAAB s au chinuit si raschinuit sa ne prezinte acel avion nou al lor si multele avantaje ce le am fii avut daca am fii optat pt Gripen si nu doar doua zboruri in fata celor din fortele aeriene adusi cu arcanu ca prin niste vremuri sa vaza noua zburatoare a licuriliului ! Nu ei au fost ceva ani si pe la toate nivelele dar cei de la noi cica au zis "pilotii isi doresc aceste F 16 ca sunt incantati de ele " si asa suna propaganda in timp ce pilotii mormaiau in barba ca nu ar fii asa . Dar deh una e sa cumperi ceva pt ai canta in struna stapanului si alta e ce ai fi vrut tu. Acu si cu astea daca va fii ordin sa cumparam , ordinu se executa nu se discuta ! Ramane de vazut daca ni se va ordona asta !!!! Ca la restul vad ca nu ni se ordona ca cica ne apara unii ! Da las ca macar vom avea "carne de tun" dupa noul proiect pt revenire la stagiul militar cica pe baza de voluntariat !

#10 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 23 July 2015 - 06:58 PM

Vizita de PR a sefului SMFA si ministrului apararii [ca brazii prajinile] la BA5 Monte Real reflectata in jurnalele diferitelor televiziuni:

- TVR (mai treaca-mearga): http://stiri.tvr.ro/...-f16_63140.html
- Digi24 (bataille de champs ^_^ la greu <_< ): http://www.digi24.ro...e+antreneaza+in
- Pro TV (... ... ma rog, Pro TV): http://stirileprotv....-escadrila.html

Aceeasi treaba documentata de catre portughezi: http://www.emfa.pt/w...a-romeno-na-ba5

***

Dincolo de protocol si alte considerente, dat fiind trecutul [si prezentul] nostru ilustru, nu am putut sa nu zambesc la vederea reprezentatiei "Tradiţii româneşti pe Tărȃm Lusitan":

Sefu' zboara...
Imagine postata Imagine postata

...la fel si subalternul!

Imagine postata

O ora de zbor cheltuita cu cap...

#11 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 24 July 2015 - 12:53 PM

P.S.:

Imagine atasata: Peace Carpathian - Copy.jpg



:friends: :wave:

#12 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 12 August 2015 - 03:10 AM

Vad acum ca epopeea portugheza a fost/ este documentata si de Cer Senin in nr. 6/ 2014, pag. 14-17...: http://www.roaf.ro/r...%206/index.html
...si nr.1-2/ 2015, pag. 10-13: http://www.roaf.ro/r...01-2/index.html


Altfel, direct de pe pagina oficiala a RoAF, prezumtivul camuflaj: http://www.roaf.ro/?page_id=4757

Imagine postata

...zici ca l-au angajat pe Axor sa se ocupe de incropirea lui! ^_^

#13 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 12 August 2015 - 02:02 PM

Paaaai,daca ne luam dupa patch-ul asta,n-arata chiar asa rau.

Aceasta postare a fost editata de axor: 12 August 2015 - 02:02 PM


#14 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 13 August 2015 - 08:31 PM

Si interpretarea mea dupa patchul de mai sus

Imagine atasata: zaA.png

Aceasta postare a fost editata de axor: 13 August 2015 - 08:41 PM


#15 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 13 August 2015 - 08:44 PM

Da, e clar! Pe tine te-au angajat astia... :acute: :-P

#16 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 14 August 2015 - 07:59 AM

Sunt curios cum vor fi vopsite. Asa cum le-ai reprezentat si tu arata putin asemanator cu Arctic Aggressor sau variantele US Navy si imi place mult. Desigur cind le vom avea sper sa obtin suficiente referinte pentru a face o macheta cit mai exacta folosind kit-ul de la Kinetic sau Hasegawa.

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 14 August 2015 - 07:59 AM


#17 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 11 April 2016 - 12:07 PM

Uitasem de topicul asta dedicat,nu cred ca ar deranja pe cineva daca repostez imaginile de saptamana trecuta

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Sursa - romanianilitary

Inmatricularile vor fi de la 15121 la 15129 pentru cele 9 simple,si probabil vor continua numerotarea cu cele 3 duble,conform aceleasi surse

In concluzie,stiam cum urma sa arate noul multirol inca din august anul trecut...insa nu eram siguri ca asa se vor intampla lucrurile.

#18 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 April 2016 - 04:05 PM

"E miştoace rău" doar că e cam vechiuțe.
Mă gândeam să-mi cumpăr un Fiat(sau Ford,Opel,VW, etc)
de prin '83, să-i pun senzori de parcare şi o " sculă" Bose de măcar 6x40 w . Aş putea să spun ca am maşină cool, nu-i aşa ?
Cam aşa şi cu Feurile astea.
Pare că mai "comprar" o escadrillia dar nu se ştie (încă) de unde. Aş propune să le luăm de la norvegieni că anul acesta tot vor să le scoată din uz pe ale lor.
Mă gândesc că am scăpa şi mai ieftin, poate plătim cu copii, măcar în parte.
Sau nu, că pe ăştia îi ia Bavernetu' oricum.
Mai am o chestie de curiozitate:
Ministrul nostru de apărare(care ne apără, deci) vorbea că ne "întărim" şi cu nişte corvete multirol, în viitorul apropiat.
Nu ştiu ce înseamnă astea, dar tare cred că ne-om "trage"
iarăşi nişte gioarse înarmate cu ...
În fine.

#19 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 12 June 2016 - 08:04 PM

Salutare. Nu am mai avut timp de machete şi de intrat pe aici dar încerc să "recuperez" şi printre altele am ajuns la acest topic.
Sunt ferm convins că unii au furat deja startul şi de-abia aşteaptă să prezinte primul MLU românesc. Până una alta aş vrea să mă bag şi eu puţin în seamăImagine postata.

Referitor la schema de vopsire, lucrurile deja sunt demult cât se poate de clare. Mai rămâne înmatricularea iar despre asta am tot citit (inclusiv aici) că va fi vorba despre numere succesive începând cu 15121. Nu am avut timp să stau să aprofundez căutările aşa că nu ştiu dacă treaba asta chiar e stabilită 100% dar sincer, eu unul cam am dubii referitor la aceste cifre iar motivele sunt simple:

1. Numerele astea sunt atipice pentru aviaţia noastră.

2. E vorba exact de înmatriculările portugheze, ceea ce mă face să cred că acele numere au rămas provizorii după vopsire şi vor mai rămâne DOAR atâta timp cât avioanele astea vor mai zbura pe cerul portughez.

3. (dar nu în ultimul rând) Cu o lună în urmă, cei de la LM au prezentat această machetă (la 1/10, cu cocarde, stenciluri bilingve RO/EN, etc.)
Imagine atasata: f-16.jpg
reprezentanţii companiei prezenţi la stand susţinând că este vorba despre varianta finală a ceea ce vom avea noi, faţă de realitate existând o singură diferenţă şi anume dotarea cu armament – mai exact, pe langă AMRAAM-uri şi Sidewinder-e (M şi XImagine postata), pe pilonul doi vor fi Maverick-uri şi Paveway-uri.

Acum rămâne de văzut ce şi cum va fi dar eu cred că varianta prezentată de cei de la LM, cu 1601 în loc de 15121 este mult mai credibilă. Vom vedea în septembrie cine a avut dreptate dar până atunci... nu vă grăbiţi cu înmatricularea machetelor. Spor la treabă!

Aceasta postare a fost editata de Claudiu-Daniel: 12 June 2016 - 08:10 PM


#20 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 19 September 2016 - 10:02 PM

Porti deschise la BA5 Monte Real.
Pilotul imi pare portughez, iar de avion nu se "trage" prea tare - pe semne ca unica pierdere a unui F-16 portughez a avut loc la un antrenament, pe vremea cand aveau un "solist", asa ca nu se mai efectueaza acrobatie. Nu in fata publicului, cel putin.

Video: Romanian Air Force F-16AM

Imagine atasata: F-16 Romania 15124 BA5 MR 18092016 porti deschise.jpg

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi