Forum Machete,Modelism,Hobby: F-16 Fighting Falcon & Fortele Aeriene Romane - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

F-16 Fighting Falcon & Fortele Aeriene Romane Romanian Air Force F-16 Reference Page

#121 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 19 February 2017 - 09:37 AM

Salutare!
Se pare ca singurul kit compatibil si cu "de toate" Imagine postata, inclusiv antenele din fata cabinei, farul lateral, placile de ranforsare de pe coama si de pe aripi, la 1:48, pare a fi cel de la Kinetic "F-16A Block 20 MLU Tiger meet 2009", cod 48036. Nu stiu, poate ma insel, dar cautandu-l la vanzare, l-am gasit doar pe ebay.Imagine postata
In fine, iata acele placi despre care se tot spune pe aici:
Imagine atasata: RanforsariDubla1.jpg
si coala de PE de la kit-ul respectiv:
Imagine atasata: inetic48036reviewme_2.jpg
Toate cele bune!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 19 February 2017 - 11:04 AM


#122 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 20 February 2017 - 09:53 AM

Kit-urile Kinetik contin diverse piese care pot fi folosite pentru constructia altor variante decit cel din cutie. Asa apar diverse componente pentru bot (antenele "bird slicers" si lampa de pe partea stinga) sau baza derivei care la varianta A si B este mai scurta decit la C si D.
La fotoinciziile pe care le-ai arata mai sus, singurele componente care nu se vor folosii sunt ranforsarile pentru bot. Dar din pozele postate in acest topic am observat o placa de ranforsare mai mica si se afla chiar in fata proeminentei (picaturii) de pe bot.

Inca o remarca la kit-urile Kinetik, eu am construit acum citva ani o dubla. Cind l-am terminat m-am bucurat dar nu iti spun cit am pilit si taiat la macheta aia. M-am jurat ca nu mai fac un F 16 Kinetik, juramaint pe care din pacate trebuie sa-l incalc in curind (daca vreau sa am un F 16 Romanesc...)

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 20 February 2017 - 09:56 AM


#123 Useril este offline   tomcat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 21-November 07
  • Location:Ludus
  • Interests:Aviatie, blindate, PC, lectura

Postat 20 February 2017 - 02:04 PM

Stie cineva unde as putea gasi doua seturi de pe-uri din astea ?

#124 Useril este offline   draebv 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 20-December 10

Postat 27 August 2017 - 12:57 PM

Buna ziua,sunt un incepator in ale modelismului si as dori daca ma poate ajuta cineva cu niste coduri de vopsele de la revell pt un f-16 romanesc.

#125 Useril este offline   Dan94 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1148
  • Inregistrat: 07-June 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie 1/48
    Blindate 1/35

Postat 27 August 2017 - 01:05 PM

Cu codurile revell e mai greu, s-ar putea sa trebuiasca sa faci si niste amestecuri.
Ce iti pot spune sigur este ca griul cel mai inchis este SM 378, pe bot este SM374, griul mediu poate fi un amestec intre Matt 75 si Matt 76, iar cea mai deschisa este Matt 76 cu un pic de alb (SM301)

#126 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 07 October 2017 - 07:22 PM

Salutare,

Desi mi-am jurat ca n-am sa fac niciodata in viata mea de machetist un F-16, uite c-am imbatranit... ochii nu ma mai tin pentru 72 asa ca intreb, ce lipseste kit-ului Tamiya 1/48 F-16C Block 25/32 pentru un RoAF? Priza si motorul sunt cele care trebuie, bird slicer-ul este, la fel rotile si capacele, cred ca si eclisele acele exterioare de intarire (alo, inginerii de la Lockheed-Martin, la IAR-80 aveam eclise interioare din anii '40), farul din stanga se poate adauga relativ usor... nu stiu cum este cu carenajul de la baza derivei. Mi-a scapat ceva important?

Multumesc de raspuns.

#127 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 22 July 2019 - 06:30 PM

Tinand cont ca F-16-urile romanesti au inceput deja misiunile de politie aeriana sub comanda nationala, au aparut cumva poze in spatiul public cu avioanele inarmate? Pana acum am vazut doar poze care arata vechile lansatoare 16S210 pe statiile 1-9 si cate o singura racheta AIM-9M(varianta captiva, de antrenament). De exemplu:
http://www.bias.aero...dnistran_30.jpg
In poza se vede si pod-ul Sniper (sunt si poze care arata Litenning-ul, dar pe vremea cand erau in Portugalia).

Pe de alta parte, e clar ca avem si AIM-120c si lansatoare LAU-129:
http://www.f-16.net/...rticle4804.html

Apar in vreo poza publica? Evident, nu e mare filozofie sa "inarmezi" o macheta de F-16, dar ar fi mai cool sa te bazezi pe o varianta reala (poza unui avion in misiune) decat pe una teoretica.

Aceasta postare a fost editata de Finn: 22 July 2019 - 06:42 PM


#128 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 25 July 2019 - 12:14 PM

Not yet. Prin iarna.

#129 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 26 July 2019 - 11:16 AM

Vezi postareaFinn, la 22 July 2019 - 06:30 PM, a spus:

Pana acum am vazut doar poze care arata vechile lansatoare 16S210 pe statiile 1-9 si cate o singura racheta AIM-9M(varianta captiva, de antrenament).

După "integrarea" avioanelor īn misiunile de poliţie aeriană au apărut filmări şi poze cu AIM-9 pe ambele lansatoare - uite, de exemplu, aici una, la o rezoluţie mai bună.


Vezi postareaFinn, la 22 July 2019 - 06:30 PM, a spus:

e clar ca avem si AIM-120c si lansatoare LAU-129

Nu prea e clar că le avem ci e clar că le VOM AVEA. Sau cel puţin eu aşa cred, că e foarte puţin probabil ca noile achiziţii să fi ajuns deja īn ţară. De ce cred asta? Īn caz contrar, cu siguranţă am fi văzut măcar vreun 120 CATM sau vreun LAU ataşat de vreun avion. Şi īn plus, dacă ar avea deja noile lansatoare, nu văd rostul de a mai ataşa 16S210 şi sub aripi - aşa cum bine se vede īn această imagine.

#130 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 26 July 2019 - 11:44 AM

Multumesc frumos! Grozave pozele. Nu le stiam. De altfel sunt primele in care vad rachete active si nu CATM. Cu cockpit-ul au aparut cumva imagini publice?

Aceasta postare a fost editata de Finn: 26 July 2019 - 11:45 AM


Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi