Forum Machete,Modelism,Hobby: Nakajima Ki-43-II Hayabusa - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nakajima Ki-43-II Hayabusa Șoimul Pelerin al Imperial Japanese Army

#21 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2015 - 11:24 AM

Ca in orice alta industrie, vanzarea trebuie tinuta la un anumit nivel si cel mai la indemana e sa promovezi puternic produse aftermarket.
Si le promovezi cum ca ar fi IN DI SPEN SA BI LE !!!
Si cumpara oamenii saracii. Spera sa nu-l mai auda pe ala care zice: Oferta speciala, editie limitata, doar acum, numai cu ajutorul etc.

#22 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 08 May 2015 - 05:08 PM

Așaaa , am ajuns și aici . Trebuie să vopsesc Șoimul īn aluminiu . Am cīteva nuanțe de Alclad II ( de la Tibi ) , anume : Aluminium , Polished aluminium , Semi-matt aluminium și Dull Aluminium . Mai am īn inventar și Tamiya XF-16 Aluminium , Humbrol 56 Aluminium . Care :diablo: e mai potrivită ??? M-ar tenta să īncerc Alclad , dar nu am vopsit niciodată cu așa ceva , am citit pe net că-i pretențios tare , că trebuie MUSAI grunduit cu negru lucios īnainte , etc . Sfaturi ?? Vă rog :help:
Mulțam !

#23 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 08 May 2015 - 07:06 PM

La Alclad-urile pe care le ai , e suficient un Surfacer 1500 obisnuit-nu e necesar negru.

Aceasta postare a fost editata de busila: 08 May 2015 - 07:06 PM


#24 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 08 May 2015 - 09:15 PM

Am citit că e bun ca primer pentru Alclad orice vopsea email , culoarea ei influențīnd īnsă rezultatul final , īntr-o mai mică sau mai mare măsură , funcție de mulți alți factori .
Evident că NU am Surfacer 1500...Pīnă acum nu am grunduit nici o machetă , nu am considerat deloc că-i nevoie , mai ales la scara asta. Offf.

#25 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 08 May 2015 - 09:27 PM

Vezi postareadakian67, la 08 May 2015 - 05:08 PM, a spus:

.... . Am cīteva nuanțe de Alclad II ( de la Tibi ) , anume : Aluminium , Polished aluminium , Semi-matt aluminium și Dull Aluminium . Mai am īn inventar și Tamiya XF-16 Aluminium , Humbrol 56 Aluminium . Care :diablo: e mai potrivită ??? M-ar tenta să īncerc Alclad , dar nu am vopsit niciodată cu așa ceva , am citit pe net că-i pretențios tare....

Spune-mi, te rog, de unde le-ai procurat. Ca tare ma mananca (stii tu unde...) sa incerc chestiile astea(m'na, sunt incepator) pentru proiectele (a)viitoare....

#26 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 09 May 2015 - 08:46 AM

Alclad-ul l-am luat cu ceva vreme īn urmă de la colegul nostru Tibi. Se găsește īnsă pe mai multe site-uri , poți comanda prin colegul Mielu .

#27 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 11 May 2015 - 01:23 PM

Am reparat ( pe cīt m-a ținut priceperea ) joncțiunile ( aripi / fuselaj , profundoare / fuselaj / capotă ) , am lustruit eu sărăcia de avion , l-am degresat īncă odată , nu a mai rămas decīt să-l "īmbrac" cu un primer. Emailic . Și lucios .

#28 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2015 - 10:05 AM

Alcladul e pretentios la mascare si manipulare.
Daca ai de gand sa faci petele alea free hand (mana gratis) nu e cazul sa te impacintezi.
Probabil solventul Alclad-ului topeste superficial stratul de grund sau email si se agata mai bine si d-aia nu sunt recomandate acrilice de apa.

#29 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 12 May 2015 - 10:14 AM

Da , petele o să le fac cu mīna gratis , mi-e lene să fac șablon pentru asta :whistle:

#30 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 12 May 2015 - 11:50 AM

...Și o să fie negru primerul , lucios Revell . Altul nu am . Da , da , ați auzit bine . Nu am nici măcar un borcănel de email lucios , altul īn afară de negru .
Shame on me... :bang:

#31 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2015 - 08:08 AM

Pentru Inspiratie:

http://arawasi-wildeagles.blogspot.ro/

#32 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 21 May 2015 - 08:11 AM

Am dat un strat de negru lucios Revell , lasat sa se usuce doua zile , apoi dat cu Alclad . Dull aluminium pe extrados si aluminium pe intrados. Pentru prima utilizare , m-am descurcat onorabil . A facut "coaja de portocala" in doua-trei locuri , dar pe suprafete mici si acoperibil cu Hinomaru sau cu camuflajul . Acum regret ca am ales dull aluminium pe extrados , ( chiar ca-i dull !! ) dar am zis ca extradosul este mult mai expus factorilor de mediu ( soare , vint , ploaie...). Am ajuns la petele verzi... Acu-i acu' !! Deocamdata nu am poze , ca scriu de la servici , mi s-a bulit laptopul...

#33 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 21 May 2015 - 11:21 AM

Pīnă la petele verzi , trebuie să vopsesc suprafețele īmpīnzite cu un soi de gri-verzui . Evident că sursele se contrazic . Unele dau flint grey ( cremene), adică un gri īnchis , care numai verzui nu este . Altele ceva care seamănă cu RLM 02 , iar altele cu un verzui deschis , cam ca Sky typeS al RAF . Cum :diablo: să-l fac ??? :help:

#34 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 May 2015 - 01:04 PM

Pīnă la urmă m-am hotărīt la un verzui deschis...Spiritul de turmă a funcționat impecabil , așa am vazut pe net că au făcut toți...Deocamdată am senzația ca nu-mi place deloc Alclad II-ul. Se dă greoi , necesită musai grund lucios , și se jupoaie destul de ușor la mascare . O să vedeți īn pozele atașate ( deloc grozave...ar trebui să fac un curs de fotografiere , dreacului , ceva , că prea-s prost la așa ceva !! ) cīteva mici urme de jupuire , pe aripi , intrados. Poate , cu timpul , cu experiența , să-mi schimb opinia.
Imagine atasata: IMG_0495.JPG
Imagine atasata: IMG_0496.JPG
Mai am īnsă destul de mascat : pentru panoul antiglare ( negru-albastru) și pentru benzile de identificare (galben) de pe bordul de atac al planurilor .
Apoi , cred că trebuie să vopsesc toate īnsemnele Hinomaru , cīt și banda+fulgerul de pe fuselaj. Decalurile sīnt prea groase , zic eu , și se vor vedea aiurea ; plus că , moț pe băț, sīnt din două componente ( alb+roșu) , așa că se īngroașă și mai mult ! Mă mai gīndesc , și asta dintr-un singur motiv : nu văd cum aș tăia perfect rotund măștile de vopsire , fără un cuter special. Mi-e să nu iase un rahat . Fără moț . Doar rahat .
Va urma , zice-se...
Sorin

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 23 May 2015 - 01:06 PM


#35 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 01 June 2015 - 04:18 PM

Am facut si panoul antiglare , un negru-albăstrui ( cam 70% negru și 30% albastru ) , precum si toate nimicurile ( elice+coafă maro roșcat , trenuri aterizare , roți , capace roți,rezervoare suplimentare, cupolă , flapsuri...)
Imagine atasata: IMG_0499.JPGImagine atasata: IMG_0500.JPG
Înainte de a vopsi și benzile galbene de identificare de pe bordul de atac al aripilor , o să mai vin cu o mînă de aluminiu , pentru retusuri și uniformizare.
Sper să termin la termen , nu am atît timp de lucru pe cît mi-aș dori .
Noroc!
PS : ca de obicei , pozele sînt de kkat. Scuze , fraților... :pardon:

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 01 June 2015 - 04:20 PM


#36 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 06 June 2015 - 04:35 PM

S-a uniformizat aluminiul , s-au dat benzile de identificare galbene, atit pe aripi cit si pe capacele trenurilor . NU mai am nici o scuza ca sa intirzii cu petele de camuflaj verzi :whistle:
P.S : daca nu stiati ( EU nu stiam !!) , Alcladul se curata foarte iute cu alcool izopropilic...Noroc c-am observat la timp , altfel iar vopseam tot avionul !!

#37 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 June 2015 - 04:03 PM

Am făcut o încercare , am confecționat din bandă de mascare ( TESA, pentru zugravi...) lată (cred că are 50mm) un șablon pentru Hinomaru de pe extradosul aripilor. Deocamdată doar albul ( Gunze ) . Nu a ieșit prea grozav , dar să zicem pasabil.
Imagine atasata: IMG_0501.JPG
Imagine atasata: IMG_0502.JPG
Pe burtă e mai simplu , cumva , nu mai are și cercul alb, e doar roșu. Și uite așa s-a amînat iar camuflarea cu verde ;-) Este foarte greoi să tot confecționezi șabloane. Pe fuselaj sînt iar două , alb/roșu , plus nesimțitele alea de fulgere și banda dinaintea derivei. Și tot nu știu dacă fulgerele erau albe , sau galbene !!!!
Pentru viitor , trebuie să-mi cumpăr bandă de mascare Tamiya cît mai lată , asta pentru mascare uz industrial este cam prea lipicioasă , iar jegul de Alclad nu rezistă...Am avut inclusiv surpriza să se jupoaie ( cam 1mmp) inclusiv verziul Tamiya -undeva la baza derivei). Numai că eu am bandă Tamiya îngustă ( de 10mm) și nu mergea să fac șabloanele pentru aripi ( care au 18mm diametru ).
Mai bine luam coala Techmod 72116 ( 30 lei , totuși... :-( ) , dar pînă venea aia, se termina campania !
PS ; Cică astea sînt culorile pentru Chutai: alb-1Chutai ; roșu-2Chutai ; galben-3Chutai ; verde-4Chutai ; albastru - Chutai Hombu . Am găsit și-o poză destul de spălăcită , care zice că-i un Ki-43-II , 50 sentai,2 chutai , Burma , 1943 , unde se vede clar fulgerul pe fuselaj , roșu cu margine albă...Dar în fundal mai este un aparat , cu fulger alb - se potrivește perfect cu marginea albă a Hinomaru...Mai sap !
Va urma , totuși.
Sorin

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 07 June 2015 - 04:26 PM


#38 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 08 June 2015 - 10:55 PM

Sorine, o intrebare: dupa ce l-ai aplicat, ai mai slefuit Alclad-ul? Nu ma pot inca baga la asa ceva, dar as incerca, la pensula, cu niscaiva metalice de la Vallejo, seria Model Air (sau chiar Scale75, stiu, radeti, le voi "importa" de la figurine). As fi tare curios de rezultat.
Ma bucur ca esti concentrat si ai spor. Chiar daca nu intervin, sa stii ca sunt niste ochi curiosi prin preajma!
Cu bine,
Nicu

Aceasta postare a fost editata de JangBogo: 08 June 2015 - 10:56 PM


#39 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 09 June 2015 - 06:33 AM

Vezi postareadakian67, la 21 May 2015 - 08:11 AM, a spus:

Am dat un strat de negru lucios Revell , lasat sa se usuce doua zile , apoi dat cu Alclad . Dull aluminium pe extrados si aluminium pe intrados. Pentru prima utiliza , m-am descurcat onorabil . A facut "coaja de portocala" in doua-trei locuri , dar pe suprafete mici si acoperibil cu Hinomaru sau cu camuflajul . Acum regret ca am ales dull aluminium pe extrados , ( chiar ca-i dull !! ) dar am zis ca extradosul este mult mai expus factorilor de mediu ( soare , vint , ploaie...). Am ajuns la petele verzi... Acu-i acu' !! Deocamdata nu am poze , ca scriu de la servici , mi s-a bulit laptopul...

Salut Sorin,

Imi vine greu sa cred ca ai coaja de portocala de la Alclad. Alcladul este atit de subtire diluat ca este imposibil sa faca asaceva! Problema ta este grundul Revell lucios. Eu am scris de atitea ori pe forum ca doar vopselele high shine (gen crom si alu.lustruit) se aplica pe o baza neagra lucioasa. Restul se aplica pe un primer normal sau o vopsea acrilica bine uscata (vezi spitfire-ul).
Alcladul se vopseste la presiune mica 0,8 - 1 bar. Maximum. La nuantele de Aluminiu nu am avut probleme de jupuire cu banda Tamiya sau banda similara care se gasea in Hornbach. Daca sa jupuit vopseaua cauza poate fi amprentele pe care probabil le lasi pe macheta sau banda de mascare neadecvata (zici ca sa luat si vopseaua Tamiya) . Mai poate fii si vopseaua Revell o cauza de incompatibilitate. Oricum,sa vopsesti cu o culoare metalica fie aluminiu, argintiu sau orice altceva, ca sa ai un finis perfect nu este usor din cauza scamelor din aer de aceea vopselele astea se aplica in multe straturi succesive.
Am vazut de curind macheta unui avion japonez vopsit de busila, a vopsit-o in mai multe nuante metalice Alclad si a avut un finis foarte bun. Vopselele sunt foarte bune, mai incearca si experimenteaza, nu tot ce gasesti pe internet ca sfat este si util.
Sa ai spor!

#40 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 09 June 2015 - 11:39 AM

Salut !
Nicu : Nu , Alclad-ul nu l-am mai șlefuit după aceea , nu este nevoie , are īntr-adevăr un grad ridicat de finețe , și o suprafață foarte arătoasă.
Tibi : Este īntr-adevăr posibil ca efectul de "coajă de portocală" să fie la vopseaua neagră , nu am observat atunci , nu se vedea prea bine și nici eu nu știam să mă uit neapărat după ceva. Evident că vopsind īn condiții casnice normale ( adică pe masa din bucătărie...), nu īn paint-box sau alte medii controlate , praful/scamele sīnt cumva imposibil de evitat .Īncerc și eu doar să limitez efectele lor. Jupuirea cel mai probabil se trage de la banda folosită , īncă nu am găsit un echivalent Tamiya īn comerț . Alclad II mi se par vopsele foarte aspectuoase , dar foarte pretențioase . Nu prea sīnt pentru īncepători .Odată cu experiența , se va īmbunătăți (cred , sper...)și rezultatul obținut. Oricum , sīnt destul de mulțumit de ele , dar...puține șanse să le mai folosesc prea curīnd . Ca orice vopsea emailică , au un miros insuportabil , deja consoarta m-a amenințat cu toate chinurile iadului dacă mai fac duhoare īn casă :crazy: De abia īmi tolerează mirosul de alcool ( Tamiya / Gunze ) , sīnt liniștit ( adică nu am reclamații ) doar cīnd folosesc Agama sau Vallejo.
Acum mă lupt să confecționez măștile pentru Hinomaru de pe fuselaj, fulgere și banda dinaintea derivei . Muncă de Sisif...și asta numai din cauza rahaților de la Hasegawa , au niște decaluri de tot kkatul , īn ciuda prețurilor astonomice la kituri :diablo:

Petele alea verzi par să fi fost vopsite de mecanicii niponi cu pistolul , evitīnd restul īnsemnelor de pe avion .Oricum , poza pe care am pus-o la postarea #4 ,pagina 1 , NU se poate folosi ca referință , am găsit undeva ( nu mai știu unde , am citit pe zeci de site-uri, tot săpīnd după referințe reale pentru lucrarea asta !! ) că este făcută tot la școala de zbor de la Akeno , īn 1944 ; Am citit deasemeni că profilul pe care o să-l reproduc nu este deocamdată documentat de nici o fotografie cunoscută , ci este făcut pe baza jurnalului ținut de Anabuki , și a interviului luat acestuia de un autor nipon , după război , cīnd Anabuki era deja lt.col īn JSDAF.
Așa că las fulgerul alb...
Mulțumesc pentru atentie și ajutor !
Sorin

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi