Forum Machete,Modelism,Hobby: Hurricane-uri Mk.1 Romanesti la 72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hurricane-uri Mk.1 Romanesti la 72

#21 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 631
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 08 July 2015 - 08:49 AM

Faine si astea.felicitari!o intrebare totusi.la nr 7 aripa are un unghi ciudat.pare indreptata in jos.sau poate mi se pare mie.14 le era cumva un ex iugoslav?

#22 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 08 July 2015 - 10:51 AM

@tibi22: Nr 14 este unul din cele trei iugoslave care au venit ulterior si din cate cunosc le-am primit in culori si camuflaj iugoslav, complet diferit de cel britanic, probabil initial le-am folosit in acele culori iugoslave insa ulterior in urma reparatiilor au fost revopsite. Dat fiind faptul ca noi foloseam vopselurile britanice, dark green si dark earth, chiar si la alte avioane (Iar-80, Pzl-11, Savoia ...) mai mult ca sigur si acest Hurricane a fost revopsit in aceste culori. Acum de ce o schema diferita de restul?? asta doar vopsitorul de atunci ne poate spune ... ceea ce cred ca nu mai este posibil ... astfel ne putem da doar cu parerea ... eu sincer cred ca aceasta schema a fost aplicata cand Hurricane-urile nu au mai fost de interes pentru linia de front ... probabil tarziu cand erau folosite pentru antrenament ... de altfel nici crucea cu model complicat nu este prezenta pe acest avion ...

@sorintasnase: intradevar si eu am observat abia cand am facut pozele ca ambele capete de plan par inclinat spre jos, poate fi un defect al kitului sau poate doar ca pozele sunt facute la un unghi ciudat, aparatul foto este undeva sub linia plansei pe care sta avionul, in realitate cand privesti macheta lucrurile stau mai bine. Da 14-le e din cele iugoslave.

#23 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 08 July 2015 - 11:24 AM

Felicitari MGC,foarte frumoase modelele tale ! :hi:
Foarte interesant 14-le,este pentru prima data cand vad asa model de camo pe avioanele noastre.Banuiesc ca ai avut si poza dupa care sa te ghidezi.
In alta ordine de idei,colectia ta de avioane cu inmatriculari romanesti este cu adevarat impresionanta...sa fie in jur de 100.Nu pot decat sa-ti doresc spor in completarea ei.

#24 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 08 July 2015 - 07:50 PM

Nu cred ca paternul de vopsire pentru 14 este corect. Ele (H urricanele) au fost preluate de la Zmaj si aveau un alt tip de camuflaj care poate fi gasit in Romanian Fighter Colours pag. 53 si cromatica la pag. 189 ( 3 colori pe extrados).

#25 Useril este offline   aur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 15-February 14
  • Location:Ploiesti
  • Interests:1/72, 1/48 Scale Models

Postat 08 July 2015 - 07:57 PM

Frumoase toate, nu le gasesc cusur, desi sunt o fire critica, mai ales cu mine. Inca o data, felicitari !!!

#26 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 08 July 2015 - 08:01 PM

Vezi postareaCassin, la 08 July 2015 - 07:50 PM, a spus:

Nu cred ca paternul de vopsire pentru 14 este corect. Ele (H urricanele) au fost preluate de la Zmaj si aveau un alt tip de camuflaj care poate fi gasit in Romanian Fighter Colours pag. 53 si cromatica la pag. 189 ( 3 colori pe extrados).


Asa cum a explicat Marin si mai sus, 14 a fost revopsit cu "pete". Exista poza, si Marin si-a "facut temele". ;-) E bine asa.
Radu

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi