Forum Machete,Modelism,Hobby: Wash-uri din cerneala sau acrilice - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Wash-uri din cerneala sau acrilice

#1 Useril este offline   ametzeala 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 10-July 15
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2015 - 07:14 PM

Buna ziua!

As dori sa aflu de la cei mai cunoscatori daca se pot face wash-uri din vopsea acrilica sau cerneala neagra simpla,ca cea folosita la stilou,si daca da,cum?

Va multumesc!

#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 14 August 2015 - 09:02 PM

Wash-uri cu cerneala...��
Incearca tuş...deşi eşti cam tot pe-acolo.
Se sterge destul de uşor.
Wash cu vopsea acrilică...ei da, dar cu asta musai să fi atent, īnainte de toate la cāt diluezi. Indefinitiv vrei să dai o spălare( mă cam scoate din sărite termenul ăsta)adică să subliniezi nişte detalii, nu să vopseşti macheta ( care a fost deja vopsită).
Eu recomand vopsea acrilică...după uscare, nu se mai sterge.
Pe scurt, fi atent la cāt de "tare" prepari vopseaua. Daca pui prea puțin solvent, vei vopsi, īn loc să "speli".
Dacă pui prea mult, n-o să se vadă mare brānză, pe model.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 14 August 2015 - 09:13 PM


#3 Useril este offline   ametzeala 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 10-July 15
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2015 - 08:08 AM

Ce tip de solvent recomandati pentru diluarea vopselelor acrilice?

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 15 August 2015 - 10:15 AM

Exista solvent dedicat(thinner).
Producatorii de vopseluri acrilice, au si solventi pentru ele( Tamyia,Agama,Model Master etc.)
Empiric, poti folosi alcool izopropilic sau chiar apa chioara.
Totusi, cumpara un thinner dedicat.E (cam)alta treaba.

#5 Useril este offline   ametzeala 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 10-July 15
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2015 - 01:07 PM

Vezi postareaLonginus, la 15 August 2015 - 10:15 AM, a spus:

Exista solvent dedicat(thinner).
Producatorii de vopseluri acrilice, au si solventi pentru ele( Tamyia,Agama,Model Master etc.)
Empiric, poti folosi alcool izopropilic sau chiar apa chioara.
Totusi, cumpara un thinner dedicat.E (cam)alta treaba.


Va multumesc mult pentru sfaturi!

#6 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 16 August 2015 - 02:29 PM

Fii foarte atent la wsh-ul cu acrilice ! Trebuie ceva experiență ca să-ți iasă bine . Eu am f :diablo: tut īn acest fel un avion , m-am chinuit apoi să repar stricăciunile cu mult mai mult decīt m-am strofocat la vopsitul propriu zis....Mult mai iertător la greșeli , mai ales pentru īncepători , mi se pare wash-ul cu acuarelă obișnuită - musai Tempera - sau cu vopsea de ulei , bine diluată cu terebentină.
Acum , alegerea este a ta . E recomandabil să īncerci mai īntīi pe ceva scrap , și după aceea pe macheta propriu-zisă ( mi-aș fi dorit să fi primit și eu sfatul ăsta īnainte de-a jumuli Fulmar-ul...)
Spor să ai !
Sorin

#7 Useril este offline   ametzeala 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 10-July 15
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2015 - 03:32 PM

O sa tin cont de sfat!

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 August 2015 - 05:05 PM

Atentie la terebentina, uneori ataca vopseaua!!!!!!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 16 August 2015 - 05:06 PM


#9 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 17 August 2015 - 08:52 AM

Salutare,
washuri cu vopsele acrilice se pot face, gasesti pe youtube tutoriale dedicate, multe de la firma Vallejo care pune baza pe acest tip de wash. Personal nu folosesc prea des aceasta metoda, prefer washurile cu ulei, datorita duratei mai mari in care pot interveni asupra lor. Diluarea vopselelor acrilice se face dupa caz, astfel pentru vopsele Revell eu folosesc apa dar cel mai des alcool sanitar, pentru Vallejo apa sau diluantul produs de ei (nu alcool deoarece se precipita vopseaua), pentru Tamyia foloseam diluantul lor.

Cu cerneala nu am incercat niciodata sa fac un wash, banuiesc ca se poate face cam la fel cu uleiurile. Varianta cu vopseaua in ulei este ieftina, un tub se dilueaza intensiv. Pentru dilutia acestei vopsele se poate folosi terebentina (pute extrem de nasol), white spirit (pute mai putin), eu personal folosesc un mediu de dilutie mai prietenos cu cei care stau la bloc si anume un diluant fara miros pentru uleiuri.

#10 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2015 - 09:09 AM

In orice caz, orice wash ai folosi, ai grija sa nu il dai direct peste vopsea, fara un lac lucios inainte. Altfel, e posibil sa nu mai poti sterge surplusul, odata uscat.
Eu am folosit mult timp, fara probleme, wash "home - made" facut din acrilice vallejo (am amestecat rosu cu negu si geva galben pentru un fel de umbra arsa bine diluata cu apa) si a mers ok peste future.
In ultimul pe care l-am facut, m-a mancat sa pun si un strop de detergent de vase (cica sa-i reduc tensiunea superficiala- adica sa se intinda mai bine) ...si n-a mai fost chip sa-l dau jops de pe future, in afara de vata de otel...pesemne ca detergentul ala are ceva ce ataca future-ul si face vopseaua sa adere foarte puternic...
Deci testeaza inainte pe zone mai putin vizibile...

#11 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2015 - 12:49 PM

Are otet. Un acid f. slab. Poate ca el e vinovatul.

#12 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 19 August 2015 - 07:28 PM

FML !!!!! Deci ASTA am pățit cu Fulmar-ul !! Exact așa am făcut : acrilic bine diluat cu apă , PLUS niște detergent de vase ( SANO , parcă ) . Nici nu l-am lăsat să se usuce bine , și nu a mai fost chip să-l șterg , fără să frec cu periuța de dinți....Lecție īnvățată . :fool:

#13 Useril este offline   George_B 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 20-August 13
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane

Postat 20 August 2015 - 08:57 AM

si in aceasta situatie, ce se poate folosi pentru a reduce tesiunea superficiala?
exista vre-un detergent incercat care nu ar contine otet?

multam

#14 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2015 - 09:36 AM

Nu stiu cum naiba dar thiner-ele alea dedicate de care zicea Longinus sunt foarte bune si la asa ceva.
M-am chinuit in fel si chip sa fac amestecul de apa cu un alcool (de toate felurile) si un tensioactiv (care sta la baza prepararii detergentilor dar nu are restul de lichide) si nu am reusit nimic pentru ca amestecul e instabil. Se separa in straturi sau lasa precipitat. Nu stiu ce-i fac aia din fabrica.
Am folosit insa la wash-uri pe baza de tush sau acrilic un Flow-aid de la liquitex pe care l-am gasit la oferta si mirosea foarte asemanator cu thiner-ele amintite.
A mers.
Credc ca secretul e un alcool tehnic pe care nu reusesc sa-l identific.
Se regaseste in windex. Cu toate astea din cate stiu, Windex-ul ataca future-ul.

Bref, fara test poti sa strici.

Acum am un amestec (cantitate mica) facut din: Tus negru, tus maro, tus alb, peste care am pus future ca liant si flow-aid d-ala ca vehicul.
Deocamdata m-a tinut cel mai mult fara sa se branzeasca sau altceva.
Il diluez mai mult tot cu flow-aid.
Il sterg cu apa+izopropilic (doar umezit tamponul) sau cu scuipat cu pensula cand vreau efecte.
Daca-l dau pe submarine negre mai pun o picatura de alb (scot separat intr-o godeta)
Daca-l dau pe bejuri - mai pun o picatura de maro.

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 August 2015 - 06:01 PM

Sunt multe substante care reduc tensiunea superficiala, cei mai des folositi sunt alcoolii: metic, etilic, butilic, propilic, hexanol. Se mai folosesc substante alcaline (baza detergentilor!) Fiecare are anumite propietati si se folosesc in anumite combinatii.
Eu am folosit mult timp detergent de vase simplu, e drept, nu pe Future. Am mai folosit alcool tehnic (amestec de alcool metilic si etilic plus nu-stiu-ce), alcool etilic si izopropilic.
Dar, baza reusitei, este experimentul si testul prealabil.

#16 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 20 August 2015 - 07:23 PM

Guasa + PUR , pe Future , nici o problema la sters (servetel uscat sau betisor cu vata )... inca se prea sterge ....

#17 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 21 August 2015 - 06:25 AM

Eu am folosit citeva versiuni de wash-uri pina acum dar un lucru vreau sa subliniez, baza lucioasa la machetele mele nu este future. Toate machetele mele sunt lacuite cu lac Gunze acrilic lucios. Primul wash folosit a fost din acuarele, a mers binisor si se stergea relativ bine. Apoi am incercat cu tempera + apa + detergent care a mers chiar mai bine. Apoi am incercat vopsele de pictura pe baza de ulei diluat cu diluant inodor de la Maimeri. Eu cred ca este cel mai bun pentru wash pentru machete. Se aplica usor si excesul se sterge fara probleme. Daca cumva ramane o urma incapatinata pe model se poate sterge usor cu o bucatica de vata imbiubata in acelasi diluant. Singurul dezavantaj pe care l-am observat, wash-ul nu sta mult timp intr-o sticluta, parca nu se pastreaza bine in timp. Dar facut fresh merge excelent. Mai folosesc si un wash de la Florymodels care se alica pe toata macheta si apoi se sterge "mecanic" cu hirtie de bucatarie si betigase cu vata umezite. Practic wash-ul facut din acuarele sau tempera este foarte asemanator! Deci, eu astea doua (uleiuri si Florymodels wash) le folosesc acum si nu vad vreun motiv sa mai experimentez cu altceva.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi