Forum Machete,Modelism,Hobby: Buncar WW2 Constanta - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Buncar WW2 Constanta

#1 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 11 July 2016 - 10:13 PM

Salut

Tema pe care mi-am propus-o este o instalatie militara (buncar munitie, buncar personal, flak) din zona Constanta. Cele doua cladiri sunt legate intre ele prin "transee" betonate.
Scara este 1/87 pentru cladiri si probabil pentru flak o sa utilizez un kit scara 1/76 (OO-HO). Ansamblul rezultat va fi amplasat in mijlocul unui cerc de linie, mai corect spus spirala.
Materialele foslosite sunt carton de macheta (mus), polistiren extrudat, baza din abs (sau comatex) si fase gipsate. Pentru vegetatie o sa folosesc ierburi de la Noch.

Cladirile puse pe baza:
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Am facut relieful si am aplicat fasa gipsata:
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Finalul va fi amplasat pe platforma din mijloc si va fin inconjurata de un traseu feroviar. Linia de la nivelul cel mai de jos va fi ascunsa intr-un tunel.
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de andrei_nsts: 11 July 2016 - 10:25 PM


#2 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 15 July 2016 - 10:07 PM

O vopsire prealabila cu negru pentru zonele care vor fi cu iarba.

Imagine postata

Imagine postata

#3 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 16 July 2016 - 10:30 PM

Am continuat cu vopsirea buncarului mare (nefinalizata) si o proba pe buncarul mic.

Imagine postata

Imagine postata

#4 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 18 July 2016 - 06:58 PM

Lucrarea a mai evluat o idee cu vopsirea cladirii mici si inceputul zonei de flak. Vopsirea merge destul de greu. Ca sa fie o suprafata cit de cit uniforma trebuie date in jur de 4-5 straturi de vopsea. Probabil ca se trage din cauza faptului ca nu folosesc grund si acoperirea se face mai greu.

Revenind la buncare, am frunzarit internetul si am gasit mai multe variante de izolare a constructiilor. Unele erau date cu smoala/bitum atit pe peretii verticali cit si pe "acoperis" iar altele pareau lasate fara izolatii. Daca are cineva mai multe informatii despre subiect ar fi de mare ajutor.

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de andrei_nsts: 18 July 2016 - 06:59 PM


#5 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 19 July 2016 - 11:16 PM

Din considerente ce tin de gasirea unui flak scara 1/76, am decis inlocuirea cu un tun de 88mm. In consecinta am decupat baza initiala si am facut o alta cu diametrul mai mare.

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de andrei_nsts: 19 July 2016 - 11:18 PM


#6 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 20 July 2016 - 09:35 AM

Foarte interesant proiect!

#7 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 20 July 2016 - 10:33 AM

Ma bucur ca pare interesant ceea ce fac.

#8 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2016 - 06:23 PM

Salut Andrei,

In portul Cetate buncarul era acoperit cu smoala

Imagine postata

Imagine postata

iar punctul de observare, probabil un locas de mitraliera, beton

Imagine postata

Spoor!

#9 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 20 July 2016 - 09:57 PM

Salut

La exemplele vazute de mine buncarele acoperite cu smoala sunt dispuse semi-ingropat (cum este si cazul tau) sau ingropate. Posibil ca tot ce era situat aproape de sol sa se fi hidroizolat din motive de infiltratii, iar cele amplasate deasupra solului sa nu fi suferit tratamentul respectiv.

Aceasta postare a fost editata de andrei_nsts: 20 July 2016 - 10:08 PM


#10 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 20 July 2016 - 11:01 PM

Am refacut zona de tragere dupa noua dimensiune inaltind si nivelul ei cu 1cm fata de baza (cu 5mm mai inalt decit varianta anterioara).
Am pus de proba tunul de 88mm (in varianta de transport).

Imagine postata

Imagine postata

#11 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 21 July 2016 - 06:56 PM

Pentru afet o sa optez dupa varianta fixa, asemeni celei din poza:
Imagine postata

Afetul l-am improvizat din ce am gasit prin casa. Am incercat sa-i fac si suruburile de prindere din agrafe de birou taiate. A iesit cam ce se vede mai jos:
Imagine postata

Imagine postata

Afetul cu tunul de proba:
Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de andrei_nsts: 21 July 2016 - 06:59 PM


#12 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 21 July 2016 - 11:11 PM

Am incercat sa fac si cirligele pentru plasa de camuflaj din agrafe de capsator. Probabil ca sunt mai mari decit in realitate.

A iesit ce se vede mai jos:

Imagine postata

Imagine postata

#13 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2016 - 09:54 AM

Da, par cam mari dar nu cred ca este o problema sa le faci mai mici daca schimbi grosimea sarmei.
Am vazut intr-una din poze ca peretele din beton este mai lat si are nise pentru depozitare.
Banuiesc ca nu sunt necesare daca amplasamentul este pe sol. Poza, din cate se pare, pare a fi facuta pe acoperisul unui turn.
Scoti aparatoarea de la tun?

Spoor!

#14 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 24 July 2016 - 09:34 PM

Salut

Din pacate nu am o grosime de sirma mai mica. Cred ca atunci cind o sa vopsesc ansamblul si o sa fac si putina uzura se va mai "pierde" din dimensiunea care o au acum. Daca simulez o plasa iar se va mai pierde din dimensiune.

Nisele respective aveau dublu rol, atit pentru munitie si pentru protectia personalului. Munitia era trimisa catre tun prin intermediul unor trapa/trape din pardoseala. Exista un sistem cu un ascensor de munitie. In majoritatea cazurilor se grupau mai multe guri de foc in linie si in subsol exista un tunel cu o linie pe care se impingeau vagonetii cu munitie catre gurile de foc. La variantele individuale era un buncar de munitie in subsol.

La Constanta sunt patru suporturi de flak-uri mitraliere (care au dimensiuni mai mici decit ale unui tun de 88) si au 4 nise. Fata de hexagonul meu de acum ar mai trebui facute niste cutii, lucru care nu ar fi extrem de complicat. Daca optez sa le pun va trebui sa ridic hexagonul mai sus cu cel putin jumatate de cm sa nu se loveasca de relief. Ma mai gindesc la solutia respectiva.
Referitor la turnurile cu antiaeriene, este vorba de celebrele turnuri de aparare ale Berlinului si nu numai. Exista unul si la Tuzla, de dimensiuni mai mici.

Da, modelul final nu va avea protectie. Proba era facuta cu un tun existent.


Cel mai interesant va fi cu partea de camuflare a buncarelor. Se practicau la vremea respectiva diverse tehnici, de la butaforia simularii unei case (acopseris cu tigla, usi si ferestre pictate etc.) pina la camuflajele traditionale cu dungi neregulate si linii drepte.

#15 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 24 July 2016 - 10:36 PM

Exista un turn flak german din WW2 la Tuzla? Nu am auzit de asa ceva. Ai cumva fotografii cu el?

#16 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 26 July 2016 - 05:29 PM

Un link pentru cei interesati cu constructiile de la Agigea (nu Tuzla) si nu numai:
http://constantaoldc...-in-agigea.html

#17 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 27 July 2016 - 10:34 AM

Vezi postareaandrei_nsts, la 26 July 2016 - 05:29 PM, a spus:

Un link pentru cei interesati cu constructiile de la Agigea (nu Tuzla) si nu numai:
http://constantaoldc...-in-agigea.html


Bre, de la Agigea la Tuzla mananci o paine! Cunosc relatarile din link si altele. Cand eram copil ma jucam printre cazematele de pe faleza de la capatul strazii mele. Acum acolo sunt blocuri, faleza aproape ca nu mai exista si plaja este extinsa cu 200 de metri. Atentie insa, nu toate cazematele sunt din timpul razboiului, multe sunt construite dupa 1945 ca sa apere litoralul de invazia imperialistilor americani!


#18 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 28 July 2016 - 11:56 AM

@ bogdan1

Daca mergi mai incet poti sa maninci si trei! :rolleyes: Am facut o confuzie intre cele doua.

Importanta e placerea de a manufactura ceva. Daca le luam separat fiecare din cele trei obiective sunt realiste (intr-un anumit procent), insa asocierea lor e nerealista, dar nu imposibila.
Referitor la veridicitatea informatiilor, sunt singurele surse gasite la noi si tind sa le dau dreptate, insa fara a te contrazice pe tine din cauza argumentelor care imi lipsesc.

PS. La final mica diorama va face parte dintr-o macheta feroviara mai mare care va reproduce anumite zone din Constanta. Daca imi va iesi o atmosfera ca in link (http://forum.e-train...t+AL&start=2145) ma pot declara foarte multumit chiar daca e o chestie mai putin realista in ansamblu.

Aceasta postare a fost editata de andrei_nsts: 28 July 2016 - 12:12 PM


#19 Useril este offline   Babacu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 341
  • Inregistrat: 20-October 06
  • Location:Tîrgoviște

Postat 29 July 2016 - 07:54 AM

Scuze că mă bag. De link-ul pus de tine despre turnul AA de la Agigea am ajuns să citesc și despre celelalte fortificații de la Constanța și am găsit următorul comentariu:

„Vesti bune si in privinta bateriei de antiaeriana de la Poarta 5. Tot din arhive am aflat ca facea parte din divizonul de Constanta (celalat era la Cernavoda si Fetesti) al Flak-Regiment 202 din cadrul 5. Flak-Division a Luftwaffe, care in timpul cat sa aflat la Constanta a avut trei comandanti: Oberstleutnant (locotenent colonel) Hermann Hiller (40-41), Oberstleutnant Wilhelm Surwald (41-42) si Oberst (colonel) Wilhelm Zabel (42-44). Vezi mai multe aici: http://www.ww2.dk/gr.../flargt202.html
Ca echipament, unitatea de la Constanta nu era dotata cu tunuri de 88 mm Flak 18/36 cum am presupus, ci era in schimb echipata cu tunuri de cal 75mm “Flak M.36 (f)”, mai precis “Canon de 75 mm Mle.32/36” frantuzesti capturate. http://forum.axishis...p?f=70&t=125538
Dupa cum se vede si din imagini, semana oarecum cu Flak 18/36, avand la randul lui un afet cu patru picioare in cruce, dar cu soclul central cu un diametru mai mare si cu tunul montat un pic intr-o parte, ceea ce ar fi permis accesul la niste suruburi de fixare aflate in centru.”

#20 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 29 July 2016 - 04:56 PM

@ Babacu:
Macheta mea nu se vrea o ilustrare exacta a realitatii de la Constanta in materie de buncare, daca te referi la acest aspect.

Aceasta postare a fost editata de andrei_nsts: 29 July 2016 - 05:00 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi