Forum Machete,Modelism,Hobby: Două Tempesturi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Două Tempesturi

#21 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1722
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 18 September 2016 - 09:06 AM

Asgard , mulțumesc mult pentru opinii !
Și eu cred că-i vopsită roșie . Doar NV994 , calul de război , era "stas" , fără nici un fel de īnsemne suplimentare . Atīt SN222 cīt și NV724 erau avioane de paradă , neuzate , și ( cred eu ) vopsite cīt mai atrăgător.
Cu ajutorul tău , m-am hotărīt . NV724 o să fie , coafă roșie.
Spor și noroc !
O zi bună !

#22 Useril este offline   raduG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 271
  • Inregistrat: 10-February 07

Postat 18 September 2016 - 01:03 PM

Salut.Cred ca are coafa neagra(NV 724).Vezi eduard 1169. este macheta de Tempest la 48,poate te ajuta documentatia data de ei.Spor la modelit.

#23 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1722
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 18 September 2016 - 04:53 PM

RaduG , mulțumesc de observație , dar nu mă iau niciodată după schemele de vopsire date de producătorii de kituri, sau dupa restaurările din muzee. Am constatat că , și cei mai serioși dintre ei ( cum este și Eduard) dau dude īntr-o veselie. Atīt greșeli tehnice ( īn special la culorile ce trebuiesc folosite) , cīt și profile fanteziste , preluate din alte surse , la rīndul lor preluate din alte surse , și tot așa. Pe cīt este omenește posibil , caut una sau mai multe fotografii de epocă ale avionului vizat , și interpretez ( singur sau cu ajutorul vostru , al colegilor de forum ) ceea ce se vede īn poza respectivă . Așa sīnt sigur că sīnt cīt se poate de aproape de realitate. Oricum , errare humanum est , așa că , de la Einstein īncoace , nimic nu mai este cert , totu-i relativ...
O zi buna să aveți !

#24 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 18 September 2016 - 06:43 PM

Salut.

Se pot spune multe despre culoarea coafei, dar numai negru nu e :)

Imagine atasata: tempest red.jpg


Cu stima.

#25 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1722
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 20 September 2016 - 04:12 PM

Salutare.
Mic upgrade : Mk.V este "futurit" , urmează a intra la decăluit , iar Mk.II este...negru !
Imagine atasata: IMG_0780.JPG
L-am dat mai īntīi cu un strat de Mr.Finishing Surfacer 1500 black ( de ăsta am avut...). O premieră . Eu nu am mai dat cu așa ceva pīna acum. Nici un fel de primer , de altfel. Straniu. E...prăfos ! Extrem de fin , dar prăfos cumva , nu face peliculă umedă . Am vrut să dau și cu chestia asta , īn speranța că se mai estompează eventualele imperfecțiuni prea vizibile . După ce l-am lăsat ceva vreme , l-am șlefuit ușor cu 2000 , apoi l-am șters cu o cīrpă moale. Am obținut o suprafață netedă , dar nu a ajutat prea mult la nivelarea asperităților , așa ca a urmat si un negru lucios acrilic Gunze. Nu e rău deloc. Mă rog , Aur poate spune ca nici bine nu-i , și-s de acord , dar cam atīta pot eu deocamdată. Sīnt curios cum or să iasă Alclad-urile de data asta. :-)
Va urma.

#26 Useril este offline   aur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 15-February 14
  • Location:Ploiesti
  • Interests:1/72, 1/48 Scale Models

Postat 21 September 2016 - 01:34 PM

Nu stiu ce sa zic de combinatiile astea pe care le-ai afcut, legat de primer. Nu arata foarte neted. Eu folosesc primerul alb de la Tamiya, care nu se usuca foarte repede, dar dupa uscare are un aspect plasticos foarte fin, care arata foarte foarte bine. Ti-l recomand pentru viitor (http://www.tamiya.co...rface/index.htm). Il dau diluat in thinner de la Gunze.

#27 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 21 September 2016 - 05:10 PM

Tot cu Finishing Surfacer 1500 dau si eu ( il mai diluez putin ) , tot slefuit la ud , dar suprafata imi iasa neteda ....
Incearca si primer-ul de la Tamiya , cum spune Aurelian , poate o sa-ti placa mai mult ..

Aceasta postare a fost editata de busila: 21 September 2016 - 05:12 PM


#28 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1722
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 21 September 2016 - 05:52 PM

Īn viitor am să cumpăr și-am să īncerc și primerul Tamiya. Bușilă , Surfacerul tău se dă tot așa , "prăfos" ? Mi se pare straniu , totuși. Legat de șlefuit , cred că suprafața iese mai netedă depinzīnd de ce folosești pentru șlefuit .Eu nu am deocamdată decīt șmirghel obișnuit , pe suport de hīrtie , luat de la Dedeman & Frații lui. Foarte bun pe suprafețe drepte , greoi de folosit pe suprafețe curbe. Asta este deocamdată dotarea . Am auzit de un fel de "cīrpe-șmirghel" cu care poți lustrui orice fel de suprafață...nu am și nu am văzut īncă așa ceva. Īncerc și eu să mă descurc onorabil cu ce am .

#29 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 21 September 2016 - 07:17 PM

Nu-i deloc prafos . Chestia asta " prafoasa " ma duce cu gandul la dilutie insuficienta+presiune mai mare .
Eu il diluez cam 50%-50% . Tot smirghel pe hartie (2000-2500) folosesc.
smirghelul ala pe textil il am de aici xaba.ro

#30 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1722
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 21 September 2016 - 10:33 PM

Aha. Bine de știut. Mulțumesc !

#31 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1722
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 25 September 2016 - 12:30 PM

...Și așa arată vopsit :
Imagine atasata: IMG_0781.JPG
Imagine atasata: IMG_0792.JPG
Imagine atasata: IMG_0793.JPG
De data asta am schimbat ordinea de vopsire , după sfaturile primite : nuanțele īnchise primele , cele deschise ultimele. Nu am mai avut nici o jupuire , nimic. Deocamdată , aici am mers crescător , mi se pare cel mai bine realizat , din cele vopsite cu Alclad. Like usualy , īn realitate arată mai bine ca īn poze. Am folosit 4 nuanțe : dark aluminium ( la eșapamente) , semi-matt aluminium ( panourile de la arme și cele imediat după eșapamente), aluminium și polished aluminium ( aripi si fuselaj).
S-a dat și un strat generos de Future , și cam atīt . O să-i pun cīt de curīnd și stencil-urile , și ...pauză . Nu am numerele tactice . HA729 īn două mărimi : 12'' ( cam 4,5mm īnălțime ) și 32" (adică circa 12mm īnălțime). Negre . Simple. Pīnă nu găsesc niște litere/cifre corespunzătoare , nu pot avansa.
Aș vrea să spun "Va urma" , dar nu știu cīnd va fi asta. Așa că...
Va staționa !!
Spor !

#32 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4944
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2016 - 01:28 PM

Man, nu stiu care e "ultima moda" la Tempesturile astea post war, dar perceptia mea a fost intotdeauna ca erau vopsite silver dope, nu lasate NMF, deci panourile diferite nu-si prea aveau rostul, poate doar in zona suprafetelor de control (de exemplu directia impanzita care ar avea alta textura a suprafetei)

Imagine atasata: tempest.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 25 September 2016 - 01:30 PM


#33 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1722
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 25 September 2016 - 06:18 PM

Edi , să știi că asta m-a frămīntat și pe mine...Am găsit īnsă informații doar că erau NMF la origine , cīnd au venit din Anglia. Aveau vopsite doar stencil-urile , numerele tactice și rondelele Ashoka Chakra. Asta e valabil pentru Mk.II primite de India īntre 1947 și 1949. După 1949 , au sosit fie NMF , fie vopsite silver dope , de data asta cu cocardele șofran/alb/verde. Īn 1949 , cīnd indienii au schimbat cocardele , au revopsit toate Tempesturile īn silver Dope. Ăsta fiind unul din cele primite īn 1947 , este NMF cică . Acuma , așa o fi ,sau nu, eu nu sīnt absolut sigur. Oricum , am preferat să dau crezare si să-l fac așa , parcă este și mai puțin monoton.
Noroc!

#34 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1722
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 01 October 2016 - 02:50 PM

Salutare !
Ca să nu stau degeaba , am zis să încep să pun decalurile pe ele...
Mk.V a mers ca uns. Destul de plăcut să constat , decalurile de la Smer sînt tehnic excelente.Se așează minunat și se mulează pe kit la perfecție. Doar că...sînt total incorecte ca nuanțe de culoare . Am folosit practic doar stencil-urile, restul este cam inutil...culoarea lor "Sky S" este un prăzuliu idiot , blue roundel este aproape negru...culorile decalurilor Academy sînt nițel cam vii , dar în cazul ăsta merge , avionul era nou-nouț , fără uzură .
Imagine atasata: IMG_0794.JPG
Cu Mk.II însă , e altceva. Nu-j de ce , dar kitul ăsta a fost tot timpul la marginea dezastrului. Cu stencil-urile , nici o problemă , Smer , perfecte , totul OK. Doar ca am mai pus si unele Revell , vechi , și cam îngălbenite , nu mai aveam altele , le consumasem la Mk.V .Am decupat frumos rondelele Ashoka Chakra , l-am bagat la apă , șiii...gata. În contact cu apa , pur și simplu s-au dezintegrat în miliarde de fragmențele . Adio rondele Ashoka Chakra , rațiunea pentru care am făcut Mk.II-ul :sorry:
Am început să scobocesc în resturile de decaluri , țineam eu minte ceva...și-am găsit un set complet de cocarde indiene , rămase de la un Su-7BMK , tot de acum 30 ani în urmă. Ăla era la 1/48 , dar dimensiunile s-au dovedit perfecte ( avioanele moderne au însemnele mult micșorate , low-visibility & shitt...). Kitul era un KP , iar decalurile Cartograf. S-au dovedit extrem de asemănătoare cu cele Smer. S-au așezat perfect, dar sînt ușor descentrate , se vede o miiică margine albă . Asta este , bine că am avut ce pune pe el...
Imagine atasata: IMG_0795.JPG
Acum se potrivește ce spunea Edi , la cocardele astea ar fi trebuit să fie silver dope , nu NMF. Dar există o portiță de scăpare : multe Tempesturi au sosit din Anglia NMF , fiind vopsite apoi de indieni . Ăsta a venit acum din Anglia , daaa ?
Asta este. Acum aștept literele , ca să-l pot termina. Sper să nu se mai ivească alte probleme :blink:
Va urma , cred.

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 01 October 2016 - 02:54 PM


#35 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 01 October 2016 - 06:48 PM

Sorine, oricāt te-ai chinui şi te-ai plānge, tot īţi ies şi arată tare bine. Personal apreciez gustul tău pentru detaliul istoric şi tenacitatea cu care continui, īn ciuda tuturor problemelor.
Parcă īnsă ţi-ar mai prinde bine şi o leacă de răsuflare cu un kit mai bun, un AZ-Models, ceva.
Calde salutări şi spor!
Nicu

#36 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1722
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 October 2016 - 10:11 AM

După tergiversări nenumărate , am reușit să-l termin pe primul :
Hawker Tempest Mk.V serie 2 , JF-E ( NV724 ) , F/Lt. Pierre Henri Clostermann , 3 Sqdr. , Lubeck , august 1945
Kit Academy , decaluri amestecate.
Imagine atasata: IMG_0798.JPGImagine atasata: IMG_0801.JPG
Imagine atasata: IMG_0806.JPGImagine atasata: IMG_0804.JPG
Imagine atasata: IMG_0807.JPGImagine atasata: IMG_0808.JPG
Mi-au plăcut cum au ieșit trenurile de aterizare și eșapamentele. A fost un kit destul de simplu de făcut , potrivirea bunișoară .
L.E. Abia privind pozele am realizat c-am uitat să curăț Mascolul de pe farurile de aterizare subalare. Le-am curățat , dar cu greu. Mă așteptam să se curețe mai ușor , dar bine măcar că și-a făcut datoria.
L.L.E. Pozele-s tot de rahat...
L.L.L.E. Două poze făcute proaspăt , pe lumină naturală .
Imagine atasata: IMG_0809.JPGImagine atasata: IMG_0812.JPG

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 23 October 2016 - 10:33 AM


#37 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4944
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2016 - 01:18 PM

Ti-a iesit foarte frumos Tempestul. Desi "amestecate", decalurile sunt impecabile, nu am vazut pic de silvering, desi scrisurile mari RAF sunt cam predispuse la asa ceva.
Uzura finutza, totul echilibrat si frumos.
Ce as carcoti, mi se pare ca pneurile ar trebui sa fie un pic mai mate si nu prea inteleg afumatura de la esapamente, care la tine pare a incepe inca din fata primei tevi de esapament...ea forma de obicei un arc de cerc, in cel mai rau (afumat) caz vizibil cam dupa a treia tzeava inspre spate...

Imagine atasata: large_000000.jpgImagine atasata: 820b0b7bcee393cdef1eeb8f7b6c450e.jpg

wow, wtf...man, cred ca ai pus parbrizul invers...la tempest forma un trapez cu baza mica in jos...

#38 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1722
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 October 2016 - 04:00 PM

Danke , Edi , pentru observații .
Afumătura se poate modifica lesne , este aplicată ușor , peste lacul final , am vrut să fie chiar mai discretă , era un avion nou-nouț , nu avea de ce să fie afumat...Dar cu parbrizul m-ai lăsat crăcănat...WTF , chiar așa de căscat să fi fost ?? Īl iau acum la īntrebări , deși mi se pare totuși că nu se putea pune altfel...Ia să văd .
L.E. Man , ai rīs de mine...Nu era invers :nea: , era...invers !! :-P Cum dracu ' de n-am văzut ??? :wacko: Cred că īncep să cam chiorăsc...
Imagine atasata: IMG_0819.JPG
Better now ?

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 23 October 2016 - 04:16 PM


#39 Useril este offline   -Vasile- 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27-November 12
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aviatia

Postat 23 October 2016 - 08:30 PM

Imi place si mie cum ti-a iesit. O macheta frumoasa, ingrijit lucrata. Imi place in special vopsirea, nuantele culorilor; cred ca-s si potrivite bine, dupa cat ma pricep.
Felicitari si din partea mea.
Vasile

#40 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1722
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 October 2016 - 10:10 PM

Mersi mult ! După diverse experiențe , mai mult sau mai putin plăcute cu felurite mărci de vopsele , am decis să mă axez aproape exclusiv pe Gunze acrilice , mi se par excelente și accesibile. Mk.V este vopsit doar cu Gunze acrilice.
Noroc!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi