Forum Machete,Modelism,Hobby: Două Tempesturi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Două Tempesturi

#1 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1720
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 09 September 2016 - 08:24 PM

Bună seara !
M-am hotărīt să detaliez și aceste construcții , deși am fost cumva decepționat de sărăcia feedback-ului care a urmat terminării Thunderbolt-ului și a Beriev-ului. Știu , machetele mele n-or să ia vre-o medalie la Moson sau aiurea , dar parcă nici așa de rele nu-s...Și-am hotărīt să continui să postez toate etapele construcției unui kit , nu pentru colegii experimentați , pentru care executarea unei machete "de aur" nu-i doar un vis īndepărtat ( și care se plictisesc probabil de stīngăciile mele inerente...) , ci pentru īncepători, pentru acei care se luptă să se perfecționeze și să deprindă tehnici noi pentru ei. Și eu , īnainte de-a īncepe un kit , caut să văd cum l-au făcut alții , ce defecte are , cum se pot rezolva , ce bibliografie au folosit , etc. Si dacă nu ar mai posta nimeni construcții integrale , și doar machete gata făcute , care-s frumoase , īntr-adevăr , dar nu spun nimic unui modelist mai puțin experimentat , cum ar mai īnvăța aceștia din urmă ceva ?
Scuzați-mi digresiunea , cam lungă , dar problema cu feedback-ul a fost ridicată și de alți colegi , si pentru mine este chiar important. Lipsa lui mă deprimă. Adică este chiar scopul și substanța unui forum. Forum. Adică discuții , parlamentari , contraziceri , orice. Pentru niște poze goale , fară discuții , există Imageshack , Flickr , Photobucket și cine mai știe cīte altele. Părerea mea.
Kiturile : Academy 1669 și venerabilul Matchbox PK23 . Adică Hawker "Tempest" Mk.V si Hawker "Tempest" Mk.VI / Mk.II . Nu mai pun poze cu conținutul cutiilor , sīnt kituri arhicunoscute.
Acuma , din Academy vreau să fac musai JF-E al lui Clo-Clo. Romanul lui , "Marele Circ" , mi-a marcat copilăria. Rămīne să văd CARE JF-E , că Pierre a pilotat cel puțin 3 aparate diferite cu acest indicativ : NV994 - calul de război , fără nici un īnsemn particular , SN222- avion de paradă , coafă roșie și singurul cu inscripția "La grand Charles" și NV724 - ultimul Tempest pilotat de eroul francez , coafă neagră și crucea de Lorena pe radiator( acestea sīnt rezultatele ultimelor cercetări īn domeniu, publicate īn revista franceză Avions nr.151)
Imagine atasata: Avions-N-151.jpg
Din MatchBox , m-am hotărīt să fac un Tempest Mk.II indian . Īnsemnul "Ashoka Chakra" este prea sexy ca să-l ratez, și apoi , alături de omologii pakistanezi , Tempesturile II indiene au fost singurele īntrebuințate efectiv īn război , chiar dacă nu īn cel mondial.
Imagine atasata: HA552-forum.jpg
Ia uitați ce sexos arată: silver overall , cu coafa și direcția șofran.
Există și aici niște impedimente . Decalurile. Din cele oferite de MatchBox , doar īnsemnele Chakra și cocardele de pe derivă sīnt utilizabile , după o mică retușare a culorii ( au maro īn loc de șofran). Numerele tactice HA729 de pe fuselaj sīnt mult prea mari , iar cele de sub aripi sīnt inexistente. Nu am asemenea litere/cifre. Poate la cele subalare să pot face niște șabloane decente , și le vopsesc , dar pe fuselaj trebuie decal , sīnt prea mici pentru șablon.O să văd .
Deocamdată ,am apucat să scrăciui niște interioare , cel de la Academy este cam grosolan , iar MatchBox inexistent...
Imagine atasata: IMG_0746.JPGImagine atasata: IMG_0747.JPG
Am astupat și găurile pentru pilonii rachetelor de pe aripile MK.II , nu am de gīnd să-l īncarc cu așa ceva.
Imagine atasata: IMG_0750.JPG
O prima potrivire "la rece" īmi arată un Academy relativ bine īmbinat și un Matchbox teribil...
Va urma.

#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 09 September 2016 - 09:13 PM

La Tempest-ul de la Academy n-am avut probleme deloc.A mers repede.
Matchbox-ul nu-l cunosc....
Spor sa ai !

#3 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 09 September 2016 - 09:54 PM

Super, Sorine, mă bucur să te revăd īn acţiune!

#4 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2016 - 11:34 PM

Dakiane, ce sa-ti zic acuma, bine ai (re)-venit, rau ai nimerit :))

O sa-ti urmaresc chinul cu atentie, caci am trecut (nu fara julituri) prin faza Tempesturilor, si acum de curand a revenit, pentru ca am primit editia franceza originala a "Marelui Circ" , grosutza cit un dictionar si cu sute de poze inauntru, nu ca editia Romaneasca pe care am citit-o si rascitit-o pina s-a facut praf...

Kitul de la kAcademy este cel mai bun dintre cele disponibile dar are niste neajunsuri care pe mine ma enerveaza rau , fiindca sunt greu de corectat (fuselaj cam scurt - bot scurt, aripa lata in dreptul eleroanelor).
Parca si palele elicei un pic ciudate, la fel si curbura botului, bay-ul trenului nu prea e adanc....etc...dar in fine, e cel mai ok.

Cu toate acestea, din pacate , pana s-or trezi cei de la Airfix sau Sword sau Brengun sa scoata unul nou, ramane de baza.

Ar mai fi si cel de la Heller, care acum se gaseste pe toate drumurile , imbuteliat si de Smer/Mistercraft. Dupa el visam si baleam la inceputul anilor 90...

De Matchbox, nu mai zic, am avut si eu cateva, din care puteai face ori II ori VI. Erau kituri bune de inceput, dar aveau acel aspect de die-cast, odata terminate, din cauza gravajelor acelora tipice pentru Matchbox.

Mai exista unul de la revell, care desi are o cutie fabuloasa, inauntru e JALE...

Aaa, si cel de la Frog/Novo.

Cu detalierea interiorului, chiar nu te obosi prea tare, daca nu-l faci cu cabina deschisa, chiar n-o sa se vada absolut nimic inauntru...

#5 Useril este offline   aur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 15-February 14
  • Location:Ploiesti
  • Interests:1/72, 1/48 Scale Models

Postat 10 September 2016 - 12:22 AM

Salut,
Sunt cu ochii pe tine. Ia-le usor, nu te grabi, asta-ti spun de fiecare data, dar tot am senzatia ca te cam grabesti cu ele, mai ales spre final.Acorda-le mai multa atentie si sunt convins ca o sa-ti iasa mai bune decat ultimile, pe care le-ai facut.

#6 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2016 - 06:47 AM

Salut.

Tempest - un avion frumos, cu o forma eleganta. Nu stiu macheta Academy iar cea de la Matchbox am avut-o - e ok dar intr-adevar gravurile cam mari. In schimb am macheta de la Smer care e destul de ok, exceptand gravura in pozitiv. Are si ceva photo-etch-uri care-i dau un aspect destul de frumos (in mod special filtrul de la radiator). Cat priveste interiorul, aici treaba e nasoala. Tempestul oricum avea un cockpit destul de mic. La 1/72 nu se va vedea nimic (cu cabina deschisa, aproape nimic). Dar nu conteaza, si eu le fac interioarele chiar daca nu se vad foarte bine dupa (macar eu stiu ca e acolo).
Spor sa ai.

#7 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1720
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 10 September 2016 - 07:10 AM

Bună dimineața!
Mulțumesc pentru īncurajări, băieți !
* Edi , am și kitul Smer/Heller , dar fiind tot un Mk.V , i-am făcut cockpitul , apoi l-am lăsat deoparte .Nu am decaluri pentru el , toate literele au culori dubioase .Pare să fie totuși foarte asemănator cu cel Academy.
Imagine atasata: IMG_0748.JPG
Va fi probabil criogenizat , așteptīnd un alt veac , sau vreun chef deosebit de lucru , avīnd īn vedere c-ar trebui regravat īn totalitate , iar eu nu sīnt prea meșter la operațiunea asta . Nu am deocamdată sculele de gravat de la Radu Brānzan , care par a fi cele mai bune , și nu mă descurc fabulos cu zgīrieciul de la Trumpeter . Cu nituirea am īnceput să mă descurc mai bine . Am să folosesc īnsă parțial decalurile lui, au setul de stencils-uri aproape complet ( lipsesc totuși logo-urile Dowty-Rotol de pe elice , dar nu-i pot acuza , Mk.V din război NU le-a avut , de abia Mk.II și Mk.VI postbelice le-au avut ).
* Aur , mda , s-ar putea să ai ceva dreptate . Problema s-ar putea să fie și alta . Cel puțin deocamdată , nu dispun de niște dispozitive / scule dedicate unor acțiuni de finețe . Cum ziceam mai sus , nu am o sculă de gravat bună . Combinat cu lipsa de experiență , face ca unele linii de panou , care se pierd īn urma chituirii / șlefuirii , să iasă grosolan , strīmbe sau inegale. Și se văd ! Apoi , dacă un kit necesită prea mult chit , īn urma unor nepotriviri crase , nu am niște dispozitive bune de șlefuit , și rămīn urme , mai ales īn zone greu accesibile , gen racordurile aripi-fuselaj , radiatoare-fuselaj , etc. , știi ce vreau să spun. Ei bine , acolo , mai ales īn cazul vopselelor Alclad , o să se cam vadă . Asta este , deocamdată nu am ce face, īncerc și eu să rezolv respectivele zone cīt mai bine. Plus că īncă mai īnvăț sa maschez și să vopsesc . Cum ai văzut la P-47 , nu am știut că Alclad-urile au o ordine de aplicare anume , și-am pățit-o cu jupuitul. Mai am de īnvățat , experimentat și exersat.
Salutări !

#8 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1720
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 12 September 2016 - 08:31 AM

Salve !
Ceva culoare prin cockpituri , să mai avansez cumva :
Imagine atasata: IMG_0756.JPG
Am vrut să-i pun un bord PE de la Smer...Nț. Prea mare. Am folosit ce-au dat Academy, sau bordul Heller , ca era mai frumos? Na , că nu mai știu , deja cutiile sīnt pline de piese alternative, ca să văd ce pică mai bine...
Imagine atasata: IMG_0769.JPG
La Matchbox s-a potrivit de minune īnsă bordul PE de la Smer !
Imagine atasata: IMG_0770.JPG
Hehe , se vede inscripția originală " Matchbox,Lesney products,1974" :dribble:
Imagine atasata: IMG_0771.JPG
Pentru cockpitul lui Mk.II totul este scratch. Nu am putut folosi decīt spătarul de la scaun...Podeaua am replicat-o pe cea Academy , modificată și aia , să dea senzația aia de "gol" , la Hawker podelele nu erau "pline" , aveau doar sprijinitorile pentru picioare...sau cel puțin așa deduc eu din desenele văzute.
Nu stiu de ce dracu , dar nu pot să mă abțin să nu fac interiorul cīt de bine pot eu , deși știu , sau am fost avertizat că nu se va vedea mai nimic...Am īncercat să asamblez la rece fuselajul de la Academy . Se pare că deschiderea cockpitului este ceva de genul 6x12mm. Avīnd īn vedere și minunata culoare neagră , nu se va mai vedea nimic , chiar cu carlinga deschisă. My bad.
Va urma.

#9 Useril este offline   vlad 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 07-March 08
  • Location:Turda

Postat 12 September 2016 - 09:27 AM

Salut !
Interioarele arată foarte bine. Succes !

#10 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 13 September 2016 - 09:10 AM

Chair arata bine interioarele. Cita vreme te simti bine in timp ce lucrez,i sttind ca avionul real chiar asa arata, nu mai e atit de important ca nu se vede la final.Sunt nerabdator sa vad cum va arata Tempest II; schema bare metal pe kitul Matchbox e chalenging.
Spor la treaba

#11 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1720
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 15 September 2016 - 05:38 PM

Mulțam. Mdo , nici o schemă bare metal nu este challenging , mai simplu de atît nu se poate. Aaa , problema este că unele kituri se văd mai mult sau mai puțin nasol din cauza kilelor de chit necesare să le astupi toate mizeriile. Asta-i viața. O să vedem noi ce-o ieși , nu ? :-P
Cum ziceam , din cockpitul lui Mk.V se vede doar asta :
Imagine atasata: IMG_0757.JPG
I-am pus aripile și ampenajul , nițeluș chit la încastrarea aripilor cu fuselajul , radiator și clapeta radiatorului , și un preshading amărît:
Imagine atasata: DSCN0053.JPGImagine atasata: IMG_0762.JPG
Relativ bine . Mă așteptam la o potrivire mai bună de la Academy , dar merge.
Cu Mk.II însă , treburile sînt nițel mai altfel :
Imagine atasata: IMG_0772.JPG
Adică nu are luft , are groapă!! :wacko:
Lufturi semnificative are la încastrarea aripilor cu fuselajul , racordul capotă motor / fuselaj , fața capotei...Sincer , nu ma așteptam la așa ceva...Știam ca principalul defect al kiturilor MatchBox este linia de panou deosebit de adîncă ( tranșee !! ) , dar nu mă deranja prea tare , mie-mi plac liniile de panou mai adînci...Dar cica se potriveau bine...Se potriveau my ass...Cel putin ĂSTA este o catastrofă. O să văd ce-oi putea să fac în cazul lui. Sper să iasă ceva decent , pasabil .
Va urma.

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 15 September 2016 - 05:39 PM


#12 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2016 - 06:39 PM

"pene" din foitza de plastic si superglue...eu asa fac la lufturi mai mari de .3 mm, orice altceva se va chirci in timp si va reaparea un sant acolo...

#13 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1720
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 15 September 2016 - 07:04 PM

Ștraif de plastic o sa conțină, dar lipit cu superglue...așa să fie.Mersi !

#14 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2016 - 07:43 PM

Pai alta solutie nu prea ai, daca vrei sa gravezi peste, etc...cu lipici normal, iti va trebui o lunga perioada de uscare...

#15 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1720
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 17 September 2016 - 01:03 PM

Vă salut !
L-am cīrpit cīt am putut...Deocamdată eu nu am mai īntīlnit o potrivire mai oribilă . MBR-2 a fost parfum de lăcrămioare față de Mk.II-ul ăsta .
Imagine atasata: IMG_0774.JPGImagine atasata: IMG_0775.JPG
Imagine atasata: IMG_0776.JPGImagine atasata: IMG_0778.JPG
Am lipit io acolo ștraif cu superglue , dar tot cu chit am finisat. Nu mi-e la īndemīnă deloc superglue...Și am folosit gel , că ăla normal e apă chioară , nu poți astupa nimic cu el ( sau nu pot eu ! ). O să īncerc să finisez cīt mai bine zonele , dar sīnt sceptic , of course , cu privire la rezultatul final.
Va urma.

#16 Useril este offline   Dan94 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1148
  • Inregistrat: 07-June 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie 1/48
    Blindate 1/35

Postat 17 September 2016 - 04:18 PM

Din ce am experimentat eu, superglue merge bine, dar pentru crapaturi si zone mici de intervenit. La un gauroi mare sau la un defect major, intr-adevar trebuie chit sau acel gel.

#17 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1720
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 17 September 2016 - 06:00 PM

Am mai bibilit nițel la Mk.II și l-am lăsat la uscat.
Mk.V avansează...īnainte :rolleyes:
Mascat cupola:
Imagine atasata: IMG_0765.JPG
...și dat niscai vopsea :
Imagine atasata: IMG_0764.JPGImagine atasata: IMG_0766.JPG
BS637( British Standard) - Medium Sea Grey pe intrados , și BS241 Dark Green / BS629 Ocean Grey pe extrados. Toate credincioasele Gunze Acrilice.Acum sta și el la uscat.
Deja TREBUIE să ma hotărăsc pe care dintre JF-E īl fac . Am gasit două poze reale , care...cam contrazic profilele din revista Avions 151. Deci :
Imagine atasata: SN222-jpg.jpg
Imagine atasata: legrandcharles.jpg
Primul este clar SN222 : are "Le Grand Charles" sub cockpit , și doar 21victorii confirmate / 7 probabile.
Al doilea este evident NV724. Fără "Le Grand Charles" , cu crucea de Lorena pe radiator , și 23 victorii confirmate / 9 probabile. Poză făcută pe 23 august 1945 ,la Lubeck, cu puțin īnainte de-a fi demobilizat. Doar că , din poza aceasta , care este destul de bună , zic eu , coafa elicei NU pare neagră , ci tot roșie ! Partea de jos este īnchisă la culoare pentru că este umbrită , iar pardea de sus pare mult mai deschisă la culoare decīt palele elicei. Și nu este vorba de uzură , avionul era nou , de paradă , nefolosit īn luptă ( războiul se terminase de cīteva luni !! ). Ce ziceți ?
Mulțumesc de ajutor .

#18 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 17 September 2016 - 08:23 PM

Salut.

Tempestul și Spit-ul Mk. XIVe sunt favoritele mele din punct de vedere al elegantei. Eh, gusturile nu se.... etc :)

Știu ca nu este frumos sa răspunzi cu o īntrebare și aduce a proasta educație, dar cu tot riscul eu o sa te īntreb:

Coafele de Tempest cānd ieșeau din fabrica erau negre lucios ?
Daca nu sunt lucioase, atunci ai răspunsul la culoarea coafei de pe Tempestul cu pricina :)
Daca sunt... atunci e greu...

Cu stima.

#19 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1720
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 17 September 2016 - 09:51 PM

Asgard , să moară Mortu' dacă știu !! Din cercetările mele, din fabrică ieșeau fie negre , fie Sky"S" , mate , nu lucioase. Piloții le-au vopsit mai apoi albe , roșii , albastre...și nu mai știu vre-o altă culoare...Eu tot nu-mi dau seama dacă-i roșie ( cumva o continuare a lui SN222 ) sau neagră ( standard deja īn 1945 ).
Spor.

#20 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 17 September 2016 - 10:52 PM

Pai dacă sunt mate culorile din fabrica, atunci de ce coafa elicei din fotografie lucește?

Pesemne cineva a dat-o cu lac ? :)))
Glumesc desigur, īnseamna ca a fost vopsita și nu cred ca īn negru. Eu as vopsi-o roșie.

Spor sa aveți și dvs.

Cu stima.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi