Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, februarie 2017 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, februarie 2017

#41 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 February 2017 - 06:55 PM

Longinus :-) , eu nu am spus ca nu sint oameni , spuneam ca nu par a fi oameni ci ca , sint la fel ca si robotii , atunci cand apar .
Oare intra in politica firmei comportamentul acela sau asa sint educati ?

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 February 2017 - 07:01 PM


#42 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 February 2017 - 07:19 PM

Vezi postareadany, la 21 February 2017 - 06:55 PM, a spus:

Oare intra in politica firmei comportamentul acela sau asa sint educati ?

He he... dany ...'geaba faci "politică" dacă nu ai "educație". Avem exemple multiple, taman acum şi tocmai īn țărişoara noastră, dar nu numai.
Īn fine. Mai vreau doar să subliniez că Porsche ( un 911, sau alt model), nu este o maşină cu care să te duci īn vacanță īn Bulgaria. Fie vară, fie iarnă(mai nou), ai toate şansele să te īntorci acasă, pedestru.

#43 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 February 2017 - 01:07 PM

Citeaza

Fie vară, fie iarnă(mai nou), ai toate şansele să te īntorci acasă, pedestru.
In mod normal, nu ar trebui sa fie asa. Asta seamana cu sfatul politiei ca sa nu-ti pui bijuterii scumpe pe tine cind iesi pe strada. Pai atunci unde sa le porti, doar in Fort Knox?????

#44 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 February 2017 - 01:55 PM

Nu vreau sa dau sfaturi pentru ca nu este cazul, dar ,sincer, dupa atatea intamplari nefericite, nu vad de ce m-as duce in vacanta la bulgari.
Si daca mai pun in calcul ca unora dintre ai nostrii le-au disparut pana si actele masinii,din camera de hotel (!!!!), nu pot sa trag decat concluzia ca acolo(la bulgari) e un fel de cooperativa de furat automobile.
Am facut destule iesiri de vacanta prin Europa, cam prin toate tarile, dar nu am avut nici cea mai mica problema de gen.Anecdotic va spun: la intrarea in Elvetia, vamesul m-a intrebat daca am marfa in portbagaj.I-am raspun ca nu, nimic altceva decat bagajele de vacanta. Omul, pe un ton foarte politicos, mi-a cerut voie sa arunce o privire !!! Desigur ca nu m-am opus, am deschis portbagajul,s-a uitat din scurt, a multumit si mi-a dorit ..."enjoy your stay" .
In fine, pacat. Imi pare sincer rau pentru conationalii nostrii, ramasi de paguba.

#45 Useril este offline   cid 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 357
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:Aviatie

Postat 26 February 2017 - 08:14 PM

Confirm cecspune Longinus.
In Elvetia doar m-au intrebat pe geamul deschis, si au vrut sa-l vada pe fiul meu care fiind copil atunci era pe pasaportul meu.
Le-am deschis geamul la portiera din spare, su vazut ca doarme si au zis sa inchid sa nu-l trezesc.:-) m

#46 Useril este offline   Babacu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 341
  • Inregistrat: 20-October 06
  • Location:Tīrgoviște

Postat 26 February 2017 - 09:21 PM

Totuși să nu exagerăm și cu bulgarii. Nu cred că e așa sălbăticie cum se spune. Cel puțin eu nu am văzut de cīte ori am fost.

#47 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 February 2017 - 11:24 AM

Oi fi avind Dacie 1300! :whistle:
Oricum, sunt balcaneti de-ai nostrii, la ce ne putem astepta???? Nu stiu sa fii auzit de masini sparlite in Franta, Germania sau Elvetia, dar la bulgari au disparut cam multe, aproape in fiecare an, fie vacante de vara, fie de iarna, aud astfel de stiri!

#48 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2017 - 04:00 PM

Mai acum ceva ani umbla vorba ca iti sparleau si un rinichi.

#49 Useril este offline   Babacu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 341
  • Inregistrat: 20-October 06
  • Location:Tīrgoviște

Postat 28 February 2017 - 09:50 AM

Și o bucată de ficat. Nu, nu am Dacie 1310 și am fost īn fiecare an īncepīnd cu 2010 la mare la ei, plus de cīteva ori de Paște și de 1 mai. Acum să nu credeți că neg că au fost furate mașini īn Bulgaria, dar posibil ca vecinii noștri (ca mulți romāni de altfel) să aibă pasiune doar pentru lucrul nemțesc.

#50 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 February 2017 - 11:21 AM

Nu cred ca baietii vecinului sa aiba pasiune doar pentru "lucrul nemtesc" cata vreme au furat si Volvo,Toyota sau Nissan (4x4,desigur)..
Faptul ca alegi sa faci vacante la sud de Vama Veche este o optiunea personala,cu multe argumente pro,desigur, insa faptul ca din parcari pazite,la hoteluri de 4 sau 5 stele (!!!!) unde se presupune ca poti sa dormi linistit, iti dispare masina bine mersi si n-are nimeni nicio raspundere ,ma refer in primul rand la hotelul care te ademeneste cu o "parcare cu paza" (!!)mi se pare o chestie incalificabila.
Apoi mai vine si rata "de succes" cu care autoritatile bulgare gasesc si recupereaza automobilele furate, o rata ce tinde vertiginos spre un zero absolut, ma face sa cred ca , de fapt, pe bulgarii ii doare-n basca despre prejudiciile suferite de turistii romani.Ce-i drept ca nivelul de implicare al "autoritatii" nu difera prea mult nici la noi.
Si ca un soi de "cireasa din varful tortului" mai nou exista informari si despre faptul ca unele masini au disparut impreuna cu actele care se aflau in camera de hotel.
Sigur, se poate spune ca hotii au fost pe o mana(aceasi mana) cu proprietarul, desi nu cred ca cineva se duce in vacanta doar ca sa-si faca automobilul, proaspat achizitionat, disparut.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 28 February 2017 - 11:25 AM


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi