Forum Machete,Modelism,Hobby: Clasa lui ALGU - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Clasa lui ALGU vopsim figurine

#21 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 04 November 2006 - 07:02 PM

Daca se strica vreun strat de culoare nu este nici o problema, se sterge cu pensula curata si se reia procesul..
Dupa un joc de vreo 1 ora si jumatate capul arata cam asa:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 020.JPG


#22 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 04 November 2006 - 07:18 PM

Daimyo are capul ras.
Am aplicat amestecul de raw umber+negru

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 021.jpg


#23 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 04 November 2006 - 07:23 PM

Nu m-am uitat la ceas dar cred ca am lucrat mai mult de o ora la tunsoarea :whistle:
Tot prin stergerea cu pensula curata am obtinut efectul respevtiv.
Cam asa arata capul la faza asta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 022.JPG


#24 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 07 November 2006 - 02:31 PM

Vopselele metalice de la Vallejo inca n-au sosit :whistle: Rabdare nu am asa ca am inceput sa vopsesc metalele Celtic-ului cu tehnica veche.
Tipul a trait in perioada bronzului. Am folosit nuante de bronz jucand cu proportiile amestecului de vopsele. Amestecul este alcatuit din uleiuri de raw umber , burnt sienna, negru si humbrol gold.
Asa arata Celticul;

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 023.JPG


#25 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 07 November 2006 - 02:34 PM

Singurul dezavantaj este ca o sa pot sa lucrez pe uleiurle abia peste citeva zile. La amestec tot am folosit ca diluant benzina zippo, sperind micsorarea timpului de uscarea a uleiurilor. Peste citeva zile voi putea face tonificarea.
Accesoriile;

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 024.JPG

Aceasta postare a fost editata de alguhan: 07 November 2006 - 02:34 PM


#26 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 07 November 2006 - 02:40 PM

sunt mut :whistle: ... de admiratie ...

#27 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 07 November 2006 - 03:14 PM

Excelenta relatarea. Avem de invatat din plin. Multumesc :whistle:
Asteptam continuarea si ...spor,
Bill ;-)

#28 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 07 November 2006 - 05:09 PM

Detaliaza un pic despre teaca. Ai tras conturul cu ceva si ai vopsit pe urma patratelele ?

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 07 November 2006 - 05:25 PM


#29 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 07 November 2006 - 05:23 PM

OlafTheViking, la Nov 7 2006, 05:09 PM, a spus:

Detaliaza un pic despre teaca. Ai tras conturul cu ceva si ai vopsit pe urma patratelele ?

Olaf, pur si simplu am vopsit cu atentie. Daca ai sa te uiti la pozele anterioare, se observa detaliile patratelelor. Deci sint deja sculptate, patratelele albastre sint proeminente..

#30 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 07 November 2006 - 05:26 PM

Cu atentie e si metoda mea preferata, dar nu imi iese asa decat intr-adevar pe cele in relief.

Acum alta discutie:

Cica celtul e sec. 4 BC:
http://www.pegasomod...asp?code=54-134


Acu cica epoca bronzului ar fi, ca medie, ca depinde de loc, 1800-800 BC, extremele ar fi 2100-700 BC.
http://ro.wikipedia....Epoca_Bronzului


Sec. 4 BC parca nu ar face parte din ep. bronzului deci cam poti sa-i faci si sabie de fier. Gresesc eu pe undeva?

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 07 November 2006 - 05:28 PM


#31 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 07 November 2006 - 05:48 PM

Olaf, aici ai dreptate. M-am exprimat gresit si am zis ca omul a trait in epoca bronzului. Din cite am citit despre ei am aflat ca nu au lasat de tot bronzul. Cind au putut prelucra fierul au facut sabiile din fier iar aceasta fiind valoros sabiile de genul asta erau folosite de razboinici mai respectati. Totusi prelucrarea fierului a fost destul de greu..
Restul, adica armura, lanturi, coifuri, etc s-au produs in numar mare de bronz. Am vrut si sa respect schema de vopsire de la Pegaso pentru ca ei nu prea gresesc istoric..

#32 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 07 November 2006 - 05:53 PM

In cazul asta ai gresit complet scutul :whistle: ;-) :-) :-D trebuia sa se asorteze cu sabia, sa fie cu patratele. :-D ;-) :-)
Ce ma distreaza cand vad "inovatiile" producatorilor, scutul unuia pus in mana altuia, coif de cavaler englez pe armura de francez, etc. In cazul asta scutul de imprumut arata mai bine, daca era gen tabla de sah era plictisitor.

Si bronzul arata mult mai bine decat fierul. :-D Culmea ca Pegaso a facut margini de fier scutului, desi fiind scump, cel mai probabil e ca doar sabia sa fie de fier si restul de bronz, inclusiv marginea. Sau poate "asta micu'" o fi fost vreun sef cu dare de mana...


Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 07 November 2006 - 05:57 PM


#33 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 07 November 2006 - 06:01 PM

Cred ca producatorul figurinei asta adica cel care a copiat-o, n-a vrut s-o faca identic cu cea de la pegaso. Cum am zis si la inceput o vopsesc doar sa vedem impreuna diferentele intre 2 figurine cu calitati diferite de turnare. Am vazut figurina cea originala si crede ma este o piesa de arta.
Chiar daca copiile sint mult mai ieftine nu fac nici 2 bani! :whistle:

#34 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 07 November 2006 - 06:17 PM

Se vede ca te-ai documentat bine si de asta risc o intrebare: ai idee de ce are tatele pe afara? :whistle: Pe care apropos le-ai pictat bine (nu pot sa spun "superb" ca intra astia mici la idei).

Si copiile fac toti banii, eu am patit cand am lasat toti banii la Pavel si m-am intors cu jumatate de kilogram de aliaj in punga.

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 07 November 2006 - 06:22 PM


#35 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 07 November 2006 - 09:42 PM

La intrebare asta am un raspuns interesant. Razboinicii Celt se credeau in viata de dincolo, si moartea era doar o calatorie spre tara frumusetiilor. Iar drumul spre tara respevtiva era plin de rugi (nu stiu daca am spus corect). Ca sa fie mai usor de calatorit spre "dincolo" multi dintre ei luptau chiar gol de parca erau nou nascuti. Altfel, daca mureau imbracati drumul era greu de parcurs. Dar istoricii mai sustin o alta idea mai logica; ranile provocate de armele mai putin taioase pe vremuri (majoritate erau de bronz) nu erau curate, ci mai mult zdrobite impinghind in acelasi timp si fasiile materialelor de imbracaminte. Va dati seama ca imbracamintele lor nu erau spalati si calcati zilnic pe atunci. In asa fel pe cei raniti astepta o moarte foarte lenta si dureroasa din cauza ranilor greu de vindecat si infectate.. Asa ca era mai usor sa mori daca erai gol pe atunci, si totusi te duceai la un loc foarte foarte linistit si frumos. :whistle: Pe de alta parte cind se intilnea dusmanul cu o asemenea armata a nudistilor cred ca se speria sau se suprindea (nu cred ca se rusineau.. ca sa nu va las gluma asta ;-) ) Poate si asta era un avantaj pentru ei..
Cred ca asta explica de ce omul nostru este pe jumatate gol. Mai dadea jos si pelerina aia si hai la razboi..


Copiile sigur au facut niste bani prietenului nostru Pavel. Ma bucur pentru el si sa-i fie de bine si sa-i dea Domnul si mai mult. :-)
Dar comparatia este evidenta in acest topic. Daca ai detalii frumoase vopsesti si cu drag si obtii niste rezultate nemaipomenite.. Cei care sint obisnuiti sa vopseasca o figurina de 1/35 plastic ar putea obtine rezultate foarte bune la o figurina de genul Daimyo, de nici ei n-ar putea crede ce au putut la final.. Merita sa fie incercat.

#36 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 07 November 2006 - 10:38 PM

Am mai cautat in carti despre Celt si am aflat ca fierul a devenit mult mai usor de folosit de abia la 1 BC. Pina atunci coifuri si armura din fier se confectiona doar pentru cei cu grad mare. Chiar am o figurina de vopsit din sec. 6 BC cu armura si coif din fier.
O data cu dezvoltarea prelucrarii fierului sabiile s-au fabricat mai lungi. Asa ca sabie de aici este sigur una de bronz. Pentru ca la sec. 4 BC nu aveau cum sa construiasca o sabie atit de mare din fier.

#37 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2006 - 01:00 AM

Apreciez sincer ce faci aici Algu... invata omul ceva de la tine... important cred ca e sa observam tehnica si nu despicam firul in tzishpe...

Parerea mea :whistle:

#38 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 08 November 2006 - 10:02 AM

Am trecut la uleiuri si la Celtic.
Pozele sint facute seara, la lumina lampii de la banc de lucru. M-am jucat cit am putut la luminositate si contrast, atita am putut fara sa stric culorile.
Tehnica si culori sint la fel ca la Daimyo. Numai ca am facut amestecurile mai deschise la culoare pentru ca omul este blond. Sa fiu sincer, prima data vopsesc niste portiuni mai mari ai trupului omenesc in piele goala. Intradevar nu prea am stiut ce sa fac la inceput. Dar pina la urma am putut sa fac cite ceva. Detaliile stearse a copiei nu prea mai permite sa evidentiez culorile cum as fi vrut eu sa arate. Cred ca mai mult de atit nu puteam asa ca nu cred ca o sa ma mai joc la ten.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 025.JPG


#39 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 08 November 2006 - 10:06 AM

Poza din stinga este facuta dupa ce m-am jucat cu culori inchise iar poza cealalta dupa culori deschise, si este facuta la lumina zilei azi dimineata, e altfel..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 026.JPG


#40 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 08 November 2006 - 11:21 AM

Important este sa invatam tot ce putem de la Alguhan, ca avem ce, atat despre pictat cat si pe partea de istorie.
Detalii sterse sau nu, tipul asta are o privire de te baga in sperieti.

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 08 November 2006 - 11:24 AM


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi