Forum Machete,Modelism,Hobby: Trei degete - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Trei degete Ju-88 A4, scara 1/72

#21 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 01 May 2019 - 12:42 AM

Uite o poza si cu extradosul capatului de plan care confirma decalajul.

Imagine atasata: borthen-02.jpg

#22 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 01 May 2019 - 08:02 AM

Scanurile promise si un link
Imagine atasata: Ju 88-1.jpg Imagine atasata: Ju 88-2.jpg Imagine atasata: Ju 88-3.jpg

#23 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 May 2019 - 09:37 AM

Multumiri boierule, e exact ce trebuie!!! :drinks:
Din pacate...cele trimise de tine, confirma faptul ca desenul din Modelism este corect!!! Asta inseamna ca va trebui sa rad tot, intrados extrados, si sa regravez totul de la cap. Ori...o sa merg pe desenele nemtesti si ...asta e. Stiu ca nu e o atitudine de modelist, dar ...am mai imbatrinit si eu!
Imagine atasata: IMG_1999ee.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 01 May 2019 - 10:02 AM


#24 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 01 May 2019 - 11:31 AM

Z nu rade nimic, cei de la Hasegawa au facut traba bine acolo, zona trebuie doar finisata mai bine. Mai sus de postarea lui Ovichelu am pus trei poze cu avioanele reala, nu planuri care pot avea greseli (nu invinuim pe nimeni, a gresi e ceva natural), poze care confirma ca Hasegawa a redat capetele de plan corect gravate, intrados si extrados.

#25 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 May 2019 - 01:12 PM

Mgc, scuze, nu stiu cum mi-au scapat pozele tale. Am mai facut si eu săpături și pe intrados era într-adevăr decalaj între tablele de pe bordul de atac. Pe extrados e baiul. Teoretic, pentru că modificarea a constat în înlăturarea vechiului cap de plan si adăugarea unuia nou, mai lung, nu ar trebui sa fie modificări în structura veche a aripii, deci si aici ar trebui să apară decalaje între partea veche si cea nouă.
Cum nu am poze reale, in care sa se vada ceva, ci doar desene, am sa incerc sa fac o "împăcare" între desene.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 31 May 2019 - 07:07 PM


#26 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 01 May 2019 - 01:21 PM

Z, in poza cu cel prabusit, la postarea #21, se vede extradosul foarte bine care are tablele decalate, ca pe intrados, exact ca si la modelul tau, deci nu tre sa impaci nimic, doar finisat zona, modelul e redat bine.

Imagine atasata: AC1E7524-8644-43E4-BD5C-B29F41EAC0CC.jpeg

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 01 May 2019 - 01:23 PM


#27 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 May 2019 - 02:55 PM

Corect. Am luat la puricat putin poza si asa este! Initial am vazut-o pe telefon si acolo nu se putea deslusi mare lucru.
Deci, nu mai impacam nimic, ramine cum a fost.
Multumiri!

#28 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 May 2019 - 04:06 PM

Gata, treaba a devenit cam asa:
Imagine atasata: IMG_2001e.jpg
Cu ocazia asta am descoperit si bucuria modelistului: trei pini de impingere pe capatul de plan! :bang:

#29 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 May 2019 - 01:08 PM

M-am ocupat nitel de gondola ventrala, pentru ca as vrea sa o fac deschisa.
Imagine atasata: IMG_2002e.jpg
Imagine atasata: IMG_2003e.jpg

#30 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2019 - 03:20 PM

Putzin? :)
Si pe tine te manancaaaa ...

#31 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 May 2019 - 03:39 PM

Gata pentru vopsit:
Imagine atasata: IMG_2004e.jpg
Imagine atasata: IMG_2005e.jpg
si vopsit:
Imagine atasata: IMG_2006e.jpg
Imagine atasata: IMG_2007e.jpg
Am vopsit cu RLM 70/71/65, de la Revell, culori din setul militar. Deoarece contrastul dintre RLM 70 si RLM 71 era cam mic, am mai adaugat putin galben in RLM 71. Capetele de plan au fost vopsite in Humbrol 154, (RLM 04) iar cupola in Italeri 1723, pe care il folosesc eu in loc de RLM 66. Asta pentru a mima vopsirea ramelor, pe interior, cu RLM 66.
Din pacate, am avut si o surpriza, deloc placuta, adica, dând in prea, vopseaua a catadicsit sa faca nitele crapaturi, coja de portocala sau pilele de sarpe, ca nu mai stiu cum sa-i zic! Nu peste tot (doar pe ici pe colo, prin partile esentiale :-P ), dar destul ca sa-mi dea de lucru. Treaba a parut cind am dat cu lac lucios, prea diluat, prea de aproape, prea mult. A trebuit sa dau, pe suprafetele afectate, cu smirgel fin, 1500- 2000, ud, apoi sa revopsesc, dupa care sa mai dau un strat de lac lucios.
Am pus si decalurile:
Imagine atasata: IMG_2008ee.jpg
Imagine atasata: IMG_2009e.jpg
Din pacate, si aici am avut destule probleme. Nu cred ca decalul in sine era prost, am mai lucrat cu Hasegawa, ci zic, kit-ul fiind vechi, suportul decalului s-a cam uscat, asa ca atunci cind am inmuiat decalul in apa, a crapat. De nefolosit. Noroc ca nu toate, doar balkankreuz-urile, mai ales cele de pe intrados, mai mari. Am cautat printre resturi si am gasit unele de la Italerii, de la un Ju-188, cele mari, si unele de la Amodel, pentru Bf-109, pentru laterale, care s-au potrivit. Trebuie sa ma gindesc serios (am eu ceva in cap) sa trec la vopsirea lor. O treaba laborioasa, dar cu rezultate bune, zic eu. Ramine de vazut.
In sfirsit, am trecut la spalacirea machetei, cu zemuri de la mig, 1610, 1608 si 1616. Urmeaza lacuirea cu semimat.
Din pacate, lumina fiind deficitara (ploua de nu mai stiu cind), nu am prea putut face poze bune. Esentialul se vede.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 20 May 2019 - 03:45 PM


#32 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 22 May 2019 - 09:15 AM

Fain de tot !

#33 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 May 2019 - 04:41 PM

Trenul de aterizare:
Imagine atasata: IMG_2014e.jpg
Am folosit niste sirma de 0,15 mm, izolata cu matese, dezizolata partial, pentru conductele frinelor.
Colimatorul:
Imagine atasata: IMG_2018e.jpg
Mitralierele, la care s-au dat jos tevile originale si au fost inlocuite cu ace de seringa, 0,5 mm si camasa de PE:
Imagine atasata: IMG_2019e.jpg
Vopsite:
Imagine atasata: IMG_2021e.jpg
La mitralierele din cupola dorsala nu am mai modificat nimic, tevile fiind prea scurte, trebuia sa tai din PE si nu m-am mai complicat.
Minjit, pardon...spalat cu zeamuri de la mig:
Imagine atasata: IMG_2011e.jpg
Imagine atasata: IMG_2012e.jpg
Nu se prea vede...dar e!
Citeva poze inainte de a inchide cocpitul:
Imagine atasata: IMG_2022e.jpg
Imagine atasata: IMG_2023e.jpg
Imagine atasata: IMG_2024e.jpg
Imagine atasata: IMG_2025e.jpg
Imagine atasata: IMG_2026e.jpg

#34 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2019 - 08:57 AM

hai salut ...
frumoasa aglomerare p-acolo - parerea mea e ca ar ajuta mult si nishte wash-uri prin interior, daca nu e prea tarziu;
ajuta mult la impresia de volume, mai ales ca prin cupole se pierd jumatate din detalii - plasticul e gros, fatetat si deformeaza vizibil
la final, asta e o treaba buna - se estompeaza si greselile ;) - numai ca, daca fortezi ceva efecte, se va vedea mai bine ca e multe chestii in spatiul ala;
a propos de cupole - nu ziceai ca o faci deschisa p-aia ventrala?
si inca o treaba: io as renunta la tzevile alea - ies destul de groase si jumulite; stiu ca in realitate, arata mult mai bine (aparatul foto exagereaza tare), insa chiar merita nishte after market-uri - e plina piata de tevi da mg, de rasina sau de metal ... eu am luat de la brassin si-s superbe
spor

#35 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 May 2019 - 04:16 PM

Da, e cam aglomerata zona, chiar ma intrebam cum intra acolo patru insi!
Este dat cu zeama si cu tufuiala, dar am dat cu lac mat dupa, si s-a mai estompat. Cupolele sunt intr-adevar groase si nu prea se vede ca lumea prin ele. Ar mai fi o chestie, strapontinele. Ele se lasa in jos, deci curelele nu ar trebui sa se vada, fiind pe cea parte. Dar le-am pus asa ca...dadeau bine!
Tot din cauza inghesuielii nu am pus nici benzile cu cartuse (nu-i vorba, erau si foarte greu de lipit), nici perdelutele si nu m-am labartat la cablarie.
Cupola ventrala va fi deschisa, dar pe timpul vopsirii am montat-o provizoriu. Desi arata cam nasol, fiind foarte groasa!
Da, tevile arata cam groase, dar asa au iesit. Le-am mai jumulit si eu cind le-am indoit. Altele nu mai pun, ca am inchis cupolele. Nu prea m-am agitat eu cu tevi din metal, cu mici exceptii, m-am mutumit cu ace de seringa, dar cred ca trebuie avut asta in vedere.
Apropo de inchis cupole. Cind le-am montat, am tot pilit din ele, ca nu se potriveau. Asa parea. Pina la urma s-au "potrivit". Am pus ghilimelele, pentru ca, dupa vopsire, a aparut un adevar dezastru! De aici concluzie: cit potriviti cupolele, vopsiti-le, barem cu grund, la fel si zona adiacenta. Asa se vede mult mai bine zona. Normal, cupoa trebuie mascata inainte. Asa ca , dupa vopsire am pus in spate un straif de plastic, ca sa umplu ce am pilit aiurea!
Cum ziceam mai sus, atit partea din spare a cupolei dorsale, cit si cupola ventrala, partea din fata, in loc sa fie facute dintr-o piesa, au fost facute din doua, respectiv trei piesedestul de greu de potrivit, apoi pilit si slefuit.
Trebuie sa mai caut o balkankreuz mare, pentru frinele aerodinamice. Cum spuneam, crucile au fost inlocuite, pentru ca au crapat. Bucata ce trebuie pusa pe frine, pare OK, numai ca e ...galbuie. Am pus-o la soare, dar fara vreun rezultat palpabil, asa ca se vede rau diferenta de alb.

#36 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 June 2019 - 03:28 PM

Cam asta fu! O privire generala.
Extrados:
Imagine atasata: IMG_2040e.jpg
Imaginea a fost nitel corectata, ca sa nu fie prea intunecata.
Intrados:
Imagine atasata: IMG_2041e.jpg
Scuzati căriga de banda adeziva, am rupt o data antena si altceva nu am avut la indemina!
Citeva imagini "pe pista":
Imagine atasata: IMG_2044e.jpg
Imagine atasata: IMG_2045e.jpg
Imagine atasata: IMG_2046e.jpg
Imagine atasata: IMG_2047e.jpg
Imagine atasata: IMG_2051e.jpg
Si ceva detalii, unde sa vad si ...bilbele. Acu' le-am vazut si eu! :ph34r:
Imagine atasata: IMG_2048e.jpg
Imagine atasata: IMG_2049e.jpg
Imagine atasata: IMG_2050e.jpg
Imagine atasata: IMG_2052e.jpg
Imagine atasata: IMG_2054e.jpg
Imagine atasata: IMG_2056e.jpg
Imagine atasata: IMG_2057e.jpg
Se vede putin diferenta dintre decaluri, dar numai pe astea le-am avut, cele din kit, cum spuneam, au fost inutilizabile.( mai am un kit de vreo 20 de ani, deci trebuie sa ma astept la alte surprize!)
Imagine atasata: IMG_2058e.jpg
Se vede tubul colimatorului de bombardament si magazia de munitie pentru mitraliera de bot. Cenzile de cartuse nu au mai fost puse, motivul a fost expus mai sus.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 07 June 2019 - 03:30 PM


#37 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 07 June 2019 - 04:05 PM

Frumooooos!
Liber la elice! Imagine postata

#38 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 07 June 2019 - 07:48 PM

Superb!Imagine postata

#39 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2019 - 07:53 AM

Z-ule ... smecher!
Arata foarte, foarte bine - o multime de detalii corect reproduse; mentiune speciala pentru interior, pentru finish, pentru franele aerodinamice cu decalul aferent si pentru caucioacela alea de Al Capone.
Spor ...

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 08 June 2019 - 07:55 AM


#40 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 08 June 2019 - 10:22 AM

Frmos.Felicitari .pacat ca nu e ...romanesc.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi