Forum Machete,Modelism,Hobby: Culori si detalii PZL 23 in Romania? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Culori si detalii PZL 23 in Romania?

#21 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 05 April 2019 - 09:00 PM

Multumesc pentru raspunsuri!

In ceea ce priveste dunga(?) care se vede sub troica la nr. 17 si cred ca si la nr.12 ai vreo teorie?
http://i59.tinypic.com/124atmv.jpg
https://ww2aircraft....3aj-jpg.205457/

Citeaza

De sigur ca si intradosul era revopsit si daca ai dubii te rog sa fi atent la urmatorul aspect: toate PZL-urile 23 Poloneze aveau invelisul jambelor vopsit kaki ca extradosul, ale noastre aveau invelisul bleau ... deci iarasi un aspect care ne dovedeste ca inainte de a fi operationale la noi au fost revopsite.
Good point. Dunga aceea de pe trenul de aterizare ce este de fapt? E o zona vopsita sau o banda din alt material (cauciuc?).

Citeaza

In poze pe intrados se observa o nuanta foarte deschisa deci cel mai probabil da, sky blue sau ceva asemanator.

Intrebarea e ce s-a intamplat cu interiorul in cazul asta. Sa presupunem ca a fost revopsit si el in culoarea intradosului?

Citeaza

Nu am pus Bloch-ul pe nici un site pana acum, deci nu pot avea vreun link imi pare rau.
La acea vreme am facut un amplu articol la Bloch pentru revista ModelIst, insa intre timp a incetat sa apara … asa ca nu a fost publicat niciodata

Pacat. Smer a folosit de fapt plasticul de la Heller, nu? Heller a scos iar la vanzare kit-ul (80397). Eram curios ce modificari/imbunatatiri necesita. Poate ajungi sa il postezi/publici plana la urma.

#22 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 05 April 2019 - 09:44 PM

Citeaza

In ceea ce priveste dunga(?) care se vede sub troica la nr. 17 si cred ca si la nr.12 ai vreo teorie?

Nu stiu ce sa zic ... paote e poate nu e ... dunga ... e greu de spus.
Cand vezi asa intr-o poza doar o dunga sau o pata e greu de tras concluzii ... insa cand vezi mai multe si aliniate sau care ar urma un patent atunci formulezi ideii, si daca acelasi lucru se observa si in alte poze atunci concluzionezi. In cazul celor cu scheletul de peste sunt mai multe poze care ne conduc catre un camo in doua culori.
Prin '42 daca nu ma insel, deja se standardizase camo intr-o singura culoare la extrados pe ale noastre, probabil datorita efortului de razboi s-au simplificat lucrurile si de aceea s-a ajuns la o singura culoare, astfel avem diferite avioane doar verzi la extrados dupa aceasta perioada (PZL 11, PZL 37, FW -58, IAR-80 etc) si mai mult ca sigur si PZL-urile 23 au urmat calea simplificata in urma reparatiilor dupa campania din Basarabia.

Citeaza

Dunga aceea de pe trenul de aterizare ce este de fapt? E o zona vopsita sau o banda din alt material (cauciuc?).

Un material flexibil, cauciuc, piele, panza ... asta trebuie cercetat in vreo carte de profil.

Citeaza

Intrebarea e ce s-a intamplat cu interiorul in cazul asta. Sa presupunem ca a fost revopsit si el in culoarea intradosului?

Nu am vazut vreo poza cu interiorul alor noastre, asa ca e greu de spus exact. Poate l-au lasat asa aluminiu (parca asa era originalul polonez), insa eu personal tind sa cred ca l-au revopsit in acelasi bleu ca pe intrados, si in cazul IAR-urilor 80 initial a fost aluminiu (cel putin la prototip) ulterior devenind standard bleau.

Citeaza

Pacat. Smer a folosit de fapt plasticul de la Heller, nu? Heller a scos iar la vanzare kit-ul (80397). Eram curios ce modificari/imbunatatiri necesita. Poate ajungi sa il postezi/publici plana la urma.


Da e vechiul Heller.

#23 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 05 April 2019 - 10:25 PM

Multumesc frumos! A fost foarte utila discutia.

Vezi postareaMgc151184, la 05 April 2019 - 09:44 PM, a spus:

Nu am vazut vreo poza cu interiorul alor noastre, asa ca e greu de spus exact. Poate l-au lasat asa aluminiu (parca asa era originalul polonez), insa eu personal tind sa cred ca l-au revopsit in acelasi bleu ca pe intrados, si in cazul IAR-urilor 80 initial a fost aluminiu (cel putin la prototip) ulterior devenind standard bleau.
E o intreaga dezbatere si in privinta a ce aveau polonezii. Opinia mai veche pare sa fie ca era un gri-albastru inchis sau un kaki:
https://www.britmode...comment=1639590

Citeaza

As of this moment, we've not been able to discover what colour the interior of the Karas was painted. No information on this subject has survived; we've not been able to find any artefacts. Studying photos, we can make out that the interior is painted in some dark colour, and neither silver nor light blue. The fragments of the P.23 interior exhibited from time to time at the Aviation Museum in Kraków were painted a dark greyish blue. Summing up, the prototypes and early production examples were probably painted silver. Later production machines were probably painted dark greyish-blue or khaki green. The 'shelves' between crew members were painted khaki green. The most likely variant: walls painted dark greyish-blue, the floor black.

Stii cumva daca bombele folosite de polonezi aratau la fel ca ale noastre? Kit-ul IBG le include si mi-ar placea sa le adaug, dar mi-e complet strain subiectul.



#24 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 05 April 2019 - 11:16 PM

Citeaza

E o intreaga dezbatere si in privinta a ce aveau polonezii. Opinia mai veche pare sa fie ca era un gri-albastru inchis sau un kaki:

Interesant, in cartile pe care le-am vazut eu despre PZL 23 toate pozele cu interior sunt argintii, dar poate astea erau pozele de prezentare ale avonului si ulterior lucrurile s-au schimbat. E de cercetat subiectul, eu nu am ajuns inca acolo.

Citeaza

Stii cumva daca bombele folosite de polonezi aratau la fel ca ale noastre? Kit-ul IBG le include si mi-ar placea sa le adaug, dar mi-e complet strain subiectul.

Uite mai jos o poza cu ce este oferit in kit si ce erau folosite pe IAR-39 de ai nostri, par cam la fel, deci nu-i problema daca le folosesti.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PA180009-1.jpg


#25 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 06 April 2019 - 10:56 PM

Grozav! Multumesc!
Stii cumva si ce culoare erau in principiu bombele romanesti? Instructiunile SH pentru IAR-37/38 recomanda negru..
Ca veni vorba, Mirage are un set de bombe poloneze la scara 1:48 si arata inclusiv variantele de incarcare pentru PZL 23:
https://www.super-ho...39-MAX-SET.html


#26 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 07 April 2019 - 11:06 PM

Vezi postareaFinn, la 06 April 2019 - 10:56 PM, a spus:

Grozav! Multumesc!
Stii cumva si ce culoare erau in principiu bombele romanesti? Instructiunile SH pentru IAR-37/38 recomanda negru..
Ca veni vorba, Mirage are un set de bombe poloneze la scara 1:48 si arata inclusiv variantele de incarcare pentru PZL 23:
https://www.super-ho...39-MAX-SET.html


Par destul de inchise la culoare in poze, bombele, deci pot fi negre.

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 07 April 2019 - 11:06 PM


#27 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 08 April 2019 - 12:51 PM

Multumesc!

Vezi postarea1-0-9, la 04 April 2019 - 05:52 PM, a spus:


Stie cineva cand ar fi aparut modificarile acestea pe avioanele noastre? Singura poza in care vad placa de blindaj pentru mitraliera e asta (dintr-o postare fb pe care nu o gasesc acum):

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 13260215_1719779074965922_6499254788147896224_n.png

Aceasta postare a fost editata de Finn: 08 April 2019 - 12:52 PM


#28 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 09 April 2019 - 12:09 PM

Vezi postareaFinn, la 08 April 2019 - 12:51 PM, a spus:

Multumesc!

Stie cineva cand ar fi aparut modificarile acestea pe avioanele noastre? Singura poza in care vad placa de blindaj pentru mitraliera e asta (dintr-o postare fb pe care nu o gasesc acum):


Intradevar acel blindaj nu prea se gaseste in multe poze. In afara de poza postata de tine parca si in poaza cu nr 13 si 16 de pe la Stalingrad se observa acest blindaj si cam atat.
Eu sunt de parere ca aceste blindaje au fost adaugate dupa campania din Basarabia, in urma experientei de razboi protejarea personalului navigand era evidenta si probabil s-au recomandat acele blindaje. Astfel probabil in timpul reparatiilor dupa campania din Bassrabia, unde avioanele au fost si revopsite intr-o singura culoare la extrados, s-au adaugat si aceste blindaje.

#29 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 09 April 2019 - 07:54 PM

Vezi postareaMgc151184, la 09 April 2019 - 12:09 PM, a spus:

Eu sunt de parere ca aceste blindaje au fost adaugate dupa campania din Basarabia, in urma experientei de razboi protejarea personalului navigand era evidenta si probabil s-au recomandat acele blindaje. Astfel probabil in timpul reparatiilor dupa campania din Bassrabia, unde avioanele au fost si revopsite intr-o singura culoare la extrados, s-au adaugat si aceste blindaje.

Asa mi se pare si mie logic. Partea buna e ca ar fi inca un element vizual de diferentiere intre perioada initiala si campania de la Stalingrad. Apropo de intrebarea mea initiala, stii cumva sa se fi schimbat si mitralierele in cursul razboiului? Cineva, pe britmodeller, mentiona MG 81Z:
https://www.britmode...comment=2805263


#30 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 09 April 2019 - 09:17 PM

Vezi postareaFinn, la 09 April 2019 - 07:54 PM, a spus:

Asa mi se pare si mie logic. Partea buna e ca ar fi inca un element vizual de diferentiere intre perioada initiala si campania de la Stalingrad. Apropo de intrebarea mea initiala, stii cumva sa se fi schimbat si mitralierele in cursul razboiului? Cineva, pe britmodeller, mentiona MG 81Z:
https://www.britmode...comment=2805263

Nu stiu nimic despre schimbarea mitralierelor, e prima data cand aud asta cu schimbatul si MG 81Z.

#31 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 05 May 2019 - 02:49 PM

Edit: scuze, am gresit topicul.

Aceasta postare a fost editata de Finn: 05 May 2019 - 02:51 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi