Forum Machete,Modelism,Hobby: Culori si detalii PZL 23 in Romania? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Culori si detalii PZL 23 in Romania?

#1 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 01 April 2019 - 01:48 PM

IBG a lansat o serie de kit-uri pentru diversele versiuni de PZL 23, inclusiv, de curand, un kit dedicat avioanelor PZL 23B in Romania:
https://www.super-ho...an-Service.html
Stie cineva cand au fost revopsite avioanele si care e consensul in privinta culorilor? Extradosul celor revopsite ma gandesc ca era Dark Green RAF ca pe IAR-80, dar sa fi ramas intradosul in light blue-grey-ul polonez (instructiunile IBG par sa sugereze asta) sau a trecut in sky blue-ul RAAF care se presupune ca a fost folosit pe IAR-80 si alte avioane revopsite?
De asemenea, au fost facute modificari avioanelor in Romania? Am intalnit opinia ca pe unele PZL-uri au fost montate MG 81Z. Stie cineva mai multe?



#2 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 01 April 2019 - 07:21 PM

Datele despre Pzl 23 în aviația română sunt foarte puține . Deocamdată sunt pe drum , dar cand ajung acasă am sa vad ce spun polonezii despre asta în cartea de la Mushroom. Pzl 23 Orange Series. Eventual pun si niste scanuri.

#3 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 02 April 2019 - 08:08 AM

Din pacate nu scrie nimic despre culori . Asta e tot ceea ce face referinta la aparatele folosite de Romania. Dupa cum se poate vedea din profile , unele au ramas in kaki-ul polonez , altele fiind revopsite.

Imagine atasata: 1.jpg Imagine atasata: 2.jpg Imagine atasata: 3.jpgImagine atasata: 4.jpg Imagine atasata: 5.jpg Imagine atasata: 6.jpg

#4 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 02 April 2019 - 04:11 PM

Multumesc frumos!
In ceea ce priveste culorile. Am vazut o recenzie a cartii pe net si exista un capitol dedicat culorilor, inclusiv o sectiune despre avioanele romanesti. Din pacate, nu stiu numarul paginii (si nici textul de langa esantioanele de culori nu se obseva). Poti te rog sa mai arunci o privire? Poate sunt niste detalii in plus acolo.
Stie cineva daca bombele polonezilor (kit-ul IBG le include) erau la fel cu ale noastre ca aspect si, ca tot veni vorba, in ce culoare ar trebui vopsite?


#5 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 02 April 2019 - 07:36 PM

Apropo de colori, voua nu vi se pare ca la unele din ele sunt doua culori pe extrados? De exemplu, in poza aceasta:
http://www.cartula.r...dpost__p__18015

Aceasta postare a fost editata de Finn: 02 April 2019 - 07:36 PM


#6 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 03 April 2019 - 09:12 AM

Finn , nu am găsit nimic în plus . Posibil ca tu sa fi vazut ediția a 2-a , care probabil este revizuită si adăugită.
Asta e tot ce am mai găsit https://youtu.be/qWTzS2aGJZg
Cat despre vopsirea în 2 tonuri/culori foarte puțin probabil. In cel mai bun caz ceea ce apare in fotografia la care faci referire acolo s-a vopsit peste culoarea inițială în urma unei reparații sau sa se acopere ceva .

#7 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 03 April 2019 - 10:16 AM

Vezi postareaFinn, la 02 April 2019 - 07:36 PM, a spus:

Apropo de colori, voua nu vi se pare ca la unele din ele sunt doua culori pe extrados? De exemplu, in poza aceasta:
http://www.cartula.r...dpost__p__18015


In poza respectiva, trebuie sa tinem cont de faptul ca zona mai inchisa la culoare se afla in apropierea tevii de esapament. Eu cred ca nu este o vopsire diferita, ci acolo vedem o zona afumata sau afectata de gaze fierbinti.

#8 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 03 April 2019 - 04:22 PM

Multumesc!

Vezi postareaovichelu, la 03 April 2019 - 09:12 AM, a spus:

Finn , nu am găsit nimic în plus . Posibil ca tu sa fi vazut ediția a 2-a , care probabil este revizuită si adăugită.
Asta e tot ce am mai găsit https://youtu.be/qWTzS2aGJZg

Aceea e cartea din seria Polish Wings.Recenzia la care faceam eu referire este aceasta:
https://www.youtube....h?v=WNqH6j6Pg4Y
Probabil se refera la o a doua editie (vad ca e mentionata pe site-ul editurii) a cartii pe care o ai tu.
E posibil sa fie doar vopsea care acopera ceva sau pete de fum si nu un camuflaj in doua culori. Pe de alta parte, sunt pozele acestea cu nr.2:
https://www.britmode...comment=2832135
Se vad tot soiul de nuante de vopsea pe el.Si cu nr.17 si nr.12. Sub emblema cu troica se vede clar o dunga de alta culoare.
http://www.cartula.r...dpost__p__18013
Si ar mai fi si poza aceasta (nu mai stiu unde am gasit-o pe internet) care arata un Karas din perioada mai de inceput (inca are cocardele si dungile):Imagine atasata: 23559784_1973193339624493_8605256495304999817_n.jpg
Pata de sub geam se vede si aici (sa zicem ca e de la fum), dar se vede un contur si in zona din spatele carlingii si marginile acolo par drepte.
Chiar daca e vorba de niste corectii tot trebuie sa ma intreb cand au fost facute si cu ce culori (peste ce alte culori :D ).
Sa pun si o intrebare mai simpla. Vad in multe poze si pe unele machete o zona neagra/gri inchis pe aripa stanga, langa carlinga.Ce reprezinta? Murdarie, o banda vopsita, un stergator de cauciuc? De exemplu, pe o macheta:
http://img809.images...9/img0125lx.jpg
In poze pare destul de stearsa culoarea.

Aceasta postare a fost editata de Finn: 03 April 2019 - 04:44 PM


#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 April 2019 - 06:23 PM

E un fel de banda antialunecare, din cauciuc, care marcheaza si locul unde se poate calca.

#10 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2019 - 08:55 PM

Apare foarte curând si setul de detaliere de la Yahu, care are și blindajele suplimentare montate se pare se ai noștri.

#11 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 04 April 2019 - 01:20 PM

Citeaza

E un fel de banda antialunecare, din cauciuc, care marcheaza si locul unde se poate calca.
Multumesc!

Vezi postarea1-0-9, la 03 April 2019 - 08:55 PM, a spus:

Apare foarte curând si setul de detaliere de la Yahu, care are și blindajele suplimentare montate se pare se ai noștri.

Exista vreun anunt public in sensul acesta? Stiu ca Yahu a scos deja un set de centuri si un panou de control pentru PZL 23.Pe de alta parte, daca tot esti aici, tu ce parere ai de petele de vopsea discutate mai sus? :D


#12 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2019 - 05:52 PM

Da, anuntul e facut , pe fb :

Imagine atasata: 56214420_2285279335061361_958182005164474368_o.jpg

Cu petele, nu stiu ce sa zic, eu pe al meu il voi face fara pete de camuflaj. Asta daca nu apar poze mult mai clare .
Culori poloneze hartanite rau si vechile marcaje poloneze si romanesti prewar, sterse cu verdele romanesc, daca il voi face din prima campanie, ori complet verde romanesc daca il voi face de la Stalingrad.
Sa imi iau intai kitul si sa ii vina randul la construit....Karasul clar nu e intre avioanele mele preferate, insa kitul e atragator pentru ca pare foarte fin si usor de construit.

#13 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 04 April 2019 - 10:27 PM

Vezi postareaFinn, la 02 April 2019 - 07:36 PM, a spus:

Apropo de colori, voua nu vi se pare ca la unele din ele sunt doua culori pe extrados? De exemplu, in poza aceasta:
http://www.cartula.r...dpost__p__18015


Salut Finn.

Eu sunt de parere ca cele din perioada anului 1941 erau pe extrados in doua nunte de vopsea. Apoi in urma reparatiilor dupa campania din Basarabia au fost vopsite intr-o singura nuanta de verde.

Uite mai jos am trasat cu rosu demarcatiile pe care eu le vad. Pozele nu sunt la cea mai buna calitate (pozele sunt de pe net), insa pentru cei care au cartea Polskie Konstrukcje Lotnicze w Rumunii 1933-1947 de Dan Antoniu pot gasi acolo aceste poze la o calitate mult mai buna unde demarcatiile se observa mai clar, de altfel tot in acea carte se mai gasesc si alte poze unde se observa doua nunte pe extrados.

Imagine atasata: pzl23.jpg

A fi camuflat in doua tonuri pe extrados in 1940-1941 nu este o raritate sau vreo exceptie, studiind pozele cu avioane de prin acea perioada observam ca se abandonasera ideea de avea avioane intr-o singura culoare de verde sau kaki (camuflajul ARR universal prezent mai pe toate avioanele pre ww2)sau in trei nunte (camuflajul testat prin 39-40) si s-a inceput folosirea camuflajului in doua nuante (presupun de influenta britanica o data cu venirea in tara a Hurricane-lor si Blenheim-urilor), astfel in acea perioada gasim in camuflaj cu doua culori dupa reparatii PZL-uri 11 , 23 , 37, Savoia 79 Potez-uri 65, Bloch MB-210 … si altele care imi scapa acum.

E greu de spus exact ce nunte erau.
Gandindune ca este un camo de influenta Britanica putem concluziona ca au fost vopsite in verde / maro … desi varianta e foarte posibila mie personal mi-e putin greu sa o accept fara a o exclude insa, parca e prea mica diferenta intre cele doua nuante in pozele alb/negru.

Sau poate, ori care ar fi influenta, au folosit vopseluri deja existente prin atelierele de reparatii.
Un mic exemplu mai jos cu Fleet F10G unde pare ca s-a folosit Kaki francez (sau polonez) si un verde inchis, poate un Vert francez sau proaspatul Dark Green englezesc …

Imagine atasata: Fleet F-10G col.jpg

Prin 2013-2014 am facut un Bloch MB210 1/72 de la Smer… eu in pozele alb/negru vedeam doua nuante la exterior si cam aceeasi diferenta vaga intre nuante ca si la aceste PZL-uri 23.
Am concluzionat pe atunci ca s-au folosit vopseluri deja existente prin ateliere si am zis sa folosesc kaki (humbrol 155) si verde inchis (Xtracrylix Dark Green). Mai jos se odserva ca nuntele nu-s foarte diferite in poza transpusa alb negru, deci e o posibilitate.

Imagine atasata: Bloch MB-210 Nr6.jpg

#14 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 05 April 2019 - 02:10 AM

Ma bag si eu un pic :pardon: .
Oare ar fi exclus sa se fi folosit vopsele italienesti pentru verde si maro ? .
Tin minte ca cineva ( Horia ?) a postat mai demult o macheta metalica ( promotionala de fabrica parca) a unui IAR 80 ce respecta destul de bine camuflajul vanatorului , dar sub burta , aripile erau vopsite intr-un gri neutru , destul de asemanator cu cel italian ... (?)
P.s Am cautat dar nu am mai dat de topicul acela ...

#15 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 05 April 2019 - 10:20 AM

Dany, nu este exclus sa se fi folosit culori italiene cand vorbim in general de verde/maro bleau sau gri.
Sunt cateva poze color cu Savoia S79 unde se observa verde/maro la extrados si un gri inchis la intrados.
Acum se presupune ca pozele au fost facute in italia la iesirea din fabrica inaintea zborului spre romania, daca acest lucru este adevarat putem presupune ca s-au folosit din fabrica culori italiene, noi luand licenta pentru Savoia mai mult ca sigur am adus si vopseluri odata cu diferite piese accesorii sau ne-am inspirat de la ei si am produs aici la noi vopselurile, insa ce culori italiene mai exact ... nu as putea spune ca si italieni astia au avut diferite nuante pentru fiecare culoare ... mimetico 1 2 3 ... scuro ... chiaro ...

#16 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 05 April 2019 - 03:02 PM

1-0-9 Multumesc!


Vezi postareaMgc151184, la 04 April 2019 - 10:27 PM, a spus:

Eu sunt de parere ca cele din perioada anului 1941 erau pe extrados in doua nunte de vopsea. Apoi in urma reparatiilor dupa campania din Basarabia au fost vopsite intr-o singura nuanta de verde.

Uite mai jos am trasat cu rosu demarcatiile pe care eu le vad. Pozele nu sunt la cea mai buna calitate (pozele sunt de pe net), insa pentru cei care au cartea Polskie Konstrukcje Lotnicze w Rumunii 1933-1947 de Dan Antoniu pot gasi acolo aceste poze la o calitate mult mai buna unde demarcatiile se observa mai clar, de altfel tot in acea carte se mai gasesc si alte poze unde se observa doua nunte pe extrados.
Multumesc!Da, si eu vedeam petele acelea. Ma bucur ca le vad si altii. Imagine postata Cand crezi ca a intervenit prima vopsire a PZL-urilor 23? Ma intreb daca au fost in serviciul operativ si in culorile cu care venisera de la polonezi. Prin 1940, vreau sa spun.

Din ce spui tu, in pozele in care apare emblema cu scheletul de peste ar trebui sa fie in doua culori pe extrados si abia cele cu troica sunt intr-o singura culoare. Corect?Acum, daca vopseau extradosul, ma gandesc ca vopseau si intradosul. Care crezi ca ar fi cea mai probabila vopsea? Sky Blue ca pe IAR-80?

Putin off topic, dar ai un link pentru macheta MB.210 facuta de tine?

Vezi postareadany, la 05 April 2019 - 02:10 AM, a spus:

P.s Am cautat dar nu am mai dat de topicul acela ...

Edit: da, nu-l mai gasesc nici eu, dar exista cel postat de 1-0-9:
http://www.cartula.r...taurare-iar-80/

Aceasta postare a fost editata de Finn: 05 April 2019 - 03:04 PM


#17 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 05 April 2019 - 07:00 PM

Citeaza

Edit: da, nu-l mai gasesc nici eu, dar exista cel postat de 1-0-9:

Da , acela era modelul ,Finn , multumesc de ajutor :friends: .
Am mai adaugat si 2 poze color .. Mie imi pare ca sint asemanatoare nuantele cu ceea ce arata pe avioanele reale , dar nu-mi pot da seama daca sint italienesti sau englezesti .
Poate cu un nuantier si posibil sa fie de ajutor si daca s-ar cunoaste producatorul italian al avioanelor Savoia pentru Rom , fiindca diversele firme italienesti aveau contracte cu producatorii de vopseluri , din cate imi aduc aminte , si comparat cu nuantele englezesti .
... Dar eu zic ca daca ai combina vopselurile astfel incat sa fie cat mai aproape de ceea ce se vede pe modelul metalic de IAR 80 , ai fi indeajuns de aproape de felul in care ar fi trebuit sa arate si camuflajul real .
Ps. ... Daca cumva s-ar dovedi ca pana la urma culorile acelea ar fi fost mai degraba italienesti , posibil ca alabastrul de sub burta ( sau posibil culoarea de interior IAR 80 de ex .) sa fi aratat cam ca si nuanta de pe elicea acelui Fiat Cr 32 ...?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: He112-B1-01f.jpg
  • Imagine atasata: he 11 pt camo tumblr_inline_nifwzwBmKk1t90ue7.jpg
  • Imagine atasata: zzzzz 1111 iar 1.jpg
  • Imagine atasata: zzzz 111 iar 2.jpg
  • Imagine atasata: fiat u7ehl.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 05 April 2019 - 07:23 PM


#18 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2019 - 07:46 PM

Asta e tabela cu culorile italiene, se pare originala :

Imagine atasata: coloricmpr_1.jpg

#19 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 05 April 2019 - 08:35 PM

Citeaza

Cand crezi ca a intervenit prima vopsire a PZL-urilor 23? Ma intreb daca au fost in serviciul operativ si in culorile cu care venisera de la polonezi. Prin 1940, vreau sa spun.


Aceste PZL 23 nu au fost cumparate de Romania, ele au venit in Septembrie 1939 cu refugiati din Polonia, deci folosite, plus ca unele cred ca au aterizat pe oriunde au putut, avariindule probabil .. etc .. deci mai mult ca sigur dupa decizia de fi preluate si folosite de noi au intrat in reparatii / vopsire / insemne romanesti. Si faptul ca au fost puse in serviciu la noi abia in August 1940 ne duce cu gandul ca in tot acest timp au fost si reparate. Deci pe scurt eu cred ca niciodata aceste PZL-uri nu au purtat camuflajul polonez original in serviciul nostru.

Citeaza

Din ce spui tu, in pozele in care apare emblema cu scheletul de peste ar trebui sa fie in doua culori pe extrados si abia cele cu troica sunt intr-o singura culoare. Corect?


Corect.

Citeaza

Acum, daca vopseau extradosul, ma gandesc ca vopseau si intradosul.


De sigur ca si intradosul era revopsit si daca ai dubii te rog sa fi atent la urmatorul aspect: toate PZL-urile 23 Poloneze aveau invelisul jambelor vopsit kaki ca extradosul, ale noastre aveau invelisul bleau ... deci iarasi un aspect care ne dovedeste ca inainte de a fi operationale la noi au fost revopsite.

Citeaza

Care crezi ca ar fi cea mai probabila vopsea? Sky Blue ca pe IAR-80?


In poze pe intrados se observa o nuanta foarte deschisa deci cel mai probabil da, sky blue sau ceva asemanator.

Citeaza

Putin off topic, dar ai un link pentru macheta MB.210 facuta de tine?


Nu am pus Bloch-ul pe nici un site pana acum, deci nu pot avea vreun link imi pare rau.
La acea vreme am facut un amplu articol la Bloch pentru revista ModelIst, insa intre timp a incetat sa apara … asa ca nu a fost publicat niciodata … poate pe viitor.

#20 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2019 - 08:54 PM

"
De sigur ca si intradosul era revopsit si daca ai dubii te rog sa fi atent la urmatorul aspect: toate PZL-urile 23 Poloneze aveau invelisul jambelor vopsit kaki ca extradosul, ale noastre aveau invelisul bleau ... deci iarasi un aspect care ne dovedeste ca inainte de a fi operationale la noi au fost revopsite."


Good point!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi