Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, mai 2019 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, mai 2019

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 May 2019 - 10:39 AM

Imagine atasata: mesaje-de-1-Mai.jpg
Imagine atasata: miciandbere_99176900.jpg

#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 May 2019 - 06:14 PM

... Mai Muncitoresc ca in poza 2 ? ...
No problemo tavarisci ! :drinks: :friends:
Ps. Ma saclif-hic :-D

Aceasta postare a fost editata de dany: 01 May 2019 - 06:18 PM


#3 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 01 May 2019 - 08:36 PM

Cinci din cele sase fregate australiene din clasa Adelaide la finalul unui exercitiu:

Imagine atasata: austral.jpg

#4 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 May 2019 - 01:38 PM

Un articol RoMilitary . https://www.rumaniam...rsm-vs-iskander
-------------------------------
Cica americanii au pus de o noua rachetutza sol-sol cu raza mare de actiune , menita sa se ia " da pepti" cu Iskanderii sau S400 , putand fi lansata si cu sisteme Himars , ... dar mai mult decat asta , se pare ca marineshii sint interesati de aceasta racheta .
Sint curios cand vor ( mai) achizitiona Himarsuri sau baterii de coasta marii nostri " rumani verzi si patrioti " , " gen " :
" cum te cheama pui de dac ? "
- " t... orovici ..cici .."
- " v... ov ..
- " Ia nisnaiu ..." ;-)
( la capitolul acesta parca imi si amintesc cum fugeau o turma de preoti plus niste actori , politicieni , " entelectuali " , antreprenori ... nah " oameni de bine" , surprinsi de reporteri , la o conferinta secreta de a lui Dughin pe aici , acum vreo ctiva ani .. :-D
)

Scuze de divagatie ; subiectul era racheta " muricanlor" , dar chiar nu pot sa nu ma gandesc ... fiindca la ce performante se preconizeaza ca ar avea ne-ar cam " unje la lingurica" .

Aceasta postare a fost editata de dany: 02 May 2019 - 01:48 PM


#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 May 2019 - 04:26 PM

Astăzi, 2 mai, se împlinesc 20 de ani de când un avion de luptă american,F16 cu inficativ "Hammer 34" a fost doborât de antiaeriana sârbă, cu o rachetă S125 care a explodat aproape de motorul avionului, distrugându-l, lângă de Novi Sad - 02.05.1999 la orele 02.00 ora locală.
Aceasta este înregistrarea de bord a convorbirii purtate la acel moment,de către pilot cu baza, pe frecvența de 123,450 mhz.
https://youtu.be/_KdmzCQxTdY

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 02 May 2019 - 04:28 PM


#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 May 2019 - 05:04 PM

Citeaza

Astăzi, 2 mai, se īmplinesc 20 de ani de cānd un avion de luptă american,F16 cu inficativ "Hammer 34" a fost doborāt de antiaeriana sārbă, cu o rachetă S125 care a explodat aproape de motorul avionului, distrugāndu-l, lāngă de Novi Sad - 02.05.1999 la orele 02.00 ora locală.
Aceasta este īnregistrarea de bord a convorbirii purtate la acel moment,de către pilot cu baza, pe frecvența de 123,450 mhz.

Am citit cateva comenturi . In fine , unul dintre ele era interesant :



1MuchButteR12 years ago

1:07 exact position :) Found it easily by using Google Earth.

Daca dai click pe linkul de la minutul respectiv , nu exista convorbire radio . Cred ca trebuie sa scrie undeva pe ecran ( display) latitudinea/longitudinea , dar nu-mi dau seama unde .
Stiti cumva unde apar datele de locatie pe monitorul avionului ? ( ma gandeam sa vad cam in ce zona era AA-ul sau unde era ultima oara , inainte de ejectare )
... Linkul indica aici : https://www.google.com/maps/place/44%C2%B048'24.3%22N+19%C2%B055'26.9%22E/@44.8070412,19.9235455,452m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d44.80675!4d19.92415

#7 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 02 May 2019 - 07:39 PM

Imagine atasata: FB_IMG_1556818573397.jpg

#8 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 03 May 2019 - 03:06 PM

Argentina a achiziționat pentru Marina militară, cinci Mirage Super Etendard revizuite, din Franța(care a renunțat la ultimele exemplare din dotare, īn 2016). Pe data de 10 mai sunt așteptate să ajungă la destinație, transportate pe mare, īmpreună cu piese de schimb și un simulator de zbor. Prețul tranzacției: 13 milioane de €.
https://theaviationg...rds-this-month/

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 May 2019 - 08:09 PM

Se pune de un nou conflict īn insulele Falkland? :whistle:

#10 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 03 May 2019 - 08:15 PM

Nu cred să facă iar balamuc argentinienii. Cred că s-au lămurit cum stă treaba și în plus de asta, nu mai au dictatură militară,ci guvern civil.
Cred că își completează lipsurile, probabil că au aparate SuperEtendard care nu mai sunt apte de zbor.
Oricum, de subliniat calitatea Mirajului S E care , iată, cu unele upgradări, încă mai are piață de desfacere. Și nu în ultimul rând prețul. 13 mil de euro ��

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 03 May 2019 - 08:16 PM


#11 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 May 2019 - 11:30 PM

Citeaza

Se pune de un nou conflict īn insulele Falkland?

Lol .
Eu ma gandesc ca de fapt Macron are nevoie de niste fonduri nerambursabile , ca sa refaca catedrala dupa incendiu si capitala dupa jiletci sau ca sa ajute economia cam subreda si probabil sa sfatuit cu Papa ( argentinian) ca sa faca un " deal" cu argentinienii , altfel ar fi trebuit sa faca tot felul de compromisuri sau concesii altor state .
Super Etendard revizuite sau ba sint destul de vechiute , dar inca bune pt argentinieni si probabil toata lumea e multumita .

#12 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2019 - 11:36 PM

Vezi postareadany, la 03 May 2019 - 11:30 PM, a spus:

Lol .
Eu ma gandesc ca de fapt Macron are nevoie de niste fonduri nerambursabile , ca sa refaca catedrala dupa incendiu si capitala dupa jiletci sau ca sa ajute economia cam subreda

Cu 13 milioane? :lol:

#13 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 May 2019 - 11:40 PM

Ma gandeam ca pe bucata ... :-D
Ps . nu poci accesa link-ul lui Longinus , ca sa citesc stirea ( ceva probleme de la compul meu )

Aceasta postare a fost editata de dany: 03 May 2019 - 11:45 PM


#14 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 04 May 2019 - 06:29 AM

Eh Dany, chestia asta cu economia șubredă a Franței...
Să fim serioși, cu banii ăia vindeau cāteva Bugatti Veyron sau una singură, de-aia unicat, de care și-a cumpărat Cristiano Ronaldo, și rezolvau criza.
Poate să fie o soluție și pentru Teodorovici, dar ăsta va trebui să vāndă,īn avans, Loganurile pe cāțiva ani.
La voiture noire
Imagine atasata: bugatti-la-voiture-noire-geneva-live.jpg

Dacă argentinienilor le convin Mirage SE ...chiar și numai pentru antrenament, suma de 13 milioane īn care este inclusă și livrarea pe mare (!!!), atunci asta se cheamă chilipir.
P.S. conaționalii lui Messi, au dat īn producție cāteva nave de patrulare și corvete,noi nouțe, comanda fiind īn executare la un șantier naval...ghici unde ? Tocmai īn ...Franța.
Asta da ajutor pentru francezi. :shifty:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 04 May 2019 - 06:33 AM


#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 May 2019 - 01:18 PM

Citeaza

probabil că au aparate SuperEtendard care nu mai sunt apte de zbor.
Poate ma insel, o fi vorba de alta tara, dar stiu ca pina de curind aveau in dotare, pentru aviatia de vinatoare, niste avioane monomotor, e drept nu chiar spituri, din pacate nu mai stiu cum se numeau.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 04 May 2019 - 01:18 PM


#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 May 2019 - 03:17 PM

Imagine atasata: 01d493ce74ff355402617f3bafb54ef2.jpg.5dae9f07dabd20decd5890aaf55213e1.jpg

#17 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 May 2019 - 03:17 PM

Z , cred ca de alta tara e vorba .
Argentinienii cel putin la nivelul conflictului din Malvine /Falkland aveau o flota aeriana destul de bine garnisita , nu chiar omogena ( avioane englezesti , americane , italienesti , frantuzesti , israeliene ) , dar destul de moderna ( SE abia intrau in dotare ) si piloti bine pregatiti si darji care le-au cam salvavat onoarea in conflict .
Vezi si aici > https://en.wikipedia...e_Falklands_War
Totodata ei produceau Pucara , dar acesta era un turboprop. bimotor de asalt (parca )
... Acum ca mi-am amintit parca doream si noi sa luam licenta acelui avion ...(sau ma insel) ; dupa care au renutat , orientandu-se spre dezvoltarea prototipului de Airfox - Alouette (?) .

Citeaza

P.S. conaționalii lui Messi, au dat īn producție cāteva nave de patrulare și corvete,noi nouțe, comanda fiind īn executare la un șantier naval...ghici unde ? Tocmai īn ...Franța.
Asta da ajutor pentru francezi.

Da , Longinus , in cazul acesta cred ca le-au oferit SE-urile " cadeau " pentru ca sint clienti buni .Deasemenea , parca si blindatele lor erau tot de productie frantuzeasca . Tin minte niste fotografii foarte plastice cu epavele unor blindate Panhard ( Aml 90?) prin insule .

#18 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 May 2019 - 05:20 PM

Z , nu te referi cumva la conflictul dintre Honduras si El Salvador ?
Zburau Corsair si Mustang , iar marcajele sint destul de asemanatoare cu cele argentiniene .

#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 May 2019 - 05:55 PM

Nu, nu e vorba de Mustang sau Corsair, era ceva ce semăna cu Kobac-ul sau Lasta sīrbești.

#20 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 05 May 2019 - 05:35 AM

Deasemenea , parca si blindatele lor erau tot de productie frantuzeasca . Tin minte niste fotografii foarte plastice cu epavele unor blindate Panhard ( Aml 90?) prin insule .
[/quote]
Nu tocmai. Tanque Argentiniano Mediano sau prescurtat TAM , aflat în serviciu activ, este produs în Argentina dar proiectat și pus la punct de nemții de la Thyssen-Henschel.
Pe același șasiu de TAM, au mai produs un SPG calibru 155 și o MLI (VCTP)aflate în dotare curentă.
Tentativa de colaborare cu francezii pentru noul tanc ușor Patagon bazat pe AMX 13, nu a avut succes, proiectul fiind abandonat după doar 5 exempale produse. Restul de AMX 13 se mai află în dotare,plus ceva ciudățenie cu pretenții de tanc ușor, Saurer-Steyr,de producție austriacă.
În materie de APC-uri au un amalgam de modele franțuzești și americane plus ceva vehicule Movag elvețiene sau un fel de TAB-uri 6x6 chinezești.. Într-adevăr, la capitolul ăsta au adunat o colecție cam eterogenă.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 05 May 2019 - 05:37 AM


Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi