Forum Machete,Modelism,Hobby: Gladiator J8A - Winter War - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Gladiator J8A - Winter War Airfix new mould

#1 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 19 June 2019 - 10:09 PM

Seara bună!
Dacă tot am avut ceva timp de modelit, m-am apucat de alt kit , inamicul natural al lui CR-42, britanicul Gloster "Gladiator" . Similar FIAT-ului , "Gladiator" a fost ultimul biplan al RAF, deja depășit la izbucnirea războiului , dar care și-a făcut și el datoria cu brio, în special în Malta , Africa de Nord , și...în Războiul de Iarnă , denumirea primei campanii din Finlanda, începută la 30 noiembrie 1939 , odată cu agresiunea sovietică împotriva finicilor. Atacul rușilor a stîrnit un val de indignare în rîndul puterilor occidentale , Liga Națiunilor ( organizația predecesoare a ONU) declarînd atacul ilegal și expulzînd URSS din rîndurile ei.
Războiul a fost extrem de costisitor pentru ruși, o victorie "a la Pirrhus";se spune că un general al Armatei Roșii , privind harta teritoriului de-abia cucerit , ar fi spus " Am cîștigat teritoriu abia cît să avem unde ne îngropa morții..." Sovieticii au trimis 1,5 milioane de oameni în Finlanda , din care au pierdut 1 milion...plus aproape 1000 de avioane, 2500 de blindate și enorme cantități de material militar. Finlandezii au pierdut cam 26000 de oameni.
Vecina și prietena Finlandei , Suedia , a trimis în ajutor Finlandei Regimentul 19 - Flygflottilj 19 - Swedish Voluntary Air Force , cuprinzînd 12 avioane de vînătoare Gladiator J8A(Mk.II), 4 bombardiere ușoare Hawker Hart și cîteva avioane de legătură-transport ( Raab Katzenstein RK-26, Junkers F-13, Waco ZQC-6) . Aviatorii suedezi au reputat 12 victorii aeriene, pierzînd 3 Gladiatoare ( doar unul în luptă aeriană) și 3 Hart.
Inițial am vrut să fac un Gladiator Mk.II britanic , din cele care au apărat Malta și-au luptat cu FIAT-urile italiene, dar aveam doar kitul A02063 care nu oferă o înmatriculare din Malta. Cum J8A mi s-a părut spectaculos colorat, și cu o istorie pe măsură, m-am decis la J8A- Flygflottilj 19, Nr.284 "F galben", pilot Ian Iacobi(primul pilot suedez care a obținut o victorie aeriană în război, doborînd un I-15bis pe 12 ianuarie 1940) , aerodromul Kemi, imediat înainte de întoarcerea în Suedia,în martie 1940.
Kitul pare bine făcut, cu puține bavuri, se potrivește bine cu desenele pe care le am (de pe site-ul rusesc Ugolok Neba), destul de detaliat pentru scara 1/72. Plasticul este însă putin cam casant, trebuie mare atenție la desprinderea pieselor de pe culee, cele mici și subțiri tind să se rupă foarte ușor.
Imagine atasata: IMG_0969.JPG
Deja Ian Iacobi s-a instalat la manșă...În poza asta mărită observ că s-a cam stropit pe ochi cu ulei, sau s-a caftit în vre-o cîrciumă cu localnicii , parcă prea-i negru la ochi :lol:
Pentru bord am avut un PE de la Yahu , sînt tare frumușele, destul de ieftine, și s-a potrivit perfect:
Imagine atasata: IMG_0966.JPG
Am făcut și motorul (Bristol Mercury VIII-840CP):
Imagine atasata: IMG_0972.JPG
Oricum intenționez să-l mențin cît mai OOB, nu prea am chef de superdetaliere la el.
Va urma.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 20 June 2019 - 11:57 AM


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 June 2019 - 11:07 PM

Sunt curios ce scoți din kitul ăsta.
Am și eu un Gladiator pe țeavă, dar e 1/48.
Oricum Gloster Gladiator e una dintre feblețele mele, alături de Bulldog(recent terminat) și Westland Lysander (īn curs de achiziție). Mai sunt ele cāteva , dar asta-i altă poveste.
Deci, te urmăresc cu interes.

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 June 2019 - 11:58 AM

Pina aici, fain!!!
Succesuri! :good:

#4 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 22 June 2019 - 08:07 AM

Am "avansat īnainte" cu Gladiator. Vopsit lateralele fuselajului, adăugat mitralierele. Migăloasă munca de tăiat de pe culee ,curățare și găurire a țevilor , pentru că , așa cum menționam anterior, plasticul acesta gri-albăstrui al kitului este puțin cam prea casant.
Imagine atasata: IMG_0968.JPG
După o īndelungată potrivire la rece și multiple ajustări - datorate faptului că panoul Yahu interfera cu picioarele pilotului - am reușit să lipesc semifuselajele și partea superioară a fuselajului :
Imagine atasata: IMG_0973.JPG
Modul īn care au gīndit cei de la Airfix zona aceasta, cu cei 4 montanți adăugați "pe dedesubt" și de la bun īnceput nu mi se pare cel mai inspirat mod , presimt că mă voi toot īncurca īn "bețele" alea, rupīndu-le de cīteva ori pīnă termin cu vopsitul :-( , mai ales că schema de vopsire o să implice cel puțin două sesiuni de mascare intensivă , pentru că ,așa cum spunea și prietenul Bușilă, nu sīnt destul de dibaci ca să vopsesc camuflajul "mīnă gratis " :pardon:
Potrivirea aripilor inferioare la fuselaj a fost foarte bună, nu a necesitat decīt foarte puțin "Mr.Liquid Putty".
Capota superioară, datorită modificărilor , nu s-a "pupat" la fel de bine , dar nici rău, cu ceva chit și șmirghel s-a rezolvat.
Pentru că nu-s chiar īndemīnatic la vopsit , formula biplan este destul de solicitantă pentru mine...O să fiu nevoit să vopsesc , futuresc, să pun decalurile și să aplic toate "-ing"-urile pe intradosul aripii superioare īnainte s-o montez , după aceea nu voi mai avea acces facil la acea zonă.
Week-end plăcut la toată lumea :drinks:

#5 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 June 2019 - 08:36 PM

Schema de vopsire inițială a J8A-urilor suedeze era simplă : Extradosul W25 Olivgroen (Gunze H-309) și intradosul W26 Ljust Blagra( ~Vallejo 008) . Avioanele Flygflottilj 19 au fost camuflate suplimentar cu benzi "silver dope" ( adică ceva gen Tamiya X-11/Vallejo 063/Gunze C-159). Eh, de aici īncep interpretările celor cīteva poze contemporane ale F-19...Airfix dă īn instrucțiuni "silver dope" tot intradosul, cu doar cīteva urme de W26 pe burta avionului. Alții, "silver dope" doar pe extradosul aripii superioare. Și tot așa.
Din ce reușesc eu să disting īn acele amărīte de poze alb/negru, benzile de "aluminium dope" par a fi doar pe extradosul aripilor și fuselajului, plus două zone sub fuselajul posterior. Eu așa īl fac. O fi bine , n-o fi bine...
Extradosul W25 Oliv:
Imagine atasata: IMG_0974.JPG
Intradosul W26 Ljust Blagra ( gri-bleu lucios):
Imagine atasata: IMG_0975.JPG
Aaaa, și un episod din chinul mascărilor succesive, datorate inabilității de-a folosi aerograful freehand :
Imagine atasata: IMG_0977.JPG
Cīnd voi īnvăța să folosesc aerograful ca pe o pensulă, voi scăpa de atīta mascare...Pīnă atunci,chinuială plăcută.
Seară bună tuturor !

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 June 2019 - 09:51 AM

Nu-ti fa iluzii, tot timpul vei folosi măști!
Nu am vazut pozele īn original, dar acele dungi se pot interpreta īn multe feluri. Fa cum iti place tie, si cine te contrazice sa vina cu documentul!

O chestie amuzantă. Dragon face un mistel cu Ju-88 si FW 190. Ei bine, īn kit sunt date niste "coarne" ce trebuiau puse pe capota motorului! Alea nu erau altceva decīt capetele unei scări, sprijinite pe capota. Tot īn acel kit, la instructiunile de vopsire, pentru ambele avioane, se dădeau indicatii pentru niste pete mărunte, răspīndite pe toata suprafata avioanelor. Ce sa vezi, alea erau umbrele de la plasa de camuflaj.
Succes pe mai departe!

#7 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 24 June 2019 - 05:37 PM

Daa, Z-Mare , tot timpul se vor descoperi lucruri noi , despre care acum nu avem habar, sau sīnt interpretate greșit.
Taare faza cu "coarnele" !!

#8 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 26 June 2019 - 07:18 PM

L-am vopsit :
Imagine atasata: IMG_0978.JPG
Imagine atasata: IMG_0979.JPG
Rezolvat cumva cu aripa superioară. Vopsită complet , puse decalurile (stencils-urile), puse și "sīrmele" - EZ Line Fine/ModelsRGo:
Imagine atasata: IMG_0981.JPG
Bineīnțeles că va mai avea nevoie de mici retușări pe ici-pe colo, dar īn mare este OK.
Decalurile Airfix mi s-au părut ceva mai opace de data asta, rezistente, bine tipărite, dar un pic opace, și puuțin cam grosuțe. Le las să se zvīnte oleacă, și le īnmoi bine cu Hypersol, să se conformeze panourilor.
Va urma.

#9 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 June 2019 - 07:34 PM

Citeaza

și le īnmoi bine cu Hypersol

Salut , Dakian .
Nu stiu daca nu e tarziu , dar chiar asta te-as ruga sa nu faci .
Hypersolul e foarte puternic , daca balteste pe decal se fac niste incretituri groaznice care nu se mai intind apoi , ramane asa semizbarcit sau cu niste bulbuci pe care chiar si daca incerci sa-i spargi cu acul si sa revi tot nu va arata foarte ok la sfarsit .
E u de regula pensulez cat mai fin si rapid , mai dau o data pe suprafata cu o pensula curata sau chiar cu aceea dar stoarsa zeama > ca sa nu se adune in stropi sau baltoace si apoi asa il las ! Indiferent cum ar fi . ... Vreo jumate de ora ; si apoi cercetez cum arata . Daca imi place e ok , daca nu mai las vreo jumate de ora , mai mult si mai vin cu fooarte putina zeama pe deasupra ... si ... cam gata , fiindca dupa aceea se buseste tot decalul ...si uneori poate chiar si culoarea de dedesubt .
Trebuie avut grija cu Hypersolul ...

#10 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 27 June 2019 - 05:35 PM

Mulțam de avertizare...Cum spune o cunoștință de-a mea din Baia Mare : tīrzīu...
Le-am dat cu Hypersol īn secunda doi după ce-am postat. Am băgat avionul īn cutie ( la curte este cam praf...), și m-am uitat la el acum un sfert de oră. Din fericire , s-a comportat că și pīnă acum ( eu am folosit atīt Tensol cīt și Hypersol la greu , la mai toate avioanele făcute) , adică perfect. Decalurile s-au conformat și pe cele mai mici denivelări , arătīnd perfect. Am urmărit īndeaproape cum funcționează, și īntr-adevăr, de cīteva ori , īn prima fază , decalul se īncrețește, se zbīrcește, stă așa o vreme , apoi īncepe să se īntindă, pīnă la īntins perfect ! Acum , sper să fi avut tu ghinion odată , și să nu mai ai altădată. Eu nu am pățit nimic , niciodată. Am consumat deja o sticluță de aia miică de Hypersol , o a doua este pe ducă. Adică , chiar folosesc , nu mă īncurc !
Spor !

#11 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 June 2019 - 06:34 PM

E perfect atunci . :friends:
... Si eu am consumat vreo 2 sticlute si acum din pacate nu mai stiu de unde sa fac rost :cray:
Sint foarte bune produsesle , dar eu am avut si " momentele " mele tragi-comice cu ele , in special cu hypersolul daca dadeam mai mult , de regula la decalurile mai vechi ( ... de 10 ani ... :-D) . Cu altele nu , se mulau excelent si nu faceau silvering nici macar daca le puneam pe suprafata mata .

#12 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 15 July 2019 - 08:29 PM

Update:
Pus decalurile:
Imagine atasata: IMG_0982.JPG
Pus și motorul la locul lui ( nu fără puțină muncă,tot mi se părea că nu se aliniază corect):
Imagine atasata: IMG_0984.JPG
Montat și capotajul motorului , cu tot cu eșapamente:
Imagine atasata: IMG_0985.JPGImagine atasata: IMG_0987.JPG
Aici a fost migăleală curată, a trebuit montat panou cu panou , deși potrivirea a fost excelentă.Īn plus , de mare ajutor au fost cei cīțiva pini de aliniere cu care era prevăzut motorul. Lor le corespundeau niște găurele īn capotaje, așa ca totul s-a aliniat pīnă la urmă fără urme deranjante.
Apoi am fixat aripa superioară, operațiune destul de ușoară, potrivirea fiind , din nou , foarte bună. Și ca să īnchei zona, am īntins și hobanele ( tot cu EZ Line Fine) :
Imagine atasata: IMG_0994.JPG
Acum trebuie să se usuce bine. Nu mai am mult.
Noroace !

#13 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 20 July 2019 - 07:22 PM

Mă apropii de final. Timid , dar mă apropii. L-am "īncălțat" cu bocancii de iarnă:
Imagine atasata: IMG_0996.JPG
Pus antena radio :
Imagine atasata: IMG_0997.JPG
Montat și hobanele de la coadă, plus sīrmele de acționare a derivei ( uitasem de ele complet) :
Imagine atasata: IMG_0999.JPG
Pus și "chestia" aia īntre hobanele principale, am văzut-o īn poze , mărturisesc că habar-n-am ce naiba e "bățul" ăla, o fi vre-un element de rigidizare ??
Imagine atasata: IMG_1001.JPG
Pus și elicea. M-am chinuit s-o fac după rețeta primită de la prietenul Bușilă.Ce-a ieșit , vedeți cumva īn poză :
Imagine atasata: IMG_1003.JPG
Mai am de făcut diverse retușări la camuflaj, la montanți, alte mărunțișuri...Aaaa, plus mascat și vopsit cupola.
SPOR.

#14 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2019 - 03:33 PM

Foarte misto ti-a iesit, il am si eu in plan, alaturi de unul de desert si un Sea Gladiator, poate si unul chinezesc.
Pe mine m-a inhibat cazna cu hobanele...la fel ca la altele pe care tot ezit sa le incep, precum He-51 sau Fiat Cr-32. Trebuie sa ai nervi de fier ochi ageri si mana sigura. Tu le-ai avut pe toate .

O mica nota (daca e tardiva, imi cer scuze). Inelul colector al motoarelor Mercury (valabil si la Swordfish, Fokker XXI sau Blenheim), nu era bronz/cupru, de fapt era otel care mai devreme sau mai tarziu ajungea asa cum ai facut-o si tu, gen arsa.
De obicei buza era ranforsata si ramane silver, inox.

Imagine atasata: P9051609.jpgImagine atasata: Gladiator_WA_20.jpgImagine atasata: Gloster-Gladiator-013.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 22 July 2019 - 03:34 PM


#15 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 July 2019 - 06:14 PM

Ah , Edi , NU trebuie să-ți ceri scuze niciodată. O să apreciez oricīnd un sfat de la tine :friends:
"Trebuie sa ai nervi de fier ochi ageri si mana sigura" : muahahaha, sīnt teribil de măgulit de complimentele tale !! Dar...cred că ai doar parțial dreptate. Mai am īncă nervii bunișori, o rezervă de răbdare mulțumitoare...nu-mi tremură vreascurile prea tare, iar fără lupa de sfeclă nu mă așez la lucru !!
Fără glumă , man, DOUĂ biplane unul după altul nu a fost o idee prea isteață din partea mea. Cred că mi-am cam făcut norma de biplane pe deceniul ăsta.
Chestia cu inelul colector : īn instrucțiuni este dat "steel" . Io , mai deștept , am tot căutat pe net...modeliștii l-au făcut veșnic "cooper". Greșeala mea este ca m-am uitat doar după poze de epocă(alb/negru, mi-aș :diablo: ), nu și la exemplarele din muzee :pardon: Ar trebui să dau acum cu ceva peste el, să obțin cumva culoarea din prima ta poză . Ăsta a fost un avion muncit și zburat la greu, probabil era oxidat bine.
Ce sfat poți / puteți să-mi dați ?? Cu să să dau peste "cupru" să arate așa ? Pentru că sincer nu cred că sīnt īn stare să-i revopsesc tot inelul :sorry:
Am să īncerc să-i fac banda aia de ranforsare "steel" , să mai repar ce se poate.
Multumesc , seară bună !

#16 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2019 - 06:57 PM

E, imi dau seama cat de naspa e sa ti se zica ceva , dupa ce e gata si nu prea mai ai ce face...

De oxidat, erau unele mai mult, altele mai putin...ultima poza de sus e chiar unul finlandez, vezi ca nu e asa "prajit".

Eu la Fokkerele mele am folosit Model Master Steel (inox) sau ceva asemanator, dupa care doar un mist de burnt metal (model master buffable) dar nu vad de ce nu ar merge cu alclad sau ak.
Dupa care, cu pasta agama -steel - intinsa pe o carpa plana pe masa si venit si frecat circular pe carpa cu buza motorului- un fel de drybrush...asta daca mai poti scoate elicea.

http://www.cartula.r...fokkers__st__60

#17 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 24 July 2019 - 05:50 AM

Da...mulțam de tip-uri, să văd ce mai pot face acum. Nu , elicea n-o mai pot scoate...cred ?

#18 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 July 2019 - 09:07 AM

Eu aplic, e drept, pe tevile de esapament, alt tratament. Initial dau cu MM1785 sau Revell 37 iar dupa uscare o tufuire cu MM1406. La final arata ca teava de esapament arsa. Aici e cam acelasi lucru, tot o tabla arsa, un otel ceva, ars bine.

#19 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 25 July 2019 - 11:59 AM

Frumos si curat lucrat. imi place comuflajul cel mai mult. Felicitari




#20 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 26 July 2019 - 12:31 PM

Mulțam , Romi !

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi