Forum Machete,Modelism,Hobby: L-39 ZA, Romania - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

L-39 ZA, Romania Eduard, Weekend edition, 1:72

#1 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 19 July 2019 - 05:23 PM

Salutare!
Preambul: din prima era s-o comit, incepand topicul cu ochelarii care nu trebuie(la utilizarea PC-ului). Probabil din cauza ca nu am mai postat de demult. Imagine postata Sa revenim:
Primul meu kit Eduard-ian(daca era Edwardian, ziceam si io corect, asa...Imagine postata) a fost un soc. Prea ca acasa, prea se potriveste totul, sau, ma rog, cu prea putine interventii gen chit, pile, smighele... Mie mi-a placut lucrul la kitul asta, cel putin.
Ah, da! Era sa uit! E la @mamutel, la "birou", daruit cu drag, pentru ca m-a zburat in simulator, anul trecut.Imagine postata
Poze:
Imagine atasata: DSC_9393.jpgImagine atasata: DSC_9395.jpgImagine atasata: DSC_9397.jpgImagine atasata: DSC_9401.jpgImagine atasata: DSC_9407.jpgImagine atasata: DSC_9411.jpgImagine atasata: DSC_9413.jpgImagine atasata: DSC_9416.jpg

Aceasta postare a fost editata de zachs: 19 July 2019 - 05:40 PM


#2 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 19 July 2019 - 05:33 PM

Continuare:
De susImagine atasata: DSC_9396.jpg, de josImagine atasata: DSC_9400.jpg si detalii
Imagine atasata: DSC_9410.jpgImagine atasata: DSC_9417.jpgImagine atasata: DSC_9419.jpgImagine atasata: DSC_9420.jpgImagine atasata: DSC_9421.jpgImagine atasata: DSC_9422.jpg

Acestea fiind spuse, cu sanatate si cer senin, spor!

#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 July 2019 - 06:19 PM

Un cadou frumos.
Mie îmi place realizarea ta.

#4 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 20 July 2019 - 07:06 AM

Multumesc, @Longinus!
Am uitat sa povestesc despre decaluri: comandate din Polonia la https://www.facebook...?type=3 , la prima vedere zici "wow", doar ca, in realitate sunt mai sterse la culoare. Cum sa va spun eu... culorile nu sunt saturare/pline/bogate. Cocardele le-am distrus din prima, am apelat la "cutia cu maimute", dupa ce l-am pus pe nenea musculosu' si am sigilat, mi-am dat seama ca, daca le pun invers, adica sa se vada suprafata dinspre hartia suport, culorile sunt mai aproape de adevar(vazusem Albatrosul de pe Boboc de aproape). La "145"(nu aveam cum sa le pun prin metoda de mai sus, nu?) mi-am zis ca-s io destept, am mascat, vopsit.... si am ratat. Imagine postata Nu, nu sunt!Imagine postata
Iata si poza decalurilor:
Imagine atasata: L39ZA1_72_Mr.Decal.jpg
Nu-i nimic! Data viitoare, la 1:48, il voi sacai pe domnul acela polonez pana voi crede eu ca acele culori vor fi oarecum saturate.
Toate cele bune! Spor!

Aceasta postare a fost editata de zachs: 20 July 2019 - 07:07 AM


#5 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 20 July 2019 - 03:57 PM

Grozava macheta! Atit de mult i-mi place ca deja ma gindesc sa o fac si eu...cum ziceai cai comandat decalurile? Mesaj pe FB la domnu?
Felicitari!

#6 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2019 - 06:38 PM

Arata foarte bine si cred ca Mamutelu e mandru sa il aiba pe birou.

Cu decalurile custom, din pacate se pare cacam asa sta treaba, sunt printate de obicei "acasa" pe ALPS...si eu m-am ars odata de vreo 25 euro cu unele pentru Mirage F1, aratau genial pe ebay, jalnic "live". Am decis sa nu mai cumpar nika pana nu vad poze cu decalul fizic, nu cu proiectul de corel.

#7 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 20 July 2019 - 07:05 PM

Domnilor, multumesc!

Raspund pe rand:
@mdo, da contact/mesaj direct pe Fb.. Si acum stai jos, preventiv, ca daca ti se face rau sa nu patesti ceva.Imagine postata Imagine postata: 21 de euro la 1:72, 35 de euro la 1:48, 45 de euro la 1:32. Comision PayPal 10.88 euroImagine postata, transport pana la Suceava 4 euro. Adica am dat mai mult de jumatate din valoarea foii cu decaluri pe comisioane si transport. Platit inainte cu emotiile de rigoare.Imagine postataImagine postata

@1-0-9, ai dreptate. Acum, la final, spun si eu ca "tot patitul e priceput". Totusi, nu stiu de ce, o sa incerc o discutie mai ampla, cu poze trimise de dinainte, atunci cand voi recidiva la 1:48. Mai stau oleaca sa mai termin stiva de saptisdoaie si-om vedea.... Imagine postata

Multumesc inca o data!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi