Forum Machete,Modelism,Hobby: Tu-2S, actorul din "Citadela Sfaramata" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tu-2S, actorul din "Citadela Sfaramata" ICM, 1:72

#1 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 19 July 2019 - 06:22 PM

Salutare, din nou!
Multe nu sunt de spus, doar ca in tinerete am facut Tu-2-ul ala est-german, de la Plastic Art parca, apoi un coleg de pe aici, de pe forum, a amintit de avion cand a jucat rolul lui Ju-88, in filmul Citadela sfaramata"; Am cautat, atat cat mi-a permis timpul, postarea care m-a inspirat despre film dar cred ca nu mai stiu eu sa caut printre topice. Oricum, oricine ar fi, ii multumesc pentru sugestie. Reclamatiile, dupa... Imagine postata
Poze:
Imagine atasata: DSC_9435.jpgImagine atasata: DSC_9436.jpgImagine atasata: DSC_9437.jpgImagine atasata: DSC_9438.jpgImagine atasata: DSC_9440.jpgImagine atasata: DSC_9442.jpgImagine atasata: DSC_9444.jpgImagine atasata: DSC_9446.jpgImagine atasata: DSC_9448.jpg

Aceasta postare a fost editata de zachs: 19 July 2019 - 06:25 PM


#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 20 July 2019 - 04:24 AM

Super , Zachs ! Felicitari ! :clapping: :hi:
Filmul l-am gasit pe youtube ; actiunea este la min 26:08 . https://www.youtube....h?v=5Uxsg5InhUo
Interesant ca mai aveau inca un Iar 80 ( sau asa pare ,nu cred ca e La )in 1957 cand se spune ca a fost facut filmul , altfel tot felul de scule interesante de aerodrom .

Aceasta postare a fost editata de dany: 20 July 2019 - 04:25 AM


#3 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 20 July 2019 - 06:37 AM

Vezi postareadany, la 20 July 2019 - 04:24 AM, a spus:

Super , Zachs ! Felicitari ! :clapping: :hi:
.....
Interesant ca mai aveau inca un Iar 80 ( sau asa pare ,nu cred ca e La )in 1957 cand se spune ca a fost facut filmul , altfel tot felul de scule interesante de aerodrom .


Multumesc, @dany!
Fiind singura referinta despre avion, am facut mai multe print-screen-uri la vremea respectiva. Intradevar, par a fi IAR80/81.Nu-mi dau seama ce avion e ala surprins in zbor.
Imagine atasata: Citadela sfaramata 1.jpg Imagine atasata: Citadela sfaramata 2.jpg Imagine atasata: Citadela sfaramata 24.jpg
Ma uit acum printre imaginile salvate si-mi dau seama ca am "uitat" sa pun un 3 pe ampenajul vertical. Ca o fi numarul tactic original al avionului(se spune ca am avut sase bucati uzate, primite de la rusi), ca asa a vrut regizorul/scenograful, nu stiu.
Imagine atasata: Citadela sfaramata 21.jpg
Pentru cei care au cont pe Facebook, il gasiti si aici:
https://www.facebook...904619643053121

Aceasta postare a fost editata de zachs: 20 July 2019 - 06:43 AM


#4 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2019 - 06:44 PM

Ii sade tare bine "regalist", Tupolevului.

Si eu am o sensibilitate pentru acest avion, a fost printre primele mele modele la 72.
Imi amintesc si acum trapele bombei (torpilei?) care se deschideau, parca si trenul se putea plia la Plasticart.

ICM-ul e superb, dar pare asa greu de asamblat....

Cat despre avionul atacator din film, posibil sa fie un Iak-11, dupa motorul in stea si aripile ascutite...

#5 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 20 July 2019 - 06:59 PM

Daa, este frumușel īn hăinuțe romānești !
ICM, ca și Dragon, par să fie excelente privite pe culee, și un coșmar de asamblat , mai nimic nu se potrivește ca lumea(doar dacă nu cumva sīnt copii Tamiya :lol: )
Eu am īn plan (sometime...) SB-2 de la ICM, cumva īn paralel cu cel Novo/Frog. Pe Tu-2S īncă nu-l am.
Spor să ai !

#6 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 20 July 2019 - 07:26 PM

Vezi postarea1-0-9, la 20 July 2019 - 06:44 PM, a spus:

Ii sade tare bine "regalist", Tupolevului.

Si eu am o sensibilitate pentru acest avion, a fost printre primele mele modele la 72.
Imi amintesc si acum trapele bombei (torpilei?) care se deschideau, parca si trenul se putea plia la Plasticart.

ICM-ul e superb, dar pare asa greu de asamblat....

Cat despre avionul atacator din film, posibil sa fie un Iak-11, dupa motorul in stea si aripile ascutite...

Mult'am, 1-0-9!

Vezi postareadakian67, la 20 July 2019 - 06:59 PM, a spus:

Daa, este frumușel īn hăinuțe romānești !
ICM, ca și Dragon, par să fie excelente privite pe culee, și un coșmar de asamblat , mai nimic nu se potrivește ca lumea(doar dacă nu cumva sīnt copii Tamiya :lol: )
Eu am īn plan (sometime...) SB-2 de la ICM, cumva īn paralel cu cel Novo/Frog. Pe Tu-2S īncă nu-l am.
Spor să ai !

Mult'am, dakian!
Da, plasticul e moale, imbinarile foarte ciudate si daca nu folosesti fel de fel de "artificii" gen elastice, clesti cu prindere mai moale sau mai tare, carlige de prins rufele, iese nealiniat, cu fel de fel de rasuciri(oho, de cate ori l-am dezlipit)... Imagine postata
Intradevar, privit pe culee, zici wow, are toate niturile, nu mai e nevoie de munca. Maaare greseala! Sunt atat de fin reprezentate incat acu' se vad doar poate putin(cele de pe panouri, nu cele de la imbinarile acestora care au avut o sansa mare de supravietuire). In fine, a fost o aventura, ce sa mai zic.
Imagine atasata: DSC04604.jpg
Multumesc inca o data! Spor!Imagine postata

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 July 2019 - 12:24 PM

Foarte reusit, felicitari. :hi: :hi: :hi: :hi:
Niturile in pozitiv sunt destul de faine, dat sunt un cosmar pe liniile de imbinari! Se duc la piliri, ajustari si sunt greu de refacut.
Am avut si eu unul, cum zice si 1-0-9, pe vremea aia l-am vopsit integral in verde.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi